„Mamma mia, mi lesz itt holnap!” – sopánkodott férjének a 64-es buszon zötykölődve kedd délelőtt egy idős római néni, olyan őszinte haraggal bökve az utcán sétálgató Manchester United- és Barcelona-szurkolók irányába, mintha a derék drukkerek legalábbis földig kívánnák rombolni az olasz fővárost. Szegény hölgyhöz valószínűleg nem jutott el az üzenet, hogy szerda este „álomdöntőt” rendeznek itt, olyan összecsapást, amelyet a futballéletben nyugodtan nevezhetünk történelmi jelentőségűnek.
Már csak azért is, mert a szerdai Bajnokok Ligája-döntőt a támogatók is előszeretettel emelik évszázados, mi több, évezredes távlatokba: majd minden utcasarkon látni a sorozat szponzorainak hirdetését, amely a gazdag múltra építve „A történelmet Rómában írják” vagy „Üdvözöljük a történelemben!” jelszavakkal igyekszik népszerűsíteni a sört vagy a sportcipőt.
Pedig az egyszerű római átlagpolgár valószínűleg mindennél jobban retteg attól, hogy Rómában majd valóban történelmet írnak. „A késelések városa” – harsogta az angol média a napokban a BL-döntő helyszínével kapcsolatban, felelevenítve az itt rendezett nemzetközi futballmérkőzések elmúlt években tapasztalt brutális következményeit: 2001 óta negyven angol szurkoló sebesült meg itt, közülük a legtöbben késelés áldozatai lettek. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) azonban a helyszínváltoztatás lehetőségét is felvető britek tiltakozása ellenére hajthatatlan maradt, a csere logisztikai nehézségeire hivatkozva mindvégig kitartott a római rendezés mellett.
Nem akarjuk elkiabálni, de eddig a döntés helyesnek bizonyult, hiszen a korábban rebesgetett veszélyeknek egyelőre nyomát sem tapasztalni. Illetve dehogynem, hiszen aki a fél városban életbe léptetett parkolási korlátozásokból, a több körzetben bevezetett alkoholeladási tilalomból és az utcákon szinte húszméterenként előbukkanó rendőrcsapatok jelenlétéből nem érzi ki az esemény különös kockázatát, vélhetőleg csukott szemmel közlekedik. Ijedségre azonban semmi ok, addig legalábbis biztosan, amíg az egyik forgalmas kereszteződést vigyázó rendőr megteheti, hogy a lámpaoszlopnak támaszkodva unottan keresztrejtvényt fejt…
Amúgy sincs háborús légkör a városban, a félmeztelen manchesteriek minden óvintézkedés dacára lazán isszák az üveges sört az utcákon, és a barcelonaiak részéről sem érzékeltünk semmiféle kötözködési kedvet, leszámítva egy különös akcentussal kiejtett „Vákof, Íngland!”-ot. Jellemzőbb volt a hangulatra az a békés és ünnepélyes, sőt áhítattal teli jelenet, amikor a szervezők a Colosseum oldalában kialakított „BL-falu” keddi nyitásakor – óriási rendőri őrizet mellett – felállították az emelvényre a híres füles serleget. A fényképezőgépekben „végződő” angol és katalán karok egyszerre emelkedtek a magasba, hogy megörökítsék a „szent” tárgyat, s talán a tavalyi diadal emléke ötlött annak a manchesterinek az eszébe, aki a BL-induló hirtelen felcsendülő dallamaira fotómasináját szorongatva lúdbőrözni kezdett…
Ami az olaszokat illeti, a BL-döntő megítélésének két végletét a 64-es busz és az ország turisztikai hivatala jelenti: emitt átkozzák a várost felbolygató futballeseményt, amott azonban dörzsölhetik a tenyerüket. A külföldiek látogatásának az év elején tapasztalt tízszázalékos visszaesése legalább a „római nagyhétre” enyhülhet valamelyest, elvégre a hétfői Andrea Bocelli-koncert, a szerdai BL-döntő, a pénteken és szombaton esedékes G8-as miniszteri találkozó, valamint a Giro d’Italia vasárnapi befutója együttesen jelentősen vonzza a turistákat.
Barcelonából például húszezer, Manchesterből pedig harmincezer szurkoló érkezésére számítanak. Igazságtalanságról szó sincs, mindkét fél ugyanannyi jegyet kapott, csak éppen az angolok közül tízezren belépő nélkül jönnek, bízva abban, hogy a feketepiacon árult, kedden már állítólag ezer euróra rúgó – sok esetben hamis – jegyek az ő kezükben kötnek ki.
Azt a boldog 67 ezer manchesteri, katalán és semleges (?) nézőt viszont, aki bejut a Stadio Olimpicóba szerda este, alighanem felejthetetlen élmény várja – a címvédő és verhetetlennek tűnő Manchester United és a varázslatos idény végéhez érkező Barcelona ütközete.
És most belefoghatnánk a Lionel Messi, Cristiano Ronaldo párharc elemzésébe, a Josep Guardiola és Sir Alex Ferguson által kidolgozott taktika találgatásába, a mindkét oldalon sorjázó korszakos egyéniségek méltatásába, ám alighanem jobban tesszük, ha a témák „kifejtését” meghagyjuk a főszereplőknek: szerda este 20.45-től minden kérdésre választ kapunk.