Az olimpiai ciklus félidejében, 2002-ben rendkívül eredményes évet zár a magyar sport: az ötkarikás játékok műsorán szereplő versenyszámokban világ- és Európa-bajnoki címeket, érmeket és értékes helyezéseket szereztek az Athénra készülő magyar versenyzők, bár azt sem tagadhatjuk, néha akadtak kudarcok is. Közeleg az esztendő vége, itt a mérlegkészítések ideje: a december végéig tartó sorozatunkban felidézzük az egyes sportágak örömteli és szomorú pillanatait, valamint hagyományainkhoz híven megválasztjuk az esztendő legjobbjait. E címet a súlyemelőknél Ráki Henrietta érdemelte ki.
Miután Likerecz Gyöngyi sem az Európa-, sem a világbajnokságon nem indult (a junior-vb-n viszont tarolt), megadatott a lehetőség a többi emelő számára, hogy reflektorfénybe kerüljön, ezzel kilépjen a sportág első számú képviselőjének árnyékából. Nos, a legnagyobb dobást (pardon, szakítást, lökést…) a kazincbarcikai Ráki Henrietta hajtotta végre, miután mindenkit meglepve aranyat szakított az áprilisi kontinensviadalon, sőt, mellé két bronzot is szerzett, amelyek a lengyel Klejnowska doppingvétsége miatt később ezüstté nemesedtek. A novemberi világbajnokságon is odatette magát: Varsóban megint csak országos csúcsot javított, és összetettbeli negyedik helyezése azért is rendkívül értékes, mert aki él és mozog az 58 kilós kategóriában, az mind el is ment a lengyel fővárosba. És most sokadszor vagyunk kénytelenek megemlíteni a malőrt, amely miatt összetett- és lökésbeli érmekről csúszott le. A hiba Zsuga Imre szövetségikapitány számlájára írtható, aki eltaktikázta magát, és a már szólított Rákinak nem volt lehetősége kimenni hatodik gyakorlatára. Az epizódot – nagy bölcsességről tanúságot téve – már megemésztette a barcikai hölgy, aki a civil életben is sikerrel zárta a lassan elolvadó 2002. esztendőt: júniusban ugyanis művelődésszervezői diplomát szerzett a győri Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskolán.
Névjegy
RÁKI HENRIETTA Született: 1978. november 28., Ózd Klubja: Kazincbarcikai VSE Edzôje: Pátrovics Géza Legjobbja: 207.5 (92.5, 115) Kiemelkedô eredményei: vb-4. (2002), Eb-2. (2002), Eb-5. (2001); 4x magyar bajnok (1998, 2000, 2001, 2002); szakítás: Európa-bajnok (2002), Eb-3. (2001); lökés: vb-4. (2002), Eb-2. (2002)
Fájdalom, még nem jutott hozzá jól megérdemelt Eb-ezüstérmeihez, ő mindenesetre már leadta a bronzokat Dolovai Tamásnak, a magyar szövetség elnökének. Remélte, hogy a világbajnokságig megtörténik a csere, ám egyelőre csak várja az ezüstmedálok érkezését – mást nem is nagyon tehet. No, de ezt hagyjuk, és Ráki is inkább örül: "Többet hozott az év, mint amiben reménykedtem. Nem gondoltam volna, hogy Európa-bajnok leszek, és a világbajnoki negyedik hely is meglepetés számomra. Csak az a baki ne lett volna… A számszerű teljesítményemmel is elégedett lehetek, talán Varsóban kellett volna egy picit több szakításban és lökésben. No, de nem baj. Jövőre az Eb-n és a vébén is szeretnék indulni, véleményem szerint egy évben két versenyre igenis fel lehet készülni. A fontosabb természetesen az olimpiára kvalifikáló vancouveri világbajnokság lesz, az Európa-bajnokságon már csak azért sem várok annyit magamtól, mert igen erős alapozást tervezek az első fél évre.” A jelenlegi országos csúcs 207.5 kiló, amelyet szeretne 215-re srófolni 2003-ban Ráki, aki februárban egy különleges amerikai versenyen tesztelheti magát öt másik meghívott magyar emelővel egyetemben: San Joséban rendezik a Titánok Játékát, amelynek műsorán nemcsak a súlyemelés szerepel, hanem egyéb, erőt követelő feladatot is kapnak a résztvevők. No de ez meg sem kottyan egy barcikai női titánnak!
Aján Tamás, a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) elnöke kényelmes, mégis elegáns öltözetben: fekete nadrágban és ingben foglalt helyet az antalyai Európa-bajnokság második napján. Az 58 kilós Ráki Henrietta csodálatra méltó éremgyűjtő szenvedélye azonban gyors cselekedetre sarkallta, és ruhakeresésbe kezdett. A kiváló magyar sportdiplomata kötelességének érezte, hogy ő adja át az érmeket a kazincbarcikai lánynak, ennek megfelelően ünnepi külsőt kívánt ölteni. Körbenézett a teremben, és kipécézte magának az európai szövetség alelnöke, az olasz Marcello Zoratti zakóját, illetve a török szövetség első embere, Kenan Nubut nyakkendőjét. Gyorsan puccba vágta magát, megtisztelve ezzel Rákit, valamint a többi dobogóst.
A professzor felfedezi magát
A sportág történetében először mutatkozott be professzor a versenypódiumon. Prof. dr. Ip Wing-Yuk történetesen hölgy, aki az 58 kilós kategóriában próbált szerencsét a varsói világbajnokságon, és a nevezési lapon 60 kilót írtak a neve mellé. Csak összehasonlításképpen, Ráki Henrietta akkor érvényes magyar rekordja 205 kilogramm volt, amelyet a lengyel fővárosban tovább javított. Ip asszony Hongkongban él, nemzetisége brit, úgy egyébként az ortopéd sebészet professzora, 41 esztendős, és háromgyermekes családanya. Bevallása szerint erőemelő-versenyen indult már, a varsói volt az első súlyemelő-viadala, és tapasztalatot szerezni érkezett Varsóba. Az empirikus hölgy végül 80 (35, 45) kilóval végzett, amellyel a 21. (22., 23.) helyet vívta ki magának, csak a kiesetteket előzte meg.
A kapitány pechje
Mint emlékezetes, az 58 kilós Ráki Henrietta a szövetségi kapitány figyelmetlensége miatt nem mehetett ki hatodik gyakorlatára a novemberi világbajnokságon, holott így elveszett kísérlete két éremmel kecsegtetett. A melegítőtermi táblák előtt folyó, a súlymegválasztásokban kicsúcsosodó taktikai harcban késlekedett annyit Zsuga Imre, hogy a már szólított Ráki 117.5 kilós lökésgyakorlatát idő után szerette volna emeltetni 120-ra. Amellett, hogy a szakvezető ott helyben felajánlotta lemondását (végül is maradt a posztján), a gyomra szorult össze, ha a hazaérkezésre gondolt. Tudniillik, nem csak hogy honfitársát, hanem kazincbarcikai létére kazincbarcikai sportolót fosztott meg akaratlanul is az esetleges nagyobb sikertől…
Hónapról hónapra
JANUÁR. A korábbi elnökhelyettest, Dolovai Tamást választja meg elnöknek a Magyar Súlyemelő-szövetség közgyűlése. Az IWF örökre eltilt két örmény emelőt a versenyzéstől, miután Gagik Hacsatrjan (85 kiló) és Hakob Piloszjan (94) is másodszor vétett a doppingszabályok ellen. Az olimpiai harmadik, lökésvilágbajnok Feri Attila szerződés nélkül marad Nyíregyházán. Popa Adrián (77) visszamegy szülőhazájába, Romániába, Tamtom Péter (105) bejelenti visszavonulását. FEBRUÁR. Dolovai Tamás felkeresi azokat a kisegyesületeket, amelyeknek a képviselői folyamatosan támadták a fennálló vezetőséget. Az út eredménye: a felek kölcsönösen visszalépnek a megindított vagy megindítandó perektől. MÁRCIUS. Eldől, hogy Likerecz Gyöngyi nem indul az áprilisi Eb-n, hanem a június eleji junior-világbajnokságra készül. A dohai Világkupán súlyos könyöksérülést szenved Stark Tibor (+105). ÁPRILIS. Vállsérülés miatt kihagyja az Eb-t a kétszeres olimpiai bajnok, négyszeres vb-aranyérmes török Halil Mutlu (56). Ráki Henrietta (58), Dankó Ilona (75) és Varga Viktória (+75) érmekkel tér haza az antalyai kontinensviadalról. MÁJUS. Kiszivárog, hogy az Eb előtt elvégzett kontrollt követő vizsgálat tiltott szert mutatott ki a lengyel Klejnowskánál, így Ráki szakítóaranya mellé nem két bronzot, hanem két ezüstöt szerzett Antalyában. JÚNIUS. Likerecz Gyöngyi 143 kilóval új világcsúcsot lök a havirovi junior-vb-n, és mindhárom első helyet megkaparintja a 75 kilóban. JÚLIUS. A Sportkórházban megműtik Likerecz Gyöngyi bal csuklóját, emiatt ki kell hagynia a varsói vb-t. AUGUSZTUS. Eltiltják, majd felmentik az olimpiai bajnok mexikói Soraya Jimenezt (58). OKTÓBER. A Világkupa-sorozat része a BorsodChem Magyar Nagydíj, amelyet többek között két olimpiai aranyérmes, a német Ronny Weller (+105) és Soraya Jimenez részvételével Kazincbarcikán rendeznek meg. Világcsúcseső Puszanban, az Ázsia-játékokon. NOVEMBER. Noha a pontversenyben a nagyszerűnek minősíthető negyedik helyen végez női csapatunk, a világbajnokságok történetében először kell érem nélkül hazatérniük a magyar hölgyeknek. Aján Tamást kitünteti Aleksander Kwasniewski lengyel államelnök. DECEMBER. A junior-világbajnoki bronzérmes Likerecz Attila (+105) váratlanul bejelenti, hogy visszatérő egészségügyi panaszai miatt befejezi pályafutását. Földi Csilla (48) 13. bajnoki aranyát gyűjti be a nyíregyházi ob-n.