A magyar válogatott szövetségi kapitánya, Lothar Matthäus vállalkozott arra, hogy heti rendszerességgel - keddenként - a Nemzeti Sport számára szakmai jegyzetet készít, remélve azt, hogy a magyar futballban dolgozók és persze a szurkolók jobban megismerhetik mindazt, amit ő képvisel a világ futballjában.
"Öt nappal a bolgárok elleni mérkőzés után még mindig a világbajnoki selejtezővel kapcsolatos visszajelzéssel foglalkoznék, szót ejtve arról is, mekkora problémát jelentett az, hogy a játékosok gyenge kondicionális állapotban érkeztek a válogatottba. Végül megpróbálom megtalálni a választ, hogy Magyarországon miért nincs szükség külföldi szakemberekre - lássuk csak...
Hatalmas gond van a játékosok erőnlétével
Azzal kezdeném, amit az elmúlt hét tapasztalata alapján a legnagyobb problémának tartok a magyar labdarúgásban. Megdöbbentő volt ugyanis azt látni, hogy a válogatott edzőtáborába érkező játékosok zöme - és gondolok itt főleg azokra, akik itthon futballoznak - milyen iszonyúan gyenge kondicionális állapotban van. Természetesen nem mindenkire igaz ez, hiszen volt olyan játékos is, aki itthon futballozik, mégis szinte tökéletes erőállapotban állt a rendelkezésemre.
Juhász Roland a kivételek közé tartozik: van kondiciója
Az MTK-s Juhász Roland például a válogatottban és vasárnap a Ferencváros ellen is kitűnően játszott, gyors, erőszakos, dinamikus és intelligens futballt mutatott be. Külön-külön mégsem érdemes foglalkozni a játékosokkal, hiszen a probléma átfogóbb. Szembetűnő volt ugye, hogy a bolgárok ellen a második félidőben mennyivel fáradtabban mozgott néhány játékosom. Egyszerűen elfogyott a szuflájuk. Ezen nagyon gyorsan változtani kell. Ha ugyanis a játékosok fásultan, nem kellő fittséggel érkeznek a válogatotthoz, akkor azzal nagyon megnehezítik a dolgomat. A javítás a kluboknál dolgozó edzők feladata, éppen ezért a jövőben jó néhány találkozót szervezünk majd, ahol keressük a választ arra a kérdésre, hogy miért vannak ennyire gyenge erőállapotban a játékosok. Tudom, felesleges belegondolni, mi lett volna akkor, ha az első félidőben mutatott játékunk kitart a lefújásig, ám azért érdekelt volna, hogy úgy mi lett volna a mérkőzés végeredménye.
A külföldi szakemberek előtt ajtót kell nyitni
Néhány nappal ezelőtt már kifejtettem azon véleményemet, miszerint egyáltalán nem ártana, sőt használna a magyar futballnak, ha néhány külföldi szakember érkezne Magyarországra. Igenis tudomásul kell vennünk: a világ változott, az idő elszaladt mellettünk, és amíg a hatvanas, hetvenes években a magyar edzők utaztak külföldre oktatni a futballt, addig manapság már nekünk lenne szükségünk arra, hogy angol, spanyol, olasz vagy éppen német szakemberek jöjjenek segíteni Magyarországra. Új ötletekre, új impulzusokra van szükség, nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező edzők kellenek. Európa számos országában működik ez az elv, nálunk valahogy mégsem. Nem értem, itt miért kell félni ettől? Nem az itthon dolgozó edzők ellen történne ez, hanem akár éppen mellettük is. Higgyék el, hogy rengeteg új dolgot lehetne tanulni. Nemzetközi kapcsolataim révén rengeteg ismerősöm van Németországban és Olaszországban is, ezek az edzők pedig örömmel jönnének segíteni. Mást nem tudok tenni, mint az ajtókat kinyittatni előttük.
Végezetül néhány mondat erejéig ismét visszatérnék a bolgárok elleni mérkőzésre. Nagy örömmel töltött el ugyanis, hogy csupa pozitív visszajelzést kaptam - idegen emberektől is. Kilencvenkilenc százalékban bátorító és biztató hozzászólások érkeztek, rengetegen kerestek személyesen és telefonon, hogy elmondják: szerintük igenis jó úton jár a válogatott, és igenis látni lehetett a fejlődés jeleit. Az egyszázaléknyi kritika a médiumok, az írott sajtó felől érkezett, ami, bevallom, nem esett túl jól, hiszen sokszor nem fair módon bíráltak bennünket… A kritikát elfogadom, hiszen abból valóban sokat lehet tanulni, ám az inkorrekt észrevételeket gyűlölöm. Összességében azonban valóban pozitívan gondolok vissza a bolgárok elleni mérkőzésre".