Büszke nép az angol: a szigetországiak nehezen viselik, hogy válogatottjuk keretében nem akad olyan labdarúgó, aki a Premier League egyik legeredményesebb klubcsapata, az Arsenal kötelékébe tartozik. Főleg most, hogy az „ágyúsok” az első helyen állnak a bajnokságban – skandalum!
Készülődvén az Eb-selejtezőkre, további három magasan jegyzett válogatott – az olasz, a spanyol és a német nemzeti együttes – keretét is érdemes megvizsgálni. Létezhet az, hogy a bajnokságban első helyezett Inter, Real és Bayern nem delegál egyetlen futballistát sem hazája válogatottjába?
A bajorok járnak az élen: Marcell Jansen, Bastian Schweinsteiger és Lukas Podolski is a válogatottal készül. A sorban a Real következik: Sergio Ramos és Iker Casillas szerepel a spanyolok keretében, ám Guti és Raúl nem kap meghívót Luis Aragonés szövetségi kapitánytól. Az Interből a hátvéd Marco Materazzi készülne az Eb-selejtezőre – ha nem lenne éppen sérült…
Ne kerteljünk: utóbbi csapatokban nemhogy válogatott, de még hazai játékos is alig található. Pedig komolyan kellene venni Michel Platini, az Európai Labdarúgó-szövetség elnökének szavait. Szerinte jó lenne, ha a játékosok megőriznék, s erősítenék is nemzeti identitásukat.
Vis szatérve az Arsenalhoz, mint riasztó példához: 2005. február 14-én úgy állt ki az északlondoni együttes egy bajnoki mérkőzésére, hogy tizenhatos keretében nem volt olyan labdarúgó, aki a szigetországban született volna. A menedzser, Arsene Wenger arra a kérdésre, tudja-e, hogy az (akkori) angol szövetségi kapitány, a svéd Sven-Göran Eriksson a lelátón ült, így reagált: „Valóban? És kit figyelt meg? Vagy már aláírt egy másik ország szövetségéhez?”
A németek viszont jobban ügyelnek sajátjaik sorsára. A Császár, Franz Beckenbauer többször megkongatta a vészharangot, amiért szerinte ös szeomlik a német labdarúgás, ha nem korlátozzák a külföldi futballisták beáramlását. Ezért támogatja a 6+5-ös szabályozás bevezetését, vagyis a csapatok kezdő tizenegyében hat olyan labdarúgónak kellene szerepelnie, aki a német válogatottban is játszhatna.
Fordítva már működik! A tavalyi világbajnokságon a német nemzeti csapat kezdő tizenegyében a Portugália elleni bronzmec csen (3–1) csak (!) olyanok szerepeltek, akik akkor hazájuk bajnokságában játszottak. Nem csoda, hogy később miattuk (is) özönlöttek a nézők a Bundesliga-meccsekre. A válogatottról már nem is beszélve…