Noha már javában zajlik a rájátszás, érdemes visszatekinteni az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) 2005–2006-os alapszakaszára, már csak azért is, mert a bérvita miatt tavaly októberben egyéves szünet után indult be ismét a világszerte népszerű hokibajnokság.
Alekszandr Ovecskin már az elsô idényében meghódította a jégkorong szerelmeseit ? és ennél csak jobb lesz az orosz támadó
Alekszandr Ovecskin már az elsô idényében meghódította a jégkorong szerelmeseit ? és ennél csak jobb lesz az orosz támadó
„Szavakkal nem is lehet megköszönni a rajongóknak, hogy kitartottak mellettünk, remélem, hozzám hasonlóan ők is úgy érzik: parádés volt az alapszakasz” – emelt kalapot a tengerentúli hokibarátok előtt Gary Bettman, az NHL első embere. Volt is rá oka.
Annak ellenére, hogy a klubtulajdonosok és a játékosok közötti bérvita sok tízezer amerikai, illetve kanadai szurkolótól egy éven át elvette kedvenc szórakozását, valóban nagyszerű időszakon van túl az NHL. A szabálymódosításoknak köszönhetően megnőtt a meccsenkénti gólátlag, a sportág legjobbjai ugyanolyan intenzitással vetették bele magukat a küzdelmekbe, mint korábban, a nézők pedig éheztek a jó jégkorongra – a jelek szerint elégedettek azzal, amit a pénzükért cserébe kaptak.
Az alapszakaszban lejátszott 1230 mérkőzésre átlagban 16 955-en váltottak jegyet, márpedig ezzel megdőlt a 2001–2002-es évadból származó NHL-nézőcsúcs (16 760). Mi több, a 30 csapatos liga 13 klubja elmondhatja magáról, hogy a hazai mérkőzésein két százalék híján teljesen megtöltötte a csarnokot.
A legnagyobbat a Montreal Canadiens „szakította”, a Habs ugyanis mind a 41 hazai mecscsét telt ház (21 273 néző) előtt játszotta le, ami összesen 872 193 látogatót jelent. Ezzel meg is dőlt az 1996–1997-es évadban felállított klubcsúcs (861 072). A nézőszámot illetően a liga utolsó előtti helyén záró Pittsburgh 33, a Carolina 27, a Calgary 16, a címvédő Tampa Bay 15, a Nashville, a Buffalo és az Ottawa 10-10, a Boston 7, a San Jose pedig 6 százalékos növekedést könyvelhetett el. De ez még nem minden: a legkitartóbbak egyértelműen a denveriek, amióta ugyanis a Québec Nordiques ,,átvedlett” Colorado Avalanche-é (1995), mind a 480 hazai mérkőzésén megtelt a Pepsi Center!
Imago
A 18 évesen világsztárként kezelt Sidney Crosby számára külön megrendezték elsô jégre lépését az NHL-ben
A tengerentúli hokiőrültek egyébként mérget vehetnek rá, hogy az előttük álló évek sok-sok élményt tartogatnak számukra, erre két név a garancia: Alekszandr Ovecskin és Sidney Crosby. Crosby 18 évesen toppant be az NHL-be, és lett a liga történetének legfiatalabb játékosa, aki elérte a 100 pontos határt, míg a 20 esztendős Ovecskin az 52 találatával, illetve a 106 pontjával a góllövő- és a pontlistán is a harmadik helyen végzett. Még egyszer hangsúlyozzuk: mind a két fiatal az első idényén van túl.
Mario Lemieux is elköszönt
Szívritmuszavara miatt az idén januárban kénytelen volt végleg befejezni pályafutását Mario Lemieux, az egyetemes jégkorongsport meghatározó alakja. A karrierje során számos sérülést és betegséget legyőző, a Pittsburgh Penguinsszel két Stanley-kupát nyerő, 40 esztendős kanadai fenomén szerencsére jól van, jóllehet orvosai tanácsára, no meg saját józan eszére hallgatva, nem tervezi az újbóli visszatérését. Rajta kívül két további klasszis lépett le a hoki színpadáról a közelmúltban: a szlovák Zigmund Pálffy sérülés miatt idény közben, míg Luc Robitaille, az NHL történetének legeredményesebb balszélsője az alapszakasz végén vonult vissza.
„Minden várakozásunkat fölülmúlta, egész egyszerűen zseniális a srác. Biztos vagyok benne, hogy éveken keresztül tartja majd a negyven-ötven gólos átlagát, ahogy a legnagyobbak szokták” – dicsérte a Washington Capitals orosz támadóját Glen Hanlon, a fővárosiak vezetőedzője, akinek már „csupán” egy feladata maradt: ütőképes csapatot építeni Ovecskin köré. Odaát egyébként már csak Alexnek szólítják, rendszeresen ódákat zengenek róla, el lehet tehát képzelni, mekkora nyilvánosságot kapna, ha nem Moszkvában, hanem, mondjuk, New Yorkban vagy Montrealban látja meg a napvilágot…
Ovecskinhez hasonlóan, Crosby sem tudta a rájátszásba sőt annak közelébe sem vezetni csapatát, ám a Pittsburgh tinije így is csodálatos idényen van túl. Mario Lemieux visszavonult „mellőle”, akárcsak Zigmund Pálffy, időközben otthagyta a Penguinst Mark Recchi is, de Crosbyra mindig lehetett számítani: 39 találatával, 63 gólpasszával és 102 pontjával toronymagasan csapata legjobbja volt.
Egy szó, mint száz, a két nagyszerű ifjonc párharca meg egyáltalán a játéka esztétikai élményt jelent majd a szórakoztatóipar NHL nevű szakágát kedvelők számára. ---- A ---- &