Folytassa, Bátorfi Csilla!

Vágólapra másolva!
2004.02.04. 20:49
Címkék
Elképesztő sorozat Bátorfi Csilláé: már 1986-ban, 17 esztendősen asztalhoz állhatott a sportág egyik legrangosabb eseményének számító Európa Top 12 versenyen, s most, 18 évvel később  és persze 18 évvel idősebben  is ott lehet a mezőnyben (az európai ranglista alapján még mindig a 7. kiemelési számot kapta!), így a szombaton kezdődő frankfurti verseny már a tizenhetedik Európa Top 12 lesz a pályafutása során.
A háromszoros gyôztes Bátorfi Csillát Frankfurtban is az esélyesek közé sorolják (Fotó: Meggyesi Bálint)
A háromszoros gyôztes Bátorfi Csillát Frankfurtban is az esélyesek közé sorolják (Fotó: Meggyesi Bálint)
A háromszoros gyôztes Bátorfi Csillát Frankfurtban is az esélyesek közé sorolják (Fotó: Meggyesi Bálint)
A háromszoros gyôztes Bátorfi Csillát Frankfurtban is az esélyesek közé sorolják (Fotó: Meggyesi Bálint)
A háromszoros gyôztes Bátorfi Csillát Frankfurtban is az esélyesek közé sorolják (Fotó: Meggyesi Bálint)
A háromszoros gyôztes Bátorfi Csillát Frankfurtban is az esélyesek közé sorolják (Fotó: Meggyesi Bálint)
Ráadásul ha van valaki a mezőnyben, aki elmondhatja magáról, hogy neki fekszik ez a verseny, akkor az mindenképpen a Németországban profiskodó kilencszeres Európa-bajnok, hiszen eddig három alkalommal, 1987-ben, 1992-ben és 2001-ben végzett az első helyen. Ezzel a teljesítményével egyébként a nőknél az örökranglistán az angol Hammersleyvel és a luxemburgi Ni Xialiannal holtversenyben a második helyen áll, csak a négy győzelmet szerző Kisházi Beatrix előzi meg – egyelőre. Még egy bravúr fűződik Bátorfi Csilla nevéhez: a verseny történetében eddig többféle szisztémát alkalmaztak a szervezők, volt teljes körmérkőzés, volt két hatos csoport, és rendezték négy hármas csoportban is a küzdelmeket, s Bátorfi – a versenyzők közül egyedüliként – minden szisztémában győzni tudott.
– Nagyon sűrű időszakom van, az elmúlt két hétben a horvát és a görög nemzetközi bajnokságon játszottam, előtte BEK-meccsem volt, most pedig már itt van a nyakamon az Európa Top 12. Nincs megállás, hétről hétre produkálni kell, ezért nehéz folyamatosan jó formában versenyezni – mondta Bátorfi.
– Ilyen hajtás közepette fontos egyáltalán a frankfurti két nap? Eszébe sem jutott, hogy kihagyja és inkább pihen egy kicsit?
– Nem, ez meg sem fordult a fejemben. Ha sikerül jó hétvégét kifogni, akkor bármi lehet, de ha nem, akkor sincs tragédia. Ha fiatalabb lennék, vagy még nem nyertem volna, biztosan presztízst csinálnék abból, hogy a lehető legjobb legyek, de miután már háromszor állhattam a dobogó tetején, ezért ilyesfajta belső kényszer nélkül játszhatok. Lehet, hogy ez sokat segít majd Frankfurtban is.
– Tavaly voltak hiányzók a mezőnyből, a mostani sokkal keményebbnek tűnik…
– Én is néztem a névsort, és most valóban nincsenek olyan "lyukak", mint egy éve, még a tizenkettedik helyen kiemelt német Schall is rendkívül kellemetlen ellenfél, nem beszélve a tizenegyedikként rangsorolt Nemes Olgáról, aki köztudomású a mumusom. Számolgattam, de képtelen voltam olyan csoportot fejben összeállítani, amelyből biztos továbbjutó lehetnék. De szerintem a többiek is így vannak vele. Arról nem is beszélve, hogy most lesz három kínai származású honosított játékos is az indulók között. Még megjósolni is lehetetlen, hogy a végén ki lesz a befutó.
– Az elmúlt hét végén az athéni Pro Tour-versenyen szerepelt, ami egyben olimpiai tesztverseny volt. Hogyan sikerült a görögök főpróbája?
– Felemásan. A városban nagyon nehézkes volt a közlekedés, még mindig sok helyen építkeznek, emiatt nem ritka a forgalomelterelés és a dugó. A csarnok már teljesen elkészült, a környéken viszont még nagy a felfordulás, csak földúton lehetett megközelíteni a csarnokot, ám belépve már minden rendben volt, a szervezés ellen nem lehetett kifogásunk. De ami az asztalokat illeti…! Igaz, ez nem a görögök hibája. A nemzetközi szövetség vezérkara kitalálta, hogy fényesebbek legyenek az asztalok, gondolom, a televízió miatt. Hogy érthető legyen: eddig kétszázalékos volt az asztal fényessége, most viszont azt kérte az ITTF, hogy legyen tizenöt százalék. Szerencsére ezt a sportszergyártó cégnél is irreálisnak találták, így csak ötszázalékosra csinálták, de ez is nagyon sok, és rendkívül zavaró. Remélem, hogy az olimpián még jobban visszaveszik.
– A szokatlanul fényes asztal ellenére Tóth Krisztinával párosban kis híján legyőzték a világ legjobb kettősének tartott Vang Nan, Csang Ji-ning duót.
– A döntő szettben kilenc hétre is vezettünk, onnan kaptunk ki. Nagy kár érte, még akkor is, ha el kell ismerni, hogy Csang Ji-ning nem játszott igazán jól. Mi viszont annak nagyon örültünk, hogy az egy héttel korábbi zágrábi játékunkhoz képest máris sokat javultunk. Az olimpiáig még lesz néhány versenyünk, s szerintem ezeken még jobban összecsiszolódunk. Most azonban még a hét végére koncentrálok: az utóbbi két évben nem sikerült továbbkerülnöm a csoportból, most azért jó lenne ennél tovább jutni.

Az Európa Top 12 mezőnye (a kiemelési rangsor szerint, vastag betűvel a címvédő)
Férfiak:
Szamszonov (fehérorosz), Boll (német), Kreanga (görög), Schlager (osztrák), Szmirnov (orosz), J. Saive (belga), Karlsson (svéd), Persson (svéd), Rosskopf (német), Chen Weixing (osztrák), Korbel (cseh), Waldner (svéd). Tartalékok: Maze (dán), Keen (holland), Lundqvist (svéd), Hakansson (svéd), Blaszczyk (lengyel)
Nők: Boros (horvát), Tóth Krisztina, Steff (román), Schöpp (német), Badescu (román), Liu Jia (osztrák), Bátorfi Csilla, Tan-Monfardini Wenling (olasz), Struse (német), Vik. Pavlovics (fehérorosz), Nemes (német), Schall (német). Tartalékok: Melnyik (orosz), Ganyina (orosz), Kosztromina (fehérorosz), Negrisoli (olasz), Fazekas Mária

Bátorfi Csilla helyezései az Európa Top 12 versenyeken
1986: 7.
1987: 1.
1989: 2.
1990: 7.
1991: 5.
1992: 1.
1993: 5.
1994: 9.
1995: 7.
1996: 2.
1998: 3.
1999: 5.
2000: 7.
2001: 1.
2002: 9.
2003: 9.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik