MAGYAR BAJNOKOK

Vágólapra másolva!
2008.07.25. 23:37
Címkék

Csak kereste a finnCsak kereste a finn

CZENE ATTILA

Néhány csoporttársa még szobatiszta sem volt az óvodában, amikor ő már tudott úszni. Sokáig szülővárosában, Szegeden edzett, de 1987-ben engedett Széchy Tamás kérésének, és a fővárosba költözött. Esetében nem túlzás, hogy fokról fokra haladt előre, mígnem kikötött a dobogó tetején: a barcelonai olimpián harmadik, a sheffieldi és a bécsi Európa-bajnokságon második, Atlantában pedig első lett! Nem mindennapi körülmények között: a 200 méter vegyes döntőjéhez elsőként őt szólították, azaz a surranópályáról indulva lett olimpiai bajnok. A nagy esélyes, a középen úszó finn Jani Sievinen csak nézett jobbra-balra, de nem látta Czenét. Persze, mert előtte volt…

A legnagyobbak közé került

EGERSZEGI KRISZTINA

De most tényleg: mi újat lehet elmondani Egerszegi Krisztináról? Akad-e olyan jelző, a mellyel nem illették csodálatos karrierjét? Létezik-e olyan, a sportot kicsit is szerető ember, aki nem tudná, kicsoda „Egér”? Felmérhető-e egyáltalán, hogy a ma már három gyermeket amilyen csendben, olyan boldogan nevelő anyuka mit adott ennek az országnak? Megannyi győzelmen, többek között öt olimpiai címen kívül? Az ötödikkel mellesleg (illetve dehogy mellesleg!) beállította Dawn Fraser csúcsát: az úszónők között másodikként nyert három egymást követő olimpián ugyanabban a számban. S utolérte az utolérhetetlennek hitt Keleti Ágnest is: öt ötkarikás elsőségével ő is a magyar sport rekordernője. Mit lehet ehhez még hozzátenni? Legfeljebb anynyit: köszönjük, Krisztina!

A legendás páros

KENU KETTES

A Honvédtól Csepelre igazoló Horváth Csabát – mint a MOB feljegyzéseiből kiderül – Ludasi Róbert ültette egy hajóba Kolonics Györggyel, és hogy ez milyen jó döntés volt, azt a duó elképesztő eredménysora bizonyítja. Az aranygyűjtéshez 1993-ban, a koppenhágai világbajnokságon fogtak hozzá, hogy aztán további tíz vbelsőséggel tudatosítsák riválisaikban: számukra legfeljebb a második hely a tét. Hosszú dicsőséglistájukon egy olimpiai bajnoki cím is helyet követel magának: Atlantában az 500 méteres távot tették meg a leghamarabb. Ha nem is egy hajóhossznyi előnnyel, de 0.036 ezredmásodperccel nyertek, és ezzel beírták magukat a históriáskönyvekbe. Így váltak legendákká.

Bravúr bakonyi módra

KISS BALÁZS

A veszprémi születésű fiatalemberből úgy lett atléta, hogy miközben édesanyja a Bakony Vegyész kézilabdacsapatának edzéseit látogatta, ő a szomszédos pályán „mocorgott”. Később, amikor már eldőlt, hogy kalapácsvető lesz, messzire került a Bakonytól: tanulmányait Los Angelesben folytatta. Ha itthon edzett, akkor Szabó Ernő, ha Amerikában, akkor Dan Lange felügyelte a tréningjeit; 1996-ban kiderült, hogy mindhárman kiváló munkát végeztek. Kiss Balázs szenzációs formában versenyzett Atlantában, és ennek nem is lehetett más a vége, minthogy megszerzi a magyar atlétika kilencedik ötkarikás aranyát. Később sérülések hátráltatták felkészülését, így korábban visszavonult, mint ahogy azt tervezte. Hiányérzet így sem lehet benne.

Mindig a legjobbak között

KOVÁCS ISTVÁN

„A” Kokó. A kőbányai Pongrác telepről a világhírnévig jutó bunyós karrierjét sokan megirigyelhetik – persze, tessenek utána csinálni. Ifjú korában focizott és jégkorongozott is, szerencsére a ringben kötött ki. Hogy sokra viszi, az már akkor gyanús volt, amikor megnyerte a junior Eb-t. Előbb – az olimpiai bronzérmes Váradi János legyőzésével – a magyar válogatottban, majd a világ legjobbjai között követelt helyet magának. Az atlantai diadalát követő pesti világbajnokságot is megnyerve búcsúzott az amatőrök mezőnyétől, aztán a történelem gyakorlatilag ismételte önmagát: idővel a profik között is a csúcsra ért. Népszerűsége legalább akkora (volt), mint a tudása.

IBV, vb, olimpia…

KŐBÁN RITA

Igaz, „csak” az akkori szocialista országok ifjúsági versenyét nyerte meg 16 évesen, az IBV-győzelem idején már sejteni lehetett, hogy lesz ő még első nagyobb megméretéseken is. És lett: 21 esztendősen már világbajnoknak vallhatta magát, két évre rá pedig olimpiai aranyérem lógott a nyakában. Barcelonában Czigány Kinga, Dónusz Éva és Mészáros Erika oldalán diadalmaskodott, Atlantában ugyanakkor bizonyította: egyedül is megy. De még menynyire! Ha a férfiak mezőnyében létezik királyi cím, 500 méteres győzelme után Kőbán Ritát is megillette volna a „királynő” megszólítás. Sydneyben a négyes tagjaként másodikként ért célba, de kissé csalódottan búcsúzott – holott nem volt rá oka.

Mellszobrot neki!

RÓZSA NORBERT

De szépen festett az atlantai dobogó a 200 méteres mellúszás eredményhirdetésekor: a tetején Rózsa Norbert, második fokán Güttler Károly mosolygott. A bajnok nem kis utat tett meg, amíg felkapaszkodott a csúcsra. Azt követően, hogy édesanyja vitte le úszni, 14 éves koráig Dombóváron edzett, majd felkerült a fővárosba – ugyanakkor, amikor Czene Attila; talán nem véletlen, hogy egyrészt máig jó barátok, másrészt mindketten 1996-ban lettek olimpiai bajnokok. Száz méteren nem jutott a fináléba, ám három nappal később már senki sem törődött a kudarccal: a döntőben hat külföldi ellenlábasát, valamint honfitársát megelőzve lett első. Ha valakinek, neki járna egy mellszobor.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik