Muszbek Mihály veszi a kalapját

S. TÓTH JÁNOSS. TÓTH JÁNOS
Vágólapra másolva!
2002.11.07. 21:31
Címkék
Hosszú tanácskozásra számítottak a Magyar Labdarúgóliga (MLL) elnökségének tagjai, hiszen fél tucatnál is több napirendi pontja volt a csütörtöki ülésnek. A délutáni órákban azonban már csak baráti beszélgetések zajlottak a budai székházépület folyosóin. Mint kiderült, a látszólag kiadós műsorrend ellenére ritka tempós egyeztetés zajlott, ráadásul a nap legfőbb kérdésére is gyors válasz született.Az már hónapok óta nyílt titok volt, hogy a liga igazgatója, Muszbek Mihály távozni készül.
Klement Tibor (balra) a szervezési ügyekért felel majd, Villás Károly pedig gazdasági helyettesként segíti a liga új igazgatóját (Fotó: M. Németh Péter)
Klement Tibor (balra) a szervezési ügyekért felel majd, Villás Károly pedig gazdasági helyettesként segíti a liga új igazgatóját (Fotó: M. Németh Péter)
Klement Tibor (balra) a szervezési ügyekért felel majd, Villás Károly pedig gazdasági helyettesként segíti a liga új igazgatóját (Fotó: M. Németh Péter)
Klement Tibor (balra) a szervezési ügyekért felel majd, Villás Károly pedig gazdasági helyettesként segíti a liga új igazgatóját (Fotó: M. Németh Péter)
Klement Tibor (balra) a szervezési ügyekért felel majd, Villás Károly pedig gazdasági helyettesként segíti a liga új igazgatóját (Fotó: M. Németh Péter)
Klement Tibor (balra) a szervezési ügyekért felel majd, Villás Károly pedig gazdasági helyettesként segíti a liga új igazgatóját (Fotó: M. Németh Péter)
Az üzletemberből lett sportvezető 2000 februárja óta dolgozott az MLL-ben, ám a nyár végén már jelezte, nem kívánja meghosszabbítani jövő év közepéig érvényes szerződését. Hogy e két és fél esztendőnek, az üzleti alapú labdarúgás magyarországi megteremtésének Muszbek Mihály az egyik főszereplője volt, nem lehet kétséges, ám az is gyanítható, hogy a sportágba kívülállóként érkező ligaigazgatót morzsolták, őrölték a napi nyílt csaták meg a színfalak mögötti bozótharcok. Heteken-hónapokon át úgy tűnt, hogy utódja a Magyar Labdarúgó-szövetség alelnöke, az egykori világelső FIFA-játékvezető, Puhl Sándor lehet, mégpedig afféle szervezési-szakmai főnökként, míg Muszbek – mandátuma lejártáig – a gazdasági területet felügyelte volna.
Fizetett a megyei rendôrségnek a Dunaferr

Felszámolási eljárást kezdeményezett a Fejér Megyei Rendôr-fôkapitányság a Dunaferr labdarúgócsapatát működtetô kft. ellen. Mint arról lapunkban már beszámoltunk, a futballvállalkozás a tavalyi év október 19-e óta négymillió- ötszázhatvanhatezer forintos tartozást halmozott fel, mert többszöri felszólítás ellenére sem utalta át a mérkôzések rendôri biztosításáért járó díjat. Mivel a rendôrségnek a szolgálatot ellátó munkatársait ki kellett fizetnie, az említett összeg a megyei kapitányság kasszájából hiányzott. A Fejér megyei kapitányság illetékeseinek türelme az ôsz elejére fogyott el, és szeptember 6-án a megyei rendôr-fôkapitányság felszámolási eljárást kezdeményezett a Fejér Megyei Bíróságon a Dunaferr Labdarúgó Kft.-vel szemben. A kérelem benyújtása után a futballtársaság a tôketartozást törlesztette, továbbra is adós maradt azonban a késedelmi kamattal, egészen pontosan 382 466 forinttal. A kamatrendezés végsô határideje november 6-án járt volna le, e dátum elmulasztása esetén a automatikusan megindult volna a felszámolási eljárás az amúgy is roppant nehéz helyzetben lévô dunaújvárosiak ellen. A Fejér Megyei Rendôr-fôkapitányság sajtóreferense, R. Szabó Ágnes azonban arról tájékoztatta lapunkat, hogy „…2002. november ötödikén a Dunaferr Labdarúgó Kft. képviselôje bemutatta a kamattartozás átutalását igazoló átutalási megbízást, a Fejér Megyei Rendôr-fôkapitányág ezért jogi képviselôje útján intézkedett a felszámolási eljárás leállításáról”. A sajtóreferens azt is elmondta: a 382 466 forint már meg is érkezett a rendôrség számlájára.
A Dunaferr ezzel tehát – legalábbis ez ügyben – megúszta a felszámolási eljárást, bár a tényekhez tartozik, hogy a rendôrség a futball-kft. 60 napon túli, lejárt tartozásai miatt kezdeményezte szeptember elején a felszámolási eljárás elindítását. Lapunk úgy értesült, hogy az újvárosiak idôközben újabb adósságokat halmoztak fel, ám a végsô fizetési határidôk ez esetben még nem jártak le…
E megoldás azonban nem nyerte el az érintettek maradéktalan tetszését, és egyre húzódott az új szereposztás kihirdetése. Úgy tudni, több ellenzője is akadt a nemzetközi futballvilágban elfogadott, a már-már hagyományosan szekértáborokba bomló honi futballban ellenben vitatott megítélésű Puhl Sándor kinevezésének (akinek ráadásul az is megoldandó feladatot jelentett volna, kire hagyja örökül a magyar játékvezetői testületet, hiszen a JB-elnökség nem egyeztethető össze az MLL operatív vezetésével, a Kovács Attila MLSZ-elnöki regnálása idején hivatalban lévő, mára viszont háttérbe szorult ellentábor esetleges feléledését azonban Puhl vélhetően nem nézte volna jó szemmel). Hogy ki mindenki lobbizott a ligaigazgatói jelöltségének tényét egyébként folyamatosan cáfoló Puhl ellenében, arról különféle pletykák keringenek, ám annyi bizonyos: a korábbi világhírű bíró belépését ellenzők jelentősen megerősödhettek, mert csütörtökön már nem az 1994-es világbajnoki döntő dirigense számított favoritnak a versenyfutásban.

Szavazás nagy egyetértésben

A riválisok közül információink szerint a volt Újpest-edzővel, a jelenleg az NB III-as Gázművek kispadján ülő Kisteleki Istvánnal és a hajdani élvonalbeli kapussal, az MLL fegyelmi bizottságát irányító Szieben Lászlóval kellett megmérkőznie, ám a hármas viadal sok izgalmat nem okozott, a liga elnökségének tagjai ugyanis egyhangúlag Sziebenre voksoltak. A 41 esztendős jogász munkáját a szervezési és szakmai ügyek igazgató-helyetteseként Klement Tibor segíti majd, aki októberben került a profiliga állományába, korábban pedig a Matáv Sopron ügyvezetőjeként dolgozott. A gazdasági ügyvezetőigazgató-helyettes a területet eddig is felügyelő Villás Károly lett; az MLL szakmai igazgatója maradt Mészöly Kálmán, szervezési igazgató pedig Bánfi János.
– Arra kértem az elnökséget, hogy november tizenötödikei határidővel köszönhessek el, végül abban maradtunk, a hónap végén távozom, addig igyekszem minden segítséget megadni Szieben Lászlónak, ami az átadást-átvételt zökkenőmentessé teheti – mondta érdeklődésünkre Muszbek Mihály. – Azért távozom, mert a harcot, amire vállalkoztam, megharcoltam. Négy évtizednyi diktatúra után, amikor a sportot a hatalom önnön politikai legitimációjára használta, és ennek megfelelően pénzelte, majd egy évtizedes, a sportot erősen kivéreztető átmeneti időszakot követően megtettük az első lépéseket a magyar labdarúgás üzleti alapú átalakítására. Romokon kellett elkezdenünk az építkezést, mégpedig oly módon, hogy közben a folyamatos működést is garantáljuk. Az első fejezet lezárult, a most következő periódusban pedig már a szakmai kérdések is előtérbe kerülnek, amikhez én nem értek, ezért inkább átadom a helyemet.
– Biztosan hallotta azokat a véleményeket, miszerint a lehető legjobb pillanatban veszi a kalapját, hiszen az új sportvezetés vészjósló nyilatkozatai nem sok jót ígérnek az előző kurzusban a hatalom kedvencének számító futballnak…
– Anélkül hogy bármiféle aktuálpolitikai fejtegetésbe belemennék: az is erény, ha az ember megérzi, mikor kell távoznia… Vagy fogalmazhatok úgy is: szeretnék példát mutatni azzal, hogy csak addig őrzöm a székemet, amíg egy forinttal több hasznot hozok, mint amennyibe kerül a foglalkoztatásom. Márpedig meggyőződésem, hogy a magyar labdarúgás általános állapota manapság jobb, mint volt 2000 februárjában, és meggyőződésem, hogy e két és fél év nem egy szolíd lábjegyzetként, hanem igenis önálló fejezetként kerülhet be a honi futball históriáskönyvébe.
– Az ön kritikusai azért ennél esetenként szigorúbb ítéleteket fogalmaznak meg a munkájáról…
– Félre ne értsen: én sem vagyok elégedett. A közvélemény mifelénk a Mount Everest csúcsainak ostromlását várná el, s nemigen értékeli, ha csak a Gellért-hegyre jutunk fel. De ez nem baj, én is azt mondom, hogy legyünk maximalisták, merjünk nagyot álmodni. A magyar futball reorganizációjában mi eddig tudtunk eljutni, s ekként legfeljebb gyenge közepes osztályzatot érdemelünk, ám azért az eredményeket sem kell szégyellnünk. Egy példát hadd említsek: míg a magyar labdarúgás korábban nemegyszer a szerencselovagok kísérleti terepe is volt, mára két futballcéget kivéve mindenütt új a tulajdonosi kör, sőt kicserélődött a vezetői garnitúra is. Olyan új, felkészült, tehetséges emberek léptek be a sportágba, akiknek szerepvállalása garancia lehet a sikeres folytatásra.
– Befolyásolták-e döntését a személyét ért támadások?
– Egy közszereplőnek a bírálatokat is tudnia kell kezelni, egyébként meg azt mondom, soha annyi örömöm nem volt a munkában, mint a liga ügyvezetőjeként, ráadásul rengeteg barátot szereztem.
– Netán a visszatérését is elképzelhetőnek tartja?
– A ligából távozom, a sportéletből azonban nem. Oktatóként is vannak megkereséseim, és azt tervezem, hogy a sportingatlanok fejlesztésben vállalok szerepet egy tanácsadói vállalkozás tagjaként.

Izgalmas kihívás előtt

Muszbek Mihály tehát november végéig dolgozik a ligában, Szieben László pedig december elsejétől látja el az ügyvezetői teendőket. Az egykori kispesti, zalaegerszegi, újpesti és csepeli futballista, aki kapus létére 17 bajnoki gólt szerzett, Muszbek Mihály szerint az a hiteles személyiség, aki szakmai előélete alapján alkalmas lehet az üzleti alapú labdarúgás új fejezetének levezénylésére, amikor a cél elvben már a nemzetközi felzárkózás megkezdése lenne. Rutinos jogászként azonban Szieben egyelőre nem beszélt a terveiről, és végképp elzárkózik attól, hogy az elmúlt időszakot értékelje.
– Bő egy hete hallottam először, hogy szóba került a nevem lehetséges ligaigazgatóként – mondta Szieben László. – Néhány rövid megbeszélésen tisztáztuk a legfontosabb kérdéseket, és megtiszteltetésnek érzem, hogy a liga elnöksége csütörtök délután egyhangúlag rám voksolt.
– Mi lesz az ügyvédi praxisával?
– Ez az új munka főállást követel meg. Ami a saját gazdasági társaságaimat illeti, amelyekben az utóbbi tíz évben gazdasági vezetőként és jogi képviselőként dolgoztam, azokat a munkatársaim tovább működtetik, és biztos vagyok abban, hogy a jövőben is sikeresek lesznek.
– A fegyelmi bizottság élén ki lehet az utódja?
– November utolsó napjáig maradok a bizottsági elnöke, az új elnök kiválasztása az MLL közgyűlésének feladata és jogosítványa.
– Egyetért azokkal a véleményekkel, hogy az elkövetkező időben politikai ellenszélre számíthat a magyar futball?
– Semmiféle értékelésbe és jövőképfestésbe nem szeretnék belefogni. A Magyar Labdarúgóliga ügyvezetőjének egyébként sem a minősítgetés a feladata, hanem az, hogy az általa irányított szervezet megteremtse és folyamatosan garantálja a profifutball működésének kereteit, szakmai-gazdasági feltételeit. A folytatásról pedig azért lenne korai beszélni, mert bár elképzeléseim természetesen vannak, mielőtt a terveimmel a nyilvánosság elé állnék, szeretnék informálódni. Tele vagyok tettvággyal, de kár lenne tagadni, feszültség is munkál bennem, hiszen egy izgalmas, ugyanakkor roppant felelősségteljes kihívás vár rám.

Jön az etikai kódex

Noha információink szerint a végső döntésnél már csak három befutóesélyes volt a tisztségre, korábban felvetődött ligaigazgatóként Klement Tibor neve is. Az egykori soproni ügyvezető azonban, aki az eredeti forgatókönyv szerint Puhl Sándor munkatársaként érkezett volna a ligába, nemet mondott az ajánlatra.
– Tény, hogy felkerülhettem volna a jelöltlistára, de szívesebben folytatom az október elején megkezdett munkát – fejtegette Klement Tibor. – Az operatív napi teendők, mint például az MLL bizottságai munkájának előkészítése, a határozatok végrehajtatása, a versenyrendszerrel kapcsolatos ügyek kézben tartása mellett fontos teendőim lesznek a klub- és játékoslicenc, illetve az etikai kódex kidolgozásában is.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik