Lehetne azon töprengeni, miként lehetséges, hogy Michael Ballack kivételével a teljes Nationalelf (Hamann-nal, Fringsszel és a többiekkel) csődöt mondott Portugáliában, de nem érdemes. Lehetne azon morfondírozni, hogy a nemzetközi sajtó miért döngöli ekkora lendülettel a földbe a német válogatottat, de nem érdemes.
Csütörtökön ugyanis lemondott Rudi Völler, aki sokak szerint a négyéves ténykedése alatt az elképzelhető maximumnál is többet hozott ki a rendelkezésére álló anyagból. A 2002-es vb-ezüst maga volt a csoda (akadt, aki az ázsiai túra előtt minden idők leggyengébbjének tartotta a keretet), miképp a mostani továbbjutás is az lett volna, hiszen Csehország és Hollandia is nagyobb játékerőt képvisel Németországnál. Ehhez képest a gárda továbbjuthatott volna, ehhez csak meg kellett volna tartania egygólos előnyét a tartalékos cseh együttes ellen. Ez nem sikerült, Völler pedig úgy érezte, vállalnia kell a felelősséget.
"Szívesen dolgoztam volna tovább, mert nagyszerű közösséget alkottunk, de ebben a helyzetben az egoizmus rossz tanácsadó lett volna – kommentálta döntését a szakember. – Az volt az érzésem, hogy a hazai világbajnokságon csak olyan edző irányíthatja a csapatot, aki szeplőtlen, és van hitele a nagyközönség előtt. Nem felejtem el ezt a négy évet, nagyon fontos időszak volt a karrieremben. Nem vonulok háttérbe, nem disszidálok, a szövetség és a Nationalelf gyereke vagyok és maradok."
Ahhoz képest, hogy Völlert Erich Ribbeck bukása után, 2000 nyarán csak szükségmegoldásként, egy évre nevezték ki a válogatott élére – csakhogy később Christoph Daum a kábítószerbotránya miatt nem foglalhatta el a neki fenntartott széket –, tömegeket sikerült maga mellé állítania. A "Rudimánia" 2002 nyarán, az ázsiai világbajnokságon érte el a tetőfokát, nem túlzás, az ezüstérmet már-már aranyként ünnepelte az egész ország, és elsősorban Völlernek volt hálás mindenki. Aztán elkezdődtek az Eb-selejtezők, jöttek a kisebb-nagyobb pofonok (iksz Litvániával és Izlanddal…), csapat nem nagyon volt – igaz, a majdnem semmiből arrafelé sem könnyű várat építeni, csak ott éppen ezt a többség tudomásul veszi –, remény meg a kötelezőn kívül szinte semmi.
Völler és társulata belevágott a nagy kalandba, a hollandok ellen közösen megmutatták, össze tudják szedni magukat a nagy feladatra, aztán a lettek ellen csaknem az alapig lerombolták az addigi építményt. A csehek ellen pedig bevégeztetett a mű… A lefújás utáni eseménysor – utólag különösen – szimbolikus volt: Völler bement a gyepre, megköszönte a csapatkapitány Oliver Kahnnak a közös munkát, majd szokásától eltérően a gárda élén vonult a német szurkolótábor elé, hogy megköszönje a buzdítást. Ô talán már akkor tudta, ezek az utolsó mozdulatai csapatfőnökként.
Alighanem az utódra sem kell sokáig várni, hiszen szinte egyesélyes a verseny, gyakorlatilag biztosra vehető, hogy Ottmar Hitzfeld lesz a Nationalelf történetének kilencedik szakvezetője. "Voltam a Borussia Dortmund és a Bayern München edzője, Rudi Völler lemondása után nekem logikusnak tűnik, hogy én legyek a szövetségi kapitány. Még nem vették fel velem a kapcsolatot, de kész vagyok tárgyalni. Nagyon váratlan ez a helyzet a számomra, mert elvileg egy év pihenőt akartam tartani" – mondta a májusi, müncheni távozása óta állás nélküli tréner.
Fordítva megyCsehország egyedülálló módon immár a harmadik mérkőzését fordította a maga javára ezen az Európa-bajnokságon. Karel Brückner gárdája Lettország ellen 0–1-ről, Hollandia ellen 0–2-ről, Németország ellen pedig ismét 0–1-ről tudott nyerni. Korábban háromszor egyetlen nemzet sem tudott hátrányból diadalmaskodni kontinenstornán.
A Nationalelf szakvezetői1930–36 Otto Nerz
1936–64 Sepp Herberger
1964–78 Helmut Schön
1978–84 Jupp Derwall
1984–90 Franz Beckenbauer
1990–98 Berti Vogts
1998–2000 Erich Ribbeck
2000–04 Rudi Völler ----
A maratonhajtás során Lázár Vilmos biztosan utasította maga mögé a mezônyt
Lőw Zsolt a gyenge támadójáték számlájára írja a németek kiesését.A huszadik percig kifejezetten unalmas, helyzetek nélküli játékot láttunk, aztán egy csapásra vezetést szereztek a németek, igaz, ehhez kellett a hatalmas védelmi hiba is. Ballack megvillantotta klasszisát, óriási gólt rúgott, de ezen nem kell meglepődnünk, hiszen a német csapatból csak ő volt az, akitől valami különlegeset várhattunk. Nem sokkal később a csehek is rúgtak egy káprázatos gólt: Heinz a torna felfedezettje, nagyszerűen játszott csereként és most kezdőként is. Igaz, ebből a cseh kezdőcsapatból azért kreatív labdarúgók sora hiányzott, mint például Nedved és Rosicky, vagy elöl Baros és Koller, látszott, hogy a játékosok nincsenek összeszokva. Az viszont váratlanul ért, hogy német támadósor szinte nem is létezett. A szünet után megint sokáig semmi, majd szintén a huszadik perc körül pörgött fel a meccs: nagyon nyomtak a németek, talán most először láttuk az igazi német mentalitást megcsillanni, és ennek a játéknak nagyszerű fazont adott Ballack zsenialitása. Lahm is feljavult, jöttek sorra a helyzetek, ám nem volt szerencséjük a németeknek, minden kimaradt. S ahogy lenni szokott, beállt Baros, majd eldöntötte a meccs sorsát, így a cseh válogatott a tartalékcsapatával is le tudta győzni a németeket, és kiejtette őket. Nem volt jó ez a német együttes, Ballackon kívül talán csak Schweinsteiger vitt némi színt a játékba, de ez kevés volt ahhoz, hogy ebből a nagyon erős csoportból továbbjusson. ---- Az alábbiakban néhány német véleményt idézünk Rudi Völler váratlan távozásáról.
Reiner Calmund, a Bayer Leverkusen volt menedzsere: "Mindannyiunk számára nagy csapás ez a lépés. Túlélte a kemény világbajnoki selejtezőket, majd ezüstérmet nyert a csapattal. Rudi kiváló ember, aki mindkét lábával a földön áll. Nem tudom, hogy visszatér-e Leverkusenbe, nem akarok feleslegesen zavart kelteni."
Franz Beckenbauer, volt csapatfőnök, a Bayern München elnöke: "Négy éve Rudi Völler jövetele volt a legjobb, ami a szövetséggel történhetett. A nyilvánosság előtt rengeteg nyomást levett a csapatról. Megértem Rudit, annak idején én is hasonló helyzetben voltam. Nehéz lesz megfelelő utódot találni, varázsló ugyanis pillanatnyilag nincs a piacon. Csak a cirkuszban. A világbajnokságra való tekintettel csak egy jelölt jöhet szóba: Ottmar Hitzfeld."
Thomas Helmer, volt válogatott védő: "Meglepődtem, hogy ilyen gyorsan lezajlott minden. De azt hiszem, a csapat játéka láttán teljességgel érthető Völler lépése. A csapat nem futballozott jól Portugáliában, különösen a váratlan húzásokat hiányoltam a játékából."
Dieter Hoeness, a Hertha BSC menedzsere: "Völler mindenkinek élvezte a bizalmát, emiatt is nagyon sajnálom a lemondását. Nehéz munkát végzett, de megoldotta, sőt a fiataloknak lendületet is adott. Ha sikerülne Ottmar Hitzfeldet megnyerni a helyére, ő lenne a legjobb megoldás."