Víziparádét tartott Athénban

Vágólapra másolva!
2004.12.19. 20:25
Címkék
Azt mondja, nincs benne semmi póz. Igazán egyszerűen működik, ha valami öröm éri, majd kiugrik a nadrágjából, ha bánatos, akkor sem szégyelli a könnyeit, a boldogtalanságát, hiszen ez is vele jár, ő így egész és kerek. Szerencsére Janics Natasa az idén nem sok könnyet hullajtott, azt a keveset is csak örömében tette - nem tagadja, hogy érzelmes ember ő is.
Tudja ezt jól az egész ország, hiszen aki augusztus 28-án délelőtt ott ült a televízió képernyői előtt, a médiának köszönhetően "végigszáguldhatott" Natasával az ő teljes érzelmi skáláján. De hogyan is kezdődött?
Az athéni döntőkkel?
Nem, sokkal korábbra kell visszanyúlnunk, azokat az időket kell keresnünk az emlékezetünkben, amikor Natasa szinte még tinilány sem volt. Akkor még nem sokan ismerték őt, csak azok, akik jóban voltak édesapjával, az egykor jugoszláv színekben világbajnoki győzelmeket arató Milan Janiccsal. Ô volt az, aki Magyarországra hozta, nekünk "adta" Natasát, hiszen tudta, lánya tehetségét csak nálunk tudják igazán kibontakoztatni, a magyarországi körülmények olyanok, amelyből egyszer majd ő is világ-, netán olimpiai bajnokká nőhet. És Milan Janics válogatós volt ám, nem másra, a szakma egyik legjobbjára bízta lányát, aki nem sokkal a sydneyi olimpia előtt csatlakozott Fábiánné Rozsnyói Katalin csapatához.
A 2000-es ötkarikás játékokon még jugoszláv színekben lapátolta be magát a fináléba az akkor még csak 18 esztendős versenyző, ám mi sem erre, sem olimpiai negyedik helyére nem kaptuk fel a fejünket, hiszen jobban el voltunk foglalva Kőbán Rita, Kovács Katalin, Szabó Szilvia és Viski Erzsébet szereplésével.

Mûugróversenyen ugyan nem sokat érne ez az ugrás, de számunkra örökké emlékezetes marad Janics Natasa (hátul) „víziparádéja”
Mûugróversenyen ugyan nem sokat érne ez az ugrás, de számunkra örökké emlékezetes marad Janics Natasa (hátul) „víziparádéja”
Mûugróversenyen ugyan nem sokat érne ez az ugrás, de számunkra örökké emlékezetes marad Janics Natasa (hátul) „víziparádéja”
Natasa az olimpiai siker (hiszen ez a negyedik hely nagy siker volt ám a még ifjúsági korú versenyzőtől) után visszatért Fábiánné csoportjába, keményen dolgozott, érlelődött és talán legféltettebb álmaiban a kiugrási lehetőségről ábrándozott. A Kovács, Szabó, Viski, Bóta kvartett teljes mértékben uralta az elmúlt három esztendőt, az idén májusban azonban megtörtént az, amire senki sem számított ebben a sportágban. Az első szolnoki olimpiai válogató során egyesben legyőzte az évek óta veretlen Kovács Katalint, így májusban ő ülhetett hajóba a poznani Európa-bajnokságon is, amelyen elképesztő győzelmet ért el. Akkor még a szakemberek is csak találgatni tudtak, s úgy hitték, ez valamiféle taktika Kovács részéről, aki így kívánja elkerülni a nemzetközi szereplést az olimpia előtt.
Aztán a júniusi országos bajnokságon, amely a második olimpiai válogató volt, kiderült: egészen másról van szó. Janics ugyanis másodszor is legyőzte az amúgy bombaformában lévő Kovácsot, s ezzel megszerezte az athéni indulás jogát. Edzőjüknek, Fábiánné Rozsnyói Katalinnak pedig egy pillanat műve volt felismerni, hogy micsoda lehetőségek rejlenek abban, ha a világ két legjobb egyes versenyzőjét ülteti egy hajóba.

Janics Natasa

Született: 1982. június 24., Bácska Palánka
Egyesülete: Démász-Szeged
Edzôje: Fábiánné Rozsnyói Katalin
Legjobb eredményei: 2xolimpiai bajnok (K–1 500 m, K–2 500 m, 2004), olimpiai 4. (K–1 500 m, 2000); 2x világbajnok (K–4 200 m, 2002; K–4 1000 m, 2003); Európa-bajnok (K–1 500 m, 2004)
Így született meg a Kovács Katalin, Janics Natasa páros, amely, akárcsak Janics egyesben, fölényes győzelmet aratott a szkíniaszi ötkarikás evezőspályán.
Ez volt az a nap, amikor megtudhattuk, milyen érzéseket képes felszabadítani két ily' hatalmas siker. Natasa nevetett, táncolt, s miközben örömében magához akarta ölelni a világot, potyogtak a könnyek szeméből.
"A verseny előtti éjszaka két-három órát forgolódtam álmatlanul - emlékezett vissza a döntőre Janics Natasa. - Egyre csak az zakatolt a fejemben: hogyan fogom ezt végigcsinálni, vajon képes leszek-e rá, de aztán kimerültem, mint egy elem, és csak reggel hatkor ébredtem fel. Egy órával később már a pályán voltam, készülődtem, csak az idegességem nem akart csitulni. Aztán, amikor beültem a hajóba, az is elszállt. Apura gondoltam, az előttem álló feladatra és tudtam, hogy képes leszek rá. Aztán eldördült a rajtpisztoly, megnyertem az egyest, örültem egy picit, majd rohantam a párosra. Katival tökéletes összhangban dolgoztunk, és a végén csak azt éreztem, hogy egyáltalán nem fáradtam el. A győzelmek értékét külön emelte, hogy mekkora sztárokat előztem meg. Négy évvel ezelőtt a sydneyi olimpián csak bámultam ezeket a versenyzőket, most pedig Brunet és Fischer mondja nekem, hogy menynyire jó vagyok. Érti ezt?"
Persze, hogy értjük!

Az elmúlt 4 év győztesei
2000: Kammerer Zoltán
2001: Szabó Szilvia
2002: Kovács Katalin
2003: Kovács Katalin ---- Aki 42 évesen is a csúcsra ért
A nyolcszoros olimpiai bajnok kajakozó ismét a német női csapat legjobbja lett


Amikor tavaly ősszel világgá kürtölték, hogy Birgit Fischer ismét elkezdte az edzéseket, sokan csak legyintettek rá. Néhányan azt sem vették komolyan, amikor kiderült, hogy a 42 esztendős, nem mellesleg hétszeres olimpiai bajnok versenyző elindult a németek első olimpiai válogatóján. Fischer háromesztendős kihagyás után döntött úgy, hogy kiharcolja az athéni szereplés jogát és nem is akármilyen mezőnyben kellett megküzdeni a kvalifikációért, hiszen közismert világklaszszisok lapátolnak a német válogatottban is.

Fischer azonban elindult. Nem törődött azzal, hogy a rajtnál húsz évvel fiatalabb riválisok szorították a lapátot, és az sem érdekelte, hogy a német kajakosberkekben néhányan nem vették jó néven feltűnését. Nem véletlenül. Mert amit Fischer egyszer a fejébe vesz, az úgy is történik.
A második olimpiai válogatón például az olimpiai távon meg is nyerte az egyes versenyt, sőt bekerült a poznani Európa-bajnokságra utazó csapatba, s ha már ott volt párosban, 500 méteren ezüst-, 200 méteren bronzérmet szerzett a németeknek. Érthető tehát, hogy egykori edzője, a jelenlegi szövetségi kapitány, Josef Capousek mellette tette le a voksát.
De nézzük csak meg, hogy milyen utat járt be Fischer az athéni olimpiáig…
A német versenyző ott volt az 1980-as moszkvai játékokon is, és ha már elutazott, 18 évesen és 158 naposan megszerezte első olimpiai aranyérmét - azóta is ő a legfiatalabb olimpiai bajnok a kajakosok között. Keletnémetként nem vehetett részt a Los Angeles-i játékokon (ki tudja, milyen sikersorozatot vitt volna véghez a tengerentúlon…), ám négy esztendővel később, Szöulban ott lapátolt a legjobbak között. Noha az egyest elveszítette a bolgár Vanja Geseva ellenében, másfél órával később aranyat szerzett Anke Nothnagel társaságában, másnap pedig győzelemre vezette a német négyest.
Akárcsak Athén előtt, 1988 és 1991 között is hároméves szünetet tartott, ám az 1992-es barcelonai olimpián ismét feltűnt, és sajnos egyesben borsot tört Kőbán Rita orra alá. Szerencsére négyesünk elegáns revánsot vett a Fischer irányította kvartetten, hiszen az utolsó napon a magyarok nyakába akasztották az aranyat. Atlantában, ahol egyesben Kőbán Ritának szólt a Himnusz, csak a negyedik hely jutott neki, hiszen kevesebb mint hat századdal kikapott az olaszok sztárjától, Josefa Idemtől, ám négyesben újabb arany-, míg kettesben ezüstérem volt a termése. A sydneyi játékokra 38 évesen érkezett, és nem sokan hittek benne, hogy a veteránkorban lévő versenyző nagy meglepetést tud kelteni. Nos, Fischer két aranyéremmel zárta az olimpiát, a magyar négyest és kettest is az ő elképesztő tudásának köszönhetően győzték le a németek.
S hogy mi történt Athénban?
A kajakversenyek első döntőjében megismétlődött a sydneyi koreográfia. Bár a rajt után a mi lányaink áltak az élre, az utolsó métereken a Birgit Fischer irányította német négyeshajó minden erőtartalékát bevetve legyőzte a magyar egységet. A német nagyasszony ezzel nyolcra növelte olimpiai aranyérmeinek számát, s a világsajtó már "élezte" is magát a másnapi párosdöntőre, amelyben a német hajó sikere esetén Fischer holtversenyben az exszovjet tornásznővel, Larisza Latinyinával minden idők legeredményesebb olimpiai sportolónője lett volna.
De nem lett! A 22 esztendős Janics Natasa és párja, Kovács Katalin ugyanis fantasztikus győzelmet aratott a szkíniaszi evezőspályán. S előbbi kvalitásait látva sokan már új Birgit Fischerként beszélnek a magyar versenyzőről.
Reméljük, megtörtént a generációváltás. ---- "Majd az olimpia utolsó napjaiban… Majd jönnek a kajakozók és kenuzók és felobják a magyarok éremgyűjteményét" - ezt lehetett hallani Sydneyben és természetesen ebben reménykedett mindenki az athéni olimpián is. Négy esztendővel ezelőtt az ötödik kontinensen négy arany-, két ezüst- és egy bronzérem volt Angyal Zoltán szövetségi kapitány csapatának a mérlege, és az idén is hasonló sikerekben reménykedhettünk, hiszen versenyzőink a májusi poznani Európa-bajnokságon öt olimpiai számban (férfi K-1 500 m és K-4, női K-1 és K-2, valamint C-2 500 m) szereztek aranyérmet.
Nos, a nyitányban nem kellett csalódnunk, hiszen a döntők első napján már magyar győzelemnek örülhettünk, hiszen férfi kajak négyesünknek, azaz Kammerer Zoltánnak, Storcz Botondnak, Vereckei Ákosnak és Horváth Gábornak sikerült megvédenie a sydneyi olimpián megszerzett címét. Ez az, ami, még soha egyetlen egységnek sem sikerült a játékok történetében. "Ez a csapat erősebb, mint a sydneyi, mert összekovácsolták az elmúlt három év kudarcai" - mondta akkor Horváth Gábor, a csapat legidősebb tagja, aki ígéretet tett arra is, ha bírja energiával és lélekkel, kitart a pekingi játékokig. Ám ezen a napon nem csak ő, hanem egy másik rutinos versenyző, Kolonics György is megörvendeztette a mieinket, hiszen párjával, Kozmann Györggyel a harmadik helyet csípték el az 1000 páros küzdelmeiben. A kenu szakág révén egyébként két bronzérem is jutott a magyaroknak, hiszen óriási meglepetésre a harmadik helyen érkezett célba a szegediek fiatal versenyzője, Vajda Attila. Az 1000 méteres döntők napján szállt vízre női kajak négyesünk is, amely, ahogyan a sydneyi olimpián is tette, az utolsó métereken elveszítve a versenyt, a másodikként ért célba a Birgit Fischer vezérelte német hajó mögött. Fájó vereség volt ez, főként azért, mert a Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga alkotta kvartett az elmúlt három évben "érinthetetlennek" bizonyult, a világbajnokságokon utcahosszal verték vetélytársaikat. Athénban úgy tűnt, pusztán az esélyesség terhe alatt odabent megreccsent valami.
Másnap az 500 méteres döntők során azonban mindent bepótoltak a hölgyek, a szkíniaszi evezőspálya Janics Natasa duplázásától és ünneplésétől volt hangos. A vajdasági szerb lány, aki már két esztendeje magyar színekben lapátol, előbb egyesben, majd Kovács Katalinnal párosban verte el a világot, olyan csodát vitt véghez, amelyre nem sokan képesek ezen a Földön. A 22 esztendős világklasszisnak előbb a 40 esztendős olasz Josefa Idem hajtott fejet. Az a versenyző, aki NDK-s színekben elindult az 1982-es belgrádi világbajnokságon, amelyen egy bizonyos Milan Janics nevű úr volt az aktuális sztár. A jugoszláv válogatott büszkesége 10 ezer méteren szerzett aranyérmet, és elsőségét az azokban a napokban született lányának, Natasának ajánlotta. Annak a bájos szőkeségnek, aki egyesben aratott sikere után alig egy órával beült Kovács Katalin mögé a pároshajóba és fantasztikus iskolát adott a német Birgit Fischer, Carolin Leonhardt duónak. Kovács fenomenális vezérevezősként óramű pontossággal működött a vízen, Janics pedig párja tempóját felvéve, harmonikus mozgással követte őt a halhatatlanságot hozó sporttörténeti győzelemig.
Nagyszerű érzés volt látni ezeket a lányokat, s fantasztikus volt, amit válogatottunk ezen a világversenyen is véghezvitt. Sportolóink ugyanis minden számban bekerültek a fináléba, s noha a németek ezúttal megelőzték csapatunkat az éremtáblázaton, csak azt mondhatjuk: hölgyeim és uraim, le a kalappal önök előtt! ---- MÁJUS
Szolnokon megtartják az első olimpiai válogatóversenyt, amelyen nagy meglepetésre Janics Natasától vereséget szenved a világbajnoki címvédő Kovács Katalin. Nem csak Kovács zárja szomorúan ezt a hétvégét, a szintén világelső Szabó Szilvia, Bóta Kinga páros a fiatal Paksy Tímea, Benedek Dalma kettőstől kap ki. Ez azt jelenti, hogy a hóvégi poznani Európa-bajnokságon is ők szerepelhetnek. S mint kiderül, nem is akárhogyan lapátolnak, Janics és a Paksy, Benedek pár is Európa-bajnok lesz, ám az évek óta veretlen női négyesünket megelőzi az ukrán hajó. A férfiaknál az olimpiai számokban Vereckei Ákos, a férfi kajak négyes, valamint kenu kettesben a Kozmann György, Kolonics György páros állhat fel a dobogó legfelső fokára. Az éremtáblázat élén tíz arany-, négy ezüst- és négy bronzéremmel természetesen a magyar válogatott végez.

JÚNIUS
Szegeden az országos bajnokság keretében megrendezik a második olimpiai válogatót, amelyen kiderül, hogy Kovács Katalin helyett Janics Natasa indulhat majd női egyesben az athéni olimpián. A versenyen óriási meglepetésre párosban egy hajóba ül Kovács és Janics, akik az ob-t követő szétlövésen kivívják az ötkarikás szereplés jogát. A szétlövés még egy szenzációt hoz, a magyar olimpiai csapatba bekerül egy fiatal szegedi kenuzó, Vajda Attila.

JÚLIUS
A poznani ifjúsági és U23-as Európa-bajnokság, valamint a bergeni maratoni világbajnokság is magyar éremesővel zárul, előbbin tíz arany-, négy ezüst- és nyolc bronzérem a mérleg, ami több mint megnyugtató a sportág jövője szempontjából.

AUGUSZTUS
Az athéni olimpia szenzációs magyar sikereket hoz: Janics Natasa egyéniben és párosban Kovács Katalinnal két aranyérmet nyer, megvédi olimpiai bajnoki címet a férfi kajak négyes is. Női kajak négyesünk ismét vereséget szenved a német hajótól, míg a kenu szakágban két bronzérem a termés: a Kozmann György, Kolonics György duó és Vajda Attila 1000 méteren lesz harmadik.

SZEPTEMBER
A női kajak négyes három tagja, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet és Bóta Kinga bejelenti, hogy a jövőben nem kíván együtt dolgozni Fábiánné Rozsnyói Katalinnal, a vezérevezős Kovács Katalin gondolkodási időt kér. Vajda Attila egyesülete, a Szeged kérésére befejezi a közös munkát Szabó Attilával.

OKTÓBER
Kovács Katalin bejelenti, hogy továbbra is Fábiánné Rozsnyói Katalinnal képzeli el a jövőjét. A sikeredző csoportjához csatlakozik a kétszeres olimpiai bajnok kenuzó, Kolonics György is, aki a technikai munkát továbbra is Ludasi Róbert felügyelete mellett végzi.

NOVEMBER
Vereckei Ákos is edzőt vált. Tíz esztendős együttlét után Sári Nándor helyett Séra Miklóssal kezdi el a felkészülést.

DECEMBER
A Szabó, Viski, Bóta trió aláír a BSE-ESMA-hoz és Simon Miklós vezetésével kezdi el a tréningeket. Janics Natasát az Év sportolónőjének, míg Fábiánné Rozsnyói Katalint az Év edzőjének választják meg.


Emlékeztető
EURÓPA-BAJNOKSÁG, EGYBEN OLIMPIAI PÓTKVALIFIKÁCIÓ, POZNAN (május 20-23.)
Férfiak. 1000 m. K-1: 4. Kökény Roland. K-2: 5. Bauer Márton, Siebel Lajos. K-4: 1. Magyarország (Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor). C-1: Joób Márton helyezetlen. C-2: 5. Kozmann György, Kolonics György. C-4: 1. Magyarország (Hüttner Csaba, Fürdök Gábor, Pulai Imre, Novák Ferenc). 500 m. K-1: 1. Vereckei Ákos. K-2: 6. Kammerer Zoltán, Storcz Botond. K-4: 1. Magyarország (Benkő Zoltán, Kökény Roland, Beé István, Kucsera Gábor). C-1: 10. Joób Márton. C-2: 1. Kozmann György, Kolonics György. C-4: 5. Magyarország (Buzál Miklós, Ispán László, Pulai Imre, Novák Ferenc). 200 m. K-1: 7. Kadler Viktor. K-2: 3. Gyertyános Gergely, Babella Balázs. K-4: 1. Magyarország (Kadler Viktor, Beé István, Babella Balázs, Boros Gergely). C-1: 6. Malomsoki Sándor. C-2: 2. Bozsik Attila, Kovács Gergely. C-4: 3. Magyarország (Malomsoki Sándor, Kovács Gergely, Belicza Béla, Vasali László)
Nők. 1000 m. K-1: 1. Kovács Katalin. K-2: 1. Szabó Szilvia, Bóta Kinga. K-4: 3. Magyarország (Dékány Kinga, Faldum Bereniké, Benedek Linda, Móni Katalin). 500 m. K-1: 1. Janics Natasa. K-2: 1. Paksy Tímea, Benedek Dalma. K-4: 2. Magyarország (Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga). 200 m. K-1: 3. Paksy Tímea. K-2: 2. Paksy Tímea, Patyi Melinda. K-4: 2. Magyarország (Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga)

MARATONI VILÁGBAJNOKSÁG, BERGEN (július 31-augusztus 2.)
Férfiak. K-1: 6. Jámbor Attila, Salga István feladta. K-2: 2. Salga István, Jámbor Attila, 3. Szakály Viktor, Szigeti Krisztián. C-1: 1. Csabai Edvin. Györe Attila fa. C-2: 1. Csabai Edvin, Györe Attila, 5. Bindl Róbert, Glányi Zsolt. Nők. K-1: 5. Szabó Ágnes, 7. Szonda Kornélia. K-2: Faldum Bereniké, Benedek Linda, 13. Bartha Diána, Folláth Vivien

OLIMPIA, ATHÉN (augusztus 23-29.)
Férfiak. 1000 m. K-1: 6. Kökény Roland. K-2: 8. Benkő Zoltán, Beé István. K-4: 1. Magyarország (Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor). C-1: 3. Vajda Attila. C-2: 3. Kozmann György, Kolonics György. 500 m. K-1: 5. Vereckei Ákos. K-2: 5. Kammerer Zoltán, Storcz Botond. C-1: 7. Joób Márton. C-2: 7. Kozmann György, Kolonics György.
Nők. 500 m. K-1: 1. Janics Natasa. K-2: 1. Kovács Katalin, Janics Natasa. K-4: 2. Magyarország (Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga)



2004 legjobbjai
Autósport: Baumgartner Zsolt
Asztalitenisz: Tóth Krisztina
Atlétika: Kővágó Zoltán
Birkózás: Majoros István
Evezés: Varga Tamás
Hirling Zsolt
Kerékpár: Bodrogi László
Sportlövészet: Igaly Diána
Tenisz: Kapros Anikó
Torna: Gál Róbert
Triatlon: Csomor Erika
Úszás: Cseh László
Vitorlázás: Majthényi Szabolcs,
Domokos András
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik