Megülték a hokiünnepet

Izsányi SzabolcsIzsányi Szabolcs
2004.02.22. 20:30
Szombaton nemzeti hokiünnepet tartottak Kanadában. Országszerte rengeteg programot szerveztek a sportág szerelmeseinek, az NHL pedig a jeles alkalomból három helyi derbivel lepte meg a szurkolókat. Az ország hat NHL-es csapatát "összesorsolták" erre a napra, ráadásul egymás után került sor a jobbnál jobb mérkőzésekre, amelyeket az országos televízió kivétel nélkül a műsorára tűzött.
A Turek kapuja elôtti kép hűen tükrözi, milyen mozgalmas volt a kanadai hokiünnep
Az első derbit Ottawában rendezték meg, a Senators a Calgary Flamest fogadta. Az első harmadban egy-egy emberelőnyös gólt szereztek a csapatok, aztán az utolsó harmadig nem változott az állás. A 43. percben aztán Jason Spezza passza után a lesről induló Martin Havlat Roman Turek kapujába lőtt, megszerezve csapata győztes gólját. A calgaryiak felháborodva vették tudomásul, hogy a játékvezető páros nem szakította meg a játékot, hiszen Havlat már a harmadukon belül volt, mire Spezza bevitte oda a korongot. "Nem fújtak a bírók, ezért végigvezettük a támadást. Sajnálom a Flamest, de ez csak játék, a bírók pedig emberek, akik hibázhatnak" – mondta Spezza. Calgaryban egyébként megszakadt Jerome Iginla ötmeccses góllövő szériája, a csatár még kapura sem tudott lőni a pályán töltött 21 és fél perce alatt.
A hokidömping Torontóban folytatódott, ahol az ősi ellenfél, a Montreal vendégeskedett. A Maple Leafs az első harmadban kihasználta a Montreal rossz kapusválasztását, és 3–0-ra elhúzott. Mathieu Garon 11 lövésből három gólt kapott, úgyhogy már a 18. percben bejött a helyére Jose Theodore. A cserekapus jobban védett, de az ő teljesítménye is kevés volt ahhoz, hogy fordítani tudjon a Montreal. A Toronto magabiztosan őrizte előnyét, és Mikael Tellqvist a klub harmadik számú kapusaként tovább javította mutatóit – az Ed Belfour sérülése miatt behívott hálóőr hét meccsen öt győzelmet és két döntetlent jegyzett, és könnyen lehet, hogy a veterán visszatérése után nem őt, hanem Trevor Kiddet küldi farmcsapatához a Toronto.
A záró kanadai meccsnek Edmonton adott otthont, és a legizgalmasabb találkozón hosszabbításban nyert a Vancouver ellen. A két csapat gyors gólváltása után a Vancouver még az első harmadban vezetést szerzett, majd a másodikban a 39 meccs után először eredményes Adam Oates egyenlítésére Artyom Csubarov válaszolt. Az Oilers a cseh Ales Hemsky révén a 45. percben egyenlített, és a hosszabbításban Eric Brewer góljával tudott nyerni. A védő nagyon szerencsés volt, mert bár az első lövésével a kapufát találta el, a kipattanó korong hozzá került, és akkor már nem hibázott.

NHL, alapszakasz, 131. játéknap
Carolina Hurricanes–Boston Bruins 3–3 (2–2, 0–0, 1–1, 0–0).
Gólszerző: Vasicek (5.), Francis (17.), Cole (52.), ill. G. Murray (12., 18. – a második emberelőny), Rolston (53.). Kapusok: Weekes 25 védés/28 lövés, ill. Raycroft 34/37
Edmonton Oilers–Vancouver Canucks 4–3 (1–2, 1–1, 1–0, 1–0) – hosszabbítás után. G: Pisani (2. – ee.), Oates (35.), Hemsky (45.), Brewer (64.), ill. Malik (3.), D. Sedin (19.), Csubarov (36.). K: T. Salo 18/21, ill. Cloutier 34/38
Los Angeles Kings–Columbus Blue Jackets 4–3 (2–0, 1–1, 1–2). G: Laperriere (8., 44.), L. Robitaille (17. – ee.), Avery (34.), ill. Shelley (32.), Nash (54., 59.). K: Huet 18/21, ill. Denis 38/42
New York Islanders–Buffalo Sabres 4–1 (1–0, 3–1, 0–0). G: Asham (2.), Bates (28.), Aucoin (31.), Ronning (40.), ill. Kalinyin (29.). K: DiPietro 24/25, ill. Biron 21/25, a 3. harmadban Noronen 11/11
New York Rangers–New Jersey Devils 3–7 (1–4, 1–2, 1–1). G: Rucinsky (11.), Jagr (36.), Holik (42.), ill. Gomez (3., 14.), Stevenson (6.), Marshall (16. – ee.), Elias (23., 43.), Gionta (28.). K: Dunham 12/17, a 23. perctől Markkanen 14/16, ill. Brodeur 26/29
Ottawa Senators–Calgary Flames 2–1 (1–1, 0–0, 1–0). G: Smolinsky (16. – ee.), Havlat (43.), ill. Leopold (11. – ee.). K: Lalime 18/19, ill. Turek 22/24

Philadelphia Flyers–Atlanta Thrashers 5–4 (3–0, 1–3, 1–1). G: Pitkanen (12., 15. – mindkettő ee.), Handzus (14. – ee.), Ragnarsson (34. – ee.), Gagne (59. – büntető), ill. Aubin (26.), Sutton (28. – ee.), Heatley (32. – ee.), Kovalcsuk (44.). K: Burke 32/36, ill. Nurminen 27/32
Phoenix Coyotes–Nashville Predators 2–8 (1–3, 0–3, 1–2). G: Sjöström (1.), Taffe (54. – ee.), ill. G. Johnson (12. – emberhátrány), Sullivan (16.), Zidlicky (17.), Erat (26.), Timonen (31.), McKenzie (34.), Arhipov (42 – ee.), Országh (45. – ee.). K: Boucher 9/14, a 31. perctől Pelletier 12/15, ill. Vokoun 24/26
Toronto Maple Leafs–Montreal Canadiens 5–4 (3–0, 1–1, 1–3). G: Antropov (6.), Fitzgerald (11.), Stajan (14.), Nieuwendyk (32.), Sundin (58.), ill. Dagenais (36.), Begin (41.), Bouillon (51.), Ryder (60.). K: Tellqvist 27/31, ill. Garon 8/11, a 18. perctől Theodore 12/14
Washington Capitals–Florida Panthers 2–2 (0–0, 1–2, 1–0, 0–0). G: Lang (40.), Goncsar (48.), ill. Van Ryn (22.), Huselius (26.). K: Kölzig 22/24, ill. Luongo 23/25

Röviden
Eltiltás durvaságért. Öt mérkőzésre szóló eltiltást kapott Matt Johnson, a Minnesota csapatkapitánya, aki csütörtökön a büntetőpadról visszatérve bottal megpróbálta arcon csapni vancouveri ellenfelét, Matt Cooke-ot. (mti)