A legnagyobb név az NBA-ben, aki sosem zsákolt, minden bizonnyal Oscar Robertson. Big-O 26 710 pontot termelt hosszú és eredményes karrierje során, de mindig a zsákolás ellenzőinek táborába tartozott. Egyrészt középiskolai edzője sem szerette a zsákolásokat, másrészt, amikor streetballozás közben megpróbálta, nemes egyszerűséggel lecsapta egy védő – ez el is vette a kedvét. Filozófiáját jól mutatja egy régebbi nyilatkozata.
„Néha úgy tűnik, néhány srác csak azért játszik, hogy zsákoljon egy nagyot, utána pedig a mezét fogdosva ordítozzon a kamerába, még akkor is, ha a csapat éppen 30 pontos hátrányban van. Én erre azt mondom: oké, zsákoltál egyet, most pedig takarodj vissza inkább védekezni!"
„Azt hiszem, a dominanciájukat és a keménységüket akarják megmutatni, de a kosárlabdának nem csupán ez a szépsége. Ahhoz, hogy jó legyél, be kell szórni a tempókat, a hármasokat" – mondta a NY Timesnak a kosaraslegenda, aki az NBA történetének egyetlen, egy szezonban tripla duplát átlagoló(!) játékosa.
Robertson elvi síkon ellenzi a zsákolást, vannak, akik egyszerűen meg sem próbálják – például Jason Kapono, a Philadelphia 76ers hárompontos-specialistája. A vajkezű játékos sohasem zsákolt még éles meccsszituációban, és nem is számít rá, hogy valaha lehetősége lesz erre.
„Egyszer azért szeretném megpróbálni, de eleve ritkán török kosárra, tehát legfeljebb egy gyors indításkor lenne esélyem" - mondta.
„Amikor edzésen zsákoltam, megállt az élet, mindenki leállt, és keresgélte az állát a földön. Nem akartak hinni a szemüknek" – vigyorgott.
Az előző szezonban Kaponón kívül még Steve Novak (LA Clippers), Morris Peterson (New Orleans Hornets), Kurt Thomas és Fabrício Oberto (San Antonio Spurs) nem zsákolt a játékosok közül – igaz, mindegyiküknek van „ürügye", sérülés vagy az évek múlása – írja az NBA statisztikáival foglalkozó Harvey Pollack. A New York Knicks korábbi erőcsatára, Charles Oakley három évig nem zsákolt, a tripladobó-specialista Danny Ferry pedig volt, hogy hat évig! Oberto másfél éve azért egyet zsákolt, miután fogadott a Spurs egyik segédedzőjével egy vacsorába – a tréner ugyanis nem akarta elhinni neki, hogy képes a gyűrűbe húzni a labdát.
Jameer Nelson, az Orlando Magic kitűnő kis embere hat év alatt egyszer zsákolt (látványos lehetett), máig büszkén emlegeti.
„A New Jersey ellen volt, egy hazai meccsen, tisztán emlékszem a jelenetre" – mondta.
„Szerintem legfeljebb az NBA Live 2005-ben zsákolt, nem a pályán" – hitetlenkedett az irányító csapattársa, az NBA egyik legnagyobb zsákológépének számító Dwight Howard.
„Minden kétpontos kosár ugyanannyit ér, bárhogy is érjék el" – kommentált Nelson, és ismerjük el: ezzel az állítással nehéz lenne vitatkozni.
Persze van, mikor a kis emberek nagyot pattannak: minden „apróságok" legjobbja, a 160 centis Muggsy Bogues például többször is zsákolt középiskolai mérkőzéseken.
„Egyszer zsákoltam egyetemi meccsen, és többször középiskolában, de még mindig simán emelkedek a gyűrűig. Jók a rugóim, ennyi" – magyarázta a Toronto Raptors hivatalos honlapjának egy interjúban.
Az angol kifejezést (slam dunk) a LA Lakers szpíkere, Chick Hearn találta ki. |
Az egyetemi bajnokságban (NCAA) 1967 és 1976 között tiltva volt a zsákolás, köszönhetően Lew Alcindor (azaz Kareem Abdul-Jabbar) légi dominanciájának. |
Az NBA-ben technikai hiba jár, ha egy játékos a zsákolással pozdorjává zúzza a plexit – így járt első szezonjában Shaquille O'Neil is, aki a Nets és a Suns elleni találkozón rendezte át a terepet. |
1970-ben az ABA-ben Charlie Hentz egy meccsen két palánkot rombolt szét brutális zsákolással, a meccset pedig lefújták. |
A WNBA-ben, tehát a női ligában eddig hatszor zsákoltak a kosarasok, először Lisa Leslie (LA Sparks) |