Szenzáció! Izlandot is legyőztük, csoportelső a magyar válogatott!

VINCZE SZABOLCS (Malmö, összefoglaló), HATÁR DÁVID (Budapest, percről percre)VINCZE SZABOLCS (Malmö, összefoglaló), HATÁR DÁVID (Budapest, percről percre)
2020.01.15. 18:03
Legyőzte Izlandot, csoportelsőként jutott be a középdöntőbe a magyar válogatott (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 24–18-ra legyőzte Izlandot az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokság csoportkörének 3. (záró) fordulójában. Mikler Rolandék ezzel veretlenül megnyerték az E-csoportot, kiejtették az olimpiai és világbajnoki címvédő Dániát, és két pontot visznek magukkal a középdöntőbe.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
E-CSOPORT (Malmö)
MAGYARORSZÁG–IZLAND 24–18 (9–12)
Malmö, 7587 néző. Vezette: Marín, I. García (spanyolok)
MAGYARORSZÁG:
MIKLER – Hornyák P. 1, Máthé D., Sipos A., BÁNHIDI 8, Ligetvári 1, Győri 3. Csere: Székely M. (kapus), BÓKA 4, SZITA 4, Balogh Zs. 2 (1), ifj.Rosta M., Nagy B. 1. Szövetségi kapitány: Gulyás István
IZLAND: GÚSTAVSSON – Gunnarsson 1, Petersson 3, Jónsson, K. Kristjánsson 2, PÁLMARSSON 4, G. SIGURDSSON 4. Csere: Hallgrímsson (kapus), Y. Gíslason 1, Smárason 1, Gudjónsson, O. Gudmundsson 1, Thrastarson 1, Elísson, V. Kristjánsson. Szövetségi kapitány: Gudmundur Gudmundsson
Az eredmény alakulása. 6. perc: 3–0. 13. p.: 3–6. 16. p.: 4–6. 23. p.: 6–10. 25. p.: 6–11. 33. p.: 10–14. 38. p.: 13–14. 41. p.: 15–15. 48. p.: 18–17. 51. p.: 20–17. 53. p.: 21–18
Kiállítások: 8, ill. 8 perc
Hétméteresek: 3/1, ill. 4/0

A csoport másik mérkőzésén
Oroszország–Dánia 28–31

A világítás még csak módjával volt bekapcsolva a Malmö Arénában, mikor másfél órával a Magyarország–Izland Európa-bajnoki csoportmeccs előtt Nagy Bence és Fekete Bálint már ott tengózott a félig megvilágított pályán, mellettük Andó Arián, Győri Mátyás, Balogh Zsolt és Ubornyák Dávid játszott négyest. Rajtuk kívül pedig már ott ült a kapu mögött az a mintegy száz kisiskolás gyerek, akik teli torokból üvöltötték, hogy „Izland! Izland!” Végül mégsem lett igaza Chema Rodrígueznek, válogatottunk másodedzőjének, aki azt mondta, szerinte Izland ellen még többen jönnek ki a magyar együttes ellen szurkolni, mint Dánia ellen. A telt ház csak az összecsapás végére jött össze, de tény, aki ott volt, az – a „szokásos” magyar szektort leszámítva – valóban a dánokért szorított, és nem is túl elegánsan: az utóbbi években egyre sportszerűtlenebb dán drukkerek egy része például hátat fordított a magyar himnusz alatt, majd rendre pfújolt a támadásaink alatt.

Harmadik Eb-meccsünket is védekezésben kezdtük, de szebben nem is rajtolhattunk volna, Mikler Roland védte az első négy izlandi lövést, ebből az egyik hetes volt, közben pedig Hornyák Péter, Bánhidi Bence és Balogh Zsolt góljaival öt perc alatt 3–0-s vezetéssel indítottunk. Igaz, ezt öt perc alatt kiegyenlítették a skandinávok, sőt, 6–3-ra fordítottak, miközben a magyar csapat kapkodni kezdett, pontatlanul, valamilyen technikai hibával fejezte be a támadásait.

Az északiak védelme kemény volt, középen minden támadást megszűrt, a védőik a kilencesig felléptek az irányítónkra és az átlövőinkre. A támadójátékuk közben rendre megtalálta a réseket a mi falunkon, így az izlandiak már öt góllal is elléptek, miközben a játékvezetőkre sem nagyon panaszkodhattak. A szakmai stáb ezúttal talán kevesebbet forgatta a keretet, ám a magyar csapatból az akarás most sem hiányzott, és látható távolságra, 12–9-re feljött a szünetre, miután az első félidő hajrájában Bóka Bendegúz egy percen belül szerzett két gólja jelezte, hogy elkezdte inkább a szélső támadásokat erőltetni, ha már középen nem sikerült feltörni az izlandi falat.

Volt minek örülni a magyar kispadon (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
A MAGYAR VÁLOGATOTT MÉRKŐZÉSEI A KÖZÉPDÖNTŐBEN
Január 17., péntek, 18.15: Norvégia–Magyarország (Tv: Sport1)
Január 19., vasárnap, 16.15: Szlovénia–Magyarország (Tv: Sport1)
Január 21., kedd, 20.30: Magyarország–Svédország (Tv: Sport1)
Január 22., szerda, 16.00: Portugália–Magyarország (Tv: Sport1)

Az első harminc perc játéka alapján látszott, hogy az első két csoportmeccs többet kivett a magyar játékosokból, és a jó tornakezdés után nehezebben tudták újra annyira felpörgetni magukat, mint a dánok ellen tették. A szünet után azonban még így is sikerült magunkat közel tartani, mivel a félidő Bánhidi-parádéval kezdődött: a Szeged beállója tarthatatlan volt, tíz perc alatt öt gólt rámolt be, úgy fordult le a védőiről, mintha azok ott sem lettek volna, a feljavuló védelemben pedig Sipos Adriánnal és Ligetvári Patrikkal kiemelten figyeltek Aron Pálmarssonra, aki négy gólt szórt az első játékrészben.

Mikler sorozatban a harmadik meccsén is valami elképesztő bravúrokat mutatott be a leginkább kritikus időszakokban, s ennek meg is lett az eredménye: a magyar válogatott tíz perc alatt újra egalizálta az eredmény (15–15), ami után hosszú percekig fej fej mellett haladt a két gárda. Fantasztikus volt látni, hogy csapatunk játéka nemhogy lassult volna, hanem felpörgött, és valami elképesztő hajrát vágott ki!

A 48. percben újra átvettük a vezetést, sőt, Szita Zoltán két elképesztő bombájával és Bóka Bendegúz lerohanásgóljával az utolsó nyolc percre már négygólos vezetéssel fordultunk (21–17). És ahogy közeledett a mérkőzés vége, a fiatal magyar együttes úgy kézilabdázott egyre érettebben, nyugodtabban, a fordításokat nem siette el, Bánhidi és a második félidőre feljavuló Szita vezetésével egyre hatékonyabban támadott.

Régen volt olyan, hogy az utolsó percekben minden a mi csapatunknak jött be, de ezért megdolgoztak a srácok. Miközben sorra szerezték a gólokat, és szinte bármilyen helyzetből betaláltak, Mikler és a magyar fal teljesítménye semmit sem romlott, a látványosan elbizonytalanodott izlandiak láthatóan egyre csüggedtebben és a tanácstalanabbul szervezték a játékot.

A záró percekben már kétség sem fért ahhoz, mi lesz a vége, egy perccel a lefújás előtt hat góllal vezetett Gulyás István együttese (24–18) – ezzel megtörtént az, amire talán senki sem gondolt akkor, amikor ez a fiatal társaság elindult az Európa-bajnokságra: nemcsak kiharcolta a továbbjutást a középdöntőbe, de csoportelsőként, veretlenül, és a lehető legtöbb, azaz két pontot visz magával!

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Elképesztő! Székely kivédi Viggó Kristjánsson hetesét. Nagy a kapu fölé bombázza a ziccert, de már ez is bőven belefér. Passzolgatnak az izlandiak, de nincs már idő, ez a vége. Szenzációs győzelmet aratott a magyar válogatott: 24–18-ra legyőztük Izlandot, így megnyertük a csoportot, kiejtettük az olimpiai és világbajnoki címvédő Dániát, és két ponttal megyünk a középdöntőbe!

59. perc: Mikler védi Elísson lövését. Hetest kapnak az izlandiak, Székely érkezik a kapuba.

58. perc: Megint elveszítik a labdát, Gudjónsson nem tudta bent tartani a pályán. Ez is bent van, Szita a bal szélről átejti a kapust. 18–24

57. perc: Újabb labdaszerzés, Pálmarsson passzába belekapunk, miénk a labda. Micsoda gól! Nagy elementáris erővel lövi ki a bal felső sarkot (18–23). Időt kérnek az izlandiak.

56. perc: Fantasztikus, ez is gól! Bánhidihez eljuttatjuk a labdát, ő pedig megszerzi a nyolcadik gólját. 18–22

55. perc: Nincs izlandi gól, egy lecsorgó labdára a mieink vetődnek rá.

54. perc: Balogh lövése nem jó, de a visszafutó Szita lelopja az indítást.

53. perc: Bent van ez is! Szita lövése megpattan, de a labda megint a kapuban köt ki (17–21). Mikler mutat be egy újabb védést, de a kipattanóbólKristjánsson eredményes. 18–21

52. perc: Időt kérnek az izlandiak. Újabb védés, elképesztő! Gudmundsson lövését védi Mikler.

51. perc: Nagy lő pokolian nagy kapufát, jöhetnek az izlandiak. Pálmarsson passzába Bóka belekap, majd megindul, és egyedül, góllal fejezi be a lerohanást. 17–20

50. perc: ELKÉPESZTŐ! Sigurdsson a bal szélen ziccerbe kerül, de Mikler megint véd. Ez már a 11. védése volt, közel 40 százalékon áll.

49. perc: Emberelőnyben Pálmarsson a kapu fölé bombázza a labdát. GÓL! Passzívnál Szita lő nagyon rossz helyzetből, de most minden bemegy! 17–19

48. perc: VEZETÜNK! Szita négy rossz lövés után eredményes, hihetetlenül fontos gólt volt (17–18). Bánhidit küldik ki másodszor két percre, meghúzta az ellenfelének a mezét.

47. perc: Kiegészülnek az izlandiak, Gudjonssonhoz eljuttatják a labdát a jobb szélre, Mikler azonban megint ziccert véd!

46. perc: Elhagyják a labdát az izlandiak, emberelőnyben támadunk az egyenlítésért. Bent is van, Balogh eredményes. 17–17

45. perc: Jónssont állítják ki, ez neki már a harmadik. Piros lapnak kellene jönnie, de egyelőre tanakodnak a játékvezetők, nézegetik a jegyzőkönyvet. Nem kerül elő a piros lap, lehet, hogy akkor ez csak a második kiállítása volt? Megint megtaláljuk Bánhidit, de a beállónk ziccerétHallgrímsson lábbal védi.

44. perc: Egy kis szerencse sem árt, Győri lövése után a sáncoló izlandi kézről perdül a kapuba a labda (16–16).Thrastarsson talpról bombáz a kapunkba. 17–16

43. perc: Emberhátrányban most egy kicsit tanácstalanok voltunk, Győritől el is veszik a labdát.Kristjánsson bedönti Hornyákot, támadó, jöhetünk!

42. perc: Ez most nem jött jól, hetest kapnak az izlandiak, ráadásul Bánhidit kért percre kiállítják. Hihetetlen, Mikler Gunnarsson hetesét is védi, a labda azonban az izlandihoz pattan, másodszorra pedig már nem hibázik. 16–15

41. perc: MIKLER! Elísson érkezik, de a magyar kapus hárítja a hetest. Újabb esély az egyenlítésre! EGYENLŐ! Győri passza után Bánhidi köszön be ismét. 15–15

40. perc: Balogh bejátszása nem az igazi, de a labda elcsorog Bókához, aki ezúttal sem hibázik a szélről (15–14). Mikler véd, de Ligetvári már szabálytalankodott Pálmarssonnal szemben, hetest kapnak.

39. perc: Jónssonra fújnak támadót, egyenlíthetünk. Sajnos a bejátszás most nem jó, rohannak az izlandiak, Gudmundsson pedig gólt lő. 15–13

38. perc: Mikler megint elkapta a fonalat, ezúttal Petersson lövését védi. Egy gólra zárkózhatunk… Elképesztő, egymás után negyedszer is bejött! Balogh passza után Bánhidi lefordul a védőjéről, majd gólt lő. 14–13

37. perc: Pálmarsson lövése után Mikler nyomja oldalra a labdát, gyorsan fordulunk, Balogh passza után pedig a védőjétől elszakadó Bánhidi szerez újabb gólt. 14–12

36. perc: Balogh még emberelőnyben ellövi, de nem találja el a kaput. Kiegészültek az izlandiak, nem lőttünk gólt emberelőnyben.

35. perc: Sikerült belepiszkálni Pálmarsson kapujába, de Ligetvári sajnos elhibázza az üres kapus lehetőséget. Valahogy eljuttatják a labdát Sigurdssonhoz, aki a bal oldali kapufára bombázza a labdát.

34. perc: Passzívnál Balogh passza után Bánhidi két védővel a nyakán is befordul, lő, majd a labda a lécről a gólvonal mögé pattan. Ráadásul Jónssont – immár másodszor – kiküldik két percre. 14–11

33. perc: Pálmarssont most le tudjuk sáncolni, megint Ligetvári volt. Ez viszont bent van, Petersson megállíthatatlannak tűnik ma. 14–10

32. perc: Petersson remek passza után Smárason lő ziccerből gólt (13–9). Balogh passza után Bánhidi lefordul Sigurdssonról, majd gólt lő. 13–10

31. perc: Elkezdődött a második félidő, a mieink vezethetik az első támadást. Bánhidi fordul bele az ellenfelébe.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Bóka ugrik be éles szögből, majd a kapus és a rövid kapufa között a hálóba küldi a labdát (12–8). Sigurdsson lövését Mikler védi, van még pár másodperc, Bóka kap labdát a bal szélen, majd újabb nagyon fontos gólt lő. Ezzel vége az első félidőnek, a szünetben 12–9-re vezet Izland.

29. perc:Kristjánssont megtalálják a falban, a beálló pedig értékesíti a ziccert. 12–7

28. perc: Petersson alakít ki saját magának helyzetet, majd a bal alsó sarok mellé küldi a labdát. Győrit támasztják meg, szabaddobást kapunk. A kapus védi Bánhidi ziccerét, de hetest kapunk, ráadásul Pálmarssont ki is állítják két percre. Sajnos ez a hetes is kimarad, Máthé lövésétHallgrímsson védi.

27. perc: Ez most nagyon kellett, egy labdaszerzés után Máthé indítja Ligetvárit, aki gólt lő (11–7). Sipost állítják ki két percre, ez egy picit felesleges szabálytalanság volt.

26. perc: Közel egy perce támadnak az izlandiak, egymás után kapják a szabaddobásokat.

25. perc: Sajnos ez is bent van, Petersson kissé jobbról bombázza a kapuba (11–6). Győrinél látnak támadót, jöhetnek az izlandiak.

24. perc: A Bánhidit váltó Rosta harcol ki hetest, ráadásul Jónssont két percre ki is állítják.Gústavsson helyéreHallgrímsson érkezik, védenie viszont nem kell,Balogh sajnos nem találja el a kaput.

23. perc: Máthé átlövését védi Gústavsson, Sigurdsson rohan, majd értékesíti a ziccert. 10–6

22. perc: Petersson lövését sáncoljuk, Ligetvári avatkozott közbe remekül. Ez már sajnos bent van, Pálmarsson 128 km/h-s sebességgel bombázza a labdát a kapunkba a szaggatottról. 9–6

21. perc: Szita lövését blokkolják, a labdaGústavsson kezében köt ki, az izlandi kapus azonban elhibázza az üres kapus lehetőséget. Bánhidi egy az egyben beforgatja Sigurdssont, majd kissé jobbról a jobb felső sarokba bombázza a labdát. 8–6

20. perc: Hornyák sárgult be. Gyorsan kihasználják az emberelőnyt, Sigurdsson nem hibázik a bal szélről. 8–5

19. perc: Győrit szabálytalanul sem tudják megállítani, majd közelről a kapuba bombázza a labdát (7–5). Ligetvári késik el egy kicsit, két percre ki is állítják.

18. perc: Szita kerül lövőhelyzetbe, kicsit megtámasztják a kezét, nem is találja el a kaput. Szabaddobást ezúttal sem kapunk. Petersson nem túl erős lövését Mikler védi.

17. perc: Pálmarsson ugrik fel, majd kilenc méterről lő, a labda Mikler lábai között talál utat a kapuba. 7–4

16. perc:VÉGRE! Győrifelugrik a szaggatotton kívül, majd kilövi a bal alsó sarkot (6–4). Közel tízperces gólcsendet törtünk meg.

15. perc: Nagyon fontos Mikler-védés, Pálmarssonon fogott ki ismét. Petersson kap sárga lapot.

14. perc: Nyolcperces a magyar gólcsend, ráadásul sorozatban hat gólt kaptunk, időt is kértünk. Máthé nagyon távoli lövése nem okoz gondotGústavssonnak.

13. perc: Pálmarsson oldalra dobja ki a labdát, de sajnos Máthé Bánhidinek szánt indítása pontatlan. Ügyes összjáték végén Gíslasont találják meg a falban, ő pedig nem hibázza el a ziccert. 6–3

12. perc: Megint eladjuk a labdát, rohannak az izlandiak, Pálmarsson pedig értékesíti a ziccert (5–3). Szita lövését védi a kapus, szabaddobást nem kapunk.

11. perc: Petersson ugrott ki jól, meg is szerzik a labdát. Pontatlan passz az izlandiaknál is, de visszakapják a labdát. Átveszi a vezetést Izland, Pálmarsson lövi ki a jobb felső sarkot. 5–3

10. perc: Egy blokkolt lövés után Sigurdsson nagyon szemfülesen egy csapattársához üti a labdát. Időt kérnek az izlandiak. Petersson átlövése után a bal alsó sarokban köt ki a labda. 3–3

9. perc: Szita középről eleresztett, pokolian nagy bombája a lécen csattan. Az izlandiak szerettek volna hetest, de csak szabaddobást kaptak.

8. perc: Megtalálják a jobb szélről befutó Sigurdssont, aki ezúttal sem hibázik. 2–3

7. perc: Máthé egy betörés után lő,Gústavsson azonban oldalra nyomja a labdát. Sikerül visszarendeződni, majd Sipos kap egy sárga lapot.

6. perc: Bánhidi harcol ki hetest, majd Balogh nagyon magabiztosan, egy 124 km/h-s lövéssel a kapuba bombázza a labdát (0–3). Hat perc után megszületett az első izlandi gól, Sigurdsson köszön be.1–3

5. perc: Győri ellépi, jöhetnek az izlandiak, Mikler azonban egyelőre pazar, ismét védi Pálmarsson lövését.

4. perc: Bánhidit találjuk meg a falban, a ziccerét azonban sajnos bravúrral védiGústavsson. Pálmarsson átlövését Mikler védi.

3. perc: Ez is bent van, Bánhidit találjuk meg, a beállónk pedig estében a kapuba küldi a labdát (0–2). Hiába lőnek gólt az izlandiak, belemenés miatt nem adják meg a spanyol bírók.

2. perc: Meg is van az első magyar gól, egy jó húzás végén Hornyák ugrik be, majd lő gólt a jobb szélről (0–1). Hetest kapnak az izlandiak. MIKLER! Gunnarsson az egy helyben álló magyar kapus kezébe bombázza a labdát.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, az izlandiak vezethetik az első támadást. Pálmarsson lövését rögtön védi Mikler.

Az izlandiak kék, a mieink fehér szerelésben léptek pályára.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik az Izland–Magyarország mérkőzés a férfi kézilabda Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójából! A tét a továbbjutás: ha a mieink pontot szereznek, készülhetnek a középdöntőre. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

AZ ELLENFÉL: IZLAND
MAGYAR MÉRLEG ELLENE: 24 győzelem, 3 döntetlen, 14 vereség
LEGUTÓBB EGYMÁS ELLEN (2017. január 6., Skjern, Bygma-kupa): Magyarország–Izland 30–27 (18–15). A magyar gólszerzők: Nagy L. 6, Császár 5, Lékai 5, Ancsin G. 3, Bánhidi 3, Bodó 2, Harsányi 2, Juhász Á. 2, Ligetvári 1, Zubai Sz. 1

„A középdöntőbe jutás számunkra óriási dolog lenne! Izland a szerdai meccs esélyese, de igyekszünk végezni a saját dolgunkat. Eddig szerintem senki sem várt túl sokat tőlünk, ami megváltozott. A dán szurkolók újra kijönnek majd, s ha a dánok elleni meccsen tizenkétezren szurkoltak, akkor Izland ellen tizenötezren lesznek ott, és ellenünk szurkolnak majd. Pálmarsson a világ egyik legjobb játékosa, ám nem szabad csak őt fognunk, mert az izlandiak nélküle is jók, soha nem állnak meg” – fogalmazott Chema Rodríguez, a magyar válogatott szakmai stábjának tagja.

Beharangozó és a mérkőzés előtti várakozások a helyszínről itt!

Az Izland elleni, a továbbjutásról döntő Eb-csoportmérkőzés előtt kihasználta második cserelehetőségét a magyar válogatott: Bartók Donát helyett Fekete Bálint került vissza a 16 fős keretbe. Részletek itt!

Az izlandiakat nem érdekli Dánia, meg akarnak verni minket! Gudmundur Gudmundsson, az izlandi válogatott szövetségi kapitányának várakozásait ide kattintva olvashatja el!