Ki merné tagadni, a BL-szerdán Milánó városa volt a középpontban: az AC Milan a San Siróban remek meccsen két vállra fektette Európa egyik legjobb formában lévő csapatát, a Barcelonát; eközben az Internazionale 5-1-re győzött Valenciában, abban a stadionban, ahol a legnagyobbak is nagyon szoktak örülni az egy pontnak.
S ne feledjük, a spanyol bajnokság előző idényének első két helyezettje - egyben a jelenlegi két éllovasa - hajtott fejet Ancelotti és Mancini mester együttese előtt. Lombardia-Spanyolor-szág 2-0.
Kezdjük a nap szenzációjával, elvégre a Valencia hazai pályán ilyen nagy verést korábban csak egyszer, 1993-ban kapott. A győztes Napoli kispadján akkor éppen a Turia-partiak mostani edzője, Claudio Ranieri ült, de a Chelsea-től a nyáron érkezett szakembernek érthetően nem jutott eszébe ezzel a kétségkívül roppant érdekes ténnyel foglalkozni. Igaz, túlzottan letörtnek sem tűnt. "Mi mást tehetnék, mint hogy gratulálok az Internek. Riválisunk elképesztően jól játszott, a régi, nagy Milanra emlékeztetett - kezdte kissé otromba bókkal. - Azt hiszem, két-három hónap alatt még jobb csapat lesz belőle. Mi mindent megtettünk, amit lehetett, a játékosaim nagyon akartak, de az ellenfeleink egyszerűen túl jók voltak. Végig egy-két érintéssel járatták a labdát, nem lehetett megállítani őket. Adriano különleges futballista, és a többiek is mind klaszszisok" - tárta szét a kezét az 53. születésnapját éppen tegnap ünneplő (?) Ranieri.
Adriano (jobbra) egy góllal vette ki a részét az Internazionale Valencia elleni fölényes sikerébôl
Kollégája, Roberto Mancini ezután szinte mentegetőzött az eredmény miatt. "Gondoltam, hogy nyerni fogunk, számítottam a nagyszerű teljesítményre, de be kell vallanom, ilyen fölényes győzelemre álmomban sem gondoltam volna. A Valencia egyáltalán nem játszott rosszul, az első félidő például többé-kevésbé kiegyenlített volt. A második félidő elején gyorsan lőtt két gólunk azonban megtörte a spanyolokat, abban az időszakban bizonyos értelemben szerencsénk volt. Bárcsak mindig minden ilyen simán menne!" - mondta a fiatal tréner. A Milannak simán azért nem ment - elég, ha Larsson és Iniesta lécen csattanó lövését említjük -, de a három pont s ezzel a tulajdonképpeni továbbjutás Sevcsenkóékat boldogítja. "Örülök, hogy hetvenöt percig kezünkben tartottuk a mérkőzést. Pillanatnyilag nemigen tudok a Barcelonánál jobb passzban lévő európai csapatot, ezért nagyon fontos, hogy nem kaptunk gólt. Csak az utolsó negyedórában gyűlt meg a bajunk a katalánokkal" - nyugtázta Ancelotti. A Barcát irányító Frank Rijkaard természetesen nem egészen így látta a történteket, mindamellett csalódottságnak a legkisebb jele sem látszott rajta, amikor a meccsről nyilatkozott. "A kilencven perc nagyobb részében kétségkívül nem mi uraltuk a mérkőzést, ennek ellenére aggodalomra semmi ok. Nincs szégyenkeznivalónk amiatt, amit mutattunk, ezen az úton kell tovább haladnunk. Semmi jelentősége annak, hogy elszenvedtük az idény első vereségét" - így Rijkaard, akinek jó hangulatához talán hozzájárult, hogy meleg fogadtatásban részesítette a Milanban eltöltött öt évét el nem feledő közönség. Ronaldinhót, a Barca karmesterét jobban megviselte a kudarc. "Szomorúak vagyunk, mert kimondottan jól játszottunk. Előre kell néznünk, és ugyanígy folytatni, mert ha ezt meg tudjuk valósítani, sok mecscset fogunk még megnyerni" - jósolta a brazil. ---- "Egyetlen különbség volt a Milan és a Barcelona között: Andrij Sevcsenko. A Milan túl sokat szenvedett a második játékrészben, amikor a Barca teljes erőbedobással támadott" - Corriere dello Sport. "A San Siróban talán másképp gondolják, de a gránátvörös-kékek inkább tűntek csapatnak szerda este, mint a piros-feketék. Rijkaard emberei kiválóan, magabiztosan futballoztak, de egy gól eldöntötte az egészet. Így megy ez az olaszok ellen" - El País. "A Valencia kicsúszott Ranieri kezei közül. Míg Vicente megvolt, rendben mentek a dolgok, ám amióta sérült, a többiek nem tudnak betalálni, és arra sem emlékeznek, hogyan kell védekezni" - As. "Az Inter öt egyes sikere a Mestallában igazi mérföldkő. Az új Inter hamisítatlan támadófutballt játszik. Bármilyen meglepő, a Bajnokok Ligájában és a bajnokságban sem szerzett több gólt nála senki" - La Gazzetta dello Sport. ---- Nem éppen dicséretes mérföldkőhöz érkezett a Rosenborg együttese. A PSV-től 2-1-re kikapó norvég gárda ugyanis összeszedte a 99. (Farfán) és a 100. (John de Jong) gólját a Bajnokok Ligájában. A Rosenborg mindössze 59 mérkőzésen jutott el a 100 kapott gólig.
Az Arsenal ötödször játszott görög csapattal idegenben a BL-ben, de a Panathinaikosz otthonában ért el először döntetlent. Az "ágyúsok" korábbi négy vizitálásából kettő végződött győzelemmel, kettő pedig vereséggel.
A Celtic továbbra is szenved, ha átlépi Glasgow határát. A csapat zsinórban immár a nyolcadik kudarcát szenvedte el idegenben, miután a Juventus (2-3), az FC Porto (0-3), a Rosenborg (0-2), a Bayern München (1-2), az Anderlecht (0-1), a Lyon (2-3) és a Milan (1-3) után a Sahtar (0-3) előtt is fejet hajtott.
Az Anderlecht idegenbeli térdre kényszerítésével a Werder Bremen megszerezte története ötvenedik győzelmét az európai kupaporondon. A brémaiak öszszesen 109 mérkőzést játszottak a különböző kupákban, az 50 győzelem mellett 24 döntetlent és 35 vereséget könyvelhettek el.
Tovább tart a Valencia olasz együttesek elleni furcsa szériája. A spanyol bajnokcsapat immár 18 gólt kapott a Mestallában az olasz látogatóktól (ebből ugye szerdán ötöt az Intertől), miközben idegenben mindössze 11-szer kapitulált.
A CSZKA Moszkvának viszont a góllövéssel vannak problémái: a katonacsapat a BL-ben eddig ötször lépett fel idegenben, és még mindig várat magára az első gólja.
A Portónak az előző idényben a franciák voltak a kedvenc ellenfelei az elitligában: a 2004-es győztes négyszer nyert, egyszer pedig ikszelt soros francia vetélytársával. Az idén viszont az első adandó alkalommal "belefutott a késbe", amelyet a Paris SG tartott elé. ---- "Az utóbbi évek rossz hazai mérlege, esetleg a félelem, hogy a nemzetközi porondon megint kudarcok várnak a csapatra. Vagy éppen az ellenkezője: mindenki biztosra veszi a továbbjutásunkat" - kereste a magyarázatot José Mourinho arra a kérdésre, miért "csak" 33 945 nézője volt a BL-ben százszázalékos csapata, a Chelsea szerdai meccsének. Valerij Gazzajev, a vesztes CSZKA trénere nem volt különösebben elkeseredve: "Jól kézben tartottuk a meccset, de a Chelsea védelme kiválóan működött. Fiataljaink keresve sem találhattak volna jobb alkalmat a tapasztalatgyűjtésre."
"Á, szereztem már szebb gólt is ennél - szinte látjuk is, amint Charles-Edouard Coridon, a PSG középpályása legyint az estében, "oxival" emelt góljára. - Engem is meglepett, hogy bement a labda, talán az segített, hogy amikor elrúgtam, Vítor Baía éppen lépett egyet, és ezzel vert helyzetbe került. Ilyesmire sem támadó, sem kapus nem készülhet fel." "Két perc teljes figyelmetlenség hátul, folyamatos koncentrációhiány elöl, így hangzik a vereség kettős magyarázata" - borongott Víctor Fernandez, a kiesés szélére sodródó Porto edzője.
"Matuzalem két remek gólt szerzett, Timoscsuk labdaszerzései aranyat értek, de most az foglalkoztat a leginkább, hogyan segítsek Adrian Mutun. Óriási tehetség, bármibe is keveredett, készek vagyunk szerződtetni!" - adott példát honfitársi szolidaritásra Mircea Lucescu, a Sahtar román edzője. A vesztes Celtic menedzsere, Martin O’Neill sem kifejezetten a donecki stadionban történtekre összpontosított: "Az első gól megtört bennünket, no de mit várhatnék, ha olyan szűk a keretünk, hogy alig tíz bajnoki után már BL-beli helytállást várunk sihederektől? Nem hiszem, hogy aki kétszázmillió fontból épít csapatot, mindig megnyeri a BL-t, de ha van kétszázmilliója ilyesmire, azért csak javulnak az esélyei."
"Nem volt sok helyzetünk, no de nekik sem! Mi legalább fölényben játszottunk" - indokolta csapata győzelmét Guus Hiddink, a PSV edzője. "Azt még megemészteném, hogy talpra álltunk, mégis kikaptunk, de hogy ilyen védelmi hibákból kapjunk gólokat…" - hitetlenkedett trondheimi kollégája, Ola By Rise.
"Továbbra is tiszta szívből reménykedem. Az első két vereséghez képest jobban játszottunk, és ha csodatévő nem is vagyok, a hitemmel remélhetőleg erőt adok a csapatnak" - adott ízelítőt pszichológusi tudományából Hugo Broos, a pont nélküli Anderlecht edzője. "Jól játszottunk, megvan a három pont, de rossz a lelkiismeretem a temérdek elpuskázott lehetőség miatt" - gyakorolt önkritikát Miroslav Klose, aki mesterhármas helyett gól nélkül zárta a Werder brüsszeli kiruccanását.
"Nem vagyok híve az egyéni bírálatnak, különben is, aki hibázik, az rögtön a pályán megbűnhődik. No de azért majd elbeszélgetek vele - véleményezte Arséne Wenger, az egy ponttal sem teljesen elégedetlen Arsenal-menedzser Lehmann kapus gólokat eredményező hibáit. "Nekünk volt több helyzetünk, tehát nem vagyok biztos abban, hogy igazságos eredmény született" - mondta Zdenek Scasny, a görögök edzője a pontszerzés feletti boldogságában.