Batházi István. Öt éve, a perthi világbajnokságon ötödik lett 400 méter vegyesen. Egy évvel később, az isztambuli Európa-bajnokságon szintén ötödik. Aztán 2000-ben a helsinki Európa-bajnokságon meglepte a kontinenst, a mellette úszó román Baditát lehajrázva megszerezte az Európa-bajnoki címet! Hosszú út vezetett idáig.
Batházi István itt még lazíthat, a vb-n azonban minden energiájára szükség lesz (Fotó: Árvai Károly)
Batházi István itt még lazíthat, a vb-n azonban minden energiájára szükség lesz (Fotó: Árvai Károly)
Nem született tehetség, mégis bebizonyította, Darnyi Tamás és Czene Attila után is van magyar vegyes úszás. Amikor a perthi világbajnokságon ötödik lett, azt mondták, remek eredmény, na, de hol van ez Darnyitól… Az isztambuli ötödik hely után már a megbízhatóságát dicsérték. A helsinki Európa-bajnokság után viszont elfogadták. Végérvényesen. Az aranyéremnél ugyanis nem kell jobb bizonyíték. Batházi pedig bizonyította: igaz, tehetség dolgában nem mérhető Darnyihoz vagy éppen Czenéhez (nem sokan mérhetők hozzájuk), ám munkával pótolni tudja a hiányosságot. Ha 400 méter vegyes, akkor Batházi István. Ha pedig döntő, akkor tudni lehet, ott lesz a dobogó környékén, ha éppen nem rajta. A pályafutása a helsinki arany után hullámhegy helyett mégis hullámvölgyet hozott. Hiába nyert aranyérmet 2000-ben, nem lehetett ott a következő évben a fukuokai világbajnokságon. Nem, mert még három éve a sydneyi olimpián lemaradt a döntőről, és mert nem úszta meg a szintidőt. Más kérdés, hogy mint Európa-bajnok akár védettséget is élvezhetett volna, arról nem beszélve, hogy a mostani, barcelonai vb-n is sok olyan versenyző akad, aki szintidő nélkül is helyet kapott a csapatban. Batházi lemaradt a legutóbbi világbajnokságról, ami annyit jelentett, hogy egy év kiesett a pályafutásából. Tavaly pótolta… A berlini Európa-bajnokságon már a 200 méter vegyes döntőjében bizonyította, remek formában van, aztán kedvenc számában, 400 méter vegyesen mindenki számára egyértelművé tette, bár Fukuoka nem adatott meg neki, továbbra is a kontinens szűk elitjébe tartozik. Igen, mert az olasz olimpiai bajnok Alessio Boggiatto mögött a második helyen végzett, gyorsan tegyük hozzá, vita nélkül szerezte meg az ezüstérmet. Európában versenyképes, világbajnokságon eleddig azonban nem ért fel a dobogóra.
Névjegy
BATHÁZI ISTVÁN Született: Budapest, 1978. december 16. Klubja: Bp. Spartacus Edzôje: Turi György Legjobb eredményei: vb-5. hely (400 m vegyes, 1998); Európa-bajnok (400 m vegyes, 2000), Eb-2. hely (400 m vegyes, 2002), Eb-5. hely (400 m vegyes, 1999) Vb-számai: 200 m vegyes, 400 m vegyes
Egy biztos, a döntőbe jutás számára is kötelező. Az arany egyértelmű esélyese az amerikai Phelps. Világcsúcstartó, bombaformában versenyez az idén is. Aztán ott van a másik amerikai, Vendt. Neki is másodpercekkel jobb az egyéni legjobbja. Aztán a japán Mori, aki a világranglistán a dobogón állt Barcelona előtt. Vagy éppen az olasz Boggiatto, aki nem mellesleg olim-piai bajnoknak mondhatja magát. És ott van a mindössze 17 éves, magyar Cseh László is, aki az utóbbi időben sokkal jobb formát mutat, mint Batházi. A egyéni csúcsa is jobb, és Kiss László szövetségi kapitány is úgy látja, inkább Cseh lehet érmes Barcelonában. Ettől függetlenül Batházit senki sem írja le. Miért is tenné, hiszen egy Európa-bajnokkal mindig számolni kell, főleg, hogy tavaly is ezüstérmet nyert. Főszereplőnk amúgy – pont az Európa-bajnoki ezüstnek köszönhetően – most védettséget élvezett a válogatásnál, nem kellett szintidőt teljesítenie. Ráadásul a júniusi, fehérvári országos bajnokságon megbetegedett, így pedig csak Barcelonában derül majd ki, milyen teljesítményre képes. Ahhoz, hogy dobogón végezzen, várhatóan három-négy másodperccel kell jobbat úsznia az egyéni legjobbjánál. Nehéz eset, de az aranyos helsinki Eb előtt sem sokan gondolták volna, hogy ő ül fel a kontinens trónjára.
Szabad a medence
Barcelona. Kedden a versenyzők először vehették birtokukba a vb úszó-eseményeinek helyt adó ideiglenes uszodát, amelynek feltöltéséhez csaknem 2.5 millió liter víz szükséges. A Palau Sant Jordiban felállított medencében már több világsztár is megmártózott. "Érdekesnek tűnik, de majd meglátjuk, milyen lesz élesben” – nyilatkozott az első edzés után a kétszeres olimpiai bajnok, holland Pieter van den Hoogenband. Az arénában 12 ezer néző követheti majd figyelemmel a hatalmas érdeklődésre számot tartó úszóversenyeket.