Megint nyert a New Orleans Portlandben, bajban van a Blazers

2018.04.18. 09:17
Jrue Holiday (labdával) győzelemre vezette a New Orleanst (Fotó: Twitter, USA Today)
Nagy lépést tett a továbbjutás felé az észak-amerikai profi kosárliga (NBA) rájátszásában a New Orleans, hiszen Rajon Rondóék a második meccsüket is megnyerték Portlandben, így 2–0-s előnnyel utazhatnak haza, ahol akár dűlőre is vihetik majd a dolgot. A Toronto rekordokat döntve verte meg a Washingtont, és a Boston sem izzadt meg különösebben a Milwaukee-val szemben, ezekben a párharcokban is 2–0 az állás.

Toronto Raptors–Washington Wizards 130–119

Ellenállhattlan volt a Toronto. Ezúttal az extra kinti dobóformára sem volt szükségük a hazaiaknak ahhoz, hogy megbontsák a Wizards védekezését, elég volt hozzá DeMar DeRozan parádés játéka és az, amit a többiek hozzá tudtak tenni, így az első negyedet 44–27-re (!) nyerte a gárda – ez megadta az alaphangot, innentől végig komoly előnyben játszhattak. Ez a fór ki is tartott a találkozó végéig, a negyedik negyedben ugyan egyszer feljött a Washington 108–103-ra, de itt megint feljebb kapcsoltak a kanadaiak és egy 17–4-es futással tették helyre a dolgokat – komoly esélyt nem adtak ellenfelüknek, végig uralták az összecsapást. DeRozan végül 37 ponttal (14/23 mezőnyből, 3/6 tripla) beállította playoff-karriercsúcsát, mellette Kyle Lowry (13 pont, 12 gólpassz) és Jonas Valanciunas (19 pont, 14 lepattanó, 2 blokk, 23 perc) is dupla-duplázott, de Ibaka, Miles és Wright is elérte a tízpontos határt – a triplák ugyan nem ültek úgy, mint legutóbb, de a társaság 50% felett dobott mezőnyből, nyert a festékben és 48–34-re behúzta a lepattanózást is. A feladat első része tehát teljesítve, 2–0-lal, nyugodtan utazhat el Washingtonba a keleti első kiemelt, ráadásul ezen a találkozón franchise playoff-rekordot döntött az egy negyedben (44), az egy félidőben (76) és az egész meccsen (130) szerzett pontokat tekintve is.

Még Lawson sem tudta pótolni Bradley Bealt. Nem bírták el a vendégek, hogy Beal gyenge napot fogott ki, a dobóhátvéd csak kilenc pontot szerzett, védekezésben sem találta a helyét és az első félidőben több faultja volt, mint mezőnykosara – Scott Brooks szerint muszáj, hogy jobban játsszon, mert így nem sok esélyük lesz. Pedig John Wall csipkedte magát (29 pont, 9 gólpassz, 9/17 mezőnyből, 11/11 büntető) és a kispad is szenzációs volt, négyen is 12-20 pont között termeltek és Mike Scott (20 pont, 4/5 tripla) mellett külön érdemes kiemelni a semmiből előkerülő Ty Lawsont: ő szintén 4/5 triplát vert be és kiosztott 8 gólpasszt is, 31 percet töltött a parketten, ez idő alatt pedig +8-ban volt a Washington. Ez sem volt elég, Beal mellett Gortat (12 perc, 0 pont) is betlizett és nem tudtak visszajönni a katasztrofális első negyed után, csak szorosabbá tudták tenni az eredményt, de a Torontót igazán megszorítani nem – most a falhoz szorítva, győzelmi kényszerben léphetnek pályára otthon, ha nem nyernek, gyakorlatilag véget ér a párharc érdemi része.

A Raptors legjobb dobói: DeRozan 37/9, Valanciunas 19/3, Miles 18/12
A Wizards legjobb dobói: Wall 29, Scott 20/12, Oubre Jr. 14/3, Ty Lawson 14/12

A párharc állása: 2–0 a Raptors javára

Boston Celtics–Milwaukee Bucks 120–106

Magabiztos, fegyelmezett Boston. Ezúttal végig a hazaiak irányították a játékot és az történt a pályán, amit Brad Stevens csapata akart – szépen járatták a labdát, megvoltak az üres helyzetek, borzasztóan figyeltek az eladott labdákra (három negyeden keresztül csak 3 volt ebből, a végére lett 7), jól dobtak (53% mezőnyből, 42% tripla), jól büntették meg a Bucks hibáit (21 pont az eladott labdákból), végig fegyelmezetten, koncentráltan játszottak. Jaylen Brown (30 pont, 5/12 tripla) és Terry Rozier (23 pont, 8/14 mezőnyből, 8 gólpassz, 0 eladott labda) révén megvoltak azok a szükséges egyéni teljesítmények is, amelyek kellettek a biztos győzelemhez, ehhez hozzátett még Al Horford, a kispad 41–25-re verte meg a Milwaukee cseresorát és ezúttal az is belefért, hogy Jayson Tatum védekezésben, illetve mezőnymunkában jeleskedjen, támadásban megálljon négy pontnál. Hiába Kyrie Irving hiánya, úgy látszik, hogy megvan a megoldás, így a keleti második kiemelt 2–0-s előnnyel utazhat el a Buckshoz és ha továbbra is ilyen fegyelmezett marad, akkor ott sincs mitől tartania.

A Nemzeti Sport Online szakmai
együttműködő partnere akezdo5.hu
A Nemzeti Sport Online szakmai együttműködő partnere akezdo5.hu

Két extra megint nem volt elég. Ahogy az első meccsen, úgy most is remek teljesítményt nyújtott Giannis Antetokounmpo (30 pont, 13/17 mezőnyből, 9 lepattanó, 8 gólpassz) és Khris Middleton (25 pont, 10/14 mezőnyből, 4/6 tripla), Antetokounmpo ráadásul „megszakadt” (43 percet játszott), de hiába, a vendégcsapat ezúttal is kevésnek bizonyult, most gyakorlatilag minden téren. A 15 eladott labdával folyamatosan ingyen kosarakat adtak a Bostonnak, a kinti dobásuk alig létezett (összesen hetet dobtak be, keveset is vállaltak), elrontottak tíz büntetőt és egyszerűen nem értek oda a Celtics-játékok végére, sorra kapták a kosarakat. Megint rosszul is kezdtek, 11 ponttal elvesztették az első negyedet, de ezúttal nem tudtak belőle igazán felállni, a záró etapot 15 pontos hátrányból kezdték, volt közte húsz is és bár egyszer feljöttek 107–97-re, erre egy 11–2-vel felelt a Boston, amellyel lezárta az összecsapást. Nehéz helyzetben vannak Middletonék, mert valamit lépniük kell, méghozzá azonnal, mert a következő, hazai mérkőzésüket muszáj lesz megnyerniük, ha életben akarnak maradni.

A Celtics legjobb dobói: Brown 30/15, Rozier 23/9, Morris 18/9
A Bucks legjobb dobói: Antetokounmpo 30, Middleton 25/12, Henson 12, Bledsoe 12/6

A párharc állása: 2–0 a Celtics javára

Portland Trail Blazers–New Orleans Pelicans 102–111

0-2. Nagy lépést tett a továbbjutás felé a New Orleans azzal, hogy a második idegenbeli mérkőzését is meg tudta nyerni, ráadásul ezúttal is megmutatta, hogy taktikailag, valamint mentálisan is kiválóan fel van készítve. Most is remekül védekezett a gárda és amennyire lehetett, limitálta a Portland vezéreit, miközben a megtervezett támadójáték nagyszerűen működött a túloldalon – Anthony Davis (22 pont, 13 lepattanó, 2 blokk) és Nikola Mirotic (17 pont, 8 lepattanó, 2 blokk) a magas posztokon, Jrue Holiday (33 pont, 14/25 mezőnyből, 9 gólpassz) és Rajon Rondo (16 pont, 2/3 tripla, 10 lepattanó, 9 gólpassz) pedig a hátvédsorban villogott, minden a helyén volt. Ugyan az ezúttal közel használhatatlan cseresor miatt voltak hullámvölgyeik, de a harmadik negyedet 33–19-re nyerték meg, ezzel levegőhöz jutottak, majd amikor a hajrában nagyon jött a Blazers (bő három perccel a vége előtt átvették a vezetést a hazaiak), képesek voltak reagálni: előbb Mirotic, majd Holiday vágott be egy-egy hármast, az utolsó percben pedig Rondo szedett le egy támadópattanót, a védők több méterre leléptek róla, ő pedig könyörtelenül elsüllyesztette a minden eldöntő triplát a sarokból. Ez volt a végszó, innentől még Holiday a gyűrűbe küldött három büntetőt, de ez már nem számított, Alvin Gentry legénysége újabb impresszív produkcióval került nagyon komoly előnybe a párharc során – 2–0-s előnnyel mehetnek a két hazai meccsre, innentől a kezükben van a széria.

Bajban a Portland. Igazi megoldást nem talált erre a mérkőzésre sem a Blazers, Damian Lillard (17 pont, 7/18 mezőnyből, 1/8 tripla, 7 eladott labda) ezúttal is messze elmaradt a várttól, de CJ McCollum (22 pont, 8/21 mezőnyből, 6 gólpassz) is csak társához képest játszott jól, mindez kevés volt az olajozottan működő Pelicans ellen. Pedig a kiegészítőkre egy szavuk sem lehetett, Aminu izmos dupla-duplával (14 pont, 15 lepattanó) és 4/6 triplával szólt hozzá, a padról Moe Harkless, Zach Collins és Pat Connaughton is hozzá tudott tenni, gondjaikat viszont tetézte, hogy a remekül kezdő Jusuf Nurkic 15 perc után kidőlt egy sérülés miatt, sőt, Evan Turner is csak húsz percet bírt, neki a lábujja miatt ért véget a találkozó a második félidőben. Ennek ellenére ezúttal is fel tudták magukat szívni és utolérték ellenfelüket a negyedik negyedben, sőt, 100–99-nél a vezetést is átvették, de innentől engedtek négy támadópattanót, kaptak három triplát, eladtak egy labdát és egyetlen mezőnykosarat tudtak szerezni, teljesen összeomlottak az utolsó három percre. Nincs más hátra, mint előre, a hírek szerint sem Nurkic, sem Turner sérülése nem olyan súlyos, hogy ne tudjon játszani a következő összecsapáson, az pedig már valóban élet-halál harc lesz Terry Stotts csapata számára.

A Trail Blazers legjobb dobói: McCollum 22/9, Lillard 17/3, Aminu 14/12
A Pelicans legjobb dobói: Holiday 33/6, Davis 22/3, Mirotic 17/9

A párharc állása: 2–0 a Pelicans javára