A kubai fővárosban vasárnap megkezdődik a vívó-világbajnokság, amely hivatalosan az 53. a sorban még ha nem is minden fegyvernemben avatnak 53. alkalommal bajnokot. A havannai világverseny értékét növeli, hogy az olimpiai kvalifikációs sorozat egyik, méghozzá "legjobban fizető állomása. A kétszeres szorzó azt jelenti, hogy amely csapatok itt jól szerepelnek, nagy lépést tesznek Athén felé, amelyek viszont gyengén muzsikálnak, nagy hátrányba kerülnek. Abban a két fegyvernemben, amelyben az ötkarikás játékokon csak egyéni versenyt rendeznek női tőr és női kard természetesen az egyéni eredmények számítanak bele a március 31-én záruló, olimpiai kvalifikációs világranglistába. Automatikus olimpiai részvételt jelent a csapatoknál a ranglistán elfoglalt első négy hely, egyéniben pedig az első nyolc, de országonként maximum két versenyző lehet ott Athénban.
Mohamed Aida két érmet remél a vb-n (fotó: Meggyesi Bálint)
Mohamed Aida két érmet remél a vb-n (fotó: Meggyesi Bálint)
Ô az, aki már "száz éve” a világ élvonalába tartozik. Most éppen kilencedik világbajnoki szereplése előtt áll. És még mindig csak 27 éves. Persze könnyű annak, aki nagyon fiatalon a tűz közelébe, vagyis a válogatottba kerül. Mohamed Aida 17 (!) évesen, éppen tíz éve már a felnőttcsapat erőssége volt. És mellette saját korosztálya versenyein is bizonyított. Bírta a kettős terhelést. – Ha van "berobbanás” a sportban, Mohamed Aida bemutatkozása az volt. Első felnőtt-világbajnokságán, Essenben, óriási meglepetésre ezüstérmet szerzett. Hogy emlékszik ma, egy évtized távlatából arra a vébére? – Életem egyik meghatározó versenye volt. A másik pedig a tavalyi világbajnokság. Míg tíz éve teljesen váratlan volt az érmem, a tavalyit hosszú ideje várt eredménynek nevezem. A két dátum között persze voltak gyengébb szereplések is. A kilencvenkilences szöuli vébé például nagy csalódást okozott. Akkor egész évben jól vívtam, a világranglista második helyezettjeként érkeztem Szöulba, és "csak” döntős lettem. Ez az ötödik hely talán jobban bántott, mint a kilencvennégyes vébén az, hogy nagyon hamar, már a hatvannégy között kiestem. Egész évi jó szereplésem után többet vártam Szöulban. Arra viszont nagyon büszke vagyok, hogy a kilencvenhatos olimpiától kezdve minden világbajnokságon bejutottam a nyolcas döntőbe, és a világranglistán is mindig nyolc között voltam.
Névjegy Mohamed Aida két érmet remél a vb-n MOHAMED AIDA Született: 1976. március 12., Budapest Klubja: MTK Fegyverneme: tôr Edzôje: Solti Antal Legjobb eredményei. Egyéni: olimpiai 7. (2000), olimpiai 8. (1996); vb-2. (1993), vb-3. (2002), 2x vb-5. (1998, 1999), vb-6. (1997), vb-7. (2001); Eb-2. (1992), Eb-6. (2002); 2x kadettvilágbajnok (1992–1993), 3x junior-világbajnok (1991–1992, 1996). Csapat: olimpiai 4. (1996), olimpiai 6. (2000); vb-3. (1994), vb-4. (2002), vb-5. (1998), vb-6. (2001); 2x Eb-2. (2001–02)
– Hogyan értékeli az idényét? – Az év elején futott a szekér, jól ment a vívás. Sok Világkupa-versenyen indultam, mégis mindenhol sikerült dobogóra állnom. Egy szépséghibája azért van: győzni sehol sem tudtam. Aztán május-júniusban szörnyű időszakot éltem meg, olyan sűrű volt a versenyprogram, hogy jobbára csak utaztunk, jöttünk-mentünk a világban, alig voltunk itthon, edzésre szinte nem volt idő. Ebbe lelkileg belefáradtam, elszállt az önbizalmam. Az edzéshiány miatt a New York-i Világkupán a mélypontra kerültem, a hatvannégy között kiestem. Az Európa-bajnokságon sem vívtam jól, úgyhogy nem jó érzéssel hagytam abba a versenyzést, nagyon vártam a pihenést. – Sikerült feltöltődnie? – Igen. Egy hónapig itthon voltam, jártuk az országot Hollókőtől a Hortobágyon át Hévízig. A vébéedzőtáborban már kipihenten, megújult erővel csinálok mindent. – Kubába szinte hazamegy majd… – Igen, hiszen női tőrben ez az egyik Világkupa-állomás. Nagyon szeretem Kubát, jó zene, napfény, kedves emberek. – Tavaly egy bronzéremmel jött haza Lisszabonból. Most milyen eredménnyel lenne elégedett? – Két éremmel, és ez reális is.
Volt és lesz
…és a többiek
Az egyik legfiatalabb csapat, valamennyien huszonévesek. Néhány éve azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy senkitôl sem ijedtek meg, nem tisztelték a nagyobb neveket. Akkor az igazi áttöréshez még hiányzott a tapasztalat, idôközben azonban rutinosabbak lettek. Ezt jelzi a 2001-ben és tavaly csapatban szerzett Eb-ezüst. Ehhez az eredményhez persze az is kellett, hogy Knapek Edina (balra) felnôjön Mohamed Aida mellé, és ha kell, már ô is a hátán vigye a csapatot. Varga Gabriella (lent) idei bravúros Eb-gyôzelmével egyértelműen letette a névjegyét, és helyet követelt magának a csapatban. Varga Katalin (jobbra) pedig ha jó napot fog ki, meglepetésekre képes, amit már többször bizonyított.
Világbajnokságokon a férfi kard után a női tőr a legeredményesebb magyar fegyvernem, olyan nagyságok szerezték sorra az érmeket, és vívtak nagy csatákat a szovjetekkel, mint Elek Ilona, Dömölky Lídia, Rejtő Ildikó, Bóbis Ildikó, Tordasi Ildikó. Az 1987-es csapatsiker után mi is hátrébb szorultunk, és a szbornaja is vesztett erejéből. A magyar érem nélküli időszak után felnőtt egy újabb generáció, amely mindenki ellen eséllyel léphet pástra. Mohamed Aida 1996 óta egyetlen világverseny döntőjéből sem hiányzott, és tavaly Knapek Edinával együtt dobogóra is állhatott. Az idén pedig Varga Gabriella lett a kontinens legjobbja. Havannában az oroszok, a lengyelek és az olaszok nehezíthetik meg a mieink dolgát.
A magyarok a női tőr 1937 óta íródó vb-történetében Egyéni: 4 arany, 7 ezüst, 13 bronz Csapat: 10 arany, 10 ezüst, 5 bronz
A vb programja október 6.: egyéni verseny (Knapek Edina, Mohamed Aida, Varga Gabriella, Varga Katalin) október 9.: csapatverseny (Knapek, Mohamed, Varga G., Varga K.)