Kezdő búvárnak először irány a Hévízi-tó!

Vágólapra másolva!
2002.06.12. 22:27
Címkék
Aki megengedheti magának, az az óriásráják és teknôsök mellett lubickolhat
Aki megengedheti magának, az az óriásráják és teknôsök mellett lubickolhat
Aki megengedheti magának, az az óriásráják és teknôsök mellett lubickolhat
Aki megengedheti magának, az az óriásráják és teknôsök mellett lubickolhat
Aki megengedheti magának, az az óriásráják és teknôsök mellett lubickolhat
Aki megengedheti magának, az az óriásráják és teknôsök mellett lubickolhat
Ha eszedbe jutott már valaha, hogy kipróbáld a búvárkodást, nyilván belegondoltál abba, milyen is lehet a világ legszebb részén, Ausztrália partjainál, a Nagy-korallzátonynál merülni, és a valószínűtlenül sárga, piros, kék, vagy zöld halak között úszkálni. Megfigyelni egy-egy elúszó ráját, vagy hatalmas teknőst, és tíz centiről szemrevételezni a világörökség részeként számon tartott korallokat. Csodálatos, felejthetetlen élmény. Olyan, amelyet boldog mosollyal az arcodon mesélhetsz még az unokáidnak is. És ehhez még csak komoly búvártudás sem szükségeltetik. A Zátony partjainál működő számtalan búvárklub kiváló oktatói ugyanis egy rövid gyors(béka)talpaló, félórás tanfolyam után már viszik is a mélybe a jól fizető kuncsaftot. Ha azonban arra vágysz, hogy magad határozd meg a merülés időpontját, helyszínét, és azt, hogy meddig maradsz, érdemes elvégezni a tanfolyamokat.
Ehhez nem kell más kezdetben, minthogy 14 évesnél idősebb légy, s tudj úszni. A magyarországi búvárklubok alapos elméleti képzést nyújtanak, hogy utána az uszodában egy legalább négy méter mély medencében, majd tavon ismertessenek meg a szabadtüdős és a légzőkészülékes búvárkodással. Magyarország külön specialitása, hogy télen is van lehetőség 28 fokos vízben merülni, hiszen a Hévízi-tó nem csak gyógyfürdőként funkcionál. A tanfolyam elvégzése után jár egy CMAS 1-es nemzetközi búvárkártya, amellyel a világ bármely búvárbázisán merülhetsz 30 méteres mélységig. A jelenlegi piaci árak szerint nagyjából 50ezer forintot kell, hogy áldozz erre. Jó hír, hogy ez magában foglalja az elméleti és gyakorlati oktatást, valamint a felszerelés bérlését. Ahhoz, hogy valaki egyáltalán nekivágjon egy efféle kalandnak, rengeteg cuccot kell(ene) megvennie, vagy legalábbis bérelnie. A búvárok első számú szabálya: végy egy jó légzőkészüléket. Ez lehet 2x7, 2x10, vagy 1x15 literes, két független reduktoros csatlakozással. Feltétlenül kell még egy neoprén ruha, két légzőautomata. Egy mélységmérő, és egy óra mindenképpen szükséges, hiszen minden pillanatban tudnod kell, mennyi időre elegendő a palackozott oxigéned, és hogy milyen mélységben tartózkodsz. Az uszony és a maszk is elengedhetetlen, nem beszélve egy késről, ami szorult helyzetben mindig jól jön. És persze az ólomöv a hozzá tartozó nehezékekkel.
A továbblépést a következő szint jelenti. A haladó búvárnak fel kell mutatnia 40 igazolt merülést, amiből húsz alkalommal 35 méternél mélyebbre kell mennie. A tanfolyamon részt vevők a korábban szerzett rutinjukat, és ismeretanyagukat bővítik tovább, kiegészítve merülésszervezéssel, víz alatti fotózással és elsősegélynyújtással. A kétcsillagos búvár azonos minősítésű társával, vagy merülésvezetővel már önállóan merülhet a tavakban és tengerekben. Európában egyedülálló lehetőséget kínál a már említett Hévíz, hiszen a tavat tápláló források miatt annak átlaghőmérséklete a leghidegebb időszakban sem süllyed 28 fok alá. Amikor a kontinensen a nyílt vizek átlaghőmérséklete nem kedvező a merülések számára, nálunk akkor kezdődik a főszezon, amely október közepétől április végéig tart. A nyíltvízi merülés 38 méteres mélységig lehetséges, de van ennél lejjebb is, hiszen különböző forrástermekben, vagyis zárt térben egészen 45 méterig is le lehet jutni. Itt a kristálytiszta vízben fotózási, videózási lehetőség van, arra azonban fel kell készülni, hogy a mélyben 39 fokos a víz hőmérséklete, ami bizony némi veszélyt rejt magában. Igaz, a biztonság érdekében a helyszínen rekompressziós kamra, és orvosi ügyelet áll a merülők rendelkezésére.
Ha ezek mind-mind megvoltak, már csak pénz kérdése, hogy elrepülj Cairnsbe, és nekivágj a Nagy-korallzátonynak. Azok a valószínűtlen színű halak, ráják és teknősök, na meg a növényzet minden pénzt megérnek!
Legfrissebb hírek

Férfi vízilabda: Ágh György Montenegróba igazolt – hivatalos

Vízilabda
4 perce

A favorit Freya T Boko nyerte a 111. Ügető Magyar Derbyt

Egyéb egyéni
25 perce

Csallóközcsütörtök versenyzője nyerte a Felvidéki Vágta kilencedik évadát

Egyéb egyéni
29 perce

Videó: Musiala ütközött Donnarummával, borzalmas sérülés lett a vége

Klub-vb
35 perce

Birkózás: Terék Gerdának már az arany sem hiányzik az éremkollekcióból

Utánpótlássport
57 perce

Wimbledon: Ben Shelton–Fucsovics Márton

Tenisz
1 órája

Felkészülés: kétgólos kisvárdai győzelem a Dinamo Kijev ellen

Labdarúgó NB I
1 órája

TCR World Tour: Michelisz hatodik a piros zászlókkal tarkított portugáliai időmérőn

Egyéb egyéni
1 órája
Ezek is érdekelhetik