TAO, avagy oázis a sivatagban

Vágólapra másolva!
2011.12.31. 14:10
null
A magyar sport egyik legnagyobb kerékkötője a létesítmények többségének leromlott állapota – a helyzet javulhat (Fotó: NS-archív)
Címkék
Legyünk optimisták, lelkesedjünk, szavazzunk bizalmat a TAO-nak, azaz a társaságiadó-kedvezménynek, amely az idevágó törvénymódosítások nyári elfogadásának köszönhetően szép fokozatosan kihúzhatja a slamasztikából a jégkorongot, a kézilabdát, a kosárlabdát, a labdarúgást és a vízilabdát. Az öt látványsportág több tízmilliárdot érő mentőövbe kapaszkodhat bele.

 

A kínai filozófia szerint a tao a világ ősoka, ősprincípiuma, belőle keletkezett minden létező élő és élettelen. E kozmikus folyamat, világot mozgásban tartó erő mellett természetesen labdába sem rúghat az általunk bemutatni kívánt, a Nemzeti Sportnál Az év „emberének" megválasztott TAO, de új utat nyit a már-már kezelhetetlen gondokkal küzdő magyar sportban. A bűvös három betűvel jelzett társaságiadó-kedvezmény ugyanis nagy levegőhöz juttathatja a látványsportág titulusával felruházott jégkorongot, kézilabdát, kosárlabdát, vízilabdát és labdarúgást, amit magasröptű filozofálás helyett száraz tényekkel bizonyítunk.

Mint emlékezetes, a sportszervezeteknek nyújtott támogatás után igénybe vehető társaságiadó-kedvezményre a tavasszal bólintott rá az EU illetékes bizottsága, és a magyar kormány a lehető legrövidebb úton benyújtotta az idevágó törvénymódosításokat az országgyűlésnek, amely június 27-én el is fogadta őket. A július elsejétől hatályos jogszabály szerint ha a vállalkozások, cégek úgy döntenek, hogy támogatják az öt látványsportág sportszervezeteit, szövetségeit, a felajánlott összeget nemcsak adóalapjukból írhatják le, hanem a támogatás mértékével egyező adókedvezményt is igénybe vehetik. Azaz egyfajta dupla kedvezményről beszélünk. Kikötés, hogy legfeljebb a számított társasági adó 70 százalékáig érvényesíthető, de az e feletti összeg sem vész kárba, ugyanis átvihető a következő három adóévre.

S hogy mire fordíthatók a támogatások? Utánpótlás-nevelési feladatokra, versenyeztetésre, személyi jellegű ráfordításokra (így utánpótlásedzők javadalmazására), tárgyi eszközök beszerzésére, beruházásra, felújításra, biztonsági követelmények teljesülését szolgáló infrastruktúra-fejlesztésre, alap- és szakképzéssel összefüggő feladatokra – de például hivatásos sportolók fizetésére, pénzben kifejezhető díjazásra nem! Igénybe veheti az öt látványsport szakszövetsége, amatőr és hivatásos sportszervezetei (például sportiskolák, klubok), sportszervezeteket támogató közhasznú alapítványok és egyes sportköztestületek, így a MOB is. Az elsődleges kalkulációk szerint 2011-ben mintegy 5-7 milliárd forintos igény kielégítésével számolt a hazai sportpolitika, 2012-ben már 20-25 milliárddal. Ugyanakkor Gudra Tamás, az MLSZ gazdasági igazgatója hangsúlyozta, hogy nincs fék a rendszerben, vagyis a jogosnak ítélt támogatási pénzeket mindenképpen le lehet hívni (a pénzhez jutás folyamatát keretes írásunkban olvashatják). Hogy ez esetleg lyukat vág a költségvetésen, azt az állam feladata kezelni. Ugyanakkor Bánki Erik, az országgyűlés sport és turizmus bizottságának elnöke már utalt rá, hogy a 2012-es esztendő bizonytalanságai miatt jövőre elképzelhető az igénybe vehető támogatások korlátozása.

Akárhogy is lesz, a TAO bukkant fel a magyar (látvány)sport egyedüli megmentőjeként, annak köszönhetően tízmilliárdok áramolhatnak az öt csapatsportágba. A szeptember 15-i határidővel beadott pályázatok összege 56.2 milliárd forintot tett ki, amelyből csak a labdarúgás 30 milliárdot igényelt, míg a MOB és az öt szakszövetség együtt 11 milliárdot – vagyis a pénzhez jutás és az életben maradás utáni vágytól égve íziben kiürítenék a középre tett mézes bödönt a támogatásra jogosultak. Egyelőre nincs adat, hogy végül hány milliárd talál gazdára, hiszen a kiadott támogatási igazolásokban szereplő összegek kifizetéséhez a cégeket is meg kell(ett) győzni, ami nem biztos, hogy mindenkinek sikerül(t).

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik