Ha Magyarország…Ha Magyarország…
Akkor labdarúgás! Időtlen idők óta futballfanatikus vagyok, negyvenhárom éve dolgozom a FIFA-nál, mi más juthatna eszembe? Magyarország feledhetetlen, Puskással, Grosiccsal, Buzánszkyval, Hidegkutival és a többi nagysággal. Emellett persze életvidám, mosolygós ország, a csárdás és a zene, no meg a finom borok, valamint a csinos lányok hazája.
Puskást említette. Egybehangzó hírek szerint díjat akarnak alapítani a nevével.
Ez már nem terv, hanem tény. A 2010-es FIFA-gálán adjuk át először a Puskás Ferenc-díjat, méghozzá egy góllövőnek. Még nem tudjuk pontosan, milyen kritériumok alapján, de góllövő kapja, minden évben.
Milyen rangja lehet a Puskás-díjnak? Utolérheti a World Player Awardot vagy az Aranylabdát?
Ez lesz az egyetlen díj, ami névhez köthető lesz a FIFA-gálán. Mindenki meggyőződése szerint méltó lesz a nevéhez az elismerés. Lehetne más neve is, elkeresztelhetnénk Alfredo Di Stéfanóról, Peléről vagy valaki másról is, de Puskás maga a történelem. Legenda. Sajnos már nincs közöttünk, de a róla elnevezett díj szuper lesz.
Puskással korábbról ered a kapcsolata.
Ott voltam az 1954-es vébédöntőn. Nem tagadom, megkönnyeztem, még ha ezt a németek nem is hallják szívesen.
Méltó világbajnok lett volna Magyarország?
Az egyetlen. Csak a labda gömbölyű…
Nem hiányzik egy ilyen múltú csapat a legnagyobb seregszemléről?
Talán már nem sokáig kell nélkülözni. Ahogy látom, az ösvényt már megtalálta a csapat, csak végig kell mennie rajta. Ha most nem sikerül, legközelebb biztosan összejön. A nagy mezőnyből hiányzik Magyarország.
Ha már nagy mezőny: mit gondol a harminckettes létszámról? Sok? Kevés? Pont jó?
Pont jó. Mondhat mást egy elnök? Kétszáznyolc tagszövetségünk van, talán még lesz néhány, és szerintem igazságos, ha közülük ennyi eljuthat a legnagyobb tornára. Ráadásul a harminckettes létszám könnyen kezelhető. Tizenhat csapat túl kevés volt, huszonnégynél komplikált volt a lebonyolítás, a harminckettő pont jó.
Lesz belőle esetleg több?
Amíg én vagyok az elnök, biztosan nem.
A következő világbajnoksággal szemben eléggé szkeptikus a nemzetközi sajtó, főleg a biztonság miatt. Ön nem fél?
Én ugyan nem! És úgy tűnik, a nézők sem. A vébé miatt sokat és sokan beszélnek Dél-Afrikáról, felnagyítanak eseteket, miközben másutt történő iskolai lövöldözésekről szinte szó sem esik. Ráadásul az eseményt külön biztonsági cég felügyeli, ami olyan erős lesz, mint amelyik a pekingi olimpián működött közre. Ettől még, elismerem, délen sem minden arany, még ha sok aranyuk is van. És tudja mi nyugtat még meg? Hogy Johannesburgban simán megrendeztek egy ATP-tornát és egy golfversenyt. A világbajnokságra meg sokkal jobban odafigyel majd mindenki.
Önök is figyeltek, sőt fenyegettek is: ha nem lép előre Dél-Afrika, búcsút mondhat a rendezésnek.
Nyomást kellett gyakorolnom a szervezőkre. Készen volt a B-tervünk is, de nem kellett bevetnünk, mert a helyiek mindennel elkészültek.
Vis maior persze bármikor lehet, mint például a nyári Konföderációs Kupán. Tényleg lemondják, ha tovább terjed a sertésinfluenza?
Nem hinném, hogy baj lenne. Most még nem kell félnünk attól, hogy elmarad a viadal. De nem félünk attól sem, ha le kell mondanunk, 2003-ban az atípusos tüdőgyulladás miatt a női világbajnokságot áttettük Kínából az Egyesült Államokba. A jelenlegi információk alapján itt nem olyan rossz a helyzet. Azért nem feledem Napóleon intelmét sem miközben kormányzok, folyamatosan gondolok a jövőre is.
Mekkora a FIFA társadalmi felelőssége?
Óriási. A miénk a legnépszerűbb sportág.
Meg az egyik legnagyobb szervezet a világon, amit sokan az ENSZ-szel vagy az Európai Unióval hasonlítanak össze.
Á, az EU hozzánk képest picurka. Meg sokkal nehezebben kezelhető. Ott a tervek sorszámot kapnak, aztán nem foglalkoznak velük, nálunk meg ha megszavazzuk őket, meg is valósítjuk. Milliárdos közösséget érünk el a labdarúgással, és figyelnünk kell, hogy jó legyen a termék. És a futball kicsiben olyan, mint a nagyvilág: az összes ördög megjelenik benne. Az erőszak, a korrupció, a rasszizmus, a dopping, a tiltott fogadások. Ezeket kell eltüntetnünk vagy ellenőriznünk, ebben rejlik felelősségünk lényege.
Illetve abban is, hogy vigyáznak eredeti jellegére, nemzeti mivoltára is. Ezt segítheti elő a hat plusz ötös szabály, a légiósok létszámának maximalizálása. Csak éppen Jan Fiegel, az EU illetékes komisszárja azt mondta, a közösségen belül ezt nem fogják bevezetni, mert ellentétes a jogszabályokkal.
Ha ezt tényleg ő mondta, akkor hatalmasat tévedett. Fogalma sincs, mi zajlik az EU-ban ezzel kapcsolatban. Meglep, hogy ilyeneket mond. Engem sokkal jobban érdekel, hogy már az angol parlament is támogatásáról biztosított, illetve hogy Giuseppe Gargani, az EU jogi bizottságának elnöke is elismerte munkásságunkat, és kijelentette: a futball nem csupán gazdasági faktor, hanem szociális és kulturális tényező is. Emellett van egy speciális, öttagú jogi bizottság, amely úgy véli, igenis összeegyeztethető a hat plusz ötös szabály az unió alapelveivel. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke már jelezte, az ő jogászai is átnézik az iratokat.
Egyetért azzal, hogy a labdarúgásnak meg kell őriznie az igazi arcát, és nincs szükség arra, hogy folyamatosan mini világválogatottak küzdjenek egymással?
Igen, de ez csak egyik része a problémának. Ennél sokkal mélyebb az ügy, a futballnak minden szinten meg kell őriznie a hatalmát és az identitását. A magyar miniszterelnöknek is azt a példát hoztam fel, hogy ha nem lépünk közbe, akkor a következő generáció már nem megy ki a stadionba. A gazdagok megcsinálják a maguk ligáját, a többi meg elsorvad. Különösen Angliában és Németországban rossz a helyzet. Ráadásul védeni kell a fiatalokat is, mert nekik a jelenlegi konstrukcióban nincs sok esélyük. Az Arsenalba, a Chelsea-be vagy a Liverpoolba szinte lehetetlen bekerülnie egy tinédzsernek, mert a klubok letarolják a piacot. Csak éppen az ifik jelentik a jövőt.
Magyarországra is a fiatalok miatt jött.
Telkiben futballünnep lesz, megtiszteltetés, hogy ott lehetek.
Nem furcsa, hogy nemzeti edzőközpontunk már van, a FIFA-szabványoknak megfelelő nemzeti stadionunk viszont nincs?
Nem a stadion a legfontosabb, de azért nem árt, ha a szövetségnek ilyen is van. Persze az sem baj, ha nem szövetségi, hanem klubtulajdonban lévő arénában játsszák a válogatott meccseket.
Csak nekünk nagyban ilyen sincs...
De lesz. Én legalábbis már hallottam róla.