Baumgartner több vádat is megfogalmaz az IWF-fel szemben, azt állítva például, hogy a nemzetközi szövetség nem mond igazat a doppingellenes küzdelem ügyében, s dezinformálással vádolja meg az IWF magyar elnökét. Az alelnök szerint az IWF azt a taktikát követi, hogy ha minél kevesebb doppingeset van, az azt jelzi, hogy annál kevesebben doppingolnak.
Baumgartner a levélben egyszersmind „nekimegy” honfitársának, a korábbi NOB-tag Walther Trögernek is, akinek szerepvállalását az IWF doppingellenes tevékenységében formálisnak ítéli, mondván, a 83 éves Tröger évek óta nem játszik aktív szerepet a sportban.
A német sportvezető – aki az európai szövetség április 8-i tisztújító kongresszusán a főtitkári pozíciót szeretné megszerezni – azt mondja, hogy míg 2010-ben az IWF 507 doppingellenőrzést végzett a felkészülési időszakban, edzés közben, addig 2011-ben 170-re csökkent ez a szám. További vádja szerint – az oroszokat és az ukránokat említve meg – drasztikusan visszaesett a sportágban vezető országok súlyemelőinek körében végzett ellenőrző vizsgálatok mennyisége.
Német sportvezetői kampányfogásnak minősítette ugyanakkor a Baumgartner-féle levelet az IWF budapesti irodája.
„A Nemzetközi Súlyemelő-szövetség elnöke, Aján Tamás tegnap egyértelmű és kemény hangú elemzést adott közre az Európai Kontinentális Szövetség elmúlt négyéves működéséről. Mivel a német súlyemelő-szövetség alelnöke, Christian Baumgartner főtitkári pozícióra jelentkezik, és egyetlen kampányfogása, hogy az IWF doppingellenes programját elméleti síkon támadja, az érem másik oldalát is érdemes reflektorfénybe állítani. Az IWF 2011-ben 125 tagországot ellenőrzött és megközelítőleg 1200 mintát vett a világ minden táján, melyeket kizárólag WADA-akkreditált laborokban analizáltatott. Az IWF a doppingellenőrzések hatékonyságára fekteti a hangsúlyt, mivel tisztában van azzal, hogy a doppingolók száma sajnos nem csökken, ellenben a módszerek finomodnak” – olvasható a reagálásban.
Az IWF-iroda válasza úgy folytatódik, hogy a német alelnök, aki civilben állatorvos, lehetőséget kapott 2011 novemberében az IWF elnökségétől és kongresszusától is, hogy nézeteit kifejtse, ám egyik fórum sem értett egyet fejtegetéseivel, sőt a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség és a NOB képviselői is ellentmondásokat és félremagyarázásokat fedeztek fel anyagában, amelyeket már ott, a helyszínen értésére is adtak.
„Állításaival ellentétben az IWF internetes oldalán (www.iwf.net) minden statisztikai adat megjelenik a doppingellenőrzésekről, beleértve minden egyes pozitív esetet – a német szövetség is innen gyűjti adatait. Mostanra nyilvánvaló, hogy a vádaskodás csupán kampányfogás, mivel a doppingellenes program átlátható, de ami a legfontosabb: tökéletesen összhangban van a WADA-kódexszel. A fentiek alapján a vádakat egyértelműen visszautasítjuk, és ahelyett, hogy olcsó kampánytaktikának használnák az IWF doppingellenes programját, jobban tennék, ha az európai súlyemelés ismételt felzárkóztatásával és a kontinensen előforduló pozitív esetek történelmi gyökereinek kiirtásával törődnének” – hangzik az IWF-állásfoglalás.