Bírta a harcot az élvonallal

Vágólapra másolva!
2005.09.16. 00:31
Címkék
"Mindhárman nagyon szimpatikusak, egyiküknek sem voltak sztárallűrjei. És mindhárman világklasszisok." Juhász Roland ezekkel a szavakkal jellemezte Zlatan Ibrahimovicot, Hernán Crespót és Didier Drogbát, azt a három csatárt, akivel a közelmúltban fontos mérkőzésen a magyar válogatott, illetve újdonsült klubja, az Anderlecht mezében találkozott. De kik ellen futballozott? Milyen érzésekkel tette? Milyen fontos sztori köthető a meccshez? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a közelmúltban az Anderlechthez szerződő védő segítségével.
A mindössze két éve védôt játszó Juhász Roland egyik riválisa sem tudott gólt szerezni, amikor a magyar a pályán volt
A mindössze két éve védôt játszó Juhász Roland egyik riválisa sem tudott gólt szerezni, amikor a magyar a pályán volt
A mindössze két éve védôt játszó Juhász Roland egyik riválisa sem tudott gólt szerezni, amikor a magyar a pályán volt
A mindössze két éve védôt játszó Juhász Roland egyik riválisa sem tudott gólt szerezni, amikor a magyar a pályán volt
A mindössze két éve védôt játszó Juhász Roland egyik riválisa sem tudott gólt szerezni, amikor a magyar a pályán volt
A mindössze két éve védôt játszó Juhász Roland egyik riválisa sem tudott gólt szerezni, amikor a magyar a pályán volt
Zlatan Ibrahimovic (Svédország)

Tavaly, az átigazolási időszak utolsó pillanataiban lett a Juventus játékosa, és ottani produkciójáról mindennél többet elmond, hogy az ő érkezését követően szorult egyre inkább a második vonalba Alessandro Del Piero.

Az Aranylabdára jelöltek 50-es listájáról 2003 óta egyszer sem hiányzott, holott két évvel azelőtt még a Malmö játékosa volt, és azon merengett, mennyire tiltják el, mert edzésen összeverekedett a csapattársaival, illetve nem az élsportolók példamutató életét élte. Aztán egy Malmö-Moss edzőmeccsen látottak meggyőzték Leo Beenhakkert, az Ajax akkori technikai igazgatóját, és villámgyorsan 16 millió eurót ajánlott érte a svédeknek. Kellett a sietség és a hatalmas öszszeg, mert Arséne Wenger, az Arsenal menedzsere addigra már egy Ibrahimovic névvel ellátott, 9-es mezt küldött a svéd klasszisjelöltnek…

Azóta gyakorlatilag nyitott könyv az 1981-es születésű csatár életpályája. Az Ajaxban folyamatosan fejlődött, a Juventusban pedig kiteljesedett. Már az első torinói idényében karriercsúcsot jelentő 16 gólig jutott, és ma már rá, valamint David Trezeguet-re épül a "zebrák" támadójátéka.
A svéd válogatotté meg különösen, ott egy másik legenda, Henke Larsson válláról vette le a terhek jelentős részét.

"Nálam ő ott van a világ három legjobbja között - méltatta Ibrahimovicot Juhász. - Jól fejel, gyors, technikás, világklasszis, akiben egy vérbeli góllövő minden adottsága megvan. Ritka az olyan játékos, aki ilyen magasság mellett ilyen mozgékonysággal büszkélkedhet. Hihetetlen kunsztokra képes a labdával. A szerdai Bruges-Juventus meccsen a szögletzászlónál három embert csapott be olyan cselekkel, amilyeneket csak braziloktól láttam."

A sztori: Bumm a fejbe!
Nem meglepő, hogy Zlatan Ibrahimovic nevének hallatán Juhásznak a svédek elleni vb-selejtező első félideje jut az eszébe.

"Ô rúgott fejbe, de utána nagyon tisztességesen viselkedett, azonnal jött, elnézést kért, érdeklődött, mi van velem, hogy vagyok - elevenítette fel az eseményeket Juhász. - Először nem is emlékeztem pontosan, hogyan talált el, aztán a Sportban láttam egy képet, akkor tudtam meg, hogy én mentem előre fejjel, neki meg lendült a lába. Aztán bumm… Pont eltalált, levittek, ápoltak, de amikor visszatértem a pályára, akkor is homályosan láttam. Összefolytak előttem a képek, a labdát is alig láttam, ezért is kellett a szünetben lecserélni. Vasárnapig megvolt a nyoma, már-már elmúlt, amikor az Anderlechtnél az edzésen lekönyököltek, és össze kellett varrni a homlokomat. A múlt hét kicsit megviselt…" ---- Gabriel Omar Batistuta (56 gól) és Diego Armando Maradona (34) mögött ma már Hernán Crespóban tisztelhetjük minden idők harmadik legeredményesebb argentin válogatott játékosát - ennél több aligha kell egy támadó kvalitásainak méltatásához.
Crespo az idén februárban, 13 mecscses pauzát követően tért vissza a nemzeti csapatba, és rögvest az első mérkőzésén, Németország ellen kétszer volt eredményes. Azután még Kolumbia (1-0) és az ősi rivális Brazília (3-1, 2 gól) kapujába is betalált, és még Luciano Figueroa berobbanása dacára is ő a gaúchók első számú válogatott támadója.

Úgy tűnik egyébként, hogy lassan klubszinten is rendeződik a helyzete. Az előző szezont a Milanban töltötte a Chelsea kölcsönjátékosaként, hajszál híján BL-győztes lett (Isztambulban duplázott a fináléban, csak éppen a Liverpool minden idők legnagyobb döntőbeli feltámadását produkálva 0-3-ról is meg tudta nyerni a trófeát), a nyáron többször is jelezte, szívesen maradna a lombardoknál, de a Milan nem nyitotta ki érte túlságosan a bukszáját, a Chelsea meg nem akart áron alul megválni tőle. Kénytelen volt visszatérni Londonba, aztán a "kékeknél" az első meccsén győztes gólt rúgott a Wigannek…

"Klasszis játékos, különösen a kapu elé érkezései voltak lenyűgözőek - méltatta Crespót Juhász. - Váratlanul, olyan ütemben váltott ritmust, hogy nagyon nehéz volt azt felvenni. Ellenünk lábbal ért többször labdába, az argentinok akkor inkább a földön próbálkoztak, de azt hiszem, köztudott, hogy Crespo fejjel sem rossz. Látszik rajta a dél-amerikai mentalitás és képzettség is, fantasztikus megoldásokra képes a labdával."

Névjegy

IFJABB TÓTH JÁNOS

Született: 1968. augusztus 22., Siófok
Navigátorai: Faludi László, Gergely Ferenc, Papp György, Gergely Ferenc, Tóth Imre
Klubja: Bomba Rallye Team
Elsô versenye: 1987: Szombathely (ralikrossz), 1988: Mecsek-rali
Versenyautója: Peugeot 206 WRC
Legjobb eredményei: háromszoros ralikrosszbajnok (1988, 1991, 1992), hatszoros abszolút ralibajnok (1995–1997, 2000–2002)
A sztori: Az ajánlólevél

Juhász Roland szerződtetésekor Frank Vercauteren, az Anderlecht vezetőedzője bevallotta, őt elsősorban a védő argentin válogatott elleni teljesítménye győzte meg, és azt követően javasolta a megszerzését.

"Az volt az utolsó alkalom, hogy láttak játszani, azt követően fordultak komolyra a tárgyalások - mondta Juhász. - Előtte is megnéztek néhányszor, de több helyről hallottam, hogy a budapesti meccs volt a döntő. Azért Argentína ellen más jól futballozni, mint egy összerántott csapat ellen…"
Ha a brüsszeliek akkor nem mondanak igent, Juhász alighanem Hollandiában, a Rodánál kötött volna ki. "Valóban, még a kerkradeiek érdeklődése tűnt komolynak, én az Anderlechten kívül csak velük beszéltem. A többi klub vagy pletyka volt, vagy bedobták a nevem, erről én sokat nem tudok" - fogalmazott a védő. ---- Didier Drogba, a másik két csatárral ellentétben, elsősorban klubszinten lesz kénytelen villogni a következőkben is, mert az elefántcsontparti válogatottal csak csodával határos módon juthat ki a vb-re. Rajta nem múlt a Kamerun elleni, sorsdöntő ütközet, szerzett két gólt, csakhogy az élre ugró "Szelídíthetetlen Oroszlánok" háromszor köszöntek be Abidjanban.

Így aztán Drogbának marad a Chelsea, amelyben a második idényét kezdte a közelmúltban. A londoniak tavaly nyári nagybevásárlásukkor 36 millió eurót fizettek érte a Marseille-nek (Franciaországban játszó labdarúgóért ekkora összeget még senki sem adott ki, a korábbi csúcsot a Barcelona által Ronaldinhóért fizetett 30 millió jelentette), és a légiós azóta igyekszik megszolgálni a vételárát.

Első szezonjában visszafogottan termelt, 10 gólt ért el, a 2005-2006-os idényt viszont remekül kezdte. A Community Shieldet az ő duplájával nyerte meg a Chelsea az Arsenal ellen, a Premier League-ben pedig öt forduló alatt három találatig jutott. Már csak az első BL-gólja hiányzik.
"Fantasztikusak a rugói, irigylésre méltó, ahogyan a labdát megtartja - méltatta Drogbát Juhász. - Volt, hogy olyan magasra felment, és úgy vette át a labdát, hogy olyat én még nem láttam. Erre csak nagyon kevesen képesek. Látszanak rajta a tipikus afrikai csatár jegyei is: nagydarab, remekül beáll a labda elé, nagyon nehéz mellette hozzáférni. A fejjátékhoz megvan a testalkata, amikor ugrik, kint van keze-lába, ellökni is nehéz, tipikus centeralkat."

A sztori: A tűzkeresztség

A szombati, Mouscron elleni bajnokin Juhász Roland még csak a kispadon ücsörgött, azonban Frank Vercauteren edző a Chelsea elleni BL-meccsre átalakította csapata szerkezetét, ráadásul az első számú középhátvéd, Vincent Kompany megsérült, így megnyílt az út a magyar légiós előtt.

"Már az is nagy szó, hogy debütálhattam az Anderlechtben, az pedig különösen örömteli, hogy a Chelsea ellen tehettem meg - mondta Juhász. - Ilyen csapat és ilyen játékosok ellen - lehet ennél többet kívánni elsőre? Mindegy, hogy Drogba helyett Gudjohnsennel vagy Crespóval kellett volna farkasszemet néznem, mindegyik nagyon nagy feladat lett volna. Crespo mellett már Gudjohnsenhez is volt szerencsém, az Izland elleni selejtezőn, Budapesten fejelt rólam egy gólt… Azt hittem, ki tudom bólintani a labdát, ő meg valahonnan felbukkant, megelőzött - és gólt fejelt."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik