Ha még futna Rózsa György Kapcsoltamja, talán elmenne a kérdés: mi a közös Harsády Józsefben, Holits Ödönben, Kiss Tivadarban, Tóth-Potya Istvánban, Bozsik Józsefben, Szőcs Jánosban és Várhidi Péterben? Fájdalom, a legendás műsornak már régen annyi, így ezeken a hasábokon adjuk meg a választ: Magyarország labdarúgó-válogatottjának élén mindannyiuknak egy-egy meccs jut(ott).
Nagy kérdés, vajon Várhidi Péter valóban egymeccses kapitány lesz, avagy késôbb is számolnak majd vele
Nagy kérdés, vajon Várhidi Péter valóban egymeccses kapitány lesz, avagy késôbb is számolnak majd vele
Fogságban volt az előd 1920., május 2., Bécs A WAC-pályán vendégeskedett a magyar együttes, amely a Varga – Feldmann, Fogl II, – Viola, Nyúl, Kertész III – Braun, Kertész II, Pataki, Tóth-Potya, Lhottka felállásban esett neki Ausztriának. A lelátón 20 ezer néző, a látogatók kispadján – alkalmi szövetségi kapitányként – Harsády József figyelte az eseményeket. Igaz, a kezdő tizenegyet nem ő állította össze, hanem a Herendi Artúr, Nagy Ferenc, Weisz Ferenc alkotta válogatóbizottság, Harsádynak annyi volt a dolga, hogy elődjét, a fogságban ülő Fehéry Ákost helyettesítse. Beugróként nem végezte rosszul a munkáját, a Sporthírlap tudósítása szerint „…a mérkőzés túlnyomó részében a magyar csapat jól játszott”, úgy lett kettő kettő a vége, hogy a házigazda kétszer egyenlített. Ha a legjobbakat, Zsák Károlyt, Schlosser Imrét, Blum Zoltánt és Orth Györgyöt is bevethette volna a szakember, talán nem ötven-, hanem százszázalékos mérleggel vonulhatott volna vissza. A következő, Németország elleni találkozón ugyanis már Tibor Lajos vezette az együttest – és a válogatóbizottság egyik tagjaként Harsády állította össze a csapatot…
Százszázalékos mérleg 1924., június 4., Le Havre Napokkal azután, hogy Magyarország – az Egyiptom elleni 0:3-mal… – befejezte szereplését a párizsi olimpián, Foglék (Fogl II, Fogl III és a többiek) a kikötővárosba voltak hivatalosak barátságos meccsre. Az ötkarikás játékokon még Kiss Gyula állt a válogatott élén, Le Havre-ban már Holits Ödön. Nemcsak Kiss hiányzott, hanem Orth és Braun is: a fedezet és a támadó is hazautazott Párizsból. Kényszerből így Fogl II jobbszélsőként jutott szóhoz, a beszámolók nem is mulasztották el megjegyezni, hogy „…válogatottunk ebben az összeállításban sem tett jó benyomást, a csatársor játéka szánalmas volt. A pihent játékosokból álló halfsor nagy csalódást keltett, mind a három halfunk túl lassúnak bizonyult”. Azért nem kell megijedni, nem kapott ki nagyon a csapat, sőt: Eisenhoffer József góljával 1:0-ra nyert. Holits Ödönnek pedig köszönték szépen a közreműködését. Nem akarjuk lelőni a poént, de tény: nála és Fehéry Ákosnál sikeresebb kapitánya nem akadt Magyarországnak, ugyanis velük csak nyert az együttes.
Megsérültek a csatárok 1928. október 7., Bécs Akkora káosz alakult ki a Magyar Labdarúgó-szövetségben, hogy a mai viszonyok idilliek ahhoz képest. Május 6-án 5:2-es magyar vezetés után lett 5:5 az osztrákok elleni 62. csata, amit a „sógorok” győzelemként, az MLSZ vezetői pedig vereségként fogtak fel. Az időkőzben visszatérő Kiss Gyula megtette, amit megkövetelt a haza: lemondott a szövetségi kapitányi tisztségről – cserébe a szervezet aranygyűrűvel tüntette ki. Ezt követően hónapokig keresett új szakvezetőt az MLSZ, végül a szeptember 30-i közgyűlésen megválasztották a tanácsülésen elnöklő Kiss Tivadart. Bizonyos Vértes Imre hiába tiltakozott, hogy ez mégsem járja, meg hogy nem lesz ennek jó vége, Kissé, mármint Tivadaré volt a döntő szó, és ő kimondta: vállalom! Hetvennyolc év távlatából leszögezhető: bár ne tette volna. A 63. osztrák–magyart ugyanis 5:1-re sikerült elveszíteni. Kiss mentsége az lehetett, hogy Újvári József kapuson kívül a támadósor két tagja, Turay József és Takács II József is megsérült, s mivel Biri Jánost csak Újvári helyére tudta beállítani, két harcképtelen csatárral esély sem volt a sikerre. Miként Kissnek sem a maradásra: amilyen hirtelen jött, olyan gyorsan ment – és még aranygyűrűt sem kapott.
Potya: edző és gól 1929. február 24., Párizs Földessy János beteget jelentett a mérkőzés előtt, így segítője, Tóth-Potya István szövetségi edző kapitányi minőségben foglalt helyet a Colombes-stadion egyik kispadján. A franciák nem kezdték rosszul az összecsapást, Banide a 24., Nicolas a 25., Lieb a 34. percben talált a Beneda Mihály által őrzött (vagy mégsem őrzött…) kapuba, és a végére maradt a 3:0. Tóth-Potya különösen az első gól miatt kesergett: a kirúgott labda Banide elé került, aki negyven méterről nyomban kapura is tűzte, ám az így is csemegének tűnt, csakhogy Beneda elcsúszott, s a földön fekve nézte végig, amint a feje felett és a léc alatt a hálóba hull. Tóth-Potya korábban játékosként 19 fellépésen 8 találatig jutott a válogatottban, de ennek a potya gólnak senki sem örült… Földessy szerencsére felépült a következő találkozóra, nyertünk is Svájcban 5:4-re.
Kinevezték a legendát 1974. szeptember 28., Bécs Előzőleg, '74 májusában Jugoszláviát verte meg 3–2-re Magyarország, így a távirati iroda június 24-én kiadott híre, miszerint „…a Magyar Labdarúgó-szövetség elnökségének javaslatára az OTSH – érdemeinek elismerése mellett – Illovszky Rudolfot felmentette a labdarúgó szövetségi kapitányi tiszte alól”, mindenkit megdöbbentett. Annak ellenben örült a nép, hogy Bozsik József került Rudi bácsi helyére, mégiscsak a legnagyobb futballisták egyikéről volt szó. Fájdalom, a debütálás nem úgy sikerült, ahogy azt a szurkolók remélték: Hans Krankl fejjel elért találatára csak két kapufa volt a válasz, így, ha csak centimétereken múlott is, de Ausztriától 1–0-ra kikapott a válogatott. Ennél is szomorúbb volt, hogy napokkal később kiderült, Bozsik József szíve már nem úgy működik, mint játékoskorában, ezért az MLSZ vezérkarának sebtiben új kapitányt kellett keresnie, hiszen közelgett a Luxemburg elleni Európa-bajnoki selejtező. Moór Ede személyében meg is találta, és Moór megtette kötelességét: október 13-ra olyan csapatot rakott össze, amely 4–2-re nyert.
Vereség az Eb-selejtezőn 1975. április 16., Budapest Miután megkérdezték kezelőorvosát, nyilvánvaló volt, hogy a betegséggel küszködő Moór Ede hetedszerre nem ülhet le a magyar együttes kispadjára. A döntés ezúttal az intézőbizottság kezében volt, és a testület Szőcs János pályaedzőről gondolta úgy, nála jobb megbízott kapitány nincs a földön. Kár, hogy a Wales elleni Eb-selejtező végeredménye nem ezt támasztotta alá: Branikovits László gólja kevés volt Toshack és Mahoney találata ellenében. Mivel a Népstadionban akkor még ritkán kapott ki Magyarország, a bizottság megint összeült, és Baróti Lajost nevezte ki a nemzeti együttes élére. Igaz, két meccsig megbízott kapitány volt ő is, de aztán véglegesítették posztján.
Folytatás is következhet 2006. november 15., Székesfehévár Bozsik Péter lemondása után Várhidi Pétert kérték fel arra, hogy 90 perc erejéig vezesse a magyar csapatot. A szövetségi edző – akinek édesapja, Várhidi Pál korábban a B-válogatottat irányította, míg az A mellett segítőként dolgozott – rábólintott az ajánlatra, és minden idők legfiatalabb keretét jelölte ki. Egyelőre itt tartunk, folytatás szerdán. Hogy azután lesz-e folytatás, az elsősorban Bölöni Lászlón, másodsorban Kisteleki Istvánon, harmadsorban a fehérvári produkción múlik…