Védték egymást, amíg lehetett

Vágólapra másolva!
2003.06.21. 22:15
Címkék
Elkészült a kispesti Hamar István, valamint a fehérvári Pomper Tibor, Tóth Norbert és Némedi Norbert eltiltásáról szóló fegyelmi határozat részletes indoklása.
Pomper Tibor hosszasan töprengett azon, elárulja-e a telefonáló nevét (Fotó: Németh Ferenc)
Pomper Tibor hosszasan töprengett azon, elárulja-e a telefonáló nevét (Fotó: Németh Ferenc)
Pomper Tibor hosszasan töprengett azon, elárulja-e a telefonáló nevét (Fotó: Németh Ferenc)
Pomper Tibor hosszasan töprengett azon, elárulja-e a telefonáló nevét (Fotó: Németh Ferenc)
Pomper Tibor hosszasan töprengett azon, elárulja-e a telefonáló nevét (Fotó: Németh Ferenc)
Pomper Tibor hosszasan töprengett azon, elárulja-e a telefonáló nevét (Fotó: Németh Ferenc)
Mint arról lapunkban már beszámoltunk, a Magyar Labdarúgóliga (MLL) fegyelmi bizottsága a május 14-én lejátszott Videoton FCF–Kispest-Honvéd mérkőzés eredménye jogellenes befolyásolásának kísérlete miatt Hamart 2004. május 15-ig a labdarúgással kapcsolatos minden tevékenységtől eltiltotta, míg a félrevezetésben vétkesnek talált három fehérvári közül Pomper 2004. február 20-ig, Tóth ez év augusztus 20-ig, Némedi pedig jövő hónap 20-ig nem léphet pályára. A határozat múlt pénteki kihirdetésekor a Kis György vezette fegyelmi testület úgy döntött, a fegyelmi alapjául szolgáló tényeket is részletező indoklást nyolc napon belül teszi közzé.
A lapunk birtokába került dokumentum első fejezete az előzményeket boncolgatja. Eszerint "a Videoton–Kispest mérkőzést megelőzően különböző híresztelések láttak napvilágot azzal kapcsolatban, hogy a kieséstől fenyegetett Kispest-Honvéd Sportkör Kft. sportszervezet a Videoton FC Kft. sportszervezet elleni mérkőzést megnyeri, mert annak végeredményét előre megbeszélték”. A híresztelések eljutottak a Videoton vezetőihez is, akik a csapat akkori vezetőedzőjével, Bicskei Bertalannal történt egyeztetés után kötelezték a játékosokat, jelentsenek minden olyan beszélgetést, illetve megkeresést, ami arról szól, hogy kispesti részről a mérkőzés végeredményét a pályán kívül, tisztességtelen eszközökkel kívánnák befolyásolni.

A sejtelmes kérdés

A meccset megelőző ebédnél Tóth jelezte a csapatkapitánynak, Dvéri Zsoltnak, hogy Kispestről megkeresték a mérkőzéssel kapcsolatban, és ezt a tényt jelenteni kívánja az edzői stábnak. Egyúttal közölte azt is, hogy hasonló telefonhívást kapott Pomper is, aki eltiltása miatt a Honvéd-meccsen nem tartozott az első csapat keretéhez, így a közös ebéden sem vett részt.
Dvéri tehát Bicskeihez fordult, akivel együtt – Tóth jelenlétében – telefonon értesítették a sportszervezet vezetőjét. Szigli István sportigazgató a megkeresés tényét tudatta a ligával, majd a mérkőzés után Maráczy Endre ügyvezető a Videoton FC Kft. nevében feljelentést tett a székesfehérvári rendőrkapitányságon.
Az MLL május 16-án előzetes meghallgatásokat tartott az ügyben. Dvéri itt elmondta, hogy a mérkőzés előtti napon, a délutáni edzés előtt Bicskei megkérte, kérdezze meg a játékosoktól, kereste-e őket bárki a Kispesttől. Pomper az öltözőben szólt, hogy jóval az edzés előtt felhívta Hamar, aki Végh Zoltán telefonszámát kérte tőle. Este az edzés után Pomper újabb telefonhívást kapott egy személytől, aki nem közölte a nevét, de azt kérdezte: "Mi újság a holnapi mérkőzéssel kapcsolatban? Mi a helyzet?” Pomper saját bevallása szerint azt válaszolta: "Semmiféle helyzet nincsen, nyerni akar a csapat. Én konkrétan nem játszom, zárjuk is le ezt a beszélgetést, mert először is be kéne mutatkozni.” S hozzátette: még aznap este találkozott Tóthtal, akinek elmesélte a történteket, és aki erre azt mondta, hogy őt is megkeresték, amit jelezni akar a vezetőségnek. Pomper ekkor arra kérte Tóthot, hogy az ő megkereséséről is számoljon be; a beszélgetésnél jelen volt Némedi is.
Pomper a fegyelmi bizottságnak előadta, azért jelezte a telefonhívást mert "akármilyen komolytalan is volt, igazából nem hangzott el semmi, az ember nem hülye, azért gondolja, hogy miről lehetne szó ilyenkor”. A hívó hangját – állította ekkor – nem ismerte fel. A meghallgatás után viszont elismerte, hogy az érdeklődő Hamar volt. "Azt szeretném jelezni az elmondottakra, hogy az ismeretlen telefonáló Hamar István volt, a Kispest-Honvéd játékosa. Annyit kérdezett, hogy holnap játszom-e? Mondtam, hogy nem. Van-e valami lehetőség valamire? Sejtelmesen ennyit kérdezett” – jelentette ki Pomper, hozzátéve, hogy Hamar Tóthtal is így beszélt. Arra a kérdésre, miért nem árulták el, ki volt a hívó, azt válaszolta: azért, mert védeni akarták Hamart. "Védeni, amíg lehet… eddig tudtunk kiállni mellette” – magyarázkodott Pomper. Kérdésre válaszolva elmondta még, arról, hogy őt Hamar megkereste, Némedi is tudott.

