LABDARÚGÁS

Vágólapra másolva!
2003.05.15. 16:51
Címkék
Helyszín: Kaftacoglio-stadion (Szaloniki), Panthesszaliko-stadion (Volosz), Panpeloponnisziako-stadion (Patrasz), Pankritio-stadion (Héraklion)

Időpont: 2004. augusztus 11-28. (férfiak), augusztus 11-27. (nők)

A labdarúgótorna olimpiai programja

A résztvevők száma: 16 férficsapat, 10 női csapat (egy csapatba 18 játékos nevezhető)

A kvalifikáció útja: a rendező Görögország automatikusan indulhat, a további 15 hely elosztásáról az egyes konföderációk selejtezők útján döntenek. A selejtezők után Ázsia 3, Afrika 4, a CONCACAF-zóna 2, Dél-Amerika 2, Óceánia 1, Európa pedig további 3 csapatot (az U21-es Eb első három helyezettjét) delegálhat. A nőknél Görögország mellett Ázsia 2, Afrika 1, a CONCACAF-zóna 2, Dél-Amerika 1, Óceánia 1, Európa pedig további 2 csapatot delegálhat.

Már kvalifikációval rendelkező válogatottak:
Férfiak:
Görögország (rendező), Olaszország, Szerbia és Montenegró, Portugália (Európa), Mexikó, Costa Rica (CONCACAF-zóna), Argentína, Paraguay (Dél-Amerika), Ausztrália (Óceánia), Japán, Irak, Dél-Korea (Ázsia), Mali, Tunézia, Marokkó, Ghána (Afrika).
Nők: Görögország (rendező), Németország, Svédország (Európa), Nigéria (Afrika), Brazília (Dél-Amerika), Egyesült Államok, Mexikó (CONCACAF-zóna), Ausztrália (Óceánia), Japán, Kína (Ázsia).

Címvédő: Kamerun (férfiak), Norvégia (nők)

Esélyek:
A férfiaknál az általában erős európai csapatok mellett az afrikai és a dél-amerikai együttesek lehetnek versenyben az aranyért. Meglepetés, hogy egyelőre egyetlen olyan gárda sincs a főtáblán, amelynek van olimpiai aranyérme. A legutóbbi két győztes, Nigéria (Tunézia és Szenegál is megelőzte), valamint Kamerun (Mali) is elvérzett a selejtezőkben, így megnyílhat az út más csapatok, például az utánpótlásszinten is a világ közvetlen élvonalába tartozó, három éve U20-as vb-t nyerő Argentína előtt. A nőknél az Egyesült Államok ismét favorit, mellette a világbajnok Németországra, a vb-ezüstérmes Svédországra, valamint a minden bizonnyal kijutó Kínára kell figyelni - érdekesség, hogy a címvédő Norvégia itt is elbukott a selejtezőkben.

Külföldi favoritok: Argentína (férfiak), Brazília, Egyesült Államok, Kína, Svédország (nők)


Ötkarikás múlt:

Korábbi olimpiai érmesek

A labdarúgás teljes értékű műsorszámként 1908 óta szerepel az olimpiai játékok programjában - leszámítva az 1932-es Los Angeles-i versenyt -, előtte, többek között klubcsapatok részvételével csak bemutató tornákat rendeztek (1900-ban például a brit Upton Park FC 4-0-ra verte meg a fináléban a francia UFSA együttesét). Az első "igazi" aranyérem is a futball tanítómestereié, az angoloké lett (Nagy-Britannia néven, hiszen a játékokon csak országok indulhatnak), majd megvédték a címüket, és ezzel érdemi olimpiai szereplésüket be is fejezték. Az összesített éremtáblát Magyarország vezeti, amely háromszor (1952, 1964, 1968) megnyerte a tornát, egyszer-egyszer pedig a második (1972), illetve a harmadik (1960) helyen végzett. A futballban is lemérhető, hogy az egykori keleti tömb presztízskérdésként kezelte az olimpiákat, hiszen 1952 és 1980 között más régióból érkező nemzet nem tudott az élen végezni. A nőknek az athéni mindössze a harmadik jelenésük lesz a sportágak ünnepén, Atlantában az Egyesült Államok, Sydneyben Norvégia nyert.


Lebonyolítás:
A 16 férfiválogatott négy, a 10 női pedig három (1 négyes és 2 hármas) csoportban kezdi el a körmérkőzéses küzdelmeket. A csoportokból négy-négy együttes jut be a negyeddöntőbe, attól kezdve egyenes kieséses rendszerben zajlik a torna. Több csapatsportággal ellentétben csak az első és a harmadik helyért rendeznek helyosztót.
A labdarúgótorna olimpiai programja

Linkek:
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség honlapja
Az Európai Labdarúgó-szövetség honlapja
A Magyar Labdarúgó-szövetség honlapja ---- Melyik a világ legnépszerűbb sportága? Egyértelmű a válasz. S melyik az az olimpiai sportág, amelyben - szinte utolsóként - nem indulhatnak a sportág legjobbjai? Itt is egyértelmű válasz: mindkét esetben a labdarúgásról van ugyanis szó.
A világ legkedveltebb játéka a világ legnagyobb sporteseményén csupán egy korosztályos tornával vesz részt: a férfiaknál csak a 23 éven aluliak (konkrétan az 1981. január 1. után születettek) indulhatnak, illetve a csapatok három túlkoros játékost nevezhetnek, de a tapasztalatok szerint ezzel a legnagyobb sztárok csak ritkán élnek, főleg nem várható el ez a portugáliai Európa-bajnokság évében. A két tény, vagyis a labdarúgás népszerűsége és az olimpiai torna hiányossága összefügg: a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) ugyanis nem akar konkurenciát a saját világbajnokságának, így nem engedélyezi a nagycsapatok részvételét, s mivel - a FIFA szavaival élve - az olimpiának nagyobb szüksége van a futballra, mint fordítva, a NOB nem is tud ezen a helyzeten változtatni. Vagyis az olimpián hiába játszhatnak már NBA-s kosarasok, NHL-es hokisok, hiába tekerhetnek profi kerékpárosok, a labdarúgás még mindig tiltott zóna.

1908-ban kezdődött a futball hivatalos története az olimpiákon, előtte 1900-ban és 1904-ben klubcsapatok részvételével csak bemutató tornákat rendeztek. A történeti hűség kedvéért: az első tornát 1900-ban a brit Upton Park FC nyerte, 4-0-ra verve meg a fináléban a francia UFSA együttesét. Ezután kétszer a futball tanítómesterei, az angolok győztek (Nagy-Britannia néven), majd 1924-ben Uruguay berobbant a világ elitjébe. Ezután már a labdarúgótornákon is szigorúan vették a profik kitiltását, így a hivatásosokra építő Uruguaynak a világbajnoki cím maradt, s az olimpiákon az amatőrök küzdöttek tovább. Legalábbis papíron. Merthogy a szocialista blokk államaiban papíron mindenki amatőr volt, így a második világháború után a szinte teljes válogatottakat indító kelet-európai országok sikere borítékolható volt a legjobbjaikat nélkülöző nyugatiakkal szemben. 1952 és 1980 között dobogóra sem nagyon tudtak férni a vörös blokkon kívüliek - erre a korra esik a magyar válogatott dicsőséges sorozata is. 1952 és 1972 között csak egyszer nem szereztek mieink érmet, az így begyűjtött három arany- (1952, 1964, 1968), egy-egy ezüst- (1972) és bronzmedáliával (1960) még mindig az örökranglista élén állunk, s egyhamar nem is kerülhetünk le onnan.

A szabályok menet közben változtak: először az amatörizmus helyett azt követelték meg, hogy a korábban világbajnokságon, vagy vb-selejtezőn szerepelt játékosok ne vegyenek részt a játékokon, majd 1992-ben bevezették a véglegesnek tűnő korhatárt. Talán ezért, talán másért, de tény: az olimpia a vb-ken nem remeklő országok vadászterülete: a volt szocialista országokról már esett szó, a legutóbbi két játékokon afrikai siker született (Pelé ezt a vb-re jósolta…), Spanyolország is jól szokott szerepelni, viszont Brazíliának sehogy sem akar összejönni a győzelem, Németországnak pedig esélye sem volt rá mostanában… Ami a tanítómestereket illeti, mivel a NOB-nak csak Nagy-Britannia tagja, az első két olimpiai megnyerése óta a részvételért sem harcolhat a külön futballozó négy ország, Anglia, Wales, Skócia és Észak-Írország - a korábbi egyesítési törekvések kudarcba fulladtak.

Hogy a hölgyekről se feledkezzünk meg: 1996 óta az athéni mindössze a harmadik jelenésük lesz a sportágak ünnepén, Atlantában az Egyesült Államok, Sydneyben Norvégia nyert - fontos azonban megjegyezni, hogy a férfiakkal ellentétben a nőknél a teljes mezőny színre lép, vagyis itt nincsen felső korhatár.

Korábbi olimpiai érmesek ---- JOSÉ NASAZZI (1901. május 24.-1968. június 17.)
A húszas években világverő uruguayi válogatott nagyszerű adottságokkal (182 cm/85 kg) megáldott védője, aki előbb hazája eddigi két olimpiai bajnoki címéből (1924, 1928) vállalt tevékeny részt, majd csapatkapitányként a sportág első világbajnokságán a csúcsra vezette csapatát. A World Soccer című magazin szavazásán - a legjobb uruguayiként - beválasztották az elmúlt század legjobb 100 labdarúgója közé.

NOVÁK DEZSÔ (1939. február 3., magyar)
Minden kétséget kizáróan a legendák közé írta magát azzal, hogy három olimpián szerzett érmet, ráadásul egy bronz után két arany következett. Előbbit 1960-ban, utóbbiakat pedig négy, majd nyolc esztendővel később gyűjtötte be. A válogatottban kilenc alkalommal szerepelt jobbhátvéd legnagyobb sikerei közé tartozik még egy VVK-diadal, egy Eb-n szerzett 3. helyezés, valamint a világválogatottba 1968-ban kapott meghívó. Edzőként ő vezetett be először, s mind ez idáig utoljára, magyar csapatot a BL-be: 1995-ben a Ferencváros szerepelhetett az elitligában.
Bővebben: Dupla arany, páratlan sikerek

BENE FERENC (1944. december 17.)
A tokiói olimpián diadalmaskodó magyar válogatott legeredményesebb játékosa, egy olimpián nála több gólt (12) senki sem szerzett. Ugyancsak 1964-ben az Európa-bajnoki dobogó harmadik fokára állhatott fel. Két évvel később játszott a világbajnokságon a negyeddöntőig jutó magyar csapatban, amelynek négy találatával házi gólkirálya lett. Legnagyobb klubsikereit az Újpesti Dózsa legendás csapatával érte el.

KAZIMIERZ DEYNA (1947. október 23.-1989. szeptember 1.)
A 84-szeres lengyel A-válogatott futballista az 1972-ben arany-, 1976-ban pedig ezüstérmet szerző nemzeti tizenegynek is kulcsembere volt. A müncheni diadalmenethez gólkirályi címet jelentő kilenc góllal járult hozzá. Grzegorz Latót megelőzve sokan őt tartják minden idők legjobb lengyel futballistájának. Negyvenkét éves korában, balesetben veszítette életét.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik