Két órával a találkozó előtt hadgyakorlatnak is felfogható felvonulásnak lehettek tanúi a békés minszki polgárok. Nagy érdeklődést mindez azonban nem váltott ki, hiszen a helyiek valószínűleg hozzászokhattak már a katonaság és a rendőrség gyakori megmozdulásaihoz. Rendezett sorokban, majdhogynem díszlépésben érkeztek a felfegyverzett katonák a stadionba, hogy aztán elfoglalják helyüket annak környékén és a lelátókon.
"Annyian vannak, mint az oroszok" - jegyezte meg tréfálkozva egy zöld-fehér szerelésbe öltözött ferencvárosi drukker. S igaza volt, hiszen több mint ezer egyenruhás felügyelte a traktorgyári stadiont és környékét. Hogy mitől tartottak a helyi rendezők, azt nem tudni, sokan azt hitték, hogy Alekszandr Lukasenko államelnök is tiszteletét teszi az MTZ-RIPO Minszk-Ferencváros UEFA-kupa-selejtező visszavágóján.
Ám az államfő nem érkezett meg, helyette Fehéroroszország sportminisztere vonult be népes kíséretével a dísztribünre. Majd megérkeztek a busszal útnak induló fradisták is. Lehettek ötvenen, és bizony tágra nyílt a szemük, amikor meglátták "a védőőrizetet". Nagyobbat csak akkor néztek, amikor meglátták kedvenceiket a pályán, s azt tapasztalhatták, hogy a 40 éves Keller Józsefet is a kezdőcsapatba jelölte az eltiltás miatt a kispadról hiányzó László Csaba vezetőedző. Az örökifjú bekk 21 évvel ezelőtt már futballozott Minszkben, s kellemes emlékei fűződnek a városhoz: ifjúsági Európa-bajnok lett a Bicskei Bertalan által irányított együttessel. Keller József egyébiránt legutóbb a 2001-2002-es bajnokságban futballozott az élvonalban a Ferencváros labdarúgójaként, s hivatalos meccsen 2002. május 18-án húzhatta magára a zöld-fehér mezt. "Izgulok, persze, hogy izgulok - mondta Keller József. - De hiszem, hogy a kétgólos hátrány ellenére mi jutunk tovább."
Az MTZ-RIPO hálójába a 90. percben betaláló Rósa Dénes bánatosan ballagott le a pályáról, miközben a minszkiek a továbbjutást ünnepelték
Ekkor még senki sem sejtette, mire alapozza a bal oldali védő az optimizmusát. Bár lassan, körülményesen futballozott az első félidőben a Ferencváros, a csatárok nehezen tartották elöl a labdát, Takács Ákos pedig a jobb oldalon csak ritkán lépett be a játékba, ennek ellenére érezhető volt: ha Rósa Dénesnél, Tőzsér Dánielnél és Lipcsei Péternél van a labda, akkor nem lehet baj. Már-már úgy tűnt, nem esik gól az első félidőben, ám Lipcsei Péter ezúttal is bizonyította, hogy noha a fiatalítás a cél manapság a Ferencvárosnál, azért jó az öreg a háznál. A középpályás klasszis mozdulattal szerzett vezetést az első félidő 45. percében. Így aztán a zöld-fehérek joggal bízhattak a sikeres folytatásban.
Alig kezdődött el a második játékrész, máris a fradisták arcára fagyott a mosoly. Egy durva védelmi hiba után egyenlített az MTZ-RIPO, s ezzel tovatűntek az amúgy is csak pislákoló remények. Hiába bíztunk abban, hogy a gyenge hazai teljesítmény után, két hét elteltével javul annyit a Ferencváros, hogy kiharcolja a továbbjutást - újfent csalódnunk kellett. A hajrában Rósa Dénes találatával ugyan az idegenbeli győzelem legalább megszületett, de ez a gyakorlatban már semmit sem jelentett.
Odáig jutott a 2004-es bajnok, tavaly még a BL-be jutásról álmodozó Ferencváros, hogy most már a bajnoki helytállása is csodaszámba menne. Rengeteg változás történt az Üllői úton, a pénztelenség, a kapkodás rányomta bélyegét a felkészülésre; olyan játékosok kerültek a nyáron a csapathoz, akiknek a tudása meg sem közelíti a Ferencvárosnál méltán elvárható szintet. Ám hiba lenne csak a labdarúgókat okolni az FTC vergődéséért, ők tehetnek a legkevésbé arról, hogy szerződést kaphattak az Üllői úton.
A nagy múltú klub szégyenszemre már az UEFA-kupa selejtezőjének első fordulója után elbúcsúzott a nemzetközi szerepléstől. HaMTZ Ripo Minszk-Ferencváros 1-2 • Lipcsei góllal, gólpasszal tért vissza ---- A Ferencváros játékában a találkozó nagy részében nem sok tudatosságot lehetett felfedezni, támadásvezetései leginkább ötletszerűek voltak. Ennek az oka elsősorban az volt, hogy - ellentétben a szerdán parádés futballal a Hajduk Splitet 3-0-val hazaküldő Debrecennel - a szélen tehetetlennek bizonyultak a vendég labdarúgók. Takács Ákos képtelen volt a gyorsaságát kamatoztatni a jobb oldalon, ritkán lehetett megjátszani. A túloldalon Tőzsér Dániel valamivel aktívabbnak bizonyult, de így is lassan, körülményesen játszott. Az is árulkodó, hogy az FTC Lipcsei Péter révén talált be a fehéroroszok kapujába, ő az elé pattanó labdát rúgta meg remekül. A zöld-fehérek védekezéséről sem mondható sok jó, a kezdeti percekben sokszor került nehéz helyzetbe a 40 éves balbekk, Keller József. Említést érdemel, hogy most is nagyon rosszul helyezkedtek a védők, hiszen ismét szabadrúgás után került Udvarácz Milán mögé a labda, miként kétszer az Üllői úton. Ez megint csak elemi hiba volt…
Pedig a Minszk sem sokat produkált, az első félidőben alapvetően a bekkelésre összpontosított, de a területvédekezésébe be-becsúsztak hibák. Gyorsabb és pontosabb futballal könnyedén meg lehetett volna bontani a lelkes iparosokból álló MTZ-RIPO hátsó alakzatát. Lélektanilag remek időpontban született Lipcsei Péter találata, ám a Fradi ezt az előnyt sem tudta kihasználni, hiszen négy perccel a szünet után máris egyenlítettek a hazaiak… Vajda György ---- Számítottam rá, hogy jobban játszik majd a Ferencváros, mint az első meccsen, ám bíztam a továbbjutásban, főleg az egyenlítésünk után. Játékosaim fegyelmezetten futballoztak. Jurij Puntusz, a Minszk vezetőedzője
Nem most dőlt el a továbbjutás, hanem otthon, ahol két szerencsétlen góllal vesztettünk. Mérgesek lehetünk, hiszen megint szabadrúgás után kaptunk gólt, de talán kezd összeállni a csapat. László Csaba, a Ferencváros vezetőedzője
Játékvezető értékelése Richard Havrilla (7). A szlovák bíró jól vezette a mérkőzést, időben megfékezte az indulatokat, és szinte nem is volt vitatott ítélete, egészen a találkozó végéig, amikor azonban Rósa Dénes buktatásáért büntetőt ítélhetett volna - igaz, a továbbjutás nem rajta múlott. Asszisztensek: Vladimir Medved, Jan Suniar - szlovákok
Fény és árnyék
+++ Leleményes nép a magyar. Három ferencvárosi szurkoló kiszámította, a legolcsóbb megoldás vonattal eljutni Minszkbe. Úgy döntöttek, Csapig nemzetközi jegyet vesznek, s a további útra pedig Ukrajnában veszik meg a tiketteket. Számításaik szerint így csupán 11 ezer forintba kerül a retúrjegy. Tegyük hozzá, az 1100 kilométeres távolságot majdnem két nap alatt tette meg a három bátor fradista.
--- Tizennyolcezer ember fér be a traktorgyári stadionba, ahol rendezett körülmények, tisztaság fogadja a látogatót, két dologról azonban megfeledkeztek a helyiek. Bár állnak a kandeláberek, világítás nincs a stadionban, és eredményjelző tábla sem készült. Így aztán a szurkolók csak saját stoppereiket használva tájékozódhattak arról, hány perc telt el a találkozóból. Az MTZ tulajdonosa megígérte a szurkolóknak, ha továbbjut a csapat, a következő fordulóra megépítik az eredményjelzőt is.