Értették, miről van szó

Ugyanezen a meghallgatáson Tóth kijelentette, hogy a mérkőzés előtti este Fehérvárott egy szórakozóhelyen nézte a Bajnokok Ligája elődöntőt, mikor telefonon keresték. Részben értette csak, mit akarnak tőle. " Azt mondta, a holnapi meccs miatt hívlak, hogy esetleg… Abban a pillanatban én, megmondom őszintén, ott mondtam is, nemcsak azért mert sokan ültek körülöttem, és nemcsak azért mert hangosan kellett volna beszélni, nem szeretnék erről beszélni, hagyjuk ezt az egészet – idézte fel a jegyzőkönyv szerint Tóth a történteket. – Ôszintén szólva ez az egész fel lett fújva, mert konkrétan nem mondott semmi olyat, hogy figyelj, Norbi, van iksz összeg, vagy ezt csináljátok vagy azt csináljátok, vagy bármi. Annyi történt, hogy belekezdtek, amiről én azt értettem, hogy nyilván ez az, amire ugye mindenki gondol, és próbáltam elejét venni a dolgoknak. És csak azért jeleztem, mert az elmúlt egy-két hét másról se szólt, hogy Kispesten kikaptunk, hogy ez bundagyanús volt.”
Tóth eleinte azt mondta, nem tudja, ki hívta, de a május 19-ei újabb meghallgatásán már elismerte, hogy a telefonáló Hamar néven mutatkozott be. Azt állította, akkor nem ismerte fel a hangot, és azért nem merte korábban mindezt elmondani…
Szigli István mindehhez anynyit tett hozzá, telefonon beszélt Tóthtal, aki azt mondta neki, a Kispest részéről egy játékos megkereste, ám arra a kérésére, hogy közölje a nevet, Tóth azt válaszolta, "…értsen meg, ők ebből élnek, ők is ebből élnek, nem mondja a nevet”. Szigli Pompert is hívta, aki a telefonba nem mondta meg az őt hívó játékos nevét, ellenben azt közölte, majd négyszemközt, személyesen elárulja, ki hívta fel.
Az előzetes meghallgatások után az érintettek több lapban és televízióban is megszólaltak, ám ekkor már a ligában elmondottaktól eltérően nyilatkoztak. Ezért május 20-án az MLL-ben hangfelvételen rögzített, ismételt meghallgatásokra került sor. Ennek keretében Pomper úgy nyilatkozott: "A délutáni edzés után Hamar István felhívott telefonon. Mérkőzést annyiban érintett a beszélgetés, hogy készülünk, játszom-e. Ennyit beszéltünk a mérkőzésről, másról nem. Privát dolgokról volt még szó. Voltunk egy cukrászdában, Némedi Norbert, Kóczián Ferenc és én. Miután Tóth Norbi megvacsorázott, ő is odajött, és akkor mondta nekem, hogy beszélt Hamarral, és ezt jelzi az edzőnek és a vezetőknek, nehogy valami probléma legyen belőle. És akkor mondtam neki én is, hogy engem is megkeresett Hamar István, és ezt jelezze, mert hogy én nem leszek ott a másnapi ebédnél.” Az őt érintő telefonbeszélgetés tartalmával kapcsolatban Pomper azt mondta, hogy "… először bemutatkoztunk, köszöntünk: szia, helló. Kérdezte, mi a helyzet a holnapi mérkőzéssel, hogy készülünk. Mondtam, hogy nyerni akarunk, és nem játszom. Itt be is fejeztük a beszélgetést, mert jeleztem neki, egész héten az volt a téma nálunk, hogy ha valakit megkeresnek, akkor azt jelezni kell. Úgyhogy itt le is zártuk a beszélgetést.” Arra a kérdésre, hogy a telefonbeszélgetés tartalmáról miért nyilatkozik a korábbitól eltérően, Pomper azt felelte "…nagyon jól tudják önök is, miért mondtam azt, hogy ismeretlen hívott fel. Próbáltam védeni MC-t, hogy nem ő hívott, bár felesleges volt védeni, mert nem történt semmi.” Pomper MC-ként Hamart nevezte meg.
A indoklás ezután részletezi Tóth meghallgatását is. A középpályás elismerte, hogy valóban beszélt Sziglivel telefonon, de a sportigazgatónak nem mondta, hogy labdarúgó hívta volna, és a beszélgetés tartalmáról sem nyilatkozott, csak annyit közölt, hogy nem történt semmi. Mint mondta, védeni akarta magát, mert tartott attól, "…ha akkor kikapunk, ismerve a vezetőinket, a városban kialakult hangulatot, hogy bundázással vádolják folyamatosan a csapatot, s ebből valami ügy, nyomozás, bármi lehet, …nem szerettem volna kellemetlen helyzetbe kerülni”.
Ugyanazon a napon sor került Némedi meghallgatására is, aki kijelentette, hogy bár ő a mérkőzés előtti napon találkozott Tóthtal és Pomperrel is, neki egyik játékos sem mondta, hogy megkeresték a Kispest részéről. Vallotta ezt annak ellenére – írja a fegyelmi határozat –, hogy a "mérkőzés napját követően saját állítása szerint is Pomper Tiborral a budapesti Westend City Center bevásárlóközpontban járt, ahol Tóth Norberttel és a Kispest-Honvéd labdarúgóival, Hercegfalvi Zoltánnal és Torghelle Sándorral is találkoztak”.
E meghallgatások alapján a liga fegyelmi bizottságának elnöke félrevezetés fegyelmi vétség alapos gyanúja miatt fegyelmi eljárást rendelt el Pomper, Tóth és Némedi ellen, és egyben felfüggesztette a játékjogukat.
A bizonyítási eljárás keretében megtartott meghallgatáson Bicskei Bertalan és segítője, Weimper István megerősítették, hogy a mérkőzés előtti közös ebédnél Tóth – Dvéri jelenlétében – a megkeresés tényét jelentette, mely megkeresés tartalmával, a jelenlévők mindannyian tisztában voltak ("Lehetne-e ezzel a meccsel kezdeni valamit?”).
Az MLSZ fegyelmi szabályzatának 47. paragrafusa szerint – hangzik az indoklás – "a mérkőzés eredményének jogellenes befolyásolása fegyelmi vétséget az követi el, aki a mérkőzés eredményének bármilyen meg nem engedett módon történő jogellenes befolyásolására törekszik, különösen, ha a mérkőzés eredményére kiható előzetes megállapodást köt, illetve ilyen megállapodás kötésére törekszik, vagy erre ajánlkozik, továbbá az, aki az ellenfél játékosának, vezetőjének, edzőjének, vagy a játékvezetőnek pénzt ad, ígér, vagy bármilyen anyagi előnyt helyez kilátásba, továbbá, aki az eredmény befolyásolására más arra alkalmas személyt egyéb módon a mérkőzés eredményének befolyásolására rábír, rábírni törekszik, vagy ezekre kísérletet tesz. A sportfegyelmi szabályozás eltér a büntetőjogi szabályozástól abban a tekintetben, hogy nem tényállási elem feltétlenül a jogosulatlan előny kilátásba helyezése. Sportfegyelmi és sportetikai szempontból a mérkőzés jogellenes befolyásolásának szándéka, az arra irányuló törekvés, még annak sikertelensége esetén is alkalmas a sportfegyelmi felelősség megállapítására.”

Nincs vége a történetnek

Az előzetes meghallgatásokon felvett jegyzőkönyvek, a tárgyaláson tartott meghallgatások alapján, illetve Szigli, Tóth és Pomper egybehangzó tanúvallomása tükrében a liga fegyelmi bizottsága "kétséget kizáróan igazoltnak látta” – Hamar tagadása ellenére is –, hogy a kispesti labdarúgó megkísérelte először Pompert, majd miután kiderült, hogy a középpályás nem játszik, Tóthot rávenni, hogy a Kispest számára kedvező végeredmény szülessen a május 14.-én lejátszott mérkőzésen. A testület ugyancsak kétséget kizáróan igazoltnak látta, hogy Pomper, Némedi és Tóth a Magyar Labdarúgóligának, illetve a fegyelmi bizottságnak többször valótlan, egymásnak ellentmondó nyilatkozatot tett, és ezzel próbálta megtéveszteni a bizottságot, hátráltatni annak munkáját. Céljuk – az indolás szerint – az volt, hogy Hamart a fegyelmi bizottság ne vonhassa felelősségre
(" …hiszen ők is ebből élnek”).
A történetnek ezzel persze még aligha van vége, hiszen a határozat ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül fellebbezni lehet, és a megbüntetett labdarúgók jogi képviselői már a határozat kihirdetésekor jelezték, hogy a fellebbviteli fórum elé viszik az ügyet.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik