Labdarúgás: bemutatták a Bicskei Bertalan életéről szóló könyvet

Vágólapra másolva!
2012.01.26. 08:04
Címkék
Az MLSZ székházában bemutatták Kiss László Berci című könyvét, amellyel a szövetség a tavaly elhunyt egykori válogatott játékosnak, szövetségi kapitánynak állított méltó emléket – adta hírül a Magyar Labdarúgó-szövetség honlapján.

A népes, egykori játékostársakból, játékosokból, edzőkollégákból, újságírókból, barátokból álló hallgatóságot dr. Borbély Zoltán, az MLSZ Jogi és Sajtóirodájának vezetője köszöntötte. Bevezető szavai után dr. Vági Márton főtitkár beszélt arról, hogy a labdarúgó-szövetség vezetőségének eltökélt célja a múlt értékeinek megőrzése, ennek egyik módja a könyvkiadói tevékenység. Az MLSZ december elején adta ki a nagyon jó fogadtatásra talált Királyok, hercegek, grófok című könyvet, amelyet a Berci című követ – olvasható az mlsz.hu-n.

A folytatásban Berzi Sándor alelnök elevenítette fel, hogy 1979-ben, az MTK egyik akkori vezetőjeként dolgozott először Bicskei Bertalannal, aki sikeres játékos-pályafutása után rendkívül tudatosan készült az edzői pályára. Nyelveket tanult, hogy a külföldi szakirodalom megismerésével fejlessze tudását – a nyelvtudásának aztán később még egzaktabb módon is hasznát vette, hiszen az itthon dolgozó edzők közül elsőként került ki a világhírű kölni főiskolára.

Berzi Sándor kiemelte – miközben a hallgatóságban lévő Keller József, Deák Sándor, Zsivoczky Gyula tekintetét is kereste egy pillanatra –, hogy a magyar ifjúsági válogatott 1960 után először 1984-ben nyerte meg a kontinensbajnokságot, mégpedig Bicskei Bertalan irányításával.

Azaz: Berci irányításával. Merthogy – ahogy az alelnök is hangsúlyozta – barátai, kollégái még ritkán sem nevezték Bertalannak – ő mindig, mindenkinek Berci maradt. Egyben a magyar labdarúgás utóbbi 25 évének egyik legsikeresebb szövetségi kapitánya, aki 1998-ban, visszatérve a kapitányi posztra, olyan sikeres évet produkált, amelynek azóta sem akadt párja. Mint ahogy az is kuriózumszámba megy, különösen egy olyan időszakban, amelyben a magyar labdarúgás messzire került régi és dicső önmagától, hogy nyolc külföldi országban is sikerrel dolgozott.

Kiss László, az egykori élvonalbeli játékosból lett kiváló sportújságíró, a Magyar Hírlap szerkesztője, a kötet írója elmondta, nehéz volt a tavalyi esztendő a számára, hiszen a magyar futball nagy halottjai közül Bicskei Bertalan, Berci a barátja, Szojka Ferenc – az egykori világbajnoki ezüstérmes fedezet – Salgótarjánban az edzője volt, s Albert Flórián életéről is könyvet írt.

Bercivel több évtizedes barátság fűzte őket össze, egyebek mellett hetente háromszor együtt futballoztak az újságíró-válogatottban. „Őszinte könyvet voltam csak hajlandó írni, olyat, amelyben a jók mellett benne vannak a stiklik, vagy a korábban nem publikált történetek is” – tette hozzá.

Dénes Tamás, a könyv lektora, aki elsőként olvasta a kéziratot, arra hívta fel a majdani olvasók figyelmét, hogy amellett, hogy szakmailag igényes, nagyon tartalmas könyv készült, az író a szívét is beleadta – s ez pontosan érezhető a sorain.

Befejezésként Bicskei Bertalanné, Ani fontos és megható bejelentést tett: a szintén jelen lévő három fia, ifjabb Bertalan, Balázs és Károly teljes egyetértésével felajánlotta férje szakmai hagyatékát, jegyzeteit, írásait, tanulmányait a Magyar Labdarúgó-szövetségnek.

A Berci című könyv hamarosan könyvterjesztői forgalomban is kapható lesz, sőt február első napjaitól a Flórián üzletközpontban különleges példányai is megvásárolhatóak lesznek: szerepel majd a könyvben Bicskei Bertalan pecsétnyomata, amelyet még Kínában kapott. Ottani munkaadói, barátai kínai írásjegyekkel írták át a Bicskei nevet – ez kerül majd piros tintával a könyvekbe.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik