Lehajtott fejjel nem megy

Vágólapra másolva!
2006.01.31. 00:32
Címkék
A csoportküzdelmek befejeztével hétfőn pihentek a továbbjutó válogatottak, amelyek keddtől a középdöntő két csoportjában folytatják a csatározásokat. A magyar csapat nem jutott tovább, már hazautazott, otthon várja a júniusi vb-selejtező február 5-i, zürichi sorsolását.
Gál Gyula sem gondolta, hogy máris haza kell indulnia Svájcból
Gál Gyula sem gondolta, hogy máris haza kell indulnia Svájcból
Gál Gyula sem gondolta, hogy máris haza kell indulnia Svájcból
Gál Gyula sem gondolta, hogy máris haza kell indulnia Svájcból
Gál Gyula sem gondolta, hogy máris haza kell indulnia Svájcból
Gál Gyula sem gondolta, hogy máris haza kell indulnia Svájcból
A kontinensviadal 16 csapata nagy reményekkel érkezett Svájcba, ahol január 26. és 29. között a négy városban (St. Gallen, Bázel, Sursee, Bern) megrendezett csoportküzdelmek megrostálták a mezőnyt. A magyar szurkolók bánatára Skaliczki László szövetségi kapitány olimpiai negyedik helyezett együttese – a házigazda Svájccal, a pofozógépnek használt Szlovákiával és a jobb sorsra érdemes Portugáliával együtt – már az első körben kiesett.

A magyarok Dánia ellen kezdtek, és gyenge támadójátékuk, valamint gyámoltalan hajrájuk miatt veszítettek (29–25). A szerbek elleni ütközetre óriási fogadkozások közepette készült a magyar együttes, amely a félidő közepéig remek játékkal háromgólos előnyt szerzett, majd leblokkolt, tíz perc alatt naggyá tette Sterbik Árpád kapust, valamint ziccerek és hetesek sokaságát hagyta ki. A következmény egyértelmű volt: Zsikica Miloszavljevics és társai átvették a vezetést, és sokkal jobban hajráztak, mint ellenfelük. Újra minősíthetetlen volt a magyarok átlövőjátéka, legfeljebb a szélsők, valamint Fazekas Nándor kapus teljesítményére lehetett kevesebb panasz.

Az ekkor már két vereséggel álló magyarok sorsát a Dánia–Izland (28–28) összecsapás pecsételte meg, az izlandiak pontszerzése a kiesést jelentette. Az Izland elleni győzelemnek (35–31) kézzelfogható jelentősége már nem volt, de a csapat egy-két tagja legalább felvillantott egy keveset az igazi tudásából. Az Eb-bukás első magyarázatai már elhangzottak, a kudarc okozta álmatlan éjszakákon is túl vannak a magyar játékosok és a vezetők.

Vass Sándor csapatvezető, a szövetség szakmai alelnöke még a sursee-i csarnokban megjegyezte: „A részletesebb szakmai elemzés csak ezután következik, de azt is tudatosítanunk kell az érintettekben, hogy lehajtott fejű, sápadt játékosokkal nem lehet felvenni a versenyt azokkal a vetélytársakkal, akik kicsattannak az önbizalomtól, üvöltve biztatják egymást, és tízgólos hátrányból is fel tudnak zárkózni.”

A magyarok ágán a megfiatalított orosz válogatott az öreg rókák vezérletével mindenkit legyűrt a berni D-csoportban. Vlagyimir Makszimov edző mégis zsörtölődött a norvégok (24–21) és különösen a horvátok (30–29) elleni meccs után, mert együttese túl sok hullámvölggyel jutott túl a találkozókon.

„A középdöntőt négy ponttal kezdjük, ez azért biztató, és szép folytatást ígér – enyhült meg a hétfői szünnapra az oroszok világhírű trénere. – A csapatot szoktam dicsérni is, de csak ha jól játszik. A horvátok elleni derbi kapcsán legfeljebb Koksarovot tudom kiemelni.”

A veszprémi Vlado Sola kapus, aki az évad végén hazatér az RK Zagrebbe, kicsit bővebben beszélt az olimpiai bajnok Horvátország vasárnapi vereségéről.
„Az oroszok ezúttal jobbak voltak, a játéknak nem volt olyan eleme, amelyben fel tudtuk venni velük a versenyt – mondta a 37 éves klaszszis. – A végén volt esélyünk a sikerre, de a játékunkban túl sok volt a bizonytalanság. Remélem, ennél sokkal jobban folytatjuk, s nem lesznek gondjaink a sérülésekkel.”

Szavazás

Melyik csapat nyeri az Eb-t?

---- Csak a bázeli B-csoportból továbbjutóknak nem kellett hétfôn csomagolniuk, hiszen az I. középdöntô csoport (AB-ág) küzdelmeit keddtôl ebben a városban rendezik meg. A II. csoport (CD-ág) együttesei St. Gallenben csapnak össze. A csoportokban negyedik helyen végzô együttesek – köztük a magyar – hazatértek, a többiek pedig a hurcolkodás mellett pihentek, amennyit csak tudtak. Sursee (C-csoport) és Bern (D-csoport) már nem rendez több Eb-csatát, felsóhajthatnak az ottani szervezôk: túl vagyunk rajta! Az EHF vezetôinek gyorsértékelése szerint a két elköszönô település figyelmes, jó házigazda volt.

A legek gyûjtôi ezúttal is átböngészték az Eb-csapatok névsorát, a játékosok adatait, méreteit. A torna legmagasabbra nôtt kézilabdázója a 32 éves lengyel Maciej Steczniewski (211 centi). Az Eb-törpe címet a 29 éves dán Lars Rasmussen kapta, aki csupán 170 centi. A legsúlyosabb egyénisége a tornának a vajdasági Sterbik Árpád (115 kiló).

A svájciak többsége roppant higgadt és fegyelmezett. Nekik nem okoz gondot az sem, hogy a városokban az autók sebességét több utcában 20 kilométer/órára korlátozták. Ôk ezt a határt akkor sem lépik túl, ha nem méri ôket rendôr. Az egyik külföldi újságíró kötekedve megjegyezte: még a reggel futni járó svájciak is csökkentik a tempójukat a 20-as táblánál.

Micsoda beszéd!

FLORIAN KEHRMANN, a németek egyik legjobbja: – Kikaptunk ugyan a franciáktól, de a csoportküzdelmek negatív élménye mégsem ez volt nekem. Életem legrosszabb válogatottbeli játékát ugyanis a szlovákok ellen mutattam be. Ilyen többet nem fordulhat elô. Óriási a várakozás velünk szemben, hiszen Európa-bajnoki címvédôk vagyunk, ám a csoportból hozott egy pont kevésnek tûnik a kiugró folytatáshoz.

SLAVKO GOLUZA, a horvátok Veszprémet is megjárt olimpiai és világbajnok veteránja: – Hiába, az oroszok mindig oroszok maradnak... A továbbiakban csak a kiemelkedô védekezésünk vezethet bennünket újabb sikerekre.

OLAFUR STEFANSSON, az izlandiak, valamint a Ciudad Real motorja és gólfelelôse: – Sokan megszólítanak, de óvatos vagyok a válaszokkal. Mindig nagyon meg kell néznem, kinek mit mondok, mert nem tudom a barátságosnak tûnô idegen hátsó szándékát. A középdöntôre meggyógyul a szerbek ellen összeszedett bordasérülésem. Gyarapítani akarjuk pontjaink számát, ám minden mecscsünk pokoli nehéznek ígérkezik”. ---- A Nemzeti Sport gyorsértékelést készített a magyar játékosok Eb-teljesítményérôl, amelyet 1-tôl 10-ig osztályzott.

BUDAY DÁNIEL (5) jó irányítóhoz méltóan próbálta összefogni a csapatot, ám nem volt kellôen harcos, társait nem tudta magával ragadni.

CSÁSZÁR GÁBOR (3) a nagy tehetségek egyike, de Svájcban csak keveset volt a pályán, s akkor sem alkotott maradandót.

FAZEKAS NÁNDOR (7) a mérkôzések egyes szakaszaiban sérült bokával is bravúrosan védett, de nem mindig kapott kellô támogatást a védôfaltól.

GÁL GYULA (5) a szerbek ellen sérült lábbal is vállalta a játékot. Óriási lelkesedéssel küzdött, de társaira csak ritkán ragadt át az ô harci szelleme.

ILYÉS FERENC (3) teljesítményén meglátszott a lábsérülése miatti hosszabb kihagyás. Keveset vállalkozott, csalódást okozott.

IVÁNCSIK GERGÔ (4) védekezésben és támadásban egyaránt a jobb teljesítményt nyújtók közé tartozott, a helyzeteit jobban kihasználhatta volna.

IVÁNCSIK TAMÁS (4) bátran, önfeláldozóan küzdött, a helyzeteit igyekezett kihasználni. Ha több rutint szerez, még hasznosabb lehet a játéka.

HARSÁNYI GERGELY (–) kevés idôt töltött a pályán, alighanem többre lett volna képes, ha elegendô lehetôséghez jut.

JÓZSA MÁTÉ (3) igyekezetével nem volt gond, ám a nemzetközi mezônyben még rutint kell szereznie, hogy helyettesíthesse Gál Gyulát.

LALUSKA BALÁZS (3) többre lett volna képes, de ô – akárcsak a többi magyar átlövô – nem volt elég bátor és eredményes.

LENDVAY PÉTER (3) súlyos, lassan gyógyuló kézsérülése befolyásolta a teljesítményét, de ha már vállalta az Eb-t, többet illett volna produkálnia.

MIKLER ROLAND (–) nem jutott szerephez a fontos összecsapásokon.

NAGY LÁSZLÓ (3)
önmaga is elismerte, hogy a válogatottban nem tudott vezéregyéniséggé válni. Csalódást keltett bátortalan és eredménytelen játéka.

SZENTE GÁBOR (–) ritkán jutott szerephez, rutinját nem érvényesíthette.

TÖRÔ SZABOLCS (3) amikor lehetôséget kapott a kapitánytól, egy-két látványos megoldásra futotta az erejébôl.

ZUBAI SZABOLCS (–) tehetségét csak az Izland elleni tét nélküli mérkôzésen mutathatta meg.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik