Alig több mint tizenhárom percig tartott számunkra a dzsúdós olimpia, Ungvári Miklós egy győztes és egy vesztes mérkőzése után a 100 kilogrammos Kovács Antal csupán egy összecsapást vívhatott, amelyen minimális különbséggel, egyetlen vitatható kokával kikapott az olimpiai címvédő, háromszoros világbajnok japán Inoue Koszeitől.
A súlycsoport legnagyobb favoritjának tartott japán a legjobb négy közé jutásért ipponnal kikapott a holland Elco van der Geesttől (majd a vigaszágon az azeri Mirzalijevtől is), így a paksi dzsúdós nem mérkőzhetett a reményágon. Az utolsó olimpiai fellépésére készülő Kovács ezúttal is kifejezetten rosszul járt a sorsolásnál, hiszen mindjárt az első mérkőzésén a sportág jelenlegi legjobbjának tartott Inoue került az útjába. Magyar szempontból jól kezdődött a viadal, hiszen az első perc végén intették a japánt, aki láthatóan nem tudott mit kezdeni a magyar olimpiai és világbajnokkal. Két perccel később a bírák visszaadták az intést (már ez a döntésük is megkérdőjelezhető), ám másfél perccel a vége előtt újabb kokát adtak a japánnak, egy erőtlen és eredménytelen akció végén. A hátralévő időben nem változott az eredmény, a láthatóan gyengélkedő japán csalta a dzsúdót, ám a bírók ezért nem büntették.
A legendás história végére a holland Elco van der Geest (fehérben) tett pontot: a japán Inoue ezzel az akcióval kapott ki elôször világversenyen
"A meccs előtt, a dzsudogi ellenőrzésekor elvették a ruhámat, elvették az övemet, kaptam egy vadontúj, két számmal nagyobb felsőt, talán nem kell mondanom, mennyit jelent, hogy az ember nem a megszokott ruhában versenyezhet, de nem idegesítettem magam ezen, csak a meccsre összpontosítottam. A japánnak kokát adtak egy olyan akcióra, amiért semmi sem járt volna, nekem volt egy szabályos akcióm, amiért nem adtak kokát, több igazságtalanság is történt, ezt le lehetett mérni a közönség reakcióiból is. Azóta is sokan idejönnek hozzám, és azt mondják, az enyém volt az a meccs, de ez ilyenkor nem igazán tudja az embert megvigasztalni. Rossz volt nézni utána a japánt, már én is éreztem a meccs vége felé, hogy nagyon elfáradt, sok ideje nem volt pihenni a mérkőzések között, nem is tudott magához térni a holland elleni öszszecsapására. Nagyon sajnálom, hogy így alakult, pedig jól éreztem magam, jó formában voltam, nem ijedtem meg, hogy a japánnal kell kezdenem, minden jól alakult a bemérésnél, mindent megtettem, amit akartam. Nagyon kevés hiányzott. Ez most az én tragédiám, most nekem nem sikerült" - mondta Kovács Antal, aki Ungvári Miklóssal és Hangyási László csapatvezetővel vasárnap tér haza. A 100 kilogrammosok küzdelme amúgy óriási meglepetéssel ért véget: a fehérorosz Igor Makarov minden ellenfelét legyűrte és megszerezte az aranyérmet. Az újdonsült bajnok tavaly szerezte meg az első világbajnoki érmét, amikor harmadik lett az oszakai világbajnokságon. A dzsúdósok olimpiai küzdelmeinek zárónapjára két japán aranyérem maradt: a nehézsúlyú férfiaknál az álomdöntőben Szuzuki Kejdzsi ipponnal győzte le az elmélázó orosz Tmenovot, míg a nőknél Cukada Maki megállíthatatlan volt. A legyőzött kubai Beltran igencsak szomorú volt, pedig ő érte el a legjobb eredményt a szigetország küldöttségéből. A kubaiak dzsúdós mérlege amúgy szenzációs: a szocialista ország eddigi hét érméből hatot a cselgáncsozók szereztek…
Sportági éremtábla
Ország
a
e
b
Japán
8
2
–
Kína
1
1
3
Dél-Korea
1
1
1
Grúzia
1
1
–
Németország
1
–
3
Fehéroroszország
1
–
–
Görögország
1
–
–
Hollandia
–
1
3
Oroszország
–
2
3
Ausztria
–
1
–
Franciaország
–
1
–
Koreai NDK
–
1
–
Szlovákia
–
1
–
Ukrajna
–
1
–
Kuba
–
1
5
Brazília
–
–
2
Belgium
–
–
1
Bulgária
–
–
1
Észtország
–
–
1
Izrael
–
–
1
Olaszország
–
–
1
Mongólia
–
–
1
Szlovénia
–
–
1
Egyesült Államok
–
–
1
---- Holtpont, három perc után
Ahogy az olimpia előtt is mondtam, nagyon fontos lett volna, hogy a jó felkészülés mellett fejben is nagyon jó legyen mindkét indulónk. Úgy éreztem, ez egyiküknek sem teljesen sikerült, a másik, ami látszott, hogy nem a saját dzsúdójukat csinálták, nem mozogtak jól a szőnyegen, Anti is, Ungvári Miki is állásból próbált indítani, nem mozgatta ki az ellenfelét. Antinak Inoue ellen három perc után érkezett a holtpont, ezután pedig már kevés ideje maradt fordítani. Igazság szerint ebben az időszakban a japánt újra inteni kellett volna, elég passzív volt, de mit tesz a nagy név… Amikor annak idején elveszítettem a döntőt, azt mondták, ipponnal kellett volna győznöm, s akkor nem kell a bírókkal foglalkozni, úgy látszik, Antinak is ezt kellett volna tennie. Ami a vitatott kokát illeti, szerintem meg lehetett adni, eljutott oda a sportág, hogy mindenféle befordulásra pontot adnak, Antinak pedig leért a válla, persze, azt is hozzá kell tennem, hogy én csak kétszer láttam a meccset a tévében, nem belülről éltem át.
Hajtós Bertalan (olimpiai és vb-ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnok) ---- A Nemzetközi Cselgáncsszövetség (IJF) nem bünteti meg Aras Miresmaeilit. A kétszeres világbajnok iráni dzsúdós politikai okokból nem akart tatamira lépni az izraeli Ehud Vaks ellen, majd - az iráni szövetség elnöke szerint - meggondolta magát, és mégis vállalta az indulást, ám a mérlegelésnél átesett a súlyhatáron. Az IJF vizsgálóbizottságának jelentése szerint az ázsiai klasszis nem szándékosan és nem a nyilvánosság előtt vonakodott a mérkőzéstől, túlsúly miatt pedig - függetlenül a véletlen vagy szándékos hízástól - nem lehet senkit sem felelősségre vonni. Az Iráni Olimpiai Bizottság szóvivője egyébként még vasárnap közölte, hogy a 66 kilogrammos kategória csillaga - aki a megnyitón hazája zászlaját vitte - kormányutasításra diszkvalifikáltatta magát. ---- Férfi 100 kg 1. I. Makarov fehérorosz 2. Jang Szung Ho dél-koreai 3. Jurack német és Zeevi izraeli
Férfi +100 kg 1. Szuzuki japán 2. Tmenov orosz 3. D. van der Geest holland és Pertelson észt
Női 78 kg 1. Anno japán 2. Liu Hszia kínai 3. Morico olasz és Laborde kubai
Női +78 kg 1. Cukada japán 2. Beltran kubai 3. Donguzasvili orosz és Szun Fu-ming kínai