Égig érő barcelonai FÁK

PIETSCH TIBORPIETSCH TIBOR
Vágólapra másolva!
2008.07.24. 22:56
Címkék
Juan Antonio Samaranch hazavitte az olimpiát: a XXV. nyári játékoknak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) akkori elnökének szülővárosa adott otthont. Barcelona méltó házigazdának bizonyult, Egerszegi Krisztina, Czigány Kinga vagy éppen Kovács Antal azóta is az egyik kedvenc városaként emlegeti…

Az első győzelmet már a rajt előtt elkönyvelhette a NOB: 1972 óta először esett meg, hogy egy nemzet sem bojkottálta az olimpiát. Mi több, a nagy egymásra találás jegyében zajlott a viadal, a nyári játékokon 28 esztendő után újra rajthoz álló Dél-Afrika fehér futója, Elana Meyer, illetve Etiópia színes bőrű atlétája, Derartu Tulu hatalmas csatát vívott 10 000 méteren (végül Tulu nyert), majd kéz a kézben, a publikum fergeteges tapsvihara közepette tudta le a tiszteletkört. Vagy: az 1990-es újraegyesülést követően Németországot egy delegáció képviselte – legutóbb erre 1964-ben volt példa. Továbbá: miután felbomlott a Szovjetunió, Észtország, Litvánia és Lettország önálló csapattal érkezett Katalóniába, de 12 köztársaságből így is összeállt a Független Államok Közössége (FÁK). A szétesett Jugoszlávia tagállamai viszont nem közösködtek, így debütálhatott Horvátország, Szlovénia, valamint Bosznia-Hercegovina az olimpián. A jugoszláv sportolók is felvonulhattak a megnyitón, igaz, csak egyéni indulóként és az ötkarikás lobogó alatt.

Apropó, megnyitó! Megható jelenettel vette kezdetét a XXV. nyári olimpia: a lángot Antonio Rebello mozgássérült íjász – némi külső segítséggel – gyújtotta meg a hetvenméteres távolságból kilőtt égő nyilvesszőjével. Sokan már ekkor dörzsölték a szemüket, hát még akkor, amikor Egyesült Államok kosárgárdája gálázott: a többek között Michael Jordan, Magic Johnson, Larry Bird és Charles Barkley alkotta Dream Teamnek csak papíron volt ellenfele, a pályán nem. A „gyűrűk uraival” ellentétben Fu Ming-hszia elsősége mellett semmi nem szólt, legfőképp a rutin nem: a kínai hölgy, mit hölgy, kislány 13 évesen nyerte meg a műugrást.

Hozzá képest Egerszegi Krisztina már érett asszonynak számított, holott 18. születésnapját csak egy héttel a záró ceremónia után ünnepelte – négy olimpiai aranyérem tulajdonosaként! A szöuli egyhez ugyanis hármat tett hozzá Barcelonában, ha nem 100 és 200 háton (s 400 vegyesen) csapott volna célba elsőként, írhatnánk: a hátát leste a mezőny. Farkas Péter nemcsak verseny közben, azt követően is harapott, a dobogó felső fokán állva tesztelte, hogy a legjobb birkózók számára legyártott medál valóban arany-e. Épségben maradt fogazata alapján úgy tűnt, az.

„Egér” és Farkas nem maradt egyedül: a mieink összesen 11 elsőséggel zártak. Ezzel – no meg a 12 ezüst- és 7 bronzéremmel – minden idők második legjobb produkciójával dicsekedhettek (Helsinki ugyanúgy verhetetlennek tűnt, mint Egerszegi Krisztina vagy Darnyi Tamás). A pálmát – és a legtöbb érmet – a Független Államok Közössége vitte el, összesen 112 medált (abból 45 aranyat) gyűjtöttek sportolói. S Szergej Bubka ki sem vette a részét a termésből: a rúdugrás királya érvényes kísérlet nélkül utazott haza…

Legyen ez a végszó: ha Bubka nem is, a FÁK az égig ért.

Következik 1996, Atlanta

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik