Sportegészségügy: a Sportkórház élni akar, gyakorlatilag nincs tartozása

MTI MTIMTI MTI
Vágólapra másolva!
2010.12.06. 13:10
Címkék
Megannyi nehézség után a Sportkórház – hivatalos nevén az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI) – gazdaságilag egyensúlyban van, ma már gyakorlatilag nincs kifizetetlen számlája. Az élsporthoz kapcsolódó tevékenységének fő célja, hogy olyan működést alakítson ki, amelyben egyidejűleg biztosítható a versenyző egészsége és teljesítményének javulása.

Minderről dr. Soós Ágnes, az OSEI másfél éve hivatalban levő főigazgató főorvosa beszélt a hétfői sajtótájékoztatón, amelynek témája az intézményi konszolidáció eredményeinek értékelése volt. Az intézmény vezetője emlékeztetett rá, hogy 150 millió forintos mínusszal vette át a Sportkórházat, s minisztériumi segítséggel ugyan, de már 2009 végére sikerült „nullára hozni", vagyis eltüntetni az adósságállományt. „nullára hozni", vagyis eltüntetni az adósságállományt.

Az eredmények sorában említette az úgynevezett pecsételős rend kialakítását – a versenyengedély kiadásához szükséges sportorvosi vizsgálatok anomáliáinak kiküszöbölését –, s azt a tényt, hogy januártól már négy helyen üzemel majd a sportorvosi ellátás a fővárosban. Az élsport számára alakították ki az olimpiai rendelőt, amely központilag, egy helyről irányítja az élversenyzők ellátását, és új szűrőprogramot is kidolgoztak, a legális teljesítményfokozás érdekében pedig új teljesítmény-élettani laboratóriumot hoztak létre.

Az összejövetelen elhangzott, hogy a Sportkórház – miközben nem zárkózik el az együttműködéstől a Semmelweis Orvostudományi Egyetemmel (SOTE) – nem óhajtja átadni sem magát az intézményt, sem annak feladatait a SOTE-nak. Ez a válasz a SOTE ama törekvésére, amelyet az OSEI az ő bekebelezésére irányuló kísérletként értékel. Dr. Soós Ágnes szerint a Sportkórház alkalmasabb a sportolók kiszolgálására. Eredménynek tartja ezzel összefüggésben, hogy bár a kajak-kenusok 31 fős A válogatottjának vizsgálatát egy korábbi megbeszélés értelmében a SOTE Kútvölgyi úti klinikai tömbjére bízták volna rá a szövetség vezetői, utóbb részben visszakoztak, s csak a többletszolgáltatásokra kötöttek szerződést a Kútvölgyivel, miközben a sportág utánpótlásával kapcsolatos sportorvosi feladatokat változatlanul és teljes mértékben az OSEI látja el.

A főigazgató leszögezte, hogy az általa irányított intézmény él, és élni akar, s ehhez roppant nagy segítséget jelentene, ha végre teljesen felépülne és működésbe állhatna a nyolc éve üresen árválkodó új kórházi épület.

„Három és fél milliárd forint lenne a befejezés, mert gyakorlatilag újra kell terveztetni, engedélyeztetni és kivitelezni az épületet, s további kétmilliárd az eszközbeszerzés – mondta. – Sokáig úgy tűnt, hogy meg is lesz a pénz, novemberig benne volt a 2011-es költségvetésben, de most úgy hírlik, hogy kikerül belőle. Mindenesetre mi töretlenül reménykedünk, és amit lehet, megteszünk, hogy az új kormányzat sportot támogató elvei mentén mielőbb felépüljön az új épület."

Legfrissebb hírek

Két-két kötöttfogású ezüst- és bronzérem a budapesti UWW-rangsorverseny záró napján

Birkózás
16 perce

Női asztalitenisz BL: francia, portugál és spanyol ellenfelet kapott a Budaörs

Egyéb csapat
18 perce

Szuperliga: Topolya–Radnicski Nis

Minden más foci
28 perce

Távozott csapatától a Ferencvárosba tartó középpályás – hivatalos

Labdarúgó NB I
42 perce

Nem sokon múlott, de Bondár párosban is elvesztette a döntőt

Tenisz
1 órája

Gellért Gábor: Rossz döntést hoztunk, Szingapúrban kellett volna készülni

Vizes vb 2025
1 órája

Portugál irányítóval erősített a Szekszárd női kosárcsapata

Kosárlabda
1 órája

Asztalitenisz: Szántosi Dávid ifjúsági Európa-bajnok lett egyesben

Utánpótlássport
2 órája
Ezek is érdekelhetik