ÖKÖLVÍVÁS

Vágólapra másolva!
2003.05.15. 16:57
Címkék

Helyszín: Periszteri ökölvívócsarnok

Időpont: 2004. augusztus 14-25. és 27–29.

Versenyszámok: férfiak (11 súlycsoport)

Az ökölvívás olimpiai programja

A kvalifikáció útja: a kontinentális selejtezőtornákról az egyes súlycsoportok számára megállapított kvóták szerint; Európa súlycsoportonként 7–9 helyhez jut, ezek közül néhány, ám nem minden kategóriában egy a görögöké lesz; a jövő februári, pulai Eb érmesei mellett négy kvalifikáló torna döntősei juthatnak el Athénba

Címvédők
48 kg: Brahim Asloum (francia). 51 kg: Wijan Ponlid (thaiföldi). 54 kg: Guillermo Rigondeaux-Ortíz (kubai). 57 kg: Bekzat Sattarkanov (kazah). 60 kg: Mario Kindelan (kubai). 63.5 kg: Mahammat Abdullajev (üzbég). 67 kg: Oleg Szaitov (orosz). 71 kg: Jermakan Ibraimov (kazah). 75 kg: Jorge Gutierrez (kubai). 81 kg: Alekszandr Lebzjak (orosz). 91 kg: Félix Savón (kubai). +91 kg: Audley Harrison (brit)

Külföldi favoritok: Rigondeaux-Ortíz (kubai), Maletyin (orosz), Kindelan (kubai), Makarenko (orosz)

Az esélyek
Ahogyan az lenni szokott, kubai és orosz (a 69 kilós Oleg Szaitov zsinórban harmadszor nyerhet olimpiai aranyérmet!) fölény várható a ringben, de az alacsonyabb súlycsoportokban a kelet-ázsiaiak, felül pedig a kazahok és az üzbégek is megvillanhatnak. A magyar csapatból Bedák Pál, Káté Gyula vagy Balzsay Károly a sorsolás függvényében (ha már nincs kiemelés) odaérhet a dobogó valamelyik fokára.

Magyar aranyérem: 1%
Magyar érem: 50%
Magyar pontszerzés: 90%

Magyar kvótások:
Bedák Pál (48 kg)
Bedák Zsolt (54 kg)
Káté Gyula (60 kg): Megverhető-e a verhetetlen?
Balog Vilmos (69 kg)
Balzsay Károly (75 kg)
Kertész Henrik (57 kg) súlycsoportja elő számú európai tartalékja.

Ötkarikás múlt:
Korábbi olimpiai érmesek

A sportág 1904-ben szerepelt először az ötkarikás játékok programján, ekkor hét, 1908-ban öt, 1920-tól nyolc, 1952-től tíz, 1968-tól 11, 1984-től 12 súlycsoportban. 1912-ben Stockholmban a svéd törvények miatt nem rendeztek ökölvívótornát. Athénban a korábbi 63.5, 67 és 71 kg helyett már 64 és 69 kilóban avatnak bajnokot, öszszesen ismét 11-et. 1996-ig 3-szor 3 percesek voltak a mérkőzések, 2000-től már 4-szer 2 percesek. 1992-től kötelező a fejvédő, és géppel pontoznak. Magyarország Kocsis Antal (1928), Énekes István (1932), Harangi Imre (1936), Csík Tibor (1948), Papp László (1948, 1952 és 1956), Török Gyula (1960), Gedó György (1972) és Kovács István (1996) révén mind ez ideig 10 aranyérmet nyert a játékokon, mi több, a kubai Teofilo Stevenson és Félix Savón mellett a tavaly elhunyt legenda, Papp László az egyedüli, aki háromszor is győzött.

Esélyleső:
Ökölvívó világbajnokság 2001
Ökölvívó Európa-bajnokság 2002
Ökölvívó világbajnokság 2003
Ökölvívó Európa-bajnokság 2004

A Nemzetközi Amatőr Ökölvívó Szövetség honlapja
A Magyar Ökölvívó Szakszövetség honlapja ---- Athénban súlycsoportonként 28 (48–81 kg), illetve 16 (91 és +91 kg) ökölvívó szerepelhet. A versenyek egyenes kieséses rendszerben zajlanak. Kiemelés nincs, az elődöntő mindkét vesztese bronzérmet vehet át. A mérkőzések 4-szer 2 percig tartanak. ---- PAPP LÁSZLÓ (1926. március 25.–2003. október 16., magyar)
Elsőként nyert három olimpiai bajnoki címet, 1948-ban Londonban közép-, 1952-ben Helsinkiben és 1956-ban Melbourne-ben nagyváltósúlyban. Gazdag pályafutása során két ízben az Európa-bajnoki dobogóra is felállhatott, majd Kelet-Európából elsőként hivatásos karriert is építhetett. A profi-világbajnoki övért már nem engedték szorítóba lépni. Több mint két évtizeden keresztül szövetségi kapitányként dolgozott a magyar bokszért, tavaly vettünk végső búcsút tőle.

FLOYD PATTERSON (1935. január 4., amerikai)
Michael Spinks mellett az egyedüli profivilágbajnok, aki középsúlyú (75 kg, 1952, Helsinki) olimpiai bajnoki cím után ért révbe a nehézsúlyúak között. Rögtön az olimpia után ment a hivatásosok közé, ahol húsz év alatt 64 mérkőzésen összesen 55 győzelmet aratott. 1956-ban lett világbajnok, legyőzte Tommy Jacksont, Archie Moore-t vagy Ingemar Johanssont, később legendás meccseken maradt alul egyebek mellett Sonny Liston, majd Muhammad Ali ellen is.

CASSIUS CLAY (1942. január 17., amerikai)
A későbbi profi nehézsúlyú legenda az 1960-as, római olimpián félnehézsúlyban állhatott fel az olimpiai dobogóra, majd a hivatásosok között már a mohamedán hitre áttérve Muhammad Aliként vált világhírűvé. Érdekesség, hogy híres kortársai közül nehézsúlyban 1964-ben Joe Frazier, 1968-ban pedig George Foreman is olimpiai bajnok lett. Ali az 1996-os, atlantai játékok megnyitóján is feltűnt – ő gyújthatta meg az olimpiai lángot.

TEOFILO STEVENSON (1952. március 29., kubai)
A Castro-rezsim egyik éltanulója, a hetvenes évektől az amatőrbokszot uraló kubai (az esetek többségében guantanamói) bunyó egyik legnagyobbja. 1972-ben Münchenben és 1976-ban Montrealban, majd az amerikaiak távollétében 1980-ban Moszkvában is aranyérmes lett – elsőként befogva Papp Lászlót. És ki tudja, miként zárt volna 1984-ben, ha Kuba – szovjet parancsra, a szocialista tábor országainak túlnyomó részéhez csatlakozva nem volt ott – részt vett volna a Los Angeles-i olimpián.

FÉLIX SAVÓN (1967. szeptember 22., kubai)
A legutóbbi idők legnagyobb alakja, aki az 1986-os renói vb-től egészen 2000. októberi, sydneyi visszavonulásáig minden olimpiát (összesen hármat) és világbajnokságot (hatot) megnyert 91 kilóban, amelyen az aranyért harcolhatott – ez idő alatt leendő profiklasszisok sorát pofozta ki a ringből. Az 1999-es houstoni vb döntőjétől a kubaiakat ért pontozói méltánytalanságok miatt visszalépett, előtte 1988-ban pedig hazája olimpiai bojkottja miatt nem húzhatott kesztyűt Szöulban. Ha elindul, ma vélhetően ő lenne az egyedüli négyszeres bajnok… ----
Horváth Péter a ferencvárosiak egyik kedvence volt, de helyet cserélt Tököli Attilával, és ôsztôl a Dunaferrben futballozik majd
A sportág ősrégi filozófiája szerint a közönséget kizárólag a győztes érdekli, az ő fejére kerül a babérkoszorú, ezért aztán vigaszág nincs, bronzmeccs nincs (egészségügyi okokból sem mindig jönne létre), az aranyig nem lehet botlani. A fentiek miatt aztán rendkívül kiszámíthatatlan is egy adott torna, esetünkben az olimpia végeredménye. Hiszen kihagyás, hullámvölgy nélkül kell öt meccset teljesíteni ahhoz, hogy valaki bajnok legyen. Magyarországról ez Kocsis Antalnak, Énekes Istvánnak, Harangi Imrének, Csík Tibornak, Papp Lászlónak, Török Gyulának, Gedó Györgynek és Kovács Istvánnak már sikerült. Athén előtt a legnagyobb kérdés az: lesz-e, lehet-e egyáltalán követőjük? A görög fővárosban három bunyóstól várjuk a hagyományok folytatását, Bedák Pál és Káté Gyula már athéni indulónak érezheti magát, Balzsay Károlyt egy szemsérülés fosztotta meg attól, hogy a pulai Eb-n megkaparintsa az indulási jogot. Sebaj, mondhatnánk, hiszen Erdei Zsolt is csak a legutolsó selejtezőversenyen szerezte meg a sydneyi kvótáját.

Balzsaytól a 2002-es Eb-ezüst után már-már elvárja az érmet a honi szövetség, és szó se róla, ha csak a képességeken múlik, Karesz akár a dobogó tetejére is felállhat Athénban. Sokakkal ellentétben neki bejött a súlycsoportváltás, Sydney óta Erdei egykori sikerkategóriájában, 75 kilóban bokszol, és bár jobbkezes, fordított alapállásával a mezőny bármelyik tagjának képes megkeseríteni az életét. Ütőerő dolgában kevesen veszik fel vele a versenyt, elülső keze (a jobb) életveszélyes, bátran, ütőtávon belül, nagy szívvel bokszol – ezek "ellentételezéseként" olykor kihagy a figyelme, a védekezésén bőven van csiszolnivaló, és lábon is többet tehetne a sikereiért. Ezúttal az utolsó kvótaszerző versenyre, Göteborgra marad a döntés, Balzsaynak jó eélye van a kvótára, hiszen legfőbb riválisai már megszerezték azt.

Bedák Pálról mostanáig kevesen és keveset hallhattak, aminek elsődleges oka, hogy a Vasas miniembere még csak 18 esztendős. Ennek ellenére állt már kadett-vb- és Eb-dobogón, felnőtt magyar bajnok, és megnyerte a sportág legrangosabb nemzetközi viadalát, az isztambuli Ahmet Cömert-emlékversenyt, ami magyarnak még sohasem sikerült. És, ehhez jött a pulai Eb-n szerzett bronzérem is. Bedák hatalmas tehetség, magasságbeli hátrányát irtózatos gyorsasággal és ütőerővel kompenzálja. Szántó Imre kapitány bombameglepetést jósol Athénra, és tényleg, ha Bedák nem ijed meg, bármire képes lehet.

Ne feledkezzünk meg Káté Gyuláról sem, aki tavalyi vb-bronza után az Eb-ről is ilyen színű medált hozott, tehát ott lehet a végelszámolásnál a 60 kg-os súlycsoportban.

A plovdivi kvalifikációs tornán nagy örömünkre Bedák Zsolt (54 kg) és Balog Vilmos (69 kg) is megszerezte a kvótát, így legalább négy bunyósunk ott lesz a szorítóban a görög fővárosban. Persze jó esély van rá, hogy ez a bűvös szám még növekedjen a közeljövőben...
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik