Birkózás: Zsivnovszky Péter ezüstérmes a bukaresti U17-es Eb-n

2022.06.18. 19:26
Megszületett a magyar szabadfogásúak első érme a bukaresti U17-es birkózó Európa-bajnokságon: Zsivnovszky Péter ezüstérmet szerzett a 80 kilósok versenyében. Gyuricza Marcell ötödik lett a nehézsúlyúak mezőnyében. Ugyanakkor vasárnapra is marad magyar érdekeltség, ami az éremcsatákat illeti: Arszunkaev Musza a döntőig menetelt a 92 kilósok között.

Szombaton folytatták remeklésüket a magyar birkózók a román fővárosban zajló U17-es Európa-bajnokságon. A hatodik versenynap délutánján rendezték a szabadfogásúak első helyosztóit, ezekenZsivnovszky Péter (80 kg) és Gyuricza Marcellel (110 kg) is érdekelt volt – előbbi a döntőben, utóbbi a bronzmeccsen lépett szőnyegre.Zsivnovszky Péter (80 kg) és Gyuricza Marcellel (110 kg) is érdekelt volt – előbbi a döntőben, utóbbi a bronzmeccsen lépett szőnyegre.

Zsivnovszky Péter ezüstérmes az U17-es Eb-n Bukarestben Forrás: UWW / MBSZ

Zsivnovszky Péter ezüstérmes az U17-es Eb-n Bukarestben  •  Forrás: UWW / MBSZ

A pénteken bemutatott meggyőző teljesítménye után Zsivnovszky a moldovai Alexandru Borssal mérkőzött meg a kontinensbajnoki címért. Aszigetszentmiklósi versenyző az első menetben 1–0-ás előnybe került, azonban a második két percben nem sikerült megőriznie a vezetését, a moldovaifordított, és 3–1-re megnyerte a finálét. Ezzel Zsivnovszkya dobogó második fokára állhatott fel.

A Sziget SC-KIMBA fiatalja után Gyuricza Marcell is éremért küzdhetett a 110 kilósok súlycsoportjában. A Tököli BC-KIMBA reménysége a nyolcaddöntős veresége után szombaton a vigaszágon folytathatta, ahol előbb magabiztosan verte a szlovák Miót, majd jöhetett a bronzcsata a címvédő franciaLagvilava ellen, akinek ezúttal a döntő helyett a harmadik helyért zajló ütközet jutott. Akciódús meccsen végül a francia diadalmaskodott (12–8), így Gyuricza az ötödik helyen fejezte be az Eb-t. A magyar válogatott hét éremmel, közte két arannyal, három ezüsttel és két bronzzal áll hat versenynapot követően.

Azonban ez mégnem a végleges éremtermésa mieink részéről, erről Arszunkaev Musza gondoskodott a 92 kilósok versenyében. A nigériai és dagesztáni származású tehetség, aki születése óta Magyarországon él, azeri és ukrán riválisát is magabiztosan győzte le, minek köszönhetően kiharcolta a helyét a vasárnapi döntőben. A Vasas birkózója a törökIbrahim Beneklivel találkozik a fináléban.

Baráth Károly (51 kg; Vasas SC), Varga Márton (60 kg;Győri AC-KIMBA) és Gazdag Ádám (71 kg; Vasas SC) egyaránt kikapott az első meccsén. Közülük egyedüliként Varga folytathatja a vigaszágon.

Selejtezők:
48 kg:Kristian Cikel (osztrák)–Majer Barnabás 10–4(az osztrák a következő körben kikapott, így Majer kiesett)
Nyolcaddöntők:
55 kg:Szaba Gambasidze (grúz)–Szilágyi György 4–0(a grúz vereséget szenvedett az elődöntőben, ezzel Szilágyi búcsúzott)
65 kg:Narek Nikogoszjan (örmény)–Biblia Róbert 6–4(az örmény a következő körben kikapott, Biblia kiesett)
80 kg:Zsivnovszky Péter–Pavlo Vaszkovszki (ukrán) 8–0
110 kg:Yusif Dursunov (azeri)–Gyuricza Marcell 9–1(az azeri finalista, ezzel Gyuricza vigaszágas lett)
Negyeddöntők:
80 kg:Zsivnovszky Péter–Shakjir Bislimi (macedón) 11–6
Elődöntők:
80 kg:Zsivnovszky Péter–Shamistan Akhundov (azeri) 13–0

Szombati versenynap, délelőtti program (szabadfogás):
Selejtezők:

51 kg:Vologyimir Kornilov (ukrán)–Baráth Károly 10–1(az ukrán nem jutott el a döntőig, Baráth búcsúzott)
60 kg:Abdullah Toprak (török)–Varga Márton 10–0(a török a fináléig menetelt, így Varga vigaszágas)
71 kg:Nyikita Kanevszki (ukrán)–Gazdag Ádám 9–2(az ukránt a következő körben kikapott, ezzel Gazdag kiesett)
92 kg:Arszunkaev Musza–Ravan Musayev (azeri) tus 8–2-nél