Női kézi BL: a Vipers, Lunde és Vjahireva is történelmet írt – sajtóvisszhang

2023.06.04. 22:34
A VG cikke a döntőről, fókuszban Lundével (Fotó: VG.no)
Amint arról beszámoltunk, a Ferencváros 28–24-re kikapott a budapesti MVM Dome-ban a női kézilabda BL döntőjében a norvég Vipers Kristiansandtól, amely sorozatban harmadszor nyerte meg a legrangosabb európai kupasorozatot. A döntő előtt a Győr a dán Esbjerget egy góllal legyőzte a bronzmeccsen. Nemzetközi lapokat szemléztünk a BL négyes döntőjén történtekről.

A norvég VG a Vipers 43 éves kapusával, a korábban a győriekkel is kétszeres BL-győztes Katrine Lundéval beszélgetett a döntőt követően, aki immár hetedszer nyerte meg a sorozatot.

„Büszke vagyok és fáradt” – közölte Lunde, aki 46 százalékos hatékonysággal védett a Ferencváros elleni döntőben, s hozzátette, a meccset a helyszínen megtekintő családjával csendes ünneplést tervez.

A lap arra is felhívja a figyelmet, hogy az újabb BL-sikerével a kapusnál többször egyetlen játékos sem diadalmaskodott a Bajnokok Ligájában annak 1993-as bevezetése óta.

„Ez számomra azt mutatja, hogy nagyon hosszú ideig voltam részese az európai élmezőnynek, és hogy szerencsére mindig jó helyen, jó csapatnál szerepelhettem” – fogalmazott Lunde. A VG a történelmi hűség kedvéért azért megjegyzi, hogy a BL elődjét, a BEK-et a Szpartak Kijevvel összesen 13 alkalommal nyerte meg Zinajida Turcsina.

Az Európai Kézilabda-szövetség (eurohandball.com) hivatalos honlapja „Történelmi triplázás domináns győzelemmel” címmel közli írását a döntőről, kiemeli, a norvég csapat a Győr után a második, amely egymást követő három alkalommal tudja elhódítani a BL-t.

„Az álmom vált valóra ezzel a sikerrel. Ezért igazoltam a Vipershez, hogy ezt a sorozatot megnyerjem. Most beigazolódott, hogy jó döntést hoztam, aminek nagyon örülök. Büszke vagyok a csapatra” – idézi a honlap Anna Vjahirevát, a norvégok jobbátlövőjét, aki az első erről a posztról, akit a final four legértékesebb játékosának választottak meg, mióta ezzel a formátummal bonyolítják le a sorozat végjátékát.

A bronzmeccsel kapcsolatban kiemelik, hogy az ETO az első félidő 6. és 18. perce közötti 8–1-es rohammal alapozta meg győzelmét, s megdicsérik a remekül védő kapust, Sandra Toftot is.

A dán TV2 a bronzmeccsről tényszerű rövid írásában úgy véli, az Esbjerg nagyot küzdve jött vissza a hétgólos hátrányból, és lehetősége volt a végén az egyenlítésre is, ám egy hiba miatt hiábavaló erőfeszítésnek bizonyult a második félidei zárkózás. A döntőről ők is Lunde kapus remek teljesítményét emelik ki, hozzátéve, nélküle nem biztos, hogy a Vipers nyert volna.

KÉZILABDA
NŐI BAJNOKOK LIGÁJA, NÉGYES DÖNTŐ (MVM Dome)
DÖNTŐ

Vipers Kristiansand (norvég)–FTC-Rail Cargo Hungaria 28–24 (14–13)
Budapest,
MVM Dome, 20 022 néző (telt ház, világrekord-beállítás). Vezette: Prastalo, Balvan (bosnyákok)
KRISTIANSAND:
KATRINE LUNDE – Knedlíková 3 (1), Waade, Jezic 1, JERÁBKOVÁ 4, ROBERTS 5, NAES ANDERSEN 6. Csere: Börjesson (kapus), VJAHIREVA 6, Tchaptchet 1, Sercien-Ugolin, Dahl 1, Höve 1, Dahlum, Hesselberg, M. Andersen. Edző: Ole Gustav Gjekstad
FTC: Bíró B. – Malestein 2, Klujber 2 (2), Szucsánszki, Kisfaludy 1, BÖLK 5, Márton G. 2. Csere: Janurik (kapus), Tomori, Cvijics 3, LEKICS 5 (3), Szöllősi-Zácsik 3, Stolle 1, Hársfalvi, Kukely A. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 11. perc:
5–1. 15. p.: 9–4. 20. p.: 12–9. 26. p.: 14–11. 38. p.: 21–14. 44. p.: 24–16. 47. p.: 24–19. 53. p.: 27–19
Kiállítások: 8, ill. 6 perc. Hétméteresek: 1/1, ill. 6/5

BRONZMÉRKŐZÉS
Győri Audi ETO KC–Esbjerg (dán) 28–27 (16–9)
Budapest,
MVM Dome, 18 387 néző. Vezette: Hatipoglu, Simsek (törökök)
GYŐR:
SANDRA TOFT 1 – Faluvégi D., GROS 6 (1), Brattset 3, Haugsted 2, NZE MINKO 3, S. OFTEDAL 5. Csere: Leynaud (kapus), Fodor Cs. 1, Blohm 4, Győri-Lukács 2, Schatzl Nadine, Rju Un Hi 1, Anne M. Hansen. Edző: Ambros Martín
ESBJERG:
Milling – M. Jacobsen 1, Tranborg 2, BREISTÖL 4, INGSTAD 6, REISTAD 5 (2), Sanna Solberg. Csere: Kristensen (kapus), Heindahl 2, N. Mörk 4 (2), Türkoglu 3, Petersen, Nielsen. Edző: Jesper Jensen
Az eredmény alakulása. 6. perc: 2–3. 13. p.: 6–4. 19. p.: 11–4. 28. p.: 16–8. 32. p.: 18–9. 39. p.: 20–13. 44. p.: 20–18. 48. p.: 22–22. 52. p.: 25–24. 55. p.: 25–25. 58. p.: 28–26
Kiállítások: 6, ill. 4 perc. Hétméteresek: 1/1, ill. 4/4