Hibátlanok a franciák

Vágólapra másolva!
2003.09.25. 23:13
Címkék
Világraszóló meglepetés nélkül, ugyanakkor több figyelemre méltó eredménnyel kezdődtek meg a főtábla küzdelmei a 20032004-es UEFA-kupában. Visszapillantásunkban az öt nagy európai bajnokság csapatainak szereplését próbáltuk meg górcső alá vonni. Érdekesség, hogy az elitből ezúttal a franciák nyújtották a legjobb teljesítményt, hiszen nekik az összes képviselőjük győzni tudott, miközben a többieknek legalább egy vereség becsúszott.
Petôt (balra) és az európai porondra 40 év után visszatérô NAC-ot kiütötte a Newcastle
Petôt (balra) és az európai porondra 40 év után visszatérô NAC-ot kiütötte a Newcastle
Petôt (balra) és az európai porondra 40 év után visszatérô NAC-ot kiütötte a Newcastle
Petôt (balra) és az európai porondra 40 év után visszatérô NAC-ot kiütötte a Newcastle
Petôt (balra) és az európai porondra 40 év után visszatérô NAC-ot kiütötte a Newcastle
Petôt (balra) és az európai porondra 40 év után visszatérô NAC-ot kiütötte a Newcastle
Igazán kellemes szerdában volt részük a francia focibarátoknak, ugyanis mind a négy reprezentánsuk sikerrel vette az aktuális akadályt. A Lens és a Sochaux vendégségben győzött, így pláne értékesek a diadalok.
A macedón Cementarnica vendégeként sokáig csak szenvedett a Lens, aztán a szenegáli Bouba Diop végül is eldöntötte a találkozót. Ennek ellenére a francia sajtó nem túl nyugodt, kihangsúlyozva, hogy "egy gól nem gól”. Érdekes módon a Sochaux azonos különbségű győzelmét többre tartják, merthogy a kis francia csapatnak így "nagyon is elérhető távolságba került a továbbjutás”.
Az Auxerre otthon feszült neki a Neuchatel Xamaxnak, és hét perc után már vezetett is. Aztán semmi több. Bonaventure Kalou gólja után ugyanis semmi említésre méltót sem produkált a francia egylet, így igencsak kényelmetlen visszavágónak néz elébe. "Ez az eredmény majdnem annyit ér, mintha kikaptunk volna. A feladat egyik része az volt, hogy ne kapjunk gólt, a másik pedig az, hogy minél többet szerezzünk. Nos, utóbbi nem egészen jött össze, így most már a Neuchatel a favorit. Főleg, hogy tudnak ők még ennél is jobban játszani” – mérgelődött az Auxerre "örökös edzője”, Guy Roux.
A negyedik francia gárdának, a Bordeuax-nak is aggódnia kell a Petrzalka elleni visszavágó miatt, tekintve a 2–1-es hazai diadalát.

Az UEFA–kupa lebonyolításával, történetével, szereplőivel kapcsolatos információkat, valamint az összes eddigi eredményt UEFA-kupa 2004-2005 című összeállításunkban találják.
Az olasz UEFA-kupa-kontingens is majdnem tökéletes rekorddal zárta a szerdát – egyedül a Parma volt képtelen már az első meccsén nyerni. Szidják is a sárga-kékeket bőszen, habár még így is "sonkaváros” csapata van kedvezőbb helyzetben.
A Roma ellenben már-már továbbjutott, hiszen meggyőző 4–0-val küldte haza a macedón Vardart. Dellasz, De Rossi, Carew és Delvecchio voltak a gólszerzők – ezek után az olasz sajtó már azt harsogja: ne csak kölcsönbe, hanem végleg szerezze meg a Roma John Carew-t a Valenciától.
A skót Dundee FC nem nagyon tudta kontrollálni a Perugia elleni mecscsét, így nem túl meglepő, hogy az olaszok már Nagy-Britanniából is győzelemmel távoztak. "Amit az olaszok csináltak, a kontrajáték mintapéldája volt” – ismerte el a skótok mestere, Jim Duffy.
Hogy Itália boldogsága teljes legyen, az Udinese a "szomszédból”, Salzburgból távozott diadalittasan, bár meglehet, az egygólos előnye nem életbiztosítás.
A végső győzelemre is esélyes spanyol klubok vegyesen rajtoltak a második számú európai klubtornán, hiszen amíg a Mallorca és a Valencia idegenben aratott a továbbjutás szempontjából nagyon fontos győzelmet, addig a Barcelona idegenben, a Villarreal pedig odahaza csak döntetlenre volt jó aktuális ellenfelével szemben. Értelemszerűen utóbbi csapat van nehezebb helyzetben, elvégre a török Trabzonspor otthonában nagyon nehéz lesz tőkét kovácsolnia a mostani gól nélküli döntetlenből. "Magunknak tettük nehézzé a továbbjutást” – kesergett a Villarrealt edző Benito Floro. Frank Rijkaard, a Barca edzője is csalódottságának adott hangot, miután tanítványai tucatnyi ziccert elpuskázva, az utolsó pillanatban kapott góllal engedték ki a győzelmet a kezükből Nagyszombatban, ahol az acélosnak nem igazán nevezhető Matador Púchov volt a katalánok ellenfele. A Mallorca az Apoel Nicosia otthonában, a Valencia Stockholmban a helyi AIK ellen győzött egy-egy góllal, de mindkét hispán gárda trénere – Jaime Pacheco, illetve Rafa Benítez – arra figyelmeztetett, hogy még nem lefutott a továbbjutás sorsa.
Az angol csapatok közül csak a Newcastle United teljesítményére mondható, hogy megfelelt az igényeknek. A "szarkák” Craig Bellamy duplájával, valamint Titus Bramble, Alan Shearer és Darren Ambrose egy-egy találatával alaposan elintézték a három magyart is a soraiban tudó NAC Bredát, amely gyorsan visszaszállt a földre a hét végi, Ajax elleni győzelme után.
A többieknek még három hét múlva is meg kell erőltetniük magukat, ha be akarnak jutni a második fordulóba. A Manchester City ugyan nyert hazai pályán, ám a Lokeren elleni teljesítménye cseppet sem volt meggyőző. Az elején Antoine Sibierski góljával gyorsan vezetést szerzett, de a Lokeren még az első félidőben fordított, aztán az utolsó negyedóra elején három perc alatt újra előnybe került a City, amely kemény visszavágóra számíthat. A Southampton is kemény fába vágta a fejszéjét, a Steaua döntetlent ért el a St. Mary’s-stadionban, ott a második félidőben már állandósult a "szentek” fölénye. A dél-angliaiak remélik, hogy azzal a játékkal, amit az utolsó félórában produkáltak, Bukarestben kiharcolják a továbbjutást.
A Liverpool idegenben ikszelt, az Olimpija Ljubljana ellen szintén 1–1-gyel zárt. Michael Owen szerezte a sokat érő idegenbeli gólt, amely a csatár 21. európai találata volt. A válogatott támadó ezzel megelőzte Ian Rusht a klub vonatkozó örökranglistáján, és Gérard Houllier reményei szerint az Anfield Roadon tovább növekszik a találatainak száma, a szlovének pedig Angliában nem tudnak még egyszer olyan jól játszani, mint szerda este.
Az öt nagy bajnokság közül a német képviselői zárták talán a legrosszabb mérleggel a hétközi kupacsatározásokat. "Szégyenszemre” egy vereség is került a mérlegbe (a Kaiserslautern otthon kapott ki a Teplicétől), a leginkább azonban Berlinben égett a ház. Dieter Hoeness menedzser a Groclin elleni 0–0-t követően kikelt magából, kijelentette, az edzőnek, Huub Stevensnek biztos a helye, szemben néhány játékossal. "Aki nem képes nagyobb erőbedobásra, távozhat, sőt ha kell, szerződést bontunk egy-két játékossal, vagy ha ez sem elég, akár hárommal is” – nyilatkozta a menedzser.
A Herthához hasonlóan gól nélküli remivel zárult a Schalke fellépése is, igaz, a gelsenkircheniek idegenben, a Kamen Ingrad otthonában érték el ezt az eredményt. A két "vékony”, egyaránt 2–1-es győzelem a Borussia Dortmund (Austria), illetve a Hamburg (Dnipro) nevéhez fűződik. Semmi kétség, a BVB aratta az értékesebb diadalt, a sárga-feketék idegenben, ráadásul meglehetősen tartalékos felállásban (többek között Marcio Amoroso, Christoph Metzelder, Rosicky, Koller, Frings és Evanílson nélkül) nyertek. Igaz, a győzelemért nagy árat fizettek, hiszen az első gólt jegyző Otto Addo kereszt-, Dédé pedig minden bizonnyal bokaszalag-szakadást szenvedett. Addónak rövid időn belül ez már a harmadik ilyen jellegű sérülése, emiatt veszélybe került a pályafutása.

UEFA–kupa, 1. forduló, első mérkőzések
Csütörtökön játszották:

Kamen Ingrad (horvát)–Schalke (német) 0–0
Hamburg (német)–Dnipro (ukrán) 2–1 (Hoogma 49. – 11-esből, Romeo 81., ill. Venglinszkij 11.)
Wisla Kraków (lengyel)–NEC (holland) 2–1 (Frankowski 29., 55., ill. Wielaert 65.)
Feyenoord (holland)–FC Kärnten (osztrák) 2–1 (Kuyt 64., Buffel 77., ill. M. Maric 56.)
Bordeaux (francia)–Petrzalka (szlovák) 2–1 (A. Riera 6., Darcheville 36., ill. Krejcí 15.)

