Nincs képük hozzá

Vágólapra másolva!
2009.01.04. 23:21
Címkék
Ma már televíziós közvetítés nélkül elképzelhetetlen színvonalas bokszgálát rendezni és nyereségessé tenni. Ugyanakkor Magyarországon az utóbbi években visszaszorulóban vannak a közvetítések, elsősorban a hazai színvonal miatt.

Az egyik hazai menedzser mesélte, hogy a nála jelentkező, első mérkőzésére készülő bokszoló bemutatkozó kérdése nem az volt, kivel kell megküzdenie, hanem hogy „benne leszek-e a tévében”. Bár eltúlozva (mert egy kezdő miért várhatná el, hogy első mérkőzésén mutatja őt a tévé, amikor még semmiféle eredménye nincs), de ez is jelzi, mennyire fontos manapság a televízió támogatása az ökölvívásban.

A hamburgi székhelyű, összességében négy magyar bokszolót (Erdei Zsolt, Balzsay Károly, Bedák Pál, Bedák Zsolt) foglalkoztató Universum Box-Promotionnél nem csinálnak titkot belőle, hogy a ZDF-től kapott pénzre építenek (ahogyan a leányvállalat Spotlight Promotion is a PRO7 nevű csatornával kooperál), miként a másik nagy német istálló, a Sauerland is erősen számol az ARD „adományával”, és például Nagy-Britanniában is elképzelhetetlen, hogy a nagy szervezők ne működnének együtt a Sky Sportsszal vagy a Sentanta Sportsszal.

A külföldi tulajdonosok az ökölvívásra voksoltak

Ezzel szemben Magyarországon pillanatnyilag egyetlen érvényben lévő és működő házasságról tudunk, az 1997 óta létező RTL Klub–Universum frigyről (a társaságnak a Polish Boxing Promotionnel is volt megállapodása, de a lengyel székhelyű istálló inaktív). Magyar promóciónak nincs médiapartnere, és egyelőre úgy tűnik, nem is lesz.

Bár korábban a TV2 folyamatosan közvetítette a Felix-Promotion rendezvényeit, illetve a Sport1 is – inkább jószolgálati, mint üzleti alapon – adta a Probox Promotion eseményeit (továbbá az RTL Klub előtti időszakban a lengyel licenc dacára nálunk is rendező Polish gáláit), az Universum által tető alá hozott eseményeket leszámítva magyar gálák közvetítésére esély sincs.

„Miért is lenne? Van nálunk rendes bokszgála?” – kérdezett vissza érdeklődésünkre Máté Pál, a Sport Tv főszerkesztője. Pedig az induláskor még arca is volt a csatornának, ahogyan a főszerkesztő mondta, az akkori angol tulajdonos úgy gondolta, a minőségi nemzetközi futball mellett szükség van egy jó bokszolóra is, akinek a nevét összekötik a Sport1-gyel (az induláskor a mai kettő helyett még csak egy csatorna volt, a Sport2 csak később indult el).

„Ő lett Kótai Mihály, akinek a karrierjét mi építettük fel, és akit tőlünk nagy pénzért vitt el az RTL Klub. Tematikus csatornaként ennél többet nem érhettünk el” – mondta Máté, majd hozzátette: a boksz természetesen nem tűnik el a képernyőről, de „a szegényes és szűk hazai kínálat helyett külföldi gálák egész sorát, a bunyó legjavát akarjuk a képernyőn látni”.

Kereskedelmi kontra közszolgálati felfogás

A sokáig a boksszal és a bokszból jól élő TV2-nél jelenleg nem az ökölvívás, hanem a sport helyzete kérdéses, elvégre a kínálatból egy ideje már hiányzik a versenyszerű testmozgás. „Mindenképpen szeretnénk sporttal foglalkozni, keressük, mi a nyereséges –

árulta el Magyar Rita, a csatorna sajtóreferense. – A boksznak van nálunk múltja, ez igaz, de az is, hogy a Felix-Promotionnel kötött szerződésünk 2006-ban megszűnt. Szerintünk Magyarországon az ökölvívó-mérkőzések közvetítése általában nem nyereséges, nekünk pedig át kell gondolnunk, mi az, amit nem csupán napokra éri meg közvetíteni.”

Kevésbé kell ügyelnie a nyereségre a közszolgálati MTVnek, de Schulek Csaba, a Telesport főszerkesztője szerint náluk sem várható áttörés a közvetítéseket illetően. „Úgy gondoljuk, az ökölvívásnak inkább a kereskedelmi csatornák kínálatában van helye” – fogalmazott Schulek.

A több műsoridő sokkal több játékteret enged

Felvetésünkre, hogy Németországban két „állami” adó, az ARD és a ZDF is sugároz, a következő válasz érkezett. „A két társaság sportpalettája sokkal tágabb, mint a miénk, a vezérkar jóval nagyobb hangsúlyt fektet a sportra. Nekünk sajnos nincs annyi műsoridőnk. Ráadásul ott a boksznak más a szerepe, vannak erős német istállók rangos hazai bokszolókkal. Nálunk nem ilyen rózsás a helyzet. Döntöttünk, mi nem szállunk be a kereskedelmi tévék harcába. Nem ellenszenves az ökölvívás, de van sok más sikeres sportág, és nekünk nem csupán a nézettséggel kell törődnünk.”

Ugyanakkor Schulek azt nem vonta kétségbe, hogy a boksznak helye lehet a képernyőn. Társadalomformáló szerepet is hordozhat („sok gyereket jó irányba terel az utcáról”), példaképeket adhat (csak ízelítőül: Papp László, Kovács István, Erdei Zsolt), és mondjuk a ketrecharcokkal szemben „…a sport igazi szépségét is meg tudja mutatni. Kell ez is a palettára, de nem a közszolgálatiéra” – vont végkövetkeztetést Schulek Csaba.

A magunk részéről annyit tennénk hozzá, hogy nálunk egyelőre a kereskedelmiére sem nagyon.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik