„A ló hátán sok minden elfér, sok mindenben tudja segíteni az életünket. De a lovak számát tekintve sajnos már nem igazán tartozunk a lovas nemzetek közé, bár a világ még így ismer minket. Az ezer főre jutó lovak számát tekintve Magyarország Európa utolsó harmadában van. Pedig minden három ló teremt egy munkahelyet, így a lótenyésztés a vidékfejlesztés egy fontos eleme lehetne. Ráadásul ebben nem kellene senkit sem másolnunk, a saját eddig megszerzett tudásunkat és hagyományainkat kellene újra tartalommal megtölteni” – mondta a kormánymegbízott.
Horváth László szerint Magyarországnak a lovas turizmus szempontjából kivételes lehetősége van, mert Európában a szabad tereplovaglás lehetősége szinte teljesen megszűnt. „Aki idejön, és elmegy terepre lovagolni, az érezheti úgy, hogy szabadon lovagol, nincs rendszám a lovon vagy a lovason, mint más országokban. A stratégia fontos eleme, hogy Magyarország legyen át- és belovagolható, legyen összefüggő lovas útvonalhálózat. És az út mellett legyenek lovasbarát szálláshelyek, ahogy mondjuk Ausztriában vannak ilyenek a bakancsos turistáknak vagy kerékpárosoknak. Miért ne lehetnének akár lovasbarát településeink is?” – vetette fel Orbán Viktor megbízottja. Horváth László hasznosnak érzi saját pozícióját, mert szerinte ez lehetővé teszi, hogy egységesen kezeljék a lovak és lovasok ügyét.
„Ha ez az ügy tényleg fontos, el kell érnünk, hogy a lovasok legalább ott mehessenek, ahol az erdészeti rönkszállító autók, a vadászok terepjárói vagy éppen a krosszmotorosok, quadosok mehetnek. A ló nem káros a természetre, és nem a lovasok viszik ki a használt hűtőket a természetbe vagy szórják szét a pillepalackokat” – jelentette ki a kormánymegbízott.
Horváth László azt nem tudta pontosan megmondani, hányan lovagolnak ma Magyarországon, „de az biztos, hogy többen kellene lenniük”. A stratégia egyik célja ezért az, hogy több gyerek kerüljön a lovak közelébe.
„Ezért is tervezzük, hogy az általános iskolai oktatás részévé tesszük a lovaskultúra-oktatást. Három évfolyamon kellene a lovaskultúra és a lovaglás alapjait elsajátítani. Reményeim szerint jövő szeptembertől harminc helyen el tudunk indulni, az első félév kísérleti lenne, és folyamatosan bővítenénk a bekapcsolódó iskolák számát” – mondta Horváth László.
A lovas szövetség volt alelnöke szerint fontos a versenysport is. „Fogathajtásban rangos helyen vagyunk, más területeken viszont fejlődnünk kell, eredmények kellenek. Közelebb kell hoznunk a társadalomhoz a lovas ügyet. Ha vannak sportsikerek, egyre több gyerek fog kapcsolódni a sporthoz. Ha egyre több gyerek kapcsolódik be, egyre több versenyzőből lehet válogatni. Ez egy önmagát erősítő folyamat” – jelentette ki a kormánymegbízott.