Cseh László mindenekfelett

SAL ENDRESAL ENDRE
2006.01.03. 03:20
Hogy milyen volt 2005? Sikeres? Netán sikertelen? Az attól függ, melyik sportágat nézzük. Sorozatunkban 22 sportág kerül górcső alá, amely során megválasztjuk az év legjobbját (legjobbjait) és bemutatjuk az év képét is. A mai ajánlat: úszás és vitorlázás.
Risztov Éva váratlan bejelentést tett, a hatszoros rövid pályás Európa-bajnok mindössze 20 évesen döntött úgy, hogy befejezi a pályafutását
M. Németh Péter

Nem túlzás, tökéletes évet zárt a magyar úszósport. Cseh László egymaga hat érmet nyert ebben az esztendőben, előbb a montreali nagymedencés világbajnokságon remekelt (arany 400 méter vegyesen, ezüst 200 méter vegyesen, bronz 100 méter háton), majd a decemberi, trieszti rövid pályás Eb-n nyújtott maradandót. Itt három Európa-bajnoki cím mellé (200 és 400 méter vegyes, 100 m hát) két világcsúcsot "tett le az asztalra." És még nincs vége: a tavasszal megnyerte a hagyományos Mare Nostrum-versenysorozatot, a tekintélyes Swimming World úszószaklap pedig a legjobb európai férfi úszónak választotta meg. Zseniális szereplés, gazdag éremtermés.

Mellette Boulsevicz Beatrix is maradandót alkotott, ő a rövid pályás Eb-n 200 méter pillangón lett aranyérmes (ugyanitt a pécsi Jakabos Zsuzsanna 400 méter vegyesen végzett harmadikként). És akkor még nem beszéltünk a budapesti ifjúsági Európa-bajnokság sikeréről. A fiatalok alaposan kitettek magukért, nyolc magyar arany- és számtalan egyéb érem született. Különösen a már említett Jakabos Zsuzsanna remekelt, de ugyancsak az aranygyárosok közé lépett a bajai Hosszú Katinka, valamint a vegyesen parádézó Verrasztó Dávid. És nem csupán a vízben, a parton is akadt siker: az Európai Úszóliga (LEN) a valaha volt legjobb rendezésű ifi-kontinensbajnokságként jellemezte a budapesti eseményt. S ha már Budapest – mint ismert, 2006 nyarán a magyar főváros ad otthont a felnőtt nagymedencés Európa-bajnokságnak, s decemberben az is eldőlt, 2007-ben Debrecenben lesz a rövid pályás Európa-bajnokság. De hogy ne csak a pozitívumokról essék szó: a 2005-ös év hozta Risztov Éva visszavonulását is. A világszinten is jegyzett versenyző a montreali világbajnokság után jelentette be: köszöni szépen, nem kér többet az úszósportból. Húszévesen…

Hogy milyen lesz 2006? Talán hasonló. Elég, ha csak azt veszszük, Cseh László megígérte, a pesti Eb-n megpróbálja megdönteni az amerikai Michael Phelps világcsúcsát 400 méter vegyesen. Az lenne csak a szenzáció!

Az év
– …sikere?

– Egyértelműen a montreali nagymedencés világbajnokságon szerzett aranyérem a négyszáz méteres vegyes úszásban.
– …kudarca?
– A kudarc kifejezés azért megítélésem szerint túlzó lenne: de az kétségtelen, hogy a vártnál egyelőre nehezebben megy az egyetem.
– …versenye?
– A kétszáz méter vegyes úszás a montreali világbajnokságon, amelyen összecsaptam az amerikai Michael Phelpsszel.
– …megható vagy vicces pillanata?
– A trieszti rövid pályás Európa-bajnokságon nagyon meghatódtam, amikor a száz méteres hátúszás eredményhirdetésekor négyezer ember kórusban skandálta a keresztnevemet a lelátón.
– …döntő pillanata?
– Szintén Trieszt, a száz méter hát utolsó tempói – magamat is megleptem az arannyal.
– …magyar felfedezettje?
– Egyértelmű: Boulsevicz Beatrix, aki a felnőttek között lett Európa-bajnok kétszáz méter pillangón.
– …legjobb külföldi versenyzője?
– Michael Phelps kétezer-ötben gyengébb volt, így az ausztrál Grant Hackett mellett teszem le a voksomat.
– …csapata?
– A budapesti ifjúsági Európa-bajnokság magyar válogatottja, a nyolc arany ugyanis minden kétséget kizáróan zseniális teljesítmény volt. Külön öröm, hogy rengetegen szurkoltak a csapatnak a Margit-szigeten.