Aki Hollywoodban is sztár volt

Vágólapra másolva!
2003.02.05. 20:46
Címkék
Meglehet, listát készíteni a XX. század sportlegendáiról eleve reménytelen vállalkozás. Szerencsére, szerencsénkre a sportéletnek oly sok kiemelkedő alakja volt (van), hogy csokorba szedni őket szinte lehetetlen. Sorozatunkban mi mégis megpróbálkozunk vele: előre leszögezendő, a teljesség igénye nélkül.Összeállításunkban a háromszoros olimpiai, tízszeres világbajnok műkorcsolyázót, a későbbi film- és revüsztárt, a norvég Sonja Henie-t mutatjuk be.
A húszas és a harmincas években Sonja Henie lábai elôtt hevert a műkorcsolyavilág
A húszas és a harmincas években Sonja Henie lábai elôtt hevert a műkorcsolyavilág
A húszas és a harmincas években Sonja Henie lábai elôtt hevert a műkorcsolyavilág
A húszas és a harmincas években Sonja Henie lábai elôtt hevert a műkorcsolyavilág
A húszas és a harmincas években Sonja Henie lábai elôtt hevert a műkorcsolyavilág
A húszas és a harmincas években Sonja Henie lábai elôtt hevert a műkorcsolyavilág
Jégbolhából jégkirálynő. Röviden így összegezhetnénk Sonja Henie sportpályafutását. Ám az a rengeteg eredmény, ami minden idők legeredményesebb műkorcsolyázónőjévé tette a norvégok klasszisát, ennél azért némiképp részletesebb méltatást érdemel.
Nyuszika – merthogy kerek képe miatt kezdetben ez a becenév ragadt rá – története igazán hatévesen kezdődött, amikor kereskedő édesapjától egy korcsolyát kapott ajándékba. S habár a pici lány a teniszezésben, a síelésben és a balettozásban ugyancsak örömét lelte, nem kellett hozzá sok idő, hogy a jégen töltse ideje java részét. Alig múlt el tíz, amikor megnyerte a hazai bajnokságot, rá négy évre pedig már első világbajnoki címét ünnepelhette. A történethez persze az is hozzátartozik, hogy az utóbbi eseményre Oslóban került sor, ahol ráadásul a zsűri hét tagjából négy norvég volt. Így aztán nem csoda, hogy akadtak olyanok, akik ,,Nyuszika” helyett egyenesen a menedzserének, a csodafutó Paavo Nurmit is istápoló Hugo Quistnek tulajdonították a sikert… Henie azonban nem véletlenül volt klasszis, nem hagyta, hogy árnyék vetüljön első jelentősebb győzelmére, inkább gyorsan bebizonyította, ez még csak a bemelegítés. Ezután ugyanis tíz éven át képtelenségnek tűnt legyőzni őt. Három egymást követő téli olimpián (1928, 1932, 1936) szerzett aranyérmet, s meg sem áll tíz világbajnoki és hat Európa-bajnoki címig.
Káprázatos sorozat.
A magyar közönség 1935-ben, Budapesten kapott egy kis ízelítőt a már kiforrott stílusú Henie-ből – aki időközben ügyes show-elemekkel gazdagította kűrjét –, igaz, a Rotter Emília, Szollás László páros vb-elsősége érthetően elhomályosította a sikerét.

A 20th Century Fox csillaga

Miután a jégen már nem talált több kihívást – nem beszélve arról, hogy egyre több feltörekvő fiatal figyelmeztette Henie-t az idő múlására –, úgy döntött, pénzt, igen sok pénzt fog keresni.
Ehhez persze szüksége volt egy remek szemű filmesre, akit Darryl F. Zanuck személyében sodort útjába a sors. A férfi pillanatok alatt gyönyörű nőt faragott a szőkeségből, s máris belevágtak az első filmbe, amely a ,,One in the Million” (1936) címet kapta. A mozi ugyan nem állította különösebben nagy feladat elé az újdonsült színésznőt, hiszen egy korcsolyázót kellett alakítania – s ő nem is bajlódott sokat a jellemformálással, inkább önmagát adta –, a siker leírhatatlan volt. Nem csoda, hogy a 20th Century Fox hamarjában ötéves szerződést íratott alá az egykori élsportolóval. Vagyis ,,Nyuszikából” villámgyorsan róka – angolul fox – lett.
Thin Ice (1937), My Lucky Star (1938), Happy Landing (1939), Se-cond Fiddle (1939), Everything Happens at Night (1939, Ez történt az éjszaka), Sun Valley Serenade (1941), Iceland (1942), Wintertime (1943), It's a Pleasure (1945), The Countess of Monte Cristo (1948), Hello London (1950) azoknak a filmeknek – elsősorban vígjátékoknak – a sora, amelyekben látható volt a vásznon. Sőt, nem csak a vásznat hódította meg, a televíziónak is készített egy műkorcsolyázásról szóló műsort.
Kell-e mondani, hogy a harmincas évek végére a népszerűsége vetekedett a gyermeksztár Shirley Temple-ével és a szívtipró Clark Gable-ével.
A vagyona pedig talán több is volt, mint az előbb említett sztároké.
Valószínűleg híres mondása is ebből az időből származik, amit talán egy szemtelen tollforgatónak válaszolt az anyagi helyzetét firtató kérdésre: ,,Ha nem elég a pénze, csináljon úgy, mint én. Dolgozzék mindennap tizennyolc órát, és kezdje hétéves korában”.

Névjegy

SONJA HENIE
Született: 1912. április 8., Oslo
Elhunyt: 1969. október 12., Oslo
Állampolgársága: norvég
Sportága: műkorcsolya
Legjobb eredményei: 3x olimpiai bajnok (1928, 1932, 1936), 10x világbajnok (1927–1936), 6x Európa-bajnok (1931–1936)
Le sem tagadhatta volna, hogy édesapja kereskedő vére csörgedezik az ereiben, hiszen amihez csak nyúlt, vaskos bankóköteggé változott.
Miután ráunt Hollywoodra, 300 000 dollárt áldozott a világ első Jégrevüjének a megalapítására. A filmfőváros jól csengő nevét azért nem dobta sutba, hanem belecsempészte az új vállalkozásába, amit Hollywood Ice Revue néven ismert meg a világ. A turné fogadtatása, amelynek sztárja s egyben producere is volt, talán magát Henie-t is meglepte, hiszen rögtön 4 milliót hozott a konyhára.
Így aztán a még mindig remek formában lévő sportolónő 375 000 dollárra biztosította a lábait, és huzamosabb időre visszatért a jégre.
A Csillagok a jégen, az Itt korcsolyáznak, a Le a kalapot a korcsolyázók előtt!, a Jég-show1948 csak egy-egy újabb állomása az immár revüsztárrá váló korcsolyázónő pályafutásának, ami egészen 1960-ig tartott. Akkor aztán gondolt egyet, és közel negyven év után – s egyes források szerint több mint 40 millió dolláros vagyonnal a háta mögött – visszavonult.

A művészetek pártfogója

Noha sport- és filmes pályafutása a közönség előtt zajlott, Sonja Henie-t, a magánembert kevesen ismerhették.
Amit megőriztek róla a krónikák, hogy háromszor ment férjhez. Először az amerikai Dan Toppingot választotta párjául 28 évesen, s noha hat év múlva válással vetettek véget a kapcsolatnak, Henie mindenképpen profitált az együttlétből, hiszen ez idő alatt vált amerikai állampolgárrá. Toppingról sem tudni sokat, a következő férj – akihez három évre rá, 1949-ben ment hozzá Henie – viszont ha lehet, még nála is ,,titokzatosabb”. A szintén amerikai Winthrop Gardnerről ugyanis még az sem maradt fenn, egészen pontosan hány évig volt hű (vagy hűtlen) társa a karizmatikus asszonynak. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy 1956 júniusára már nyoma sem maradt, hiszen exfelesége ekkor, egész pontosan hatodikán mondta ki a boldogító igent a harmadiknak, egy norvég hajózási vállalat tulajdonosának, Niels Onstadnak, akivel haláláig boldogan élt.
Hogy az utóbbi választás volt az igazi, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a férfi a művészetek támogatásában is lelkesen követte nejét. Oslo mellett, Hovikoddenben hozták létre a kettejükről elnevezett Henie Onstad Art Centert, ahol 1968-tól a modern művészetek lelnek otthonra.
Sajnos főhősünk nem sokáig élvezhette legújabb ötletének az eredményét, ugyanis egy évre rá legyőzte leukémiája.
1969. október 12-én a már igen beteg asszonyt egy Párizsból Oslóba tartó repülőgép fedélzetén érte a vég.

Az örök rekorder

Lassan 34 éve, hogy eltávozott, ám Sonja Henie neve mégsem merül feledésbe. S érdekes módon nem a celluloidon rögzített képek miatt. Sokkal inkább páratlan sportteljesítménye teszi halhatatlanná.
Igaz, időközben egyik-másik rekordja megdől. Így például 1998-ban a legfiatalabb műkorcsolyázó olimpiai bajnoknő titulus íródott felül, miután az amerikai tinédzser, Tara Lipinsky vette át Naganóban az aranyérmet.
Ám arra, hogy valaki ismét három olimpiai, tíz világ- és hat Európa-bajnoki címet szerezzen, úgy látszik, még várni kell.
S létezik olyan érdem is, ami megismételhetetlen. A Jégrevü ötletgazdája és megvalósítója ugyanis mindig is Henie marad, akinek a nevét ráadásul nap mint nap imába foglalhatják az utódok, akik az amatőrkarrier befejeztével profinak állnak, s a revükben keresett busás összeggel alapozzák meg az életüket.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik