Jevgenyij Malkin lehet az oroszok egyik kulcsembere
Jevgenyij Malkin lehet az oroszok egyik kulcsembere
Gyorsan fussunk is végig a csapatokon, és ha már a címvédő skandinávokkal fejeztük be előbb, itt most kezdjük velük. A háromkoronások kerete ezúttal nem tűnik elég erősnek, tulajdonképpen azzal a csapattal veszik fel a vb-n a küzdelmet, amellyel hazánkban is vendégeskedtek, miután szövetségi kapitányuk a svéd élvonalban edződőknek szavazott bizalmat.
Folytassuk a sort a két amerikai válogatottal, már csak azért is, mert szokás szerint a fiatalok mellett néhány rutinos játékosuk vár bevetésre, akiknek ugye már véget ért az NHL-idény. Az elmúlt években rendre érmet szerző, ám tavaly arról lemaradó kanadaiak a sérült Crosby hiányában a Staal-fivérekben, Ericben és Jordanban bíznak.
Az összes válogatott közül a finnek érkeznek a legtöbb NHL-s játékossal - tizeneggyel -, más kérdés, a kapus Lehtonen kivételével a többiek kiegészítő emberek csapataikban.
A csehek és a szlovákok a mezőny ismertében ütőképes csapattal dobják bele magukat a küzdelmekbe, bár náluk is sok a hiányzó. A szlovákoknak két igen erős soruk van, amelyek védelme és csatársora minden poszton felvonultat klasszisokat, ez a több mint két hétig tartó sorozatban akár döntő is lehet.
És végül, de nem utolsósorban az orosz együttest említsük meg. Az 1980-s évek szenzációs, hat vb-aranyát hozó sorozat lezárásaképpen 1990-ben még első helyen végzett a szovjet együttes, ám azóta csupán egyszer, 1993-ban szerezték meg a legfényesebb érmet. Természetesen már az orosz utódok… Hiába sportági nagyhatalom a nemzet, ennek megfelelően ontja változatlanul a tehetségeket az orosz iskola, a vb-n valahol mindig elhasalnak.
A már említett aranyérem mellé az elmúlt tizenhat évben egy-egy ezüst-, és bronzérem a sikerült be, amely valljuk be, nem túl sok. Talán a hazai pálya most mellettük szól majd, és a védelem, amely az elmúlt években annyiszor a vesztüket okozta, most végre összekapja magát, a közönség háttértámogatását bírva.
A menetrend változatlan, a tizenhatos mezőnyt négy négyes csoportra osztották. Az első három játszik tovább a középdöntőben, ahová két csoportba bontva viszik magukkal az egymás elleni eredményeket. A két hatos csoport első négy helyezettje került tovább a negyeddöntőbe és ott már nincs idő és lehetőség a számolgatásra, nyerni kell, nincs mese.
Mint ahogyan az alsóházban is, hiszen a négy csoportutolsó a kiesés elkerüléséért játszik egy körmérkőzéses kört. ---- & ---- A