Megint Illés Béla volt a király

PAJOR-GYULAI LÁSZLÓ, VARGA T. RÓBERTPAJOR-GYULAI LÁSZLÓ, VARGA T. RÓBERT
2005.03.16. 23:21
A Hidegkuti-stadion környékén igazi rangadóhoz méltó volt a hangulat és a készültség. A házigazda egy, a magyar átlagnál színvonalasabb iramú mérkőzésen szerezte meg a három pontot. Juhár kiállítása fordulópontot hozott a meccsben, hiszen az élő legenda, Illés Béla ezután pecsételte meg a feltörekvő lilák sorsát az MTK ellen.
Németh Norbert (középen, sötét mezben) hiába harcolt, igazán nem tudott hasznára lenni csapatának, nem véletlen, hogy edzôje alig több mint egyórányi futball utánlecserélte az újpesti középpályást (Fotó: Németh Ferenc)

Rendőrök tucatjai irányították az embereket, nehogy egy lila sálas fiatalember rossz helyre keveredjen, de lényegében - szerencsére - komolyabb munkájuk nem akadt, csupa fegyelmezett szurkoló jött el a Hungária körútra. Viszonylag sokan is voltak, s ha mindenki hozott volna magával még egy embert, meg is telik a vendégeknek szentelt lelátó. Bár a hangulatra és a külsőségekre így sem lehetett panasz. Az újpestiek kifüggesztették a zászlót, a kivonuláskor felhasználtak néhány lila füstbombát és lankadatlanul énekelgettek.

Az MTK szurkolói pedig ünnepeltek. Illés Béla az utolsó őszi fordulóban, Angyalföldön lépett ötszázadszor pályára bajnoki mérkőzésen, a klub és a Baráti kör vezetői még akkor úgy döntöttek, hogy inkább most, a jubileumot követő első hazai meccsen ajándékozzák meg az 507-es magyar rekordot is megcélzó labdarúgót.

MTK Budapest – Újpest FC 3-1 (0-0)

Hidegkuti-stadion, 3000 néző
Játékvezető: Szabó Zs. (Kispál, dr. Hegyi)

MTK
Végh – Balogh B., Lambulics, Juhász R., Pollák – Jezdimirovics, Zabos (Illés, 62.) – Czvitkovics (Bonifert, 80.), Kanta J., dr. Füzi – W. Silva (Hrepka, 86.).
Szakmai igazgató: Garami József.

Újpest
Vlaszák – Fehér, Tamási, Juhár, Vanczák – Simek, Farkas B., Németh N. (Polonkai, 66.), Tóth N. (Popovics, 63.) – Rajczi, Kovács Z. (Feczesin, 79.).
Vezetőedző: Mészöly Géza.

Gólszerző: Juhár (47.), Balogh B. (73.), Illés (75.), Illés (78.).

Sárga lap: dr. Füzi (26.), Tóth N. (31.), Kanta J. (70.), Bonifert (87.).

Kiállítás: Juhár (59.), Simek (84.).
Aztán kisvártatva kiderült, a házigazdák Gyánó Szabolcs idei csúcsát is megirigyelték. A Vasas játékosa szombaton a 8. másodpercben volt eredményes, és most az MTK is megpróbált valami hasonlót, ám az első támadás végén Welton Silva a kapufát találta el, ezért itt elmaradt a gyors vezetés. Ez a lehetőség ráadásul ijesztegetésnek sem jött be, ugyanis az Újpest szemlátomást önbizalommal telve és bátran kezdett futballozni. Természetesen a házigazdák is gólratörően játszottak, és mert mindkét fél habozás nélkül "belekezdett", mozgalmas, változatos mérkőzés kerekedett a találkozóból. Árnyalatnyival talán a vendégek kezdeményeztek többet, ugyanakkor az MTK, mint türelmes és ravasz pók az áldozatát, úgy várta a gyors támadások lehetőségét, és azonnal le is csapott, amikor tudott. Ennek köszönhetően a házigazdák előtt adódott több ziccer, ám azokat olykor meghökkentő módon el is rontották. Persze ezen a téren az Újpestet sem kellett félteni, a játékosai szintén képesek voltak a legnagyobb helyzeteket is kihagyni. Pedig jobb összpontosítással akár gólzáporos első félidőt is produkálhattak volna a csapatok.

Ami a lelkesedést és az iramot illeti, a szünet után sem változott egyik sem, de a vendégek szakítottak az elpuskázott lehetőségek hagyományával, és hamar vezetést szereztek. Dicséretükre válik, hogy nem nyugtatta meg őket túlzottan a gól, nem álltak vissza védekezni, pedig az MTK igencsak iparkodott az egyenlítésért. A vendéglátók igyekezetét azonban sokáig nem kísérte siker, mert nem párosult hozzá igazán pontos játék. Gyakran túl is kombinálták a támadásokat, amelyek hárítása nemigen okozott gondot a vendégek védelmének. Így ment ez egészen az 59. percig, amikor a lilák hátsó sora először hibázott nagyot, amiért ha nem is góllal, de Juhár Tamás kiállításával fizetniük kellett, és ez új reményekkel tölthette el a házigazdákat. Garami József is úgy vélte, van mit keresnie csapatának, ezért egy védekező középpályás, Zabos Attila helyén bevetette a sokszoros gólkirály Illés Bélát. Azonnal érkezett Mészöly Géza válasza, aki támadó helyett küldött be védőt, a frissen igazolt Ivan Popovicsot. Később kiderült, mindkét csere sorsdöntő momentuma volt a mérkőzésnek.
Az Újpest visszahúzódott, próbálta csökkenteni az emberhátrány káros hatásait, ám a labda birtokában nem mondott le az előny növeléséről sem. Az MTK pedig érthetően azon volt, hogy minél nagyobb nyomás alatt tartsa a lilákat, ami nem valósult meg, ám az utolsó negyedóra megkezdése előtt a legfontosabb célt, az egyenlítést sikerült elérnie.

És ezután jött a Hungária körút Bélája. A vendégek még magukhoz sem tértek, amikor az élő legenda remek alakítás után már-már pimasz higgadtsággal megszerezte a vezetést, majd három perccel később növelte is az előnyt. A hazai csapat tehát öt perc leforgása alatt rúgott három gólt - ebből kettő előtt is nagyot hibázott Ivan Popovics -, és ezzel végül is biztosan nyerte meg a találkozót. Juhár Tamás kiállítása fordulópont volt ezen a mérkőzésen, ugyanakkor kicsit érthetetlen, hogy egy olyan jól felkészített csapat, mint az Újpest, hogyan tud egy-két hiba után ennyire összeomlani. Éppen ezért nem lehet vitatni az MTK győzelmének jogosságát. ---- 1. perc: Zabos a kezdőkörből indította az Újpest 16-osára a balösszekötő helyén betörő Welton Silvát, aki Tamási szorításában hagyta lepattanni a labdát, majd tíz méterről, ballal úgy lőtte meg azt, hogy a labda a bal oldali kapufáról nem a hálóba, hanem a vetődés után éppen feltápászkodó Vlaszák Géza kezébe pattant.
44. perc: Jezdimirovics adott Czvitkovicshoz, a középpályás középre ívelt, a büntetőterületen belül nem volt fehér mezes, mégis majdnem gól lett a dologból: Tamási tudniillik ijedtében az ötösről kis híján a saját kapujába fejelte a labdát, ami végül a lécet súrolva hagyta el a pályát.
47. perc: A Kovács Zoltán ellen elkövetett fault után Farkas Balázs a bal oldalról végzett el szabadrúgást. Az élesen középre érkező labda Juhárt találta meg, aki az ötösön felugorva a kapu bal felső sarkába csúsztatta a labdát. 0-1
58. perc: Zabos passzolt Farkas Balázshoz - ők ugyebár nem egy csapatban szerepelnek… -, a középpályás Tóth Norbert elé ívelt, aki kissé kisodródott helyzetben ballal a kapu fölé lőtte a labdát.
59. perc: Welton Silva kapta nagyszerűen a labdát, lendületből eltolta Juhár mellett, aki utolsó emberként buktatta őt. Szabó Zsolt játékvezető leküldte Juhárt a pályáról.
65. perc: Balogh Béla a jobb oldalon hozta fel a labdát. Középen hárman kísérték az akciót (két védő ellenében), ám a laposan középre érkező labdát Illés Béla nagy helyzetben, 14 méterről tőle szokatlanul "eltörte".
73. perc: Czvitkovics a jobb oldalról egy gyorsan elvégzett szabadrúgás után középre ívelt. A bal oldalról Juhász kapura fejelt, Vlaszák bravúrosan mentett, de a labda középre pattant róla, éppen Balogh Béla elé, a védő pedig nyolc méterről, középről, jobbal kilőtte a jobb alsó sarkot. 1-1
75. perc: Balogh Béla könnyedén elfutott Popovics mellett a jobb oldalon. Középre adott, Illés megelőzte a védőjét, Tamásit, majd kilenc méterről higgadtan ívelt jobbal a kimozduló Vlaszák felett a kapu közepébe. 2-1
78. perc: Illés kapott labdát a bal oldalon, s amikor a 16-os vonalához ért, Welton Silvát próbálta megjátszani, de Tamási szerelte őt. A védő szerencsétlenségére Illéshez került a labda, a rutinos támadó pedig 14 méterről jobbal remek mozdulattal csavarta azt a kapu bal alsó sarkába. 3-1
84. perc: Simek indulatból, hátulról csúnyán felrúgta Pollákot, a játékvezető ismét jogosan húzta elő a zsebéből a piros lapot. ---- +++ Legalább 1500 újpesti szurkoló döntött úgy, hogy a helyszínen szurkol kedvenceinek, és ezt példás sportszerűséggel tették. Végig csapatuk biztatásával voltak elfoglalva, és ez is sokat emelt a találkozó hangulatán.

--- Kár, hogy az összképet két kiállítás is rontotta, ugyanis a mérkőzés nem volt sportszerűtlen, és egyáltalán nem következett belőle, hogy ketten is a lefújás előtt mehetnek majd az öltözőbe. Persze, alighanem ezt igazán csak az újpestiek bánják.