Reménykedni lehet, sőt kell is

Vágólapra másolva!
2009.04.23. 23:21
Címkék
Ebbe alaposan belehúztunk… A magyar válogatott legutóbb hetven évvel ezelőtt szerepelt a világ legjobbjai között – igaz, akkor még egészen más volt a lebonyolítási rendszer, nem voltak például a selejtezőnek is betudható divíziók –, s most, hogy ennyi idő után visszatért, kifogta Kanadát, Szlovákiát és Fehéroroszországot.

Igaz, ha jobban belegondolunk, nehéz lett volna olyan csoportot összeállítani, amelyben a papírforma alapján legalább egy győzelemben reménykedhetne Pat Cortina csapata, így jobb megbarátkozni a gondolattal: az elmúlt évekkel ellentétben ezúttal nem az első helyért, hanem a kiesés elkerüléséért küzd majd a magyar válogatott. Erre először a csoportküzdelmek során van lehetőség: ha valamilyen csoda folytán sikerülne elkerülni az A jelű kvartett utolsó helyét, máris biztos a bennmaradás.

De vajon sikerülhet-e?

Nos, ha kizárólag a világranglistás helyezéseket nézzük, aligha: miközben a mieink a huszadik helyen tanyáznak, a kanadaiak az elsők, a szlovákok a nyolcadikok, a fehéroroszok pedig a kilencedikek.

Rossz előjel…

Mondhatjuk, a számok mit sem jelentenek, a pályán dől el minden, de ha a szívünkre tesszük a kezünket, erre nem nagyon építhetünk. Még akkor sem, ha első ellenfeleink, a szlovákok messze nem a legerősebb összeállításban lépnek jégre Svájcban, hiszen legnagyobb sztárjaik közül többen is érdekeltek még az NHL rájátszásában, s akadnak sérültek – így például Peter Budaj, Marek Svatos, Richard Zedník, Marián Gáborik és Stefan Ruzicka köszönte szépen, de nem vállalhatta a svájci fellépést. Pedig a legutóbbi két mérkőzés alapján még reménykedhetnénk is, hiszen 2003 őszén – akkoriban ez túlzás nélkül világszenzáció volt – legyőztük északi szomszédainkat, s 2005 februárjában is csak szoros meccsen kaptunk ki tőlük, de azt látni kell, hogy más egy tét nélküli torna, és más a világbajnokság.

Márpedig ez utóbbi sokkal inkább az ő műfajuk: 2000-ben arany-, 2003-ban ezüstérmesek voltak, s gyaníthatóan most a dobogóra pályáznak – még akkor is, ha a keretük alapján erre ezúttal talán kisebb az esélyük, mint amikor Peter Budaj, Miroslav Satan, Marcel és Marian Hossa, valamint Vladimir Orszagh is ott volt a jégen.

Amúgy a kanadaiak is hasonló gondokkal küszködnek – legalábbis ami az NHL rájátszása miatti tartalékos keretet illeti, bár az ő esetükben erősen kérdéses, hol az a pont, ahonnan tartalékos együttesről beszélhetünk. Kétségtelen, ha bárki a sportág egyik szupersztárját, Sidney Crosbyt keresné Svájcban, csalódnia kell – a Pittsburgh legnagyobb Pingvine ugyanis ezekben a napokban éppen azzal van elfoglalva, hogy elbúcsúztassa a Philadelphiát a főcsoport negyeddöntőjében, így legfeljebb a televízión keresztül követheti a vb eseményeit. S nézheti, amint a szellős mosolyú Dany Heatley – tekintve, hogy az Ottawa számára befejeződött az NHL-es idény – jó szokásához híven minden bizonnyal az őrületbe kergeti majd az ellenfelek, köztük gyaníthatóan a mieink védőit.

Róla egyébként testközeli élményei is vannak Szélig Viktoréknak: 2004 áprilisában a Papp László Budapest Sportarénában varázsolt elöl és hátul egyaránt (nemcsak a magyar, hanem a kanadai kapuba is sikerült gólt lőnie…), majd néhány órával később a pesti éjszakában bulizott a mieinkkel – közvetlen srác, afelől semmi kétség. Ráadásul ha valaki, ő igazán tudja értékelni a világbajnokságot, tekintve hogy ebben a műfajban 2003-ból és 2004-ből már van két aranyérme. Amiről a fiatal, mindössze 19 éves Steven Stamkos egyelőre még csak álmodozhat, de kvalitásai alapján jó esélye van arra, hogy Heatleyhez hasonló karriert fusson be, sőt… A tavalyi draft 1/1-ese 46 pontot szorgoskodott össze pályafutása első NHL-es szezonjában a Tampa Bay színeiben, a technikai virtuozitását pedig mi sem bizonyítja jobban, mint a Youtube-on látható, amúgy igen népszerű felvétel, amelyen a korongot a háta mögé visszahúzva egészen kifacsart mozdulattal értékesít egy büntetőt.

Egy szó, mint száz, válogatottunk második ellenfele sem tartozik a legyőzhető kategóriába, sőt egy tisztes, alig néhány gólos vereség szenzációnak számítana. Miként a fehéroroszok elleni siker is óriási bravúr lenne, a merészebbek mégis úgy számolnak: ha valahol, itt lehet esélyünk a meglepetésre a csoportban. Pedig a jelek szerint ők sem bíznak semmit a véletlenre: két észak-amerikai profi ligás hokis, Ruszlan Szalej és Mihail Grabovszkij is helyet kapott a keretben, s miután a Montreal Canadiens gyorsan kiesett a rájátszásból, Andrej és Szergej Kosztyicin is csatlakozhat a svájci küldöttséghez. Ha mindehhez hozzátesszük, hogy a többiek a színvonalában semmivel sem gyengébb KHL-ben edződtek az elmúlt hónapokban, az a bizonyos optimizmus már nem tűnik megalapozottnak, legfeljebb a kincstári kategóriába sorolhatjuk.

Viszont az is tény, hogy mivel minden bizonnyal e két együttes próbálja majd elkerülni az A-csoport negyedik helyét (ezáltal azt, hogy a világbajnokság második felére az alsóházban találja magát), igazi ki-ki meccsnek ígérkezik a találkozó, s ilyen helyzetben nemegyszer láthattunk már meglepetést a mieinktől.

A valószínűsége ugyan kicsi, de reménykedni, ugye, szabad?

2008-as helyezések: 2. Kanada; 9. Fehéroroszország; 13. Szlovákia; divízió 1: 1. Magyarország

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik