Tekintve, hogy Marat Szafinnak saját ígérete szerint ez lesz az utolsó idénye, nekünk pedig országos kedvencünk az őrült orosz, az Australian Open férfi egyesének beharangozóját kezdjük azzal, hogy szinte bizonyosan ő nyeri meg a tornát. Minden további fejtegetés tehát csak arra a valószínűtlen esetre vonatkozik, ha „Moszkva Mészárosa” esetleg mégsem akarna győzelemmel búcsúzni Melbournetől, és lehetőséget ad a többieknek is.
„Többiek” alatt elsősorban Rafael Nadalt, Roger Federert, Novak Djokovicsot és Andy Murrayt kell érteni: papírforma szerint a négy nagy, vagyis az első négy kiemelt messze kilóg a mezőnyből.
Ehhez képest például Nadalra rögtön nem fogadnánk.
Az első két körben még nem gyilkos a sorsolása, de a harmadik fordulóban a háromszoros melbourne-i elődöntős német Tommy Haas rögtön nehéz perceket okozhat neki. A nyolcaddöntőben a volt világelső, hazai pályán viszont éppenséggel nem valami sikeres ausztrál Lleyton Hewittól a tenyerest a férfimezőnyben legjobban ütő, két éve finalista chilei Fernando Gonzálezen (ők ketten már az első körben összecsapnak) át a német Nicolas Kieferig sokan megszoríthatják. És akkor a nyolc között ott lehet a francia Gael Monfils, aki épp egy hete két szettben elverte a fenomenális játékától elmaradó Nadalt, vagy az egyre feljebb törekvő francia Gilles Simon – ellenük sem mehet biztosra, de ha sikerül formába lendülnie, rajtuk még túljuthat.
Csakhogy az elődöntőben a remek formában lévő, az elmúlt három hétben a spanyolt egyszer, Federert kétszer is legyőző Andy Murray vár rá, aki tavaly ugyan már az első körben elhasalt, de most nagyon fogadkozik. A legjobb nyolc között a brit rögtön vissza is vághat a 2008-as meglepetésdöntősnek, a fájós háta miatt megbízhatatlan francia Jo-Wilfried Tsongának az egy évvel ezelőtti verésért, addig pedig igazán nehéz ellenfele nem lesz – hacsak a japán tini, Nisikori Kei nem épp a jövő hetet választja arra, hogy megmutassa, rövid időn belül helyet követel majd magának az élbolyban… Csak az szól a skót ellen, hogy még sohasem nyert Grand Slamet, de egy éve még Djokovics ellen is ugyanez szólt, aztán mégis tudjuk, mi történt Melbourne-ben… Murraytől függetlenül is összejöhet egyébként egy igazi ínyencmeccs a főtábla második negyedében: a soha meg nem alkuvó amerikai James Blake és a fantasztikus dolgokra hivatott Ernests Gulbis minden bizonnyal a harmadik kör egyik legnagyobb mérkőzését vívja majd. A lettről annyit érdemes tudni, hogy tavaly Párizsban a negyeddöntőig menetelt (Blake-et is legyőzte), a négy Grand Slamen pedig (sorrendben) Tsongától, Djokovicstól, Nadaltól és Andy Roddicktól kapott ki – szóval kemény fickó és „riasztóan” tehetséges. Azon sem lepődnénk meg, ha eljutna a legjobb nyolcig (ehhez, mondjuk, Tsongát is meg kéne vernie), vagy még tovább…
A harmadik negyedbe Novak Djokovics került, aminek nyilván Roger Federer örül leginkább, aki így legkorábban a döntőben találkozhat mumusával, Murrayvel. A szerb fél éve még mindenki kedvenc világelsőjelöltje volt, az idén viszont elsőkörös zakóval kezdett Brisbaneben (Gulbis ellen – hoppá…), így gyorsan szabadkártyát kért Sydneyre is, ahol a négy között kikapott a finn Jarkko Nieminentől. Viszont ő a címvédő, és a sorsolása is lehetne rosszabb, bár épp Nieminen fenyegetheti a harmadik fordulóban. Utána azonban nemigen kell aggódnia a negyeddöntőig (hacsak a loboncától megszabadulva talán régi formáját is újra felfedező ciprusi Markosz Bagdatisz meg nem embereli magát), ahol Andy Roddicknak minden tudására szüksége lesz ellene. És talán még az is kevés lesz.
A legalsó ágon pedig alapértelmezés szerint Federer az úr – de pokolian nehéz sorsolás jutott neki. A második és a harmadik körben rögtön egy Grand Slam-győztes (a spanyol Carlos Moyá, majd Szafin) várhatja, aztán honfitársa, a sokra hivatott Stan Wawrinka, majd a negyeddöntőben egy ifjú titán – akár az argentin Juan Martin del Potro, akár a horvát Marin Cilic, a svájcinak lesz oka az aggodalomra. Még talán a nemrég még top tízes spanyol David Ferrerrel járna a legjobban, ami sokat elárul… Egyszóval neki is fel lesz adva a lecke, ráadásul a tavalyi (megnyert) US Open óta nem is vitt véghez nagy tettet – igaz, egy hete Dohában az elődöntőig jutott. Motivációja épp akad: csak egy győzelemre van az amerikai legenda, Pete Sampras tizennégyes Grand Slam-csúcsától. Persze nem hinnénk, hogy most állítja be a rekordot, ugyanis a játékosok jelenlegi formája alapján Murray a legesélyesebb. Hacsak nem Szafin nyer…