Fergeteges hajrá a rajton

Vágólapra másolva!
2004.08.14. 21:38
Címkék
Az athéni olimpia első versenynapja.
Odakinn tombol a kánikula (árnyék persze sehol…), idebenn a nemzeti színekbe öltözött magyar szurkolók már csinálják a hangulatot. Közvetlenül mellettük az egyiptomiak, ők jóval kevesebben vannak, de a két tábor remekül megfér egymás mellett.
Az ellenfélé az első támadás joga és az övé az első gól is: a kapitány Hegazi a jobb szélről lő Szathmári mellett a jobb sarokba. A magyar válasz rendkívül stílusos, az egyik kapitány találatát a másik, a veszprémi Pásztor egalizálja: Nagy parádés passza után mattolja El Nakibot. Az "ütésváltást" újabbak követik, 4-4-ig felváltva esnek a gólok. Közben Szathmári megfogja Hegazi büntetőjét. Jó jel. "Szatyi" szokás szerint pörög, hajtja, tüzeli a többieket, ő maga pedig jó néhány bravúrral tudatosítja az ellenfélben, hogy ne számítson sok jóra.
10. perc. Megtörik a sorozat. Szerencsére… 5-4-es magyar előny után ismét El Nakib kapujában landol a labda, a feltűnően nagy kedvvel játszó Pásztor jóvoltából. Végre kettő az előny, s jó hír, hogy nemcsak az ellenfél kapuja előtt határozottak a mieink, hanem hátul is.
21. perc. Mocsai jó szokásához híven belövi a büntetőt, majd nem sokkal később Lendvay lő félmagasan a bal sarokba. Két gól, s mindkettő emberhátrányból. De hiába, a fehérmezesek csak nem akarnak megtörni, cseppet sem érdekli őket a statisztika, az, hogy eddig még sosem tudták legyőzni a magyar együttest, s azzal sem foglalkoznak, hogy alig egy hónappal ezelőtt is kikaptak a Skaliczki-csapattól: ez most más, ez az olimpia, itt akár új fejezet is nyitható.
24. perc. Immár negyedszer áll oda Mocsai a hétméteres vonalhoz. Háromszor gond nélkül belőtte a büntetőt, ebbe azonban belekap El Nakib. Az afrikaiak megérzik a lehetőséget, a mieink mintha egy kicsit bizonytalanná válnának.
Kicsit?
Percről percre kerülnek közelebb a magyarokhoz. Zakit egyszerűen képtelen megállítani a védelem, a 29. percre már hét gólnál tart, miközben nálunk Pérez a legeredményesebb a maga hat találatával. Pokolian hiányoznak a Nagy-gólok: a Barcelonában légióskodó átlövő kevés kísérletéből nem született gól a szünetig.
30. perc. Pérez-varázslat: a veszprémiek egyik kedvence kettős emberhátrányból is betalál. Jó lenne megnyugodni az öltözőben, ám ez az egyiptomiaknak sikerül jobban: a meccs elején látott fegyelmezett magyar játék tovatűnőben, mind több a hiba, amelyet a fehér mezesek kegyetlenül ki is használnak. A második félidő első perceiben nem töltenek, csak tüzelnek a csapatok.
37. perc. A nagy rohanás eredményeként már 20-20 az állás. Nehéz, nagyon nehéz lesz még ez a meccs, pedig végre Nagy is megkezdte a gólgyártást és Mezei is kezdi összekapni magát: míg az első félidőben gyakorlatilag helyzetbe sem került a beállós, most már a harmadik gólját szerzi. A mieink jönnek kifelé a gödörből.
49. perc. Mi az hogy jönnek…? Inkább kirobbannak onnan. A kapuban a Szathmárit váltó Fazekas lehúzza a rolót, elöl pedig ismét villog Nagy, Pérez, Mezei, Pásztor és Mocsai. Ezt a tempót már az egyiptomi gólfelelős, Zaki sem bírja.
55. perc. Nem létezik, hogy ezt a meccset elbukja a Skaliczki-csapat (31-25), amely immár duzzad az önbizalomtól. Zaki kedvszegetten ücsörög a kispadon, s társai is megadták magukat. A magyar válogatott megőrizte veretlenségét az Afrika-bajnokkal szemben.
Athénban, az olimpián, egy rendkívül fontos meccsen.
60. perc. Egy kupacban a mieink, Skaliczki-mester mosolyog, s a játékosok is elégedettek. Folytatás hétfőn a brazilok ellen.

Eredmények és párosítások
Férfiak
A-csoport
1. forduló
Spanyolország-Dél-Korea 31-30 (17-12)
Oroszország-Szlovénia 28-25 (16-13)
Horvátország-Izland 34-30 (16-12Ö
2. forduló (augusztus 16.)
Dél-Korea-Oroszország, 8.30
Szlovénia-Horvátország, 10.30
Izland-Spanyolország, 13.30

B-csoport
1. forduló
Magyarország-Egyiptom 33-28 (16-15)
Németország-Görögország 28-18 (15-8)
Franciaország-Brazília - lapzárta után
2. forduló (augusztus 16.)
Görögország-Franciaország, 15.30
Brazília-Magyarország, 18.30
Egyiptom-Németország, 20.30 ---- A remek balszárny

Az elején látszott, hogy az olimpia hangulata kissé elfogódottá tette a játékosokat. Mindkét csapat visszafogottan kezdett, és feltűnt, hogy jól ismerik egymás taktikáját. Ez nem csoda, hiszen az idén már kétszer mérkőztek egymással. A márciusi előolimpián és a júliusi strasbourgi nemzetközi tornán is nyertek a mieink, akik szombaton ragyogó hajrájukkal ismét diadalmaskodtak. Az átlövők és a szélsők játékára alapozott mindkét kapitány, és Skaliczki László főleg a balszárnnyal, német kollégája pedig Zakival - akit spanyol klubjában, a Ciudad Realban Fáraónak becéznek - lehetett elégedett. Különösen a második félidőben vállalkozott sokat Pérez és Pásztor, miközben Lendvay és Nagy lélektanilag fontos gólokat lőtt. Díaz a védekezéséért dicsérhető. Jókor cserélt kapust a kapitány. A sok emberhátránnyal nehezen birkózott csapatunk, de Pérez még kettős hátrányban is betalált. Kisebb csoda volt, amikor a könnyelműsködések, a technikai hibák után magára talált s 24-25-ről 31-25-re fordított csapatunk.

Kovács Péter (vb-ezüstérmes, olimpiai negyedik, BEK-győztes, világválogatott, az évszázad magyar kézilabdázója) ---- Skaliczki László: "Fordulatos, jó iramú meccset vívtunk. Tudtuk az ellenfélről, hogy gyors, ezért igyekeztünk erre a lehető legjobban felkészülni. Elsősorban a jó kapusteljesítményeknek és a fegyelmezett védekezésünknek köszönhetjük a győzelmet. Sokat tett a két pontért Pásztor és Lendvay is, de összességében minden játékosunk odatette magát a siker érdekében."
Jörn-Uwe Lommel: "A mérkőzés kulcsmomentuma volt, amikor huszonöt huszonnégyes vezetésünknél nem tudtunk újabb gólt szerezni. Ezt néhány fiatal játékosom rutintalanságának tudom be. A kétgólos előnyünk helyett a magyarok egyenlítettek, és megérezték, hogy eldönthetik a meccset. Ettől függetlenül elégedett vagyok a csapatom teljesítményével."
Fazekas Nándor: "A második félidő eleje elég izgalmas volt, de amikor nemrég játszottunk az egyiptomiakkal, akkor is ugyanígy alakult a meccs, vagyis végig szoros volt, és a végén léptünk el. A jobb erőnlétünknek is köszönhetjük a sikert."
Nagy László: "Szoros mérkőzésre számítottunk, és nem is csalatkoztunk. Az egyiptomiak sokat futottak, így a mérkőzés egy kicsit adok-kapok volt, egyik csapat sem a védekezésre helyezte a hangsúlyt. Az egyiptomiak előbb fáradtak el. A második félidő közepén a remek védekezésünknek köszönhetően javultunk fel, Fazekas remekül védett, s tudtunk kontrázni, amivel megfogtuk őket."
Pásztor István: "Kezdésnek nem volt rossz ez a meccs. Döntő volt, hogy a második félidő első felében védekezést váltottunk, s ezzel az ellenfél legjobbját, Zakit kivettük a játékból. Igaz, hogy addig sok gólt lőtt, de ez nem feltétlenül baj, ugyanis azt jelenti, hogy egyemberes az ellenfél. A váltás idejében történt."
Mezei Richárd: "Akadt ugyan hullámvölgyünk, de szerencsére ezen sikerült túllépnünk, s onnantól kezdve érezhető volt, hogy megnyerhetjük a meccset. A kapitány nagyon jó ütemben változtatott a védekezésünkön. Volt néhány elpuskázott ziccerem, de néhány fontos góllal sikerült hozzájárulnom a győzelemhez."
Gál Gyula: "Egy rövid időszaktól eltekintve végig a kezünkben tartottuk az irányítást. Csapatunk egységes volt, a vezéregyéniségek és a csereemberek tökéletesen kiegészítették egymást." ---- Mocsai Lajos kapitány női csapata vasárnap Kína, az ázsiai selejtező győztese ellen kezdi olimpiai szereplését. A két válogatott eddigi 12 mérkőzésének mérlege: tíz magyar győzelem, két vereség. A kínaiak három olimpián szerepeltek: Los Angelesben (1984) a harmadik helyet érték el. Nyolc alkalommal vívták ki a világbajnokságon való szereplés jogát. Legjobb eredményüket 1990-ben Szöulban szerezték meg: nyolcadikok voltak. A legutóbbi vb-n 2003-ban a 19. helyen végeztek.
A két csapat először 1986. június 20-án Belgrádban találkozott, és lányaink nyertek 24-23-ra. Legutóbb tavaly december 6-án Csáktornyán a világbajnokság csoportmérkőzésén játszott egymás ellen a két válogatott, és 14-14-es félidő után 34-30-ra győzött Mocsai Lajos csapata, amely ebben az összeállításban szerepelt: Pálinger (Sugár) - Lovász 6, Radulovics 8, Siti E. 2, Pigniczki 3, Ferling 7, Kirsner 3. Cs: Bohus 1, Görbicz 1, Kulcsár A. 3, Mehlmann, Szrnka, Tóth T.
A kínaiak a katonás rendet tartó dél-koreai Csung Hjung Kjun kapitány vezetésével készültek a nyári játékokra (ő volt a mesterük az 1995-ben Bécsújhelyen vb-aranyat nyerő dél-koreaiaknak, akik a fináléban Laurencz László szövetségi kapitány csapatát múlták felül). A kínaiak legjobbja a dán Viborgban kézilabdázó Csao Zsaj, aki 2002-ben a világ legjobbja lett az IHF szaklapja, a World Handball Magazine voksoláson.
Csapata vasárnapi ellenfelét Mocsai Lajos a csoportban a négy közé várja, és Ukrajna után a második legveszélyesebb vetélytársnak tartja. Nem lenne meglepő, ha külön gólpárbajt vívna a két klasszis, Radulovics Bojana (2000-ben és 2003-ban a világ legjobbja) és Csao Zsaj. Hogy a szövetségi kapitányok taktikai ütközetéről már ne is beszéljünk!
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik