Kisteleki István és a szövetség kihátrált a meghirdetett bojkottból

Vágólapra másolva!
2007.07.15. 00:45
Címkék
Kisteleki István, az MLSZ elnöke, miután szombaton eredményes egyeztető tárgyalást folytatott a Nemzeti Sport vezetőivel, úgy döntött: már nincs akadálya, hogy ismét együttműködjenek a napilappal. A labdarúgó-szövetség július 5-én közleményben jelentette be, hogy megszünteti a kommunikációs kapcsolatot az újsággal, miután az megítélésük szerint nem a valós tényeknek megfelelően számolt be a Kentaro-szerződés felbontását követő jogi helyzetről s a lehetséges anyagi következményekről. Az MLSZ elnöke arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Nemzeti Sport szerkesztőinek rendelkezésére bocsátotta az ügy valamennyi fontos dokumentumát, s ezek alapján a sportnapilap vasárnapi számában már a hiteles adatok, tények birtokában tud majd beszámolni a történtekről. „Minderről tájékoztattam munkatársaimat, akik a jövőben ismét a lap rendelkezésére állnak. Mindezt természetesen a sportág népszerűsítését, a szurkolók és az olvasók érdekeit szem előtt tartva tesszük – tette hozzá Kisteleki István, megjegyezve: – Örülök, hogy sikerült állításaink igazolására meggyőző bizonyítékokat felsorakoztatnunk, s ezt a lap vezetői is akceptálták. Ugyanakkor, amennyiben a korábbi közleményünkben az olyan kitételek, melyek szerint tudatos ferdítés történt, s tendenciózusan rosszindulatú tálalásban jelentek meg a rólunk szóló hírek, sértették volna a Nemzeti Sport munkatársait, akkor azért elnézést kérek.”

– Ha mindegy a sorrend, akkor a legutóbbi kérdésükkel kezdem, amely elődöm, Bozóky Imre csütörtöki sajtótájékoztatóját követően fogalmazódott meg. Azért ezzel, mert az igazat megvallva ez a Spoon hajón zajló, Bozóky szervezte összejövetel döbbentett rá, hogy miért is kell nekem tovább hallgatnom?!
Tehát először is a lapjuk pénteki számában megjelent kérdés:

1. „Bozóky Imre személyiségi jogi pert indított ön ellen – mondván, egy televíziós műsorban lecsalózta őt –, és olyan vádakkal illette, amelyeket alaptalannak tart. Mit szól ehhez? Kíváncsian várjuk, miként reagál Kisteleki István arra, hogy idővel bíróságra kell járnia?”

– Bozóky Imrével alighanem majd mindenkor együtt megyünk a bíróságra... – kezdte Kisteleki. – Azt mondja, alaptalan vádakkal illettem, lecsalóztam. Szerintem kíméletes voltam vele szemben. Bozóky a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az APEH-vizsgálat őt igazolja, alig néhány millió a tartozás, őt valójában elismerés illeti. Az MLSZ-nek ezzel szemben több mint 100 millió forintot be kell fizetnie. Itt a határozat, kérem, nézzék meg. Mint ismeretes, Bozóky Imre vitatja, hogy az MLSZ-nek a formaruhák után miért kell adót fizetnie. A részletekről eddig nem szóltunk, de akkor valóban legyünk konkrétak.

A számlák szerint az MLSZ 24 millió 160 ezer forintért a szombathelyi ruhagyárból rendelt 161 zakót, valamint 148 nadrágot. Egy zakó, egy nadrág ára 240 ezer forint plusz áfa. Eddig nem tudtam, hogy ilyen drága lenne a szombathelyi Styl, de ez más kérdés. Sokkal elgondolkodtatóbb, hogy nem igazán tudni, kik hordják az egyedi értékű öltönyöket. Nem vagyok piperkőc, de azzal tisztában vagyok, hogy ma egy Boss vagy egy Armani ruhát a számlázott összeg hányadáért lehet kapni. Kiváltképp, ha egyszerre 150 egyformát rendelnek belőle. Egy szombathelyi öltöny még a legdrágább butikban is jóval olcsóbb... Az MLSZ-apparátus legutóbb 40 ezerért vehette darabját. Enynyivel jobb lett volna a forint?... Nem győzöm hangsúlyozni, szörnyű nekem ilyenekről beszélnem. Volt olyan időszak, amikor jószerivel többet jártam az APEH-be, mint haza. Magyaráztam a bizonyítványom. Égett a bőr az arcomon. Kijelenthetem, hogy jó szándékúak voltak, de nem hülyék. Ha akarják, végigmehetünk a két vizsgálat mintegy száz oldalán. Vannak abban cipők is, ingek is, hogy csak a Bozóky által vitatott ruháknál maradjak.

Szerintem jobban tette volna, hogy ha hozzám hasonlóan inkább ő is hallgat. Elég, ha majd a bíróságon ad számos kérdésre magyarázatot. Az nekem a legnagyobb konfliktusom, hogy ha bebizonyítom, hogy Bozóky 200 milliónál is nagyobb kárt okozott az MLSZnek, akkor a szövetséget károsítom meg, hiszen lehet, annyival többet kell majd fizetnünk. Elismerem, vállalom, hogy amikor elnök volt, akkor nyíltan bíráltam Bozókyt, de amióta nem az, azóta a háta mögött már védtem. A labdarúgás önös érdekei alapján az APEHet is arról győzködtem, hogy Bozóky helyesen járt el. Ez a 22-es klasszikus csapdája. Ami pedig az adóhatóság elismerő szavait illeti, nem Bozókyt méltatták, hanem a vizsgálat alatti MLSZ-helytállást. Bár mindegy. Legyen ez Bozóky érdeme. Nekünk fizetnünk kell több mint 100 milliót, őt viszont tapsoljuk meg. Még egy ilyen helytállás a részéről, és elvihetik a fejünk fölül a székházat. ---- 2. „Elnök úr, jelen pillanatban biztosan nem hiányzik a magyar futballnak 310 millió forint?” Kérdezte a lap mindezt arra vonatkozóan, hogy ez az UEFA és a FIFA által küldendő öszszeg, amelyet a svájci bíróság zárolt. Vajon nélkülözhető-e ilyen nagyságrendű pénz az évente ennek megközelítőleg ötszöröséből gazdálkodó, nem túl rózsás helyzetben lévő magyar futballszövetség számára?

– Persze hogy hiányzik, még ha a Napkelte műsorában ugyanerre kérdésre azt is válaszoltam, hogy nincs baj, az MLSZ bevételei elegendőek a folyamatos munkához. Talán azt kellett volna inkább mondanom, hogy lehúzhatjuk a rolót? Vagy hogy vége a világnak? Kiváltképp, amikor valóban nincs vége? Ami tény, a Kentaro beperelte az MLSZ-t, amiért felbontottuk vele az igencsak speciális tartalmú tanácsadói szerződést. A Kentaro időlegesen elérte, hogy a svájci bíróság még a majdani per kezdete előtt, tehát a végkimenetel ismerete nélkül, mintegy biztosítékként befagyassza a FIFAnál és az UEFA-nál az MLSZ-t illető pénzeket.

Időközben a FIFA már visszautasította ezt a kezdeményezést. Újfent kérem, hogy egy pillanatra szakítsuk meg a beszélgetést, tekintsék meg a FIFA hivatalos állásfoglalását. Ha meggyőződtek erről, akkor folytatom... Nincs kétségem, hogy rövidesen az UEFA-tól is megkapjuk ugyanezt. A bíróság az ügyben automatikusan járt el, de minél több részletet ismer meg a szerződéssel kapcsolatban, annál kedvezőbbek a pozícióink. A Kentaro-megállapodás a Bozóky Imre, Berzi Sándor kettős, a volt MLSZ-elnök és a volt MLSZ-főtitkár legnagyobb szégyene. MLSZ pénzéből fizetett méregdrága öltönyök, zakók, nadrágok felmosóronggyá töpörödnek a Kentaro-vircsafthoz képest. 2004. május 12-én kötötték a megállapodást, amikor az MLSZ-nek még javában élt a Sport5 cég jogelődjével, az UFA Sports GmbH-val 2001. június 6-án született, a tévéközvetítések értékesítésére 2006. január 1-jéig szóló szerződése. Ezt a szerződést is a Bozóky, Berzi kettős kötötte, méghozzá oly módon, hogy annak lejártakor a Sport5 még jogot is kapott annak folytatására. A Bozóky, Berzi pár azonban, mint mondtam (és mutatja is – a szerk.), nem várta meg a Sport5 nyilatkozatát a továbbiakról, hanem a leírtakat figyelmen kívül hagyva megegyezett a Kentaróval.

Abszurd helyzet alakult ki. Mint ahogy az várható volt, a Sport5 kinyilvánította, hogy fenn akarja tartani a szerződést. Így hirtelenjében két gazdája lett egy jogosultságnak, méghozzá úgy, hogy mindkettő a Bozóky Imrével kötött írásbeli megállapodást lobogtathatta. Nos, erről nem beszéltem eddig nagy kedvvel, talán már egy kicsit érthetően. Aki eddig nem irtózott a magyar fociban történtektől, ennek hatására most megteheti. Hiába nem Bozóky már az elnök, a gyalázat minket sújt. Pedig a többség még nem is ismeri a részleteket. ---- 3. „Ön szerint van olyan elnökségi tag, aki nem a kellő tájékozottsággal döntött a Sport5-szerződés tervezetéről?” Felvetettük ezt azért, mert az általunk megkérdezett elnökségi tagok elmondták, ők csak a tervezetet látták, amikor szavaztak a Sport5-val kötendő megállapodásról, többségük nem jogász végzettségű, a jogi ügyekért felelős alelnök, dr. Helmeczy László ugyanakkor nemmel voksolt az ominózus kérdésben. Tehát biztos, hogy a döntéshozók tudták, milyen horderejű kérdésről határoztak? Netán ők is látták a rivális Kentaro AG prezentációját, amelyre az elnöknek módja volt? S a Sport5 valóban teljes körű pénzügyi garanciát ad az MLSZ-nek, ha a Kentaróval szemben pert veszít?

– Az elnökségi ülésen a jelenlévők tájékoztatást kaptak, még ha a zaftos részletek, mondhatni, kíméletből nem is kerültek kiemelésre. Bozóky újfent a partvonalon kívülre került, visszahúzódott, úgy éreztem, hogy csak előre szabad tekinteni, hiszen a nyilvánosság előtti leleplezése nem visz előre. Meggyőződésem, hogy most sem Bozóky akart velem szemben pert indítani, hanem a környezete, amely kedvezményezettként már nem tud tovább a magyar labdarúgásból nyerészkedni. Bozóky és társai sok pénzt tapsoltak el, vettek ki az MLSZ pénztárcájából. Alátámasztásként újfent következzenek az önök által követelt tények. Nézzük meg legalább összefoglaló jelleggel az egy-egy vonatkozásban már sokat idézett consultancy agreementet. Ugye, jól hangzik a neve? Tanácsadói szerződés, még ha tanácstalan is vagyok, hogy a neki jutó hatalmas pénzekért miben ad nekünk a Kentaro tanácsot. Tehát a lényege nagy vonalakban: 2006. január 1-jétől a Kentaro a jogtulajdonos MLSZ nevében és megrendelésére konzultál világszerte a tévés és rádiós jogok mindennemű részbeli és egészében zajló közvetítések, valamint – az MLSZ rendelkezésére álló maximum 110 méter hosszú forgó táblás reklámhely kivételével – hirdetési felületek értékesítéséről. A Kentaro ezért 2004. április és 2005. július 1. között 1.2 millió eurót ki is fizetett, de ebből csak 800 ezret az MLSZ számlájára, a többit, kétszer 200 ezer eurót közvetlenül Lothar Matthäusnak. Még szerencse, hogy a Matthäusnak így kifizetett pénz adóügyi kérdéseit eddig az APEH nem firtatta, de ha a Nemzeti Sport tiszta képet követel, ám legyen. A Kentaro a szerződés időtartama során, meghatározott bontásban, évente újabb pénzeket, összesen 2.8 millió eurót utalt volna az MLSZnek, de pusztán kölcsönként, vagy más megközelítésben előlegként. A szerződés 5. pontja ugyanis kimondja:

„a) A jogokból befolyó bármilyen bevétel 60/40 arányban oszlik el az MLSZ javára addig, amíg a 2 000 000 EUR vissza lesz térítve a 60%-os részesedésükből.

b) Azután bármely bevételt 70/30 arányban kell szétosztani az MLSZ javára. Ebből a 70%os MLSZ-részesedésből kell kiegyenlíteni a maradék 800 000 EUR-t.”
Tehát nem elég, hogy „tanácsaiért” a Kentaro megkapja a bevételek negyven, majd egy jóval későbbi fázisban annak „csak” 30 százalékát, mindemellett az MLSZ-nek maradéktalanul vissza kell fizetnie azt a pénzt, amelyet a Kentaro az MLSZ-nek bármikor megelőlegezett vagy Matthäusnak kifizetett. Még mielőtt Bozóky magyar tanácsadói – mert abból is van egy-kettő – nyomatékkal felhívnák a figyelmet, hogy a Kentaro nem kapott képviseleti jogot, hanem csak tanácsadóit, érdemes megnéznünk a szerződés 6. pontját, amely kimondja: „a Kentaro
semmilyen módon nincs korlátozva a szerződéses partnerek kiválasztásában”. Tehát a tanácsadó a partnereket illetően maga dönt. Megkülönböztetett figyelmet érdemel a 7. pont is, amely újabb talány:

„Az MLSZ garantálja a Kentarónak, hogy az MLSZ és képviselői fel vannak hatalmazva ezen szerződés megkötésére.” Az
MLSZ archívumát átkutattuk. Eddig egyetlen olyan jegyzőkönyvet sem találtunk, amely rögzítené, hogy az elnökség a Bozóky–Berzi álomkettőst ilyen joggal felruházta volna. Ennek ellenére még azt is kikötötték, hogy az MLSZ–Kentaro szerződés 2010. június 30-ig érvényes, és – most figyeljenek(!) – nincs jogosultság annak hagyományos megszűnésére. Értsd: a szándék szerint felbonthatatlan. Mi több, az is írva vagyon, hogy a megállapodás automatikusan meghosszabbodik a további teljes selejtezőperiódusra (két év) addig, míg az MLSZ az előleget teljesen vissza nem fizeti a maga részesedéseiből. A közös szándék szerint tehát betonbiztos, a Kentarónak nulla kockázatért mindent megad, átad, akár 2012-ig. Az MLSZ még mindig súlyos árat fizethet ezért az egyedi üzletért. Nem viccelek, hónapok óta próbálom megfejteni az okát, vajon mi késztette a Bozóky–Berzi kettőst erre a teljes odaadásra... ---- 4. „Elnök úr, nem készteti önkritikára, hogy elődei sokkal nagyobb konfliktusok esetén sem gondoltak a sajtó elleni bojkottra?”
Azért tettük fel ezt a kérdést az MLSZ elnökének, mert az általunk megkérdezett korábbi elnökök (Szepesi György, Benkő László, Laczkó Mihály, Bozóky Imre) mindegyike úgy foglalt állást, hogy nem lehet megoldás semmire a Kisteleki István által a Nemzeti Sport ellen meghirdetett bojkott, a szükségszerű vitákat ők sohasem ilyen módon próbálták lezárni a sajtóval, s kompromisszumot sürgetnek. Némelyikük felháborodásának adott hangot Kisteleki István eljárásának hallatán. Szóval nem lehet, hogy nem jól döntött, elnök úr?


– Talán ismerik a mondást: ha már semmiért nem tudsz pirulni, hát pirulj azért, hogy nem tudsz pirulni. Nekem égett a képemről a bőr, amikor szembesültem azzal, hogy az MLSZ-vezetők büntetlenül mit megengedhettek maguknak. Csak ismételni tudom magam: bár megérdemelnék a szerződéskötők, hogy nyilvánosság előtt magyarázzák el, hogy mi motiválta őket, mégis úgy érzem, a leleplezés, ez a rémtörténet nem növeli a magyar labdarúgás amúgy is szerény honi vagy nemzetközi tekintélyét. Elismerem, minderről nem akaródzott beszélnem. A Nemzeti Sport a tények ismerete nélkül ennek ellenére sem közölhetett volna tényfeltáró írást. Kétségtelen, csak így tudta kiprovokálni belőlem ezt a szégyenteljes titkot. Bizonyos értelemben meg is könnyebbültem, ugyanakkor nyomaszt, őrlődöm, hogy mindez nyilvánosságra került. A kettős tudat amúgy szinte állandó kísérője a munkánknak. Nincs jó válogatottunk, de vajon lehetne-e? Az elmúlt tízhúsz év sarát hordozzuk, vagy most rontottuk el? Nem nyert a horvát–magyar pályázat. Most romboltuk szét az esélyeinket, vagy az elmúlt ötven évben nem építkeztünk? Új emberekkel, új alapokra akarjuk helyezni az edző- vagy az utánpótlásképzést. Helytelen? Mert valójában nálunk nőtték ki magukat a legnagyobb mesterek, csak éppen ezt a vak Nyugat nem látja? A huszonévesek pedig szárnyalnak a pályán, ömlenének értük az euromilliók? Kár tehát részünkről a jól bevált rendszerhez hozzányúlni? ---- 5. „Aki a »rend, fegyelem törvényesség« jelszavával lett elnök, nem tartja aggályosnak, hogy a »fél világ« perli a szövetséget?”
Felelevenítettük, hogy az MLSZ-t beperelte nemcsak a százmilliókat követelő Kentaro AG, de a szintén kártérítésre számító Ferencváros is és több volt MLSZ-alkalmazott, aki úgy véli, nem jogszerűen járt el vele szemben az őt elbocsátó szövetség, köztük Berzi Sándor volt főtitkár, aki szerint nem igaz, hogy irányítása alatt szabálytalanul, károsan gazdálkodott volna a szövetség. Mindezen felül a Népszava napilap törvényességi vizsgálatot kezdeményezett az ügyészségen az MLSZ ellen. Ezért azt kérdeztük Kisteleki Istvántól, aki elvileg rendbe rakni érkezett a szövetséget, hogy nem tart-e a jogi ügyek következményeitől.


– Most bontsam ketté Bozóky és Berzi felelősségét? Az egyik a zakó, a másik a nadrág, hogy csak jelképekben válaszoljak. A Kentaro szerződését is együtt írták alá. Okosan gazdálkodtak. Van is egy ilyen társasjáték. Mindkettőjükkel perben állunk. Ők tudják, ők kezdeményezték. Végre közelről megismerhetjük őket. Hiszen a viszontkereset lehetősége nekünk is megadatik. Lesz min csámcsogni. Nagy az a bili. Örülök, hogy a Kentaro-ügy részletei is felszínre kerülnek. Munkatársaim kiszámolták, hogy mennyivel járunk jobban a Sport5-val, mint velük. Utóbbi indulásként kétmillió eurót fizetett az MLSZ-nek. Ezt sohasem kell visszafizetni. Emellett évenként további 600 ezer eurót garantál. A Kentaro előlegért kapta meg a tanácsadói jogot.

Az első részletből az MLSZ számlájára a vállalt 800 ezer helyett csak 780 érkezett. Állítólag valaki 20 ezret készpénzben felvett. A per során csak megtudjuk, hogy ki volt az. A Kentaro a mérkőzések jogdíjának felső határát nem szabta meg, de csodák nincsenek. A velük kötött megállapodás egészében fondorlatos. Perelheti még az MLSZ-t a Ferencváros is. Számára az igazi győzelem az lett volna, hogyha feljut az NB I-be. Sajnos még mindig nem állnak rendelkezésére a legmagasabb osztály minimális feltételei. Közös érdek, hogy talpra álljon a klub. ---- 6. „A világon mindenhol a televíziós közvetítésekből járó pénzek tartják el a futballt, nálunk miért nem működik ez sem?”
Amikor a sokat átkozott Lothar Matthäus volt a szövetségi kapitány, és megmozgatta kapcsolatait a magyar futball érdekében, a bajnoki fordulókról az országos kereskedelmi csatorna, az RTL Klub tudósított, és a válogatott meccseit is a nagy tévék adták főműsoridőben. Ezért nagyobb bevételekhez is jutott a szövetség a közvetítésekből, mint most, amikor a kevésbé nézett csatornák, a Sport Tv és a Duna Tv adja a bajnokikat, a válogatott mérkőzéseket pedig többnyire a Sport2 csatorna. Szóval mit szól ezekhez a fejleményekhez, elnök úr, hogyan képzeli növelni a tévés bevételeket?

– A sokat átkozott Lothar Matthäus hatalmas játékos volt. Edzőként nem mindenütt vált be. Nagy név, nagy pénz, nagy ár a jelenléte. Hátországa új szellemet hozott hozzánk. Nem erre lenne szükségünk. A gyenge kis focin szépen kerestek a nagy ászok. Pellady úr vezette be azt a jutalékrendszert, amit a Kentaro folytatott. Egy iskola. A sok nagyság jól élt, gazdagon részesült a szegény magyar labdarúgásból. Nem véletlen, hogy valamennyien ragaszkodnak hozzánk. A tévéközvetítéseket is uralták vagy változatlanul uralni szeretnék. Sajnos a nagy aduk ma már inkább keresztbetesznek nekünk, mint segítenének. Nem velünk együtt akarnak győzni, hanem minket legyőzni. A koncért verekszenek, hergelnek, lázítanak. Ha nincs siker, legalább legyen balhé. A média pedig érthetően vevő az ilyen ügyekre. A visszahatással nem számolnak. Ezzel a nyilatkozattal valahol én is a saját sírunkat ásom.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik