Felállt a kétgólos hátrányból, kupadöntőbe jutott a Barca!

T. D.T. D.
2021.03.03. 20:50
Martin Braithwaite (elöl) szerezte a továbbjutást érő találatot (Fotó: AFP)
Ledolgozta idegenben összeszedett kétgólos hátrányát, és hazai pályán hosszabbítás után 3–0-ra legyőzte a Barcelona a Sevillát a spanyol Király-kupa elődöntőjének visszavágóján. Ezzel a katalánok bejutottak a döntőbe.

SPANYOL KIRÁLY-KUPA
ELŐDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
BARCELONA–SEVILLA 3–0 (1–0, 2–0, 3–0)hosszabbítás után
Barcelona, Camp Nou, zárt kapuk mögött. Vezette: Sánchez Martínez
BARCELONA: Ter Stegen – Mingueza (Firpo, 78.), Piqué, Lenglet – Dest (Griezmann, 63.), F. de Jong, Busquets (Moriba, 78.), Pedri (Braithwaite, 89.), Alba – Messi, O. Dembélé (Trincao, 89.). Vezetőedző: Ronald Koeman
SEVILLA: Vaclík – Al. Vidal (J. Navas, 54.), Koundé, D. Carlos, Acuna (Rekik, 54.) – Jordán (Munir, a hosszabbítás szünetében), Fernando, Ó. Torres (Ocampos, 62.) – Suso (P. Gómez, 79.), L. de Jong (Rakitic, 54.), en-Nesziri. Vezetőedző: Julen Lopetegui
Gólszerző:O. Dembélé (12.), Piqué (90+4.), Braithwaite (95.)
Kiállítva:Fernando (90+2.), L. de Jong (103., pályán kívül)
Továbbjutott: aBarcelona, 3–2-es összesítéssel

Szerda este néhány héten belül már harmadszor nézett farkasszemet egymással a Barcelona és a Sevilla. A februári kupaelődöntő első meccse – amely során otthon 2–0-s előnyt harcolt ki az andalúziai gárda – mellett az elmúlt hétvégén a bajnokságban is összecsaptak a felek, ekkor viszont – szintén Sevillában – már a Barca örülhetett a kétgólos győzelemnek. Ronald Koeman a bajnoki meccsen látott, öt középpályással megerősített hadrendben küldte pályára csapatát a kupaelődöntő visszavágóján is, eközben a másik vezetőedző, Julen Lopetegui is több módosítással készült a mérkőzésre.

A Barcelona már a mérkőzés elején magához ragadta az irányítást, és a korai fölény a 12. percre góllá is érett: Ousmane Dembélé szinte már kihozta helyzetből a labdát, amikor 17 méterről, kissé balról, jobbal váratlanul visszarúgta a jobb felső sarokba. A Sevilla kapuját ezen a mérkőzésen védő Tomás Vaclík nem számított erre a megoldásra, így esélye sem volt a hárításra – 1–0.

Ez volt a Sevilla első kapott gólja a Király-kupa jelenlegi kiírásában.

A gól után valamivel előrébb merészkedett a Sevilla, de egy-két akción kívül szinte semmire sem futotta erejéből. A Barcelona uralta az első félidőt, és már az első 45 perc során megszerezhette volna a párharc egálját jelentő második gólt is.

A második játékrész kezdetén is a Barcelona ragadta magához a kezdeményezést, ám Julen Lopetegui látta, hogy változtatnia kell, így kisvártatva meg is tette – szűk tíz perc elteltével három játékost vezényelt a pályára. A hazaiaknál is sorra jöttek a cserék, de nem változott meg jelentősen a játék képe – a Barca többnyire támadott, a Sevilla zárta a réseket, és próbált kontrázni.

A 71. percben gyors sevillai ellentámadás után néhány pillanatra úgy tűnt, minden eldőlhet: Óscar Mingueza buktatta Lucas Ocampost, és mivel ez a hazai büntetőterületen belül történt, tizenegyest rúghattak a vendégek. A sértett azonban rendkívül gyenge büntetővel jelentkezett, Marc-André ter Stegen jobbra vetődve simán fogta a lövést.

A meglehetősen szorult helyzetből való menekvés után továbbra is próbálkozott a Barca, de sokáig úgy tűnt, hiába. Fernando a 92. percben Francisco Trincao lerántásáért begyűjtötte második sárga lapját, így idő előtt mehetett zuhanyozni. S ez a kiállítás két perccel később egészen új jelentőséget nyert: a 90+4. percben Antoine Griezmann bal oldali beadása után Gerard Piqué fejelt védhetetlenül a kapuba. Ezzel kialakult az első meccsen is látott hazai 2–0, jöhetett a kétszer tizenöt perces ráadás, amelynek a vendégek emberhátrányban mentek neki.

Nem meglepő módon a lélektani előnyben lévő Barcelona a ráadásban is betalált: a hosszabbítás ötödik percében Jordi Alba balról érkező beadásából a csereként beállóMartin Braithwaite fejelt bevetődve a Sevilla kapujába – 3–0.

A vendégekben viszont még volt némi tartalék, ennek megfelelően ostromolták is a Barcelona kapuját. A ráadás első félidejében egy vitatott esetet is láthattunk: Clément Lenglet mellkasáról a kezére pattant a labda a saját tizenhatosán belül. A vendégek reklamáltak, többen lapot is kaptak – a már kispadon ülő Luuk de Jong pirosat –, ám a játékvezető a videobírós szobában ülőkkel konzultálva úgy döntött, nem ítél tizenegyest.

A Barcelona a Király-kupa jelenlegi kiírásában harmadik hosszabbításos győzelmét aratva bejutott a fináléba. Az, hogy a győztes kivel játszik a döntőben, csütörtökön dől el: az Athletic Bilbao és a Levante párharcában az első mérkőzés Bilbaóban 1–1-es döntetlennel végződött.

120+2. perc: VÉGE! FORDÍTOTT ÉS DÖNTŐBE JUTOTT A BARCA!

120+1. perc:
megint csak egy perc a ráadás.

120. perc: EGYELŐRE NINCS VÉGE!
Létszámfölényben kontrázik a Barca, Messitől Braithwaite kapja a labdát, de belevetődnek a dán lövésébe!

119. perc:
Trincao is besárgul.

119. perc: KOUNDÉ LŐ!
Talán az egyik utolsó lehetőség ez a vendégek előtt, de Ter Stegen hárít.

115. perc: TRINCAO!
Szép cselsorozat után lő ballal a portugál, Koundéról szögletre pattan a labda.

111. perc:
Koundé rúg oda Griezmann-nak. A Sevilla játékosai most mindent bevetnek, küzdenek, de nincsenek könnyű helyzetben.

110. perc: Piqué egyelőre visszatér. Közben Braithwaite is kap egyet, ő is tudja folytatni.

107. perc:
Piqué marad a földön, a térdét fogja. A jobbat, ami miatt nemrég hosszú időt kihagyott.

106. perc: Munir érkezett Jordán helyére a szünetben.

106. perc: FOLYTATJUK!

105+1. perc: VÉGE A RÁADÁS ELSŐ FELÉNEK!

105. perc:
egy perc lesz a ráadás a hosszabbítás első félidejében.

103. perc:
csak úgy repkednek a lapok, a már kispadon ülő Luuk de Jong is kap egy pirosat.

103. perc: en-Nesziri rúgja oda a labdát a Barca kispadjához erősen, sárga lap ez is.

101. perc:
közben egy piros lap a vendégek egyik stábtagjának.

101. perc: NINCS TIZENEGYES! Koundé is kap egy sárga lapot.

100. perc:
nem először reklamálnak a hazaiak, a visszajátszások alapján Lenglet kezére pattanhatott a labda. Jordán addig is kap egy sárga lapot reklamálásért.

99. perc: MESSI LŐ TÁVOLRÓL!
A jobb alsót veszi célba a csapatkapitány, Vaclík azonban leér.

98. perc: MESSI NAGYON SOKAT VÁR!
Trincao nagyon okosan átlépi a labdát a balról jövő beadásnál, Messi szinte oda rúghatná, ahova akarja, ehelyett kiviszi a labdát helyzetből.

97. perc:
a Sevilla érzi a kést a nyakán, érezhetően magasabb sebességi fokozatba kapcsoltak a vendégek. Ocampos beadása levágódik, Ter Stegennél köt ki.

95. perc: BRAITHWAITE BEFEJELI, ELŐNYBEN A BARCA! Alba ad balról középre, a dán csatár bevetődve stukkol, Vaclík lábai között pattan a labda! 3–0 a katalánoknak, összesítésben 3–2-vel a Barcelona a továbbjutó!

94. perc:
Griezmann passza után Moriba próbálkozik egy balos lövéssel, de ez gyenge, Vaclík simán fogja.

91. perc: FOLYTATJUK A HOSSZABBÍTÁSSAL!

90+4. perc: VÉGE IS A RENDES JÁTÉKIDŐNEK, TÉNYLEG JÖHET A RÁADÁS!

90+4. perc: PIQUÉ, GÓÓÓÓL! EGYENLÍT A BARCA, JÖHET A HOSSZABBÍTÁS! Griezmann ad balról középre, a Barca hármasa fejel, Vaclík nem tudja kiütni a bal alsóba tartó labdát! 2–0!

90+3. perc: MESSI! Veszélyesen csapódik lefelé a szabadrúgás, a sorfalról szögletre pattan!

90+2. perc: PIROS LAP! Fernando rántja le Trincaót a tizenhatos előterében, neki már volt egy sárga lapja, a kettő együtt pirosat eredményez!

90. perc:
Barca-szöglet. A játékvezető kifelé mutat a beadás után, szabadrúgás.

89. perc: Pedri helyén Braithwaite, Dembélé helyén Trincao a folytatásban.

88. perc:
óriási nyomás alatt a Sevilla.

87. perc: NEM VOLT KÉZ?
Pedri kap labdát középen, lőhetne, de inkább Messinek teszi. Az argentin lő, elakad a labda Ocamposban, kezezést reklamálnak a hazaiak, de videózás sincs.

86. perc:
gyors sevillai kontra, Ocampos lő, de levágódik a labda a védelemről.

85. perc:
Dembélé tüzel egyet jobbról, ballal – a nézőtér sokadik sorában köt ki a labda.

82. perc:
ezúttal a sevillai padnál fegyelmez a játékvezető egy sárga lappal.

81. perc:
Griezmann teszi be balról középre a labdát, Moriba Diego Carlossal ütközik. A Sevilla játékosa a földön, szabadrúgás kifelé.

79. perc:
Suso helyén Papu Gómez a vendégeknél.

78. perc:
Firpo és Moriba a pályán a Barcánál, Mingueza és Busquets megy le.

78. perc:
Messi nem ível, hanem Pedrinek passzol, ám ő a rossz labdaátvétel miatt nem tud lőni. Néhány másodperccel később Messi venne át egy felívelést, de kissé hosszú neki a labda, így nincs helyzet.

77. perc:
Ocampos buktatja Dembélét a jobb oldalon, jó beívelési lehetőség ez a Barcának.

76. perc:
letáborozik a Sevilla tizenhatosa előtt a Barcelona. Lesznek még izgalmak, ez biztos.

74. perc:
itt gyakorlatilag vége lett volna a párharcnak, ha Ocampos berúgja. Így van még esélye a Barcelonának.

73. perc: TER STEGEN KIVÉDI! A sértett Ocampos áll oda a tizenegyeshez, a jobb alsót célozza, de nem helyezi jól, erre simán odaér a német, ki sem jön róla!

71. perc: TIZENEGYEST RÚGHAT A SEVILLA! Gyors kontra az andalúziaiaktól, amelynek végén Ocampos kapja meg a labdát a bal oldalon. Mingueza beáll elé, feltartja a továbbinduló sevillait – a játékvezető a tizenegyespontra mutat.

70. perc:
Dembélé indítja Griezmannt, ám a csereként beállt honfitárs gyakorlatilag odaadja a labdát Vaclíknak.

69. perc: Alba kap jó átadást a szélen, de Navason nem tudja áthámozni magát, ráadásul fel is pattan a labda a kezére. Jöhet a Sevilla.

67. perc: a gyors sevillai kontrát Mingueza akadályozza meg egy sárga lapért cserébe.

67. perc: JORDI ALBA KETTÉTÖRI A KAPUFÁT!
Remek barcelonai adogatás végén jobbról Dembélé adott finoman középre, Alba parádés mozdulattal, a levegőből tüzel kapura, ám a keresztlécet találja csak el.

66. perc:
egy Messi-lövés távolról, de a labda levágódik a blokkról.

63. perc:
cserél a Barca is, Dest helyett Griezmann a pályán.

62. perc:
Torres helyén Ocampos a folytatásban a Sevillánál.

62. perc:
a mai meccs ritkán látható elemét figyelhetjük meg, a Sevilla tartja a labdát.

59. perc:
továbbra is a Barcelona irányítja a mérkőzést, de egyelőre kevesebb a helyzete, mint az első félidőben.

56. perc:
Dest kap egy magas keresztlabdát Pedritől – lesen.

54. perc:
hármas sevillai csere. De Jong helyén Rakitic, Vidal helyén Jesús Navas, Acuna helyén Rekik folytatja.

52. perc:
a játékvezető megállítja a játékot a Barca támadása közben. Aleix Vidal marad a földön, a combhajlítóját fogja fájdalmas arccal.

51. perc:
Dembélé kap jó kiugratást, Koundé lép közbe – szöglet.

48. perc: TÁMAD A SEVILLA!
Vidal lódul meg középen, kiteszi a labdát balra Torresnek, de az ő centerezése elhal az egyik védőn.

46. perc: FOLYTATJUK!

45. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! A hátrány felét már ledolgozta a Barca, kérdés, mi lesz a folytatásban.

43. perc: a beívelés után gyorsan tisztáz a Barca, hamarosan már Messi vágtat a labdával előre, ám a Pedritől visszakapott labda nem jut el hozzá.

42. perc:
Dest rúg oda a finom cselt meghúzó Torresnek az oldalvonal mellett. Szabadrúgás a Sevillának, ezt be lehet ívelni.

41. perc:
hosszas barcelonai adogatás a sevillai tizenhatos előtt, Alba beadása után szöglet a vége.

39. perc:
Dembélé és De Jong közreműködésével Messihez kerül a labda a bal oldalon, befelé cselezve jobbal lő is az argentin, de levágódik a labda a blokkról.

37. perc: Fernando buktatja a lépéselőnyben lévő Busquetset, sárga lap.

37. perc:
a beadás után mentenek a vendégek, néhány másodperc múlva már Ter Stegennél a labda.

36. perc:
Acuna lökdösi addig-addig Messit, amíg a játékvezető le nem fújja. Szabadrúgás jobbról, kb. 30 méterről, ezt be lehet ívelni.

35. perc:
Frenkie de Jong kap kiváló indítást Minguezától – apró szépséghiba, hogy lesen van, és a passzt is elrontja.

34. perc:
érik a második találat.

33. perc: NAGYON NYOM A BARCA!
Szinte a kapu torkáig vinnék a labdát a katalánok, Messi lő végül, ám a felpattanó labdát Acuna kikanalazza a gólvonalról!

32. perc: MEGINT A HAZAIAK VESZÉLYEZTETNEK!
Most balról Messi ad középre, Busquets lövés helyett továbbít, Pedri lendületből jön és tüzel, de nem találja el a kaput.

31. perc: TÁMAD A BARCA!
A tizenhatos előtti kényelmes adogatásból egy pillanat alatt Messi és Alba közreműködésével középre kerül a labda, Frenkie de Jong centikkel marad csak le róla!

30. perc: VESZÉLYES SEVILLAI AKCIÓ!
Luuk de Jong kap remek ívelt labdát középen, ám milliméterekkel lemarad róla, így Ter Stegen megkaparintja.

29. perc:
Messi passzol a tizenhatos vonalán álló Busquetsnek, aki nem tudja átvenni a labdát.

26. perc:
a meccs elején látotthoz képest valamivel előrébb merészkedett a Sevilla.

23. perc:
Sánchez Martínez játékvezető jön ki a Barca kispadjához a reklamálást csitítandó. Egyelőre beéri szóbeli feddéssel.

20. perc:
közben már Jordán veszélyeztet a túloldalon, a megpattanó labda szögletet eredményez.

20. perc:
Dest jobb oldali beadása után De Jong esik el a tizenhatoson belül Fernando mellett, de ezért nem jár büntető.

18. perc:
Messi üldözi Acunát a tizenhatoson belülről egészen az oldalvonalig, végül a Barca kapitánya szabálytalankodik.

17. perc:
Ter Stegen munkában Vidal lövése után, biztosan hárít a Barca kapusa.

13. perc:
az első gól gyorsan megvan, a jó kezdés után nem meglepő a Barca vezetése. Tud váltani a Sevilla?

12. perc: DEMBÉLÉ GÓLJÁVAL VEZET A BARCA! A tizenhatoson belül kap labdát Messitől a francia, majdnem elveszíti a labdát, de végül kihozza a büntetőterületen kívülre. Vár egy darabig, majd 17 méterről jobbal visszarúgja a labdát a rövid felsőbe. Vaclík erre nem számít, 1–0!

11. perc: megint közel a sevillai kapuhoz a Barca, Dembélé és Lenglet is próbálkozik, de megússzák a vendégek.

10. perc: újabb hazai támadás. Alba balról érkező beadása után Dest szelídíti meg ügyesen a labdát, passza után De Jong készít le Busquetsnek, akinek lövését Vaclík védi.

6. perc: megint Dembélé!
Jó megindulás után előnyben van védőjével szemben, lő is a francia, de nem találja el a kaput.

5. perc:
veszélyesnek induló hazai akció, Messi kidobja a labdát jobbra Destnek. Az amerikai centerezése De Jongnak nem jó, Dembélé átveszi ugyan, de elsodorják a labdát a lábáról.

4. perc: Óliver Torres pakol oda egyet Busquetsnek, barcelonai szabadrúgás a hazai térfélről.

3. perc:
gyönyörű kényszerítővel játssza ki a sevillaiakat Alba és Pedri, ám utóbbi külsős passza túl gyenge, így nem ér oda Messihez.

2. perc:
Acunát ráncigálják meg alaposan a hazaiak, végül Frenkie de Jong teríti le.

1. perc: KEZDÜNK! A Barcelona szokásos gránátvörös-kék, a Sevilla a szintén jól ismert fehér-piros szerelésében lép pályára.

ELŐZMÉNYEK

Mint ismert, az elődöntő első mérkőzésén három héttel ezelőtt a Sevilla 2–0-s győzelmet aratott hazai pályán. Akkor a Barcelona nem tudott válaszolni a vendéglátóknak, Jules Koundé és a korábbi barcelonai Ivan Rakitic góljaival magabiztos győzelmet aratott a hazai egylet.

Azonban hiba lenne azt hinnünk, hogy ezzel már el is dőlt a párharc, hiszen a Barcelona éppen az elmúlt hétvégén mutatta meg, hogy képes a Sevilla legyőzésére. Ronald Koeman a megszokottól kissé eltérő hadrendben küldte pályára a katalánokat, akik ezúttal két gólt szerezve, három ponttal távoztak az Estadio Ramón Sánchez-Pizjuánból.

A Barcánál a hétvégén egyedül az újabb sérültek miatt lehetett kissé szomorkás a hangulat, ám míg Ronald Araújo egyelőre is küzd a visszatérésért, Pedri a jósoltnál jóval hamarabb visszatérhetett, így már a mai mérkőzésen is ott van a kezdőcsapatban.

A Barcelona a mai kezdőcsapat alapján többé-kevésbé a hétvégén látott taktikát követheti, a Sevillánál a hétvégén kezdők közül többek között a Papu Gómez, Rakitic, Munir hármas is csak a padon kapott helyet. A felállásban is várható némi változás, elöl Suso, Luuk de Jong és Jusszef en-Nesziri rohamoz majd.

A feleknek bizony van közös történelme a kupában is a közelmúltban: 2019-ben, 2018-ban és 2016-ban is találkoztak. Utóbbi esetben a döntőt hosszabbításban nyerte a Barca 2–0-ra, 2018-ban 5–0-ra nyerték a katalánok a finálét, míg 2019 januárjában a 2–0-s odavágós Sevilla-előnyt 6–1-gyel bosszulta meg a gránátvörös-kék alakulat.