Óriási dolog ez, kérem, még annak ellenére is, hogy szép lassan már hozzászokhatunk: 1999-ben Gröschl Tamást az Edmonton Oilers, 2000-ben pedig Szuper Leventét a Calgary Flames draftolta, így a szombaton, az NHL 2002-es torontói draftján elkelt Vas János akinek a tengerentúli játékjogát a Dallas Stars foglalta le "csak a harmadik a sorban.
Vas János (jobbra) a következô idényben Európa egyik legszínvonalasabb bajnokságában bizonyíthat, aztán pedig…
Vas János (jobbra) a következô idényben Európa egyik legszínvonalasabb bajnokságában bizonyíthat, aztán pedig…
Csak? Gondolják el: egy Magyarországról indult tizennyolc esztendős fiatalemberre a texasi szuperklub vezetői nemcsak, hogy felfigyeltek, hanem a játékjogára rendkívül gyorsan, már a második körben lecsaptak, s azzal, hogy a harminckettedik helyen választották ki – csak az összehasonlítás kedvéért Gröschl a 256., Szuper pedig a 116. helyen kelt el –, ő lett az NHL eddigi történetének legelőkelőbb helyen draftolt magyar hokisa. Vas János hétfőn már ismét itthon volt, s a hazafelé tartó úton szinte végig ott szorongatta a kezében a Dallas Stars mezét…
– Hányas szám van a hátán? – Ugyanúgy nullakettes, mint mindenkién, akit most draftoltak. A szám természetesen az évszámra utal, és persze ugyanez igaz a sapkára is, amit szintén a draft után kaptam. – Jól sejtem, hogy most madarat lehetne önnel fogatni? – Nagyon elégedett és boldog vagyok, hiszen ezzel egy régi álmom teljesült. Fantasztikus élmény volt ez a néhány nap Torontóban, biztos vagyok abban, hogy ez az egész pályafutásomra kihat majd. – Mi idehaza kevésbé tudjuk, miként zajlik egy ilyen draft. Meséljen, mi történt? – A múlt héten szerdán utaztam ki, a repülőtéren a New Jersey Devils megfigyelői fogadtak, és elvittek abba a szállodába, ahol az ő csapatuk szokott lakni, amikor Torontóban játszik. Másnap fizikális teszteket csináltunk, majd elbeszélgettek velem. Pénteken megérkezett a menedzserem is, akivel átköltöztünk egy másik szállodába, és ott vártam a draft szombati kezdetét. – Ha jól értem, ezek szerint nem csak
Malmôben már letette a névjegyét
Jó szeme van a malmôi szakvezetôknek: a svéd elitklub szakemberei két esztendôvel ezelôtt egy dániai tornán figyeltek fel Vas Jánosra, a dunaújvárosiak akkor 16 esztendôs jobbszélsôjére. A csatár csakhamar a Redhawks egyik utánpótlás-csapatában találta magát, ráadásul nem is saját korosztályában számítottak rá, hiszen az U–18-as gárdában csak háromszor léphetett jégre (ez idô alatt kétszer talált az aktuális ellen kapujába), hanem a svéd elitliga közvetlen utánpótlás-bázisának számító U–20-as pontvadászatban terelgethette a pakkot. Az elsô év a beilleszkedés idôszakának számított, huszonhárom összecsapáson négy-négy találattal és elôkészítéssel, no és tizenkét perc büntetôpadon töltött perccel hívta fel magára a figyelmet. A következô – azaz az elmúlt – szezonban aztán már minden elfogódottság nélkül játszott hétrôl hétre, s ez az eredményességében is megmutatkozott: 33 meccsen tizenhárom gólt és tizenhét assziszot szorgoskodott össze, s ehhez párosult 50 percnyi kiállítás, mely jól mutatja, egykönnyen nem adja meg magát a riválisoknak. A fenti mutatók alapján természetesen a Malmö felnôttcsapatának vezetôi is felfigyeltek rá, de híre még a tengerentúlra is eljutott: a Dallas Stars több mérkôzésére is megfigyelôt küldött. Vast azonban nem zavarták a vizslató tekintetek, s mondhatni, a vállán vitte be csapatát a rájátszás döntôjébe. A negyeddöntôben a MoDo ellen négy gólt és egy elôkészítést vállalt, az elôdöntôben az AIK Stockholm ellen egy-egy találatig és asszisztig jutott, míg a – végül elbukott – fináléban ô lôtte csapata egyetlen gólját a Frölundának, s ezzel a magyar szélsô lett a rájátszás gólkirálya, míg a kanadai táblázaton a második helyen végzett– a szakemberek nemes egyszerûséggel csak a lengyel NHL-sztárhoz, Mariusz Czerkawskihoz hasonlították játékát… A szenzációs teljesítménynek hamar meg is lett a gyümölcse, az idény végén felkerült a Malmö felnôttkeretébe, míg a hét végén Torontóban az NHL-drafton a Dallas Stars – a második kör második választottjaként – lefoglalta a játékjogát.
a dallasiak érdeklődését keltette fel… – Viszont ők voltak a legaktívabbak. Néhány héttel a draft előtt, még májusban Helsinkiben a csapat pszichológusával többórás tesztet csináltam végig. Akkor nem lehetett tudni ennek az eredményét, de mint kiderült, átmentem azon is, mert a pszichológus most Torontóban, a draft után odajött hozzám, és gratulált. – Ne szaladjunk ennyire előre, térjünk vissza a szombathoz. Hogyan zajlott a játékosbörze? – A Torontó pályáján, tehát az Air Canada Centerben rendezték a draftot. Először öt sorban felsorakozott a harminc csapat, majd az együttesek képviselői körbeülték az asztalukat. Mivel ezt még a televízió is élőben adta, az első körben kiválasztott játékosok mindegyikének fel kellett mennie az emelvényre, ahol ünnepélyesen átadták az adott csapat mezét és sapkáját. Aztán a második körtől ez annyiban változott, hogy az emelvény helyett a csapatok asztalához mentünk, bemutattak mindenkinek, majd ott kaptuk meg a mezt és a sapkát. – Számított arra, hogy már a második kör második helyén szólítják majd? – Óriási meglepetés volt számomra, erre csak a legtitkosabb álmaimban gondoltam. Hogy ez előforduljon, annak egészen minimális volt az esélye, így nagyon boldog voltam, amikor tudatosult bennem, hogy máris a nevemet hallom. – Említette, hogy az asztalnál ott ült mindenki, aki számít a Dallasnál. Mit mondtak, mivel fogadták? – Mindannyian gratuláltak, és sok sikert kívántak, ennél többre viszont nem nagyon volt lehetőség, mivel a második körben a Dallas négy játékost is választhatott, ezért elég nagy volt a jövés-menés az asztal körül. A draft után viszont a menedzseremmel már tárgyaltak. – És milyen eredménnyel? Lehet már tudni, hogy miként alakul Vas János sorsa? – Az biztos, hogy a következő idényt Malmőben játszom végig, hogy utána mi lesz, azt még nem tudom. Úgy hallottam, a dallasiak szerették volna, ha a tengerentúli juniorbajnokságban játszom majd, de erre most nincs lehetőség. Emiatt egyébként nem is vagyok igazán szomorú, mivel Svédországban tovább fejlődhetek, különösen most, hogy hivatalosan is a felnőttcsa- pathoz kerültem. A huszonkilences mez lett az enyém, és most az a legfontosabb a számomra, hogy ne csak a keretbe, hanem a csapatba is bekerüljek. – Annál is inkább, mert az vélhetően sokat lendíthetne a tengerentúli karrierjén is. Kezdőemberként a svéd bajnokságban… – Igen, én is úgy gondolom, hogy a Dallas vezetői figyelik majd az egész éves teljesítményemet. A Malmőnél most ötünket vittek fel a junioroktól a felnőttek közé, vélhetően azért, mert
Névjegy
VAS JÁNOS Született: 1984. január 29., Dunaújváros Klubja: MIF Redhawks Magassága/testsúlya: 187 cm/84 kg Posztja: jobbszélsô Válogatottság száma: 15 Legjobb eredményei: divízió–1 vb 2. (2002), divízió–1 vb-4. (2001), svéd junior-elitliga 2. (2002), svéd junior-elitliga rájátszásának gólkirálya és a ponttáblázat második helyezettje (2002), NHL-draft 32. helyen (2002)
számítanak ránk. A többi már csak rajtunk, illetve ha magamról beszélek, akkor rajtam múlik. – Mikor kell Svédországba mennie? – Július tizennegyedikén, mivel másnap már megkezdődik a felkészülés az új idényre. – Addig legalább még van egy kis idő a pihenésre… – Pihenés? Nem, arról nincs szó. Az iskolában, a dunaújvárosi Bánki Donát Gimnáziumban négy tárgyból – fizikából, történelemből, magyarból és németből – még hátravannak a vizsgák. Az eddigi akadályokat sikerrel vettem, igaz, a nehezebbek csak ezután következnek. Torontóba is vittem magammal könyveket, de őszintén szólva ott nem volt időm ezzel foglalkozni, így a kiesett napokat is pótolnom kell. Meg aztán július tizenötödikén egy fizikális felméréssel kezdődik majd a munka Malmőben, arra is készülök, így hát a pihenésre, kikapcsolódásra most tényleg nincs lehetőségem. De tudja mit? Nem is bánom. Ezt akartam, ezt szeretem, és erre tettem fel az életemet, így most pihenés nélkül is nagyon boldog vagyok.