Ezen a hét végén, az ukrán bajnokság első fordulójának mérkőzéseivel megkezdődik az európai bajnoki idény. Az ukrajnai nyitány remek alkalmat kínált arra, hogy áttekintsük, mikor csengetnek be a többi őszi-tavaszi rendszerű európai bajnokságban. Az alábbiakban ezt a hat "dobozba csomagolt gyűjteményt nyújtjuk át olvasóinknak.
A legfürgébbek
Július
Ukrajna (július 12–13.), Ausztria (július 16.), Svájc (július 16.), Szlovákia (július 19–20.), Szlovénia (július 19–20.), Csehország (július 26–27.), Dánia (július 26–27.), Grúzia (július 26–27.), Horvátország (július 26-27.), Magyarország (július 26.)
Júliusban az öreg kontinens tíz országában is útjára indul a labda,
Európa középső térségében inkább azok az államok számítanak kivételnek, melyekben még tart a nyári szünet (Magyarországon is ebben a hónapban lesz a rajt). Az évadot nyitó ukránok után az osztrákok és a svájciak következnek majd a sorban – érdekesség, hogy az osztrák első osztályban a címvédő, az aranyat hatalmas fölénnyel begyűjtő bécsi Austria a Kärnten ellen kezd, ama csapat ellen, amellyel ma este a Szuperkupáért is megvív (a találkozót az ORF1 17.20-kor élőben közvetíti).
A nagyok is elkezdik
Augusztus 1–3.
Németország, Franciaország, Bosznia-Hercegovina
Az öt nagy bajnokságból kettő már augusztus első napjaiban megkezdi hódítását, többek között olyan rangadókkal, mint a Schalke–Borussia Dortmund (Bundesliga) vagy a Monaco–Bordeaux (Ligue 1) összecsapás. Az idén újra mindhárom fronton a végső győzelemre pályázó Bayern München, illetve az Olympique Lyon mellett még egy gárda, a bosnyák Leotar kezdi meg ezekben a napokban a címvédési hadjáratát, alighanem a kiscsapatnak van a legkevesebb esélye az újrázásra ebből a hármasból.
A többség már játszik
Augusztus 8–10.
Belgium, Bulgária, Lengyelország, Luxemburg, Macedónia, Moldova, Románia, Skócia, Szerbia-Montenegró, Törökország
Semmi kétség, ez a hétvége a legnépszerűbb, legalábbis ami a bajnoki rajtokat illeti. Tíz bajnokságban is ezeken a napokon indul útjára a labda a 2003–2004-es idényben, érdekes módon a tradicionális nemzetek közül senki sem gondolta úgy, hogy pont ekkor kellene véget vetni a nyári szabadságnak. Persze érdekes vetélkedéseknek nem leszünk híján, hiszen a Rangers és a Celtic (Skócia), illetve a Besiktas, Fenerbahce, Galatasaray trió (Törökország) ősi vetélkedése sokak figyelmét leköti.
Jönnek az angolok!
Augusztus 15–17.
Anglia, Hollandia, Portugália, Wales
Mindössze négy országban választották ezt a hétvégét a bajnoki rajtra, de köztük van a futball őshazája, Anglia is, úgyhogy ünnepi napoknak nézünk elébe. A bajnok Man. United a Boltont, az Arsenal az Evertont fogadja a szombati nyitányon, de a vasárnapra sorsolt Liverpool–Chelsea csatában is nagy izgalmakra van kilátás. Hollandia és Portugália pontvadászata is figyelmet érdemel a hétvége kínálatából. A walesi rajtot is ekkorra írták ki, de visszalépések és fúziók miatt még lehet változás.
Dél-Európa nekilendül
Augusztus 22–24.
Albánia, Ciprus, Görögország, Izrael, Málta
Európa notórius "lustálkodói” csak augusztus végén térnek vissza nyári szabadságukról, igaz, ha tehetnék, még minden bizonnyal kihagynának néhány hetet, mert az első néhány fordulóban nem csupán az ellenfelek miatt kell izzadniuk a futballistáknak. A görögök minden bizonnyal később kezdenének, csakhogy Otto Rehhagel válogatottja kijuthat Portugáliába, ezért a nagy sietség. A térségre nem csupán a potenciális Eb-résztvevő ország, hanem több magyar futballista miatt is érdemes figyelni: Sztipánovics Barnabás, Sebők József és Korolovszky Gábor a ciprusi bajnokságban igyekszik megállni a helyét. Ugyanakkor a magyar "felvevőpiacnak” számító izraeli pontvadászat elitcsapataiban – többek között Pisont István és Halmai Gábor hazatérése miatt – most nem találunk honfitársat (itt egyébként a tévés jogok körüli viták elodázhatják a kezdést).
A ráérős elitligák
Augusztus 29–31.
Olaszország, Spanyolország
Szeptember:
Andorra, Észak-Írország (szept. 20.), San Marino
A hagyományoknak megfelelően Olaszországban és Spanyolországban csak a nyár legvégén kezdődik az élvonalbeli futball, ami nem csoda, hisz a spanyolok éppen két hete zárták le a megelőző idényt a kupadöntővel. (Igaz, ezekben az országokban utána gyakorlatilag átfocizzák a telet.) A focihatalmasságok árnyékában meghúzódó két miniállamban is tradíció a késői kezdés, Észak-Írországban viszont új korszak kezdődik: a kibővített mezőny meglehetősen későn, csupán a ligakupabeli ráhangolódás után vág neki a bajnokságnak.