Fred Jones a levegő új ura

Vágólapra másolva!
2004.02.15. 20:22
Címkék
Noha az NBA All Star-weekend felvezetéseként megrendezett pénteki esti mérkőzésen a másodévesek játékosa, a 36 pontot és 11 lepattanót jegyző Amare Stoudemire nyerte el a meccs legjobbjának járó MVP-különdíjat, az érdeklődés középpontjában a clevelandi csodagyerek, LeBron James állt.
Jellemző "James király" itteni ázsiójára, hogy a világhírű, turistaközpontként is működő Universal filmstúdió bevásárlóutcájában található sportszaküzletben 1099 dollárt, azaz 236 ezer forintot kérnek egy eredeti, dedikált James-mezért. Csak összehasonlításként: az idei alapszakasz legjobbja címre igen jó eséllyel pályázó minnesotai Kevin Garnett dresszét már csekély 499 dollárért, tehát 107 ezer forintért becsomagolják a látogatónak. Más kérdés, hogy a levegő ura, Michael Jordan még mindig megközelíthetetlen, hiszen az "Air" Jordan washingtoni korszakából származó mezéért 2200 dollárt, vagyis 473 ezer forintot kell kifizetni…
A LeBron körüli felhajtás mindenesetre már a legnagyobbakat idézi, ám a 19 éves kosaras becsületére váljon, jól tűri az érdeklődők rohamait. A pénteki rookie-találkozót követően is kifejezetten kedélyes hangulatban nyilatkozott.
– Úgy éreztük, a meccsbe belefér, hogy egy kis zsákolóbemutatót is tartsunk, és szerintem Dwyane Wade, Carmelo Anthony, Nené vagy éppen Carlos Boozer produkciójára nem is lehetett panasz – mondta LeBron James.
– Beszéljen arról a mutatványról, amikor a palánkra pattintott labdát húzta a gyűrűbe!
– Többen megpróbálkoztak ezzel a megoldással, például Boozer is. Én egy kicsit messzebbről dobtam el a labdát, mert miközben a kosár felé törtem, a másodévesek játékosa, Tayshaun Prince elém tornyosult. Valamit tennem kellett, mert nem volt senki, akivel befejeztethettem volna az akciót.
– Nem gondolja, hogy ez azért kissé túlzás volt?
– Szó sincs róla! Az All Star-gála lényege, hogy minél jobban kiszolgáljuk, szórakoztassuk a közönséget. A nézőknek meg kell kapniuk azt az élményt, amelyet remélnek tőlünk, amelyért eljönnek a csarnokba. A mérkőzésnek volt egy szakasza, amikor kezdett leülni a játék, a győzelmet meg már nem lehetett elvenni a másodévesektől. No, ekkor néztünk össze a többiekkel, s döntöttük el, hogy viszünk egy kis show-t a meccsbe.
– Amare Stoudemire azt mondta viccelődve a találkozót követően, hogy kijárt neki az MVP-díj, elvégre jelenleg mégiscsak ő az év újonca cím birtokosa.
– Nos, Amare valóban nagyszerű kosárlabdázó, az egyik legatletikusabb játékos, akit az utóbbi időben láttam. Pályafutása során a csillagos ég lehet számára a határ. Ez alkalommal tényleg az év újoncához méltón produkált.
– Maradt olyan mutatványa, amelyet nem tudott bemutatni péntek este?
– Nem, nekem játék közben jutnak eszembe a legjobb ötletek. Az a játékos vagyok, aki a meccsszituációkban tudja kihozni a legtöbbet magából. Ezért is nagy a különbség számomra egy mérkőzés meg egy zsákolóverseny között.
– Köztudomású, hogy remek a kapcsolata Carmelo Anthonyval. Mégis feltűnt, hogy a rookie-mérkőzés előtti órákban megállás nélkül egymással beszélgettek.
– Barátok vagyunk, számomra ő olyan, mintha a bátyám lenne. Évad közben sajnos nemigen látjuk egymást, hiszen Carmelo a Denver játékosa, jómagam viszont Clevelandben kosarazom. Ezért is nagy öröm, ha találkozhatunk, hiszen az olyan, mint amikor az ember egy rég nem látott családtagjával jön össze.
– A találkozó végén kihajította a cipőjét a nézőtérre. Ez is a műsor része volt?
– Hirtelen jött az ötlet, remélem, nem dobtam fejbe senkit. Ahogy már mondtam, az All Star-gálán minden a nézőkért van, és aki elkapta a cipőmet, biztosan örült. Lehet, hogy a mezemet is ki kellett volna hajítanom a lelátóra…
James számára a rookie-összecsapással véget ért a 2004-es All Star-víkend, mert hiába ösztökélték, a szombati zsákolóversenyen már nem volt hajlandó elindulni. Témát persze nemcsak az ügyességi versenyek adtak a szurkolóknak, hanem Kobe Bryant legújabb nyilatkozata is, a hátvéd az All Star-gála egyik sajtótájékoztatóján hevesen cáfolta a távozásáról szóló híreket. A Los Angeles Lakers sztárja tagadta, hogy a nyáron el akarná hagyni csapatát, sőt, azt is kijelentette, hogy "…én már egész életemben a Lakershez tartozom". A rajongóknak azonban korai lenne ünnepelniük, arról ugyanis szó sincs, hogy napokon belül véget akarna vetni a személye körül kirobbant cirkusznak. Bryant tudniillik abban maradt Mitch Kupchakkal, a Lakers általános menedzserével, hogy majd a nyáron térnek vissza a részletekre, mivel most "…az évad második felére kell koncentrálni". Kobe félreértésnek minősítette azt a neki tulajdonított nyilatkozatot is, mely szerint számára teljességgel közömbös, tovább dolgozik-e Phil Jackson a Lakers trénereként.
"Rosszul idézték, amit mondtam – állította a 25 éves kosaras. – Természetesen fontos, ki ül a kispadon, mert az edző a csapat motorja. Ennek az sem mond ellent, hogy a mi viszonyunk Phillel meglehetősen sajátos, hiszen én nem félek megkérdezni egy-egy utasítása kapcsán, hogy mit miért teszünk. Ezzel együtt Phil irányításával eddig rendben működött a csapat, és nem tudom, miért ne lehetne ez így a jövőben is."
Bryant magyarázkodása azért nem mindenkit hatott meg, több kommentátor is emlékeztetett rá, hogy az elmúlt időszakban igencsak megértő volt vele a Lakers. Elég csak azokat a heteket, hónapokat felidézni, amikor Kobe-t szexuális erőszakkal vádolták meg egy coloradói szállodai kalandja nyomán, és a klubjánál elnézték, hogy ezt követően – persze érthetően pocsék lelkiállapota miatt – edzéseket, meccseket hagyott ki. Még Phil Jackson is kíméletesebb volt vele, amikor éppen kritizálta. Valamit végre visszafizethetne a Lakersnek – ez az általános vélekedés Los Angelesben, de a történetnek még messze nincs vége.
Ha Bryant egyelőre nem is nyilatkozott konkrétan a szándékairól, egy bejelentés azért jutott a szombati napra. Az NBA ugyanis hivatalosan is közzétette, hogy a 2004-es előszezonban két mérkőzést Kínában rendeznek meg. Természetesen a Jao Minget felvonultató Houston Rockets lesz az egyik résztvevője az október 14-ei sanghaji, illetve az október 17-ei pekingi összecsapásnak, míg ellenfélként a Sacramento Kings képviseli majd a profiligát a földkerekség legnépesebb országában.
Ami pedig az All Star-összejövetel szombati, Valentin-napi programját illeti, a műsort a "shooting stars" nevű vegyes dobóverseny nyitotta. A négy háromtagú együttesben egy-egy férfi és női játékos, illetve egy-egy, már visszavonult kedvenc célozgatta a gyűrűt a pálya különböző pontjairól; zárásként a felezővonaltól. A STAPLES Center publikumának örömére a győzelmet a Derek Fishert, Lisa Leslie-t, valamint Magic Johnsont felvonultató LA Lakers szerezte meg, mivel e trió tagjainak sikerült a legrövidebb idő, 43.9 másodperc alatt eljuttatniuk a gyűrűbe a labdákat. A következő erőpróba, a "skills" elnevezésű dobó- és cselezőviadal a New Orleans-i Baron Davis sikerét hozta, ám a Los Angeles-iek ez esetben sem bánkódtak, hiszen a Hornets irányítója a kaliforniai metropolisból származik. Aztán jött a hárompontosdobó-viadal, melynek első körében a kétszeres győztes sacramentói Predrag Sztojakovics célzott a legpontosabban, a második fordulóban azonban megremegett a keze, így elmaradt a mesterhármas. Az első helyet és az azzal járó 25 ezer dolláros csekket a Denver Nuggets 31 éves hátvédje, Voshon Lenard szerezte meg. A triplázás a záró attrakcióban, a zsákolóshow-ban sem sikerült. A kétszeres bajnok Jason Richardson (Golden State) ugyan a selejtezőben káprázatos légi bemutatót tartott – a palánkra pattintott labdát a levegőben elkapta, majd áthúzta a combja alatt, s végül jobb kézzel bebombázta a gyűrűbe –, a döntőben azonban csak bakizott. S mivel a 188 centis indianai Fred Jonesnak (képünkön) a fináléban is akadt mutatós gyakorlata (a parkettre pattintott Spaldingot a levegőben egy kézzel megszelídítette, majd ugyanazzal a mozdulattal a gyűrűbe rántotta), új győztest avattak itt is.

53. NBA All Star-gála Vegyes dobóverseny (RadioShack Shooting Stars)
Végeredmény:
1. Derek Fisher (LA Lakers), Lisa Leslie (LA Sparks), Magic Johnson (LA Lakers, visszavonult) 43.9 mp, 2. Emanuel Ginóbili (San Antonio Spurs), Jennifer Azzi (San Antonio Silver Stars, visszavonult), Steve Kerr (San Antonio Spurs, visszavonult) 46, 3. Marko Jarics (LA Clippers), Nikki Teasley (LA Sparks), Terry Cummings (LA Clippers, visszavonult) 49.8, 4. Chauncey Billups (Detroit Pistons), Cheryl Ford (Detroit Shock), John Salley (Detroit Pistons, visszavonult) 66

Ügyességi verseny (989 Sports Skills Challenge)
1. forduló:
Baron Davis (New Orleans) 28.7 mp, 2. Derek Fisher (LA Lakers) 31.6, 3. Earl Boykins (Denver) 34.9, 4. Stephon Marbury (New York) 36.4. Döntő: B. Davis–Fisher 31.6–37.6

Tripladobóverseny (Foot Locker 3-Point Shootout)
1. forduló:
Predrag Sztojakovics (Sacramento) 21 pont, Kyle Korver (Philadelphia) 19, Voshon Lenard (Denver) 18, Rashard Lewis (Seattle) 16, Cuttino Mobley (Houston) 13, Chauncey Billups (Detroit) 12. Döntő: Lenard 18, Sztojakovics 16, Korver 15

Zsákolóverseny (Sprite Rising Stars Slam Dunk)
1. forduló:
Fred Jones (Indiana) 95, Jason Richardson (Golden State) 92, Chris Andersen (Denver) 88, Ricky Davis (Boston) 76. Döntő: F. Jones–J. Richardson 86–78
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik