B. L. 2020.01.11 20:15 Frissítve: 2020.01.12 12:16

Férfi kézi Eb: Izland meglepte Dániát, sima spanyol siker a németek ellen

A férfi kézilabda Európa-bajnokság csoportkörének 2. fordulójában a horvátok gond nélkül elintézték Fehéroroszországot, a szerbek elleni montenegrói sikernek köszönhetően pedig továbbjutottak. Gyakorlatilag továbbjutottak a spanyolok is, a mieink csoportjában pedig Izland megtréfálta az olimpiai és világbajnoki címvédő Dániát.

Izland meglepte Dániát (Fotó: AFP)

E-CSOPORT

Dán hurrogás
A Malmö Aréna tele volt dán szurkolókkal szombat este, ami nem csoda, hiszen Koppenhágából mindössze negyven perc átérni vonattal a svéd városba. Több ezren jöttek, hogy a helyszínen biztassák az olimpiai és világbajnok dán válogatottat első Eb-csoportmeccsén, Izland ellen.
Valószínűleg győzelemre számítottak, mert a lefújás után tőlük merőben szokatlanul lehurrogták az övéiket legyűrő riválist.

Az izlandiak ugyanis nemcsak szépen tartották magukat, de a 43. percben megfordították az állást, sőt, később már három góllal is vezettek, és végül a Barcában játszó, tízgólos Aron Pálmarsson vezetésével 31–30-ra le is győzték a papíron esélyesebb ellenfelet.

Dániának a meccs végén még egy időn túli szabaddobással lett volna lett volna esélye a döntetlenre, amit legnagyobb sztárja, a kilenc gólt szerző Mikkel Hansen ugyan szépen elcsavarta a sorfal mellett, de a hosszú saroknál álló kapusban, Björgvin Páll Gústavssonban elakadt a labda, így meglepetésre Izlandé lett a két pont!

Csoportunk másik meccsén a dánok favorithoz méltóan indítottak, Mikkel Hansen a nyolcadik percben már négy gólnál járt, csapata pedig rendre kétgólos előnyre tett szert. Az izlandiak az ihletett formában játszó Aron Pálmarsson vezérletével azonban időről időre visszakapaszkodott, a 23. percben pedig már vezetett is (11–12).

A második félidő elején két góllal elhúztak, de erre Michael Damgaard villámgyors triplája, majd Mads Menseh lövése volt a válasz (19–17), és újra jöttek a kétgólos dán vezetések. A 41. percben viszont megtört a lendület (22–20), a következő hat percben csak egyszer talált be a dán csapat, ezt pedig Pálmarssonék alaposan megbüntették (23–26). A végjátékhoz érve az olimpiai és világbajnok feljött még egy gólra (27–28), sőt az 55. percben egyenlített is (29–29), de az izlandiak nem engedték ki a kezükből a sikert (30–31). A veszprémi Rasmus Lauge öt góllal terhelte meg az izlandi hálót, mindhiába.

A-CSOPORT

A nyitó mérkőzésen Montenegró ellen egy félidőn át szenvedő horvátok ezúttal már a meccs elejére is „megérkeztek”, Domagoj Duvnjak vezérletével 5–1-re és 7–2-re is vezettek már. A rendkívül sok hibával játszó – az első félidő után nyolc labdavesztésnél járó – fehéroroszok az öt és fél perces horvát gólcsendet kihasználva visszakapaszkodtak mínusz egyre (7–6), és még az utolsó percekhez közeledve is csak kettő volt a hátrány (12–10), de ekkor Luka Cindricék újra belelendültek (15–10), és a második félidő elején már nyolccal vezettek (18–10). A különbség először a 44. percben nőtt tízre Igor Karacic bombájával (24–14), innentől pedig már nem maradt kérdés (31–23). A szegedi Luka Stepancic remek napot fogott ki, ötször is mattolta a riválist.

A szerbek nagyon bealudtak a meccs elején, Montenegró 4–1-re és 7–3-ra is vezetett már, de a szünet előtt felzárkóztak, és a második félidő elején fordítottak is (12–11), majd elléptek három góllal (16–13). Amikor már eldőlni látszott a mérkőzés, jött a Tatabányáról távozó Milos Bozsovics gyors három találata, Montenegró pedig kezébe vette az irányítást (17–19). A szerbek az 57. percben még visszajöttek ikszre (20–20), de a végjátékot jobban bírta a rivális, így a horvátok két meccs után továbbjutottak, sőt csoportgyőztesek, míg a szerbek kiestek (21–22)! A szegedi Bogdan Radivojevics öt gólja is kevés volt a szerb sikerhez.

C-CSOPORT

A hollandok a németeket, a lettek a spanyolokat szorongatták egy ideig a nyitányon, hogy végül mindketten 11 gólos vereséget szenvedjenek. A két kiscsapat csatáján előbbiek kezdtek jobban, a szünetben már hattal vezettek (16–10) – és bár Dainis Kristopansék háromra is felzárkóztak –, végül simán nyertek is (32–24).

A legutóbbi két győztes csatáján a címvédő kezdett jobban, a spanyolok a 10. percben már 6–1-re vezettek, de a már 10–4-es hátrányban is lévő németek Uwe Gensheimer vezérletével egyre settenkedtek (10–9). A játékrész utolsó tíz percét ismét megnyomták a spanyolok (14–11), és a négy gólig jutó szegedi Jorge Maqueda találata a 36. percben újra fölényes előnyt jelentett már (18–13). Erre egy háromgólos sorozattal még feleltek a németek (18–16), de Ángel Fernándezék újabb rohamot vezéreltek és az 51. percre már tíz volt közte (29–19). A végén még kozmetikázásra futotta a németek erejéből (33–26). A szegedi játékosok közül Joan Canellas is kitett magáért, ő háromig jutott.

Kézilabda NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT

INTERJÚ. Szélsőként mindig a biztosra ment • Nehezen dolgozta volna fel, hogy csak a padon ücsörög az ETO-ban.

2020.07.19 21:31:36

Kézilabda BALLAI ATTILA

ALAPVONAL. Az utóbbi évtizedek profi hajszájában egyre jobban eluralkodott és nyomasztóvá vált az események sodra és az eredmények kényszere, most ezek híján kezdjük újra felfedezni az idő és figyelem hiányában már egészen háttérbe szoruló nőket és férfiakat.