Szerdai eredmények:
Hapoel Ramat-Gan (izraeli)–Levszki Szófia (bolgár) 0–1 (Kolev 80.)
CSZKA Szófia (bolgár)–Torpedo Moszkva (orosz) 1–1 (V. Dimitrov 18., ill. Szemsov 78.)
Panioniosz (görög)–Nordsjaelland (dán) 2–1 (Szmiljanics 29., Majewski 32., ill. Ziberi 67.)
Szartid (szerb-montenegrói)–Slavia (cseh) 1–2 (Kocsics 90., ill. L. Dosek 43., Bejbl 45. – 11-esből)
Genclerbirligi (török)–Blackburn (angol) 3–1 (Skoko 42., Youla 43., 60., ill. Emerton 57.)
Maccabi Haifa (izraeli)–Publikum Celje (szlovén) 2–1 (Badír 7., Katan 83., ill. Kvas 90.)
Hertha BSC (német)–Groclin Grodzisk (lengyel) 0–0
Cementarnica (macedón)–Lens (francia) 0–1 (B. Diop 90.)
Salzburg (osztrák)–Udinese (olasz) 0–1 (Fava 36.)
Valerenga (norvég)–GAK (osztrák) 0–0
Szpartak Moszkva (orosz)–Esbjerg (dán) 2–0 (Pavlenko 14., Kalnyicsenko 33.)
Metalurg Doneck (ukrán)–Parma (olasz) 1–1 (Siscsenko 44., ill. Adriano 67.)
MyPa (finn)–Sochaux (francia) 0–1 (S. Diawara 45.)
Bröndby (dán)–Viktoria Zizkov (cseh) 1–0 (M. Jonson 65.)
Kaiserslautern (német)–Teplice (cseh) 1–2 (Klose 57., ill. Rezek 6., Bencík 64.)
Zimbru Chisinau (moldovai)–Arisz Szaloniki (görög) 1–1 (Ba-lasa 56., ill. Malons 26.)
Leiria (portugál)–Molde (norvég) 1–0 (Caico 53.)
Apoel Nicosia (ciprusi)–Mallorca (spanyol) 1–2 (Papandreu 46., ill. Toni González 21., Bruggink 57.)
Utrecht (holland)–Zilina (szlovák) 2–0 (Van der Haar 44., Tanghe 86.)
Dinamo Bucuresti (román)–Sahtar (ukrán) 2–0 (C. Munteanu 85., Zicu 88.)
Matador Púchov (szlovák)–Barcelona (spanyol) 1–1 (Jambor 92., ill. Kluivert 49.)
Ventspils (lett)–Rosenborg (norvég) 1–4 (Rimkus 82. – 11-esből, ill. F. Johnsen 23., Stensaas 32., Störflor 40., Brattbakk 68.)
Gaziantepspor (török)–Hapoel Tel-Aviv (izraeli) 1–0 (Özer 87.)
Malatyaspor (török)–FC Basel (svájci) 0–2 (H. Yakin 15., M. Yakin 76.)
Grasshoppers (svájci)–Hajduk Split (horvát) 1–1 (Petric 40., ill. Neretljak 60.)
La Louviere (belga)–Benfica (portugál) 1–1 (Odemwingie 14., ill. Simao Sabrosa 52.)
Dundee FC (skót)–Perugia (olasz) 1–2 (Novo 63., ill. Di Loreto 49., Fusani 82.)
Odense (dán)–Crvena zvezda (szerb-montenegrói) 2–2 (Miti 16., Borre 92., ill. Zorics 23. – 11-esből, Zsigics 64.)
Olimpija Ljubljana (szlovén)–Liverpool (angol) 1–1 (Zlogar 66., ill. Owen 78.)
AIK Solna (svéd)–Valencia (spanyol) 0–1 (Oliveira 64.)
PAOK Szaloniki (görög)–Lyn (norvég) 0–1 (Sigurdsson 40.)
Austria Wien (osztrák)–Borussia Dortmund (német) 1–2 (Janocko 39., ill. Oddo 38., Ricken 68.)
Auxerre (francia)–Neuchatel Xamax (svájci) 1–0 (Kalou 7.)
Newcastle United (angol)–NAC Breda (holland) 5–0 (Bellamy 31. 37., Bramble 59., Shearer 77., Ambrose 85.)
Hearts (skót)–Zseljeznicsar Szarajevo (bosnyák) 2–0 (de Vries 28., Webster 60.)
Southampton (angol)–Steaua Bucuresti (román) 1–1 (Phillips 52., Raducanu 20.)
AS Roma (olasz)–Vardar Szkopje (macedón) 4–0 (Dellasz 12., Rossi 20., Carew 54., Delvecchio 90.)
Manchester City–Lokeren (belga) 3–2 (Sibierski 8., Fowler 77., Anelka 80. – 11-esből, ill. Zoundi 14., Kristinsson 40.)
Sporting Lisboa (portugál)–Malmö FF (svéd) 2–0 (Lourenco 15., Liedson 84.)
Villarreal (spanyol)–Trabzonspor (török) 0–0

A visszavágókat október 15-én és 16-án játsszák.